Pozor, GeForce RTX 2080 Ti trápí velká poruchovost. Problém je s kartami FE od Nvidie

72

Nvidia na přelomu léta a podzimu vydala novou generaci grafik Turing s GeForce RTX 2080 a RTX 2080 Ti, později také (o něco) levnější GeForce RTX 2070. Model GeForce RTX 2080 Ti měl z počátku trochu zpoždění, ale zdá se, že to s ním nebude poslední problém. Tyto karty podle všeho bohužel trpí zvýšenou poruchovostí. Jen několik týdnů po vydání se nashromáždilo velké množství uživatelů hlásících hardwarová selhání těchto grafik. Pokud tedy jednu z nich hodláte koupit, raději zpozorněte.

Zatímco u RTX 2080 a RTX 2070 zdá se věci fungují víceméně tak, jak je zvykem, u modelu GeForce RTX 2080 Ti uživatelé hlásí škálu potíží. Od vad v obraze, modrých obrazovek smrti ve Windows nebo ztráty obrazu po kompletní selhání, kdy grafická karta přestane fungovat. Tato hlášení se nashromáždila na různých internetových shromaždištích a ve značném počtu i na fóru Nvidie. Tyto závady jsou pochopitelně na reklamaci. Některé karty údajně byly nefunkční i hned po rozbalení a objevily se i osoby tvrdící, že se jim vada přihodila opakovaně (tedy i s druhým kusem po reklamaci). Jindy se zřejmě závada postupně zhoršuje a při používání karta odejde úplně.

Problém je asi izolovaný na karty Founders Edition

Důležitá věc je, že těmito problémy zdá se trpí karty Founders Edition („FE“), tedy edice prodávaná přímo Nvidií s jejím vlastním chladičem. Uvedené problémy jsou totiž hlášené zejména na těchto grafikách. Mezi nimi se sice vynořily i nějaké zprávy o nefunkčních partnerských kartách, ale zde je asi pravděpodobným vysvětlením, že jde o „šum“. Nějaké reklamace jsou totiž vždycky a tyto případy by asi nemusely souviset s problémem, který moří karty FE. Podle webu Gamers Nexus prý kontakty v partnerských firmách uvádí, že tito výrobci problémy s reklamacemi nemají a velké množství špatných karet nezaznamenávají (totéž uvádí také německý prodejce Caseking.de). Momentálně se tedy zdá, že závady jsou omezené na okruh karet FE a ostatní by snad měly být bezpečné (v rámci obecných možností počítačového hardwaru).

Nvidia-GeForce-RTX-2080-RTX-2080ti-04
GeForce RTX 2080 Ti v provedení Founders Edition, prodávaném přímo Nvidií. Tato karta má zdá se zvýšenou poruchovost

Nvidia sice také uvádí, že nezaznamenala problémy „v širokém měřítku“, ale to je poměrně vágní formulace. Množství veřejně si stěžujících osob asi o tom, že je výskyt problémů statisticky signifikantní, už svědčí. Míra je na necelé dva měsíce dostupnost celkem vysoká a asi ji nelze vysvětlit třeba enormně velkým počtem prodaných karet. Nvidia podle svého prohlášení selhání karet řeší individuálně a zatím nesdělila, že by u nich byla známa nějaká společná příčina. Je ale pravděpodobné, že problém inženýři hledají a pokud za poruchovostí stojí něco konkrétního, mělo by to asi dříve nebo později být vypátráno. Zatím ovšem příčina známá není.

Reporty o selhání karet GeForce RTX 2080 Ti na fóru Nvidie
Reporty o selhání karet GeForce RTX 2080 Ti na fóru Nvidie

Upečené paměti?

Jedna z hypotéz pro to, co by na kartě Founders Edition mohlo selhání způsobovat, je přehřátí pamětí GDDR6. Jak si možná pamatujete, chladič Founders Edition se trošku liší od axiálně-ventilátorových řešení ostatních výrobců. Nemá základnu propojenou s pasivem pomocí heatpipe, místo toho má pasiv plochou základnu s vapor chamber vespod přes celou plochu PCB. Vedlejším účinkem je, že tak v celé ploše vzduch nemůže žádnou cestou k PCB a ochlazování komponent je možné pouze kontaktem na základnu.

