GeForce RTX 3000/Ampere už podporují HW dekódování AV1. Enkodér je z Turingu

11

Grafiky Ampere mají kromě nové grafické architektury také velkou novinku v multimédiích. Jako první samostatná GPU mají hardwarové přehrávání formátu AV1.

Předevčírem Nvidia uvedla novou generaci grafik GeForce RTX 3000 a architekturou Ampere. Už jsme jim věnovali celý celý článek popisující parametry modelů, ceny a to, co už víme o nové architektuře. Ovšem nedostala se do něj informace zajímavá pro příznivce multimédií a videa.

Přímo z materiálů Nvidie je už potvrzeno, že Ampere bude první samostatné GPU pro počítače, které přinese hardwarovou akceleraci (respektive snad úplný HW offload při zpracování) videa ve formátu AV1. Ten je momentálně pořád ještě trošku „next-gen“ novinka, ale YouTube ho již využívá v praxi. Minimálně u internetového obsahu se s ním tedy můžete potkat, přičemž do budoucna by jeho využití mělo být rozšířenější.

Poprvé hardwarové dekódování AV1

Ampere přesněji podporuje dekódování AV1. Čip má integrovaný přímo hardwarový dekodér, jenž by snad neměl používat shadery (má jít o „dedicated decoder“). Podporuje rozlišení až 8K (7680 × 4320 bodů). Nic většího by snad v dohledné budoucnosti nemělo příliš hrozit. Ostatně 8K je i nejvyšší rozlišení, který současné grafiky včetně Ampere umí zobrazit na jedné obrazovce (případně protlačit kabelem DisplayPort nebo HDMI 2.1).

Dekodér by měl podporovat 10bitové barvy a HDR, pro které se ve vysokých rozlišeních asi často tento formát bude používat. Měl by tak vyhovovat snad všem požadavkům. Zatím nevíme, zda zvládá i 4:4:4 barvy, ale pro distribuci videa se asi v dohledné době pořád bude používat jen 4:2:0, takže to není příliš důležité (snad mimo streamování her, kde by se 4:4:4 teoreticky hodilo). Nvidia také neuvádí, kolik FPS dekodér zvládá – v 8K by to mohlo být třeba jen 30 FPS, ale v nižších rozlišeních by určitě pak byl schopen aspoň 60 FPS.

AV1 (ilustrační foto: Alliance for Open Media, Cnews.cz)

Nvidia uvádí, že chce, aby hardwarová akcelerace byla zprovozněna v přehrávači VLC, v Twitch, Google Chrome pod Windows 10 a také aby Microsoft přidal podporu do rozšíření pro prehrávání AV1, které je distribuováno s Windows. Aplikace používající tento dekodér (včetně Edge) by pak automaticky měly být schopné použít pro dekódování GPU. Prakticky určitě bude dekodér v Ampere eventuálně podporován v ffMPEGu, i když tuto knihovnu Nvidia výslovně nezmiňuje.

Hardwarové enkódování je v Ampere beze změn

Enkodér – tedy možnost hardwarové komprese do AV1 – zatím grafiky Ampere nepodporují. Není to až tak překvapivé, přidání podpory nejprve jen pro přehrávání a pro enkódování až později je běžná strategie. V této chvíli by měl hardwarovou podporu AV1 mít jen procesor Tiger Lake od Intelu, oficiálně uvedený také včera, ve svém integrovaném GPU. I u něj je ale podpora jen pro dekódování, nikoliv pro kompresi.

Podle zaměstnance Nvidie by to snad mělo být tak, že v čipech Ampere je podpora hardwarového enkódování beze změny proti čipům Turing (Ampere i Turing mají mít údajně 7. generaci enkodéru NVENC). Hardwarové enkodéry byly zřejmě na rozdíl od části s dekodéry, která je nová, přímo