Pokud by na některém paměťovém čipu či jiné přehřívající se součástce špatně seděla či nefungovala teplovodivá vložka, mohlo by pod chladičem dojít k jejímu upečení. Oproti tomu u normálního axiálního chladiče se k PCB ještě může dostávat nějaký průvan skrze žebra (ale pravidlo to také není, pod pasivem často bývá plech).

Pasiv v chladiči GeForce RTX 2080 má plochou základnu přes celou plochu PCB. U modelu RTX 2080 Ti je stejný, jen o něco delší
Pasiv v chladiči GeForce RTX 2080 má plochou základnu přes celou plochu PCB. U modelu RTX 2080 Ti je stejný, jen o něco delší

Pokud by se toto potvrdilo, asi by šlo o slabinu návrhu chladiče, možná kombinovanou s kusovostí (pokud by se potvrdily špatně chladící vložky). Ovšem zatím jde jen o hypotézu a na vině může být i něco jiného. Je například možné, že je velký čip TU102 citlivý na poškození při přepravě, montáži či jiném namáhání – třeba tepelnými cykly. Nebo pájení na kartách Founders Edition (které by mělo vyrábět PNY) není dostatečně odolné. Nebo může jít o obecně nízkou výrobní kvalitu. V tuto chvíli asi skutečně nemá cenu moc hádat.

Artefakty zobrazené na jedné z vadných GeForce RTX 2080 Ti (Zdroj: SawFEAR, fórum Nvidia)
Artefakty zobrazené na jedné z vadných GeForce RTX 2080 Ti, obvykle projev problému s pamětí (Zdroj: SawFEAR, fórum Nvidia)

Pozor na Founders Edition…

Tento článek je tedy hlavně varování pro ty, kdo se o problémech RTX 2080 Ti keště nedozvěděli. Než bude příčina a povaha závad objasněná, máme jednoduchou radu: pokud teď kupujete Turinga s čipem TU102, bude rozumnější volit karty od jiných výrobců a nikoliv Founders Edition od Nvidie. Přinejmenším do doby, než se objasní, zda skutečně nejde o nějakou vadu v designu chladiče (který je koneckonců odlišný od mainstreamu a zároveň jde o první pokus Nvidie o axiální koncepci, což může být zdrojem „much“). Stejné vady zpracování či návrhu by teoreticky asi mohly ohrožovat i Founders Edition modely RTX 2070 a RTX 2080, takže pokud chcete být zvlášť opatrní, kupujte raději partnerské karty i při těchto modelech.

Pozor, GeForce RTX 2080 Ti trápí velká poruchovost. Problém je s kartami FE od Nvidie
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.6%) 25 hlasů

72 KOMENTÁŘE

   • Az na to, ze se nejspis zadnej problem nekona. Na TPU to shrnuli dobre: vetsina stezujicich si uzivatelu na forech je znacne podezrela, spoustu z nich nasli spamovat na mnoha jinych forech, takze vubec neni jiste, jestli se neco skutecne deje. Sama Nvidia prohlasila, ze pocet zavad nevybocuje z beznych mezi u jinych produktu.

    Statisticky, i kdyby byla poruchovost jen jedno promile (realna byva mnohem vetsi), staci 100.000 prodanych karet na 100 zavad. V realnych pripadech staci na dosazeni poctu stezujicich si uzivatelu na tech forech prodat tak 20-30 tisic karet. Reality check.

    Samozrejme vsichni AMD fans vcetne olsana to nekriticky preberou 😉

      • Tvoje ‚argumentace‘ jen podtrhuje to, ze jsi clovek s inteligenci fotbaloveho fanouska Sparty..
       Vic nema cenu ti odpovidat.

      • Jak se liší v inteligenci fotbalový fanoušek Sparty, Plzně, Slavie, Ostravy? Abych věděl o co přicházím.

      • Myslím, že tu je jedno o jaký klub se jedná… Ale jde tu o to, že Maudit se chová jako ultra fanoušek… Čili sáhlo se mu na jednu z model a to se prostě nedělá…

       Naopak bych řek, že Jan Olšán vyčkával jak se to vyvine, právě aby předešel podobným nařčením… Ostatně ani Diit nebyl myslím první nebo aspoň jediný, kdo o tomto problému již před pár dny informoval… (myslím Českou IT scénu)

       Ale Maudit a jemu podobní můžou ještě utéci na jediný jim zaslíbený WEB, kde ani o podvodu Intelu neinformovali… O tomto problému nejspíš taky informovat nebudou… Tam je jejich svět zaslíbený kde AMD je sprostým slovem a je dobré jen pro socky a losery…

       Mno… zas na Diit sem nepostřehl informaci o tom, že AMD nenaplnilo očekávání a propada se cena akcií.
       (to zas abych byl korektní)

      • No oni se propadli akcie vsech spolecnostim jak tu psal Aznoh, NV ztratila za mesic 30%. U AMD to stejny, kdyz se podivas na vyvoj .Intel zase klesa uz ‚dlouhodobe‘ od cervna. Krome toho, AMD bylo ai stejne nadhodnoceny, coz jsou primarne vsechny tyhle virtualni papirky…
       Jinak si nepamatuji, ze by DIIT neky zameroval na to, jak si spolecnosti stoji na burze a to u zadne firmy, ale muzu se mylit.

      • Nez se koukat na virtualni burzu ala monopoly, mne prijde zajmavejsi market share a prodeje. Nemeckemu retailu v rijnu postavenem na udajich z mindfactory dominuje celkem jednoznacne AMD 71% : Intel 29%.
       https://imgur.com/a/uiBaq5h#58qayNI
       Mercury research zase prinesl zpravu, ze i v globalu AMD zvysuje podil na trhu, byt jen v jednotkach procentnich bodu. Pokud se to vztahuje na cely trh, tak je to i tak pozitivni tend pro AMD.
       https://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=de&tl=en&u=https%3A%2F%2Fwww.computerbase.de%2F2018-11%2Fx86-prozessoren-amd-marktanteile-q3-2018%2F&sandbox=1

      • tombomino
       já to myslel tak, že všude se o tom psalo jak kdo dopadl a tam nebyla ani zmíňka.
       Jinak Jak tady Jan psal. AMD nepropadlo. Stále jsou v černých číslech. Jejich podíl na poli CPU stoupá (já se nedivím). A AMD podle toho co Jan psal splnilo plány i když na samé spodní hranici.
       Tak jako nyní ještě RX550/560/570/580 a budoucí 590 konkurence schopné jsou proti 1060/1050Ti/1050/1030, ale Vega už je za ty ceny mimo… Kdyby stála Vega56 9000-9500 tak by to myslím byla adekvátní cena (vzhledem k cenám konkurence, ostatně sem to psal na Diit). AMD je ale jinak slabá v GPU divizi, a tak se nedivím, že výsledky nejsou nad očekáváním…

      • „Ale Maudit a jemu podobní můžou ještě utéci na jediný jim zaslíbený WEB“

       Jen nekdo, kdo se nedokaze vyporadat s fakty, ma tendenci utikat nebo o tom vubec premyslet 😉 Takze to spis nez na me sedi asi na 99% AMD fans na tomhle webu.

       TechPowerUp se na rozdil od jinych webu alespon pokusil ty nareky quantifikovat.

       „The fact that people with negative experiences would always be more vocal than those without any problem; the fact that some accounts on the reported forums were of doubtful intent; and that the same user could be posting across multiple forums would always put a stop to any serious measurement of the issue.“

       To uplne krasne sedi.

      • Maudit
       no co ja vim jak Ti plaskly ty bludy z HypeTrain cos tu ficel, tak jsi na chvili utek 🙂 Nicmene to nic nemeni na tom, ze Tobe a podobnym uz tu zbyl jen 1 WEB ktery nemuzes napadat ze by byl AMD fan… Sice se plne vyrovna specialne diky 1 clovickovi Tvemu oblibenemu DDW, ale to uz Ti nevadi, protoze Tam hlasaji to co Ty rad 🙂

      • Maudit: fakta jsou jedna vec, demagogie, alibizmus a fanatizmus druha.

      • To je legrace. Lidi, co jsou schopni vytvaret nekolik alter-ego uctu aby podporili vlastni blaboly, budou mluvit o alibizmu, demagogii a fanatizmu? 😀

      • Maudit
       „idi, co jsou schopni vytvaret nekolik alter-ego uctu “
       A mohl by jsi konkretizovat koho mas na mysli? Protoze takhle je to zas jen Maudit standard – jedna pani povidala… Takhle vlastne vypada vetsina Tvych prispevku….

       Jinak treba ja sem Kochren uz od svych 14 a je mi 40 😉 Treba ja nemam potrebu si delat jiny ucty 🙂 Na FB bohuzel jen KOCHREN nelze tak to mam spojene s jmenem a prijmenim 🙂

     • tombomino 6.11.2018 at 10:24 Tento komentar je hodny Idiota od Dostojevskeho 🙂

      Tvoje znalosti v oblasti literatury jsou zda se stejne, jako vsude jinde 😀
      Nicmene ta alegorie prekvapive prilis nekulha, pokud zname pribeh knizete Myskina….

      • No hnizdile mas nejaky vecny komentar k tomu, ze treba Dostojevsky nenapsal Idiota? Nebo chces napsat, ze jsi idiot sam?

 1. S ohledem na to, že paměti jsou u Ti/neTi verzí RTX2080 shodné a liší se jen počtem (sběrnicí), tak bych to na problémy s RAM úplně neviděl. Ano, jistá možnost s vyšším přestupem tepla z výkonnějšího GPU by mohl hrát roli, ale já si myslím, že ten zásadní problém je chlazení v kombinaci s plnotučným Turdem102. On ten vaporchamber používal kdysi Sapphire a tak nějak od něj upustil. Podle mě toto řešení, závislé na nízkotlakém prostředí v relativně velké ploše, nemůže konkurovat klasickému řešení heatpipek (kteréžto sice taky mohou selhat, ale s ohledem na řádově jednodušší výrobu se tak nestává často). Vapor má samozřejmě výhodu v kompaktnosti…

  • Pak je ale problem v tom, ze ten HW neni odladeny, protoze se dokaze upect sam. Nerikam, ze by ty karty mely umet fungovat s utrhanymi chladici, nejake ochrany proti prehrivani by tam byt mely.
   My ale stale nevime, ci tento problem opravdu primo souvisi s teplotou, ci je tam jeste jiny faktor jako napr. fyzicke poskozeni.

    • Ja jsem to takto myslel. Ono teplota pusobi na vice faktoru, napr. i pruznost (zmena teplot), ale dulezite je, ci je dany HW schopny alespon do jiste miry chranit sebe pri idiocii uzivatele ci extremnich podminkach, nebo je to presne naopak, kdy je HW schopny spravne funkce jen v idealnim pripade a v jakychkoliv ostatnich podminkach “nicit” sam sebe. Moje pointa je v tom, ze vlajkova lod ma hodne premiovou cenu, kvalita by teda mela odpovidat a byt take premiova.

   • Pokud by to byl problém, není nic jednoduššího, než chladič sundat, provrtat ho na místech kde by bylo výhodné aby proudil k součástkám vzduch a problém by byl vyřešen. Já bych se spíš zaměřil na kondenzátory, blízko zdroje tepla i teplého chladiče. Ono zas není ideální teplý vzduch foukat na součástky které to nemají rády.

    • A to sundani a vrtavani chladice ma delat kdo, zakaznik? Proc tyto testy neudelala Nvidia zvlaste pak u predrazeneho premioveho produktu?
     Uplne nesouhlasim s tim, ze 20 rada je kompletne spatna, ale vylozene povedena take neni. Porad si trvam na tom, ze to je testovaci vyrobek, ktery Nvidii pekne zaplati zakaznici. Alespon je videt, jak moc potrebujeme konkurenceschopneho vyrobce cipu.

  • Nvidia selhala s Turingem? 😄 Snazis se hezky Stachu.

   Nejvyssi absolutni vykon (a to v soucasnosti vyuziva jen tretinu schopnosti cipu), nejlepsi pomer vykon/spotreba, dvakrat vyssi vykon, nez nejlepsi AMD karta, s dvakrat vyssi efektivitou zaroven (RTX 2080Ti). Fail jen ve vlhkych snech AMD fans 😉

    • tak pokud neni konkurence, tak neni moc na vyber co koupit 😀
     Ale treba kamarad v reakci na ceny novych nVidii a Intelu se nastval a koupil si herni konzoli s planou vybavou a porad utratil mnohem min penez. A kupodivu je s konzoli i spokoejeny 🙂 Ze Marku 🙂

     • Tak pokud si kamarád vystačí s konzolí za výrazně menší peníz, pak nechápu proč uvažoval o koupi něčeho jako nových RTX karet a 9900k, které jsou pro jeho požadavky nejen dražší ale i zbytečně výkonné, vystačil by si s výrazně slabším HW ani ne za třetinu ceny.

      • Ani nie. Kochren hovoril o mne. Ja mám 4K monitor a k nemu GTX 1080, ktorú som chcel upgradnúť na 2080 Ti. Peniaze na to mám, ale keď si predstavím ďalšie „investície“ ako aktualizácia základu, ktorý tvorí i7 3770K plus k tomu HDR monitor, aby som mal ekvivalent k TV, tak to je 1400 za GPU + minimálne 1000 za nový základ + 2000 za HDR monitor a medajbože ešte nový VR headset keď víde ten od Pimax-u a to je dajme tomu + ďalších 1000 tak tých peňazí minutých na PC HW a všetkého okolo je proste už moc. Neberiem keď to niekomu nevadí, ale ja už ochotní toľko dávať do PC nie som. Preto som kúpil PS4 Pro, PSVR a pár hier k tomu. To mám k 4K HDR TV. Celkovo som dosť prekvapený grafikou týchto hier. Odohral som kompletne Last of Us, vo VR som rozohral Resident Evil a hrám momentálne Mass Effect Andromeda. Vyskúšal som Horizon Zero Down a aj posledný Uncharted, ktoré si zahrám potom. Je jasné, že 4K cez PC to nevyrovná. Ale vzhľadom na cenu je ten rozdiel pre mňa akceptovateľný. Niekedy upgradnem aj PC, ale už nie za komponenty z hornej hranice ako som to robil doteraz. To je celé. Keď tu bude GPU výkonovo aspoň 50% nad GTX 1080 za cenu do 600E, tak ju asi kúpim. Ale určite nedám za žiadnu komponentu 1400E. A to som nad tou RTX 2080 Ti fakt rozmýšľal a chýbalo málo, aby som ju nekúpil. 🙂 Okrem toho ma do tohto sveta vtiahli aj exkluzivity ako spomínaný Last of Us, čo je jedna z najlepších hier aké som kedy hral. Resident Evil VII vo VR je tiež špička a to mám odohraného dosť na HTC Vive cez PC. Môžem povedať, že PSVR je celkom blízko toho, čo dokáže dodať Vive. Plus zavážilo aj to, že na PSVR v decembri vyjde Borderlands 2, čo je hra, ktorú hrávam doteraz a stále ma baví. Mimo VR ma už predtým zaujal aj napríklad Death Stranding. Proste teraz mám prístup ku všetkému z oboch svetov a keď som si to takto premyslel, tak som sa proste rozhodol pre konzolu. Ale chápem, že niekto by to neurobil. 🙂

      • mareknr 6.11.2018 at 20:52
       Prave, konzole jsou o obsahu a hratelonosti, ne o top grafice a FPS. Prave PS ma obrovskou vyhodu v exkluzivkach. Kdo teda nehraje jen 1st person strilecky a strategie, tak z konzoli muze benefitovat. Ono to ma ale i stinnou stranku, na kterou jsem narazil osobne i ja. Uz jsem reklamoval 2. kus PS4 Pro a chystam se k 3. reklamaci, protoze ten system je nedobre postaveny – prehriva se + cena tlaci kvalitu. Dvakrat mi vymenili zakladovku a potreti to bude to same. Az na to, ze ja uz nechci dal riskovat, ze mi to odejde po zaruce, takze asi ctyrku opustim. Kazdopadne vam preji, at vse funguje jak ma.

      • Alich 7.11.2018 at 12:19
       Vďaka za info. Snáď to bude v poriadku. Ja ju mám zatiaľ iba 2 týždne aj niečo a sťažovať sa nemôžem. Tak hádam to vydrží.

  • Mně bude stačit refreshovaná odladěná „Vega 7nm“ vzhledem k tomu, že plánuji koupit monitor s Free Sync (LG 1440p 38″ 21:9 144 Hz IPS HDR) až ho příští rok začne LG vyrábět. Býval jsem nedočkavý, ale poslední dobou je lépe nikam nespěchat a nechat výrobcům čas na odladění produktů.

     • 1) přetočená i5 K je naprosto dostačující ke gtx1080 a žádný novější hardware pro hraní Dx11 her není potřeba. Nyní pařím Fallout4 ve 3K na maximální detaily a bez dropů, plynule a bez tearingu.

      • 1) ano já vím brutálně přetočená i5 @4,4 kterou dnes sejme i3 plně dostačuje… A proto mají lepší procesory s více jádry a vyšší frekvencí lepší FPS… Dle Tvého tvrzení by Ti vlastně stačilo i CPU FX8320@4,6GHz to jsem míval třeba já a taky jsem neměl problémy 😀

      • trošku bych se toho zastal, ono třeba 3 roky zpět tady byly 2c/4t i3 hojně rozšířené, stejně jako i5 4c/4t, lidi na tom hráli hry stejné jako dnes (hodně testovaných her už má pár let, ale jsou stále populární, Witcher 3, RotTR, GTA…). Dnes těm lidem stačí i3 nebo Ryzen 3 a zahrají si v podstatě stejně.

      • kochrene ty jsi dobrej demagog. Kam na to chodíš? Miliarda testů jak všechny hry běží líp na i5, ale ty mi tady budeš vykládat že víc proužků víc adidas, no mám dost jako. Asi jsi malé děcko, které vůbec nechápe jak funguje i7 a jak virtuálně vytváří ony další čtyři vlákna (falešné jadra) procesoru. Kdyžto skylake, kabylake i5 jsou čtyřjádra a teď coffelake je šestijádro.
       Nechci to tady psát jak debilovi, ale prostě ty jádra u í5tek táhnou a jedou a makají. Když to u í7ček jsou úpa v perdeli, protože hra jim posílá všechno možné na 8 vláken, ale jádro počítá napřed jednu úlohu na jednom vlákně a pak se přepne na druhé vlákno a počítá úlohu na druhém vlákně, pak se přepne a zase počítá nějakou úlohu na prvním vlákně. Takže jestli máš í5 nebo í7 je úplně jedno, jde o frekvence a mikroinstrukce, které se od SkyLake příliš nezměnili. Jak říkám, pro mě bude zajímavý možná až IceLake (i když to vypadá že to Koduri stihne zabit zavčas) a RTX 3080, ne li 4080.

      • komplik
       tu jde o to ze pise blbosti o tom ze to tu grafiku nebrzdi… Ale brzdi… Jinak by novejsi lepsi vykonnejsi jak jadry tak frekvenci CPU nemely lepsi vysledky… Nebudu tady davat odkazy staci Google a youtube aby si to kazdy nasel…
       Crha
       O tom kdo tu je ten demagog bych sakra polemizoval… A zopakuji se. Kazdy rozumny clovek si na Youtube a Google muze zadat tu Tvoji i5 VS nove procesory…

      • komplik
       Ještě jeden dodatek… Mi je samo jedno co Crha má v PC… i když mele hlouposti… Ale tady ostatní ponižoval a tituloval je sockami… Tak když on je ten borec… tak proč nemá jako ten borec pořádný CPU a pak si vymýšlí jak je to vlastně dost? Jasně ono to jede… Stejně tak jako by to jelo s FX8320@4,6…

 2. Kdo ma zajem, tady je par dalsich informaci z mereni termo kamerou a predbeznym zaverem, v cem je pravdepodobna pricina problemu.
  „The two chips are exactly between the GPU and the VRM phases, so the power supply runs directly below, which heats the memory from below.“
  https://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=de&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.pcgameshardware.de%2FGeforce-RTX-2080-Ti-Grafikkarte-267862%2FNews%2FDefekte-Grafikkarten-Bildfehler-Ursache-1268630%2F
  Vypada to na kombinaci neoptimalne navrzeneho rozlozeni referencni karty, kde je pamet umistena mezi GPU a VRMkama, spolu s nedostatecnym chlazenim pres Vapor chamber chladic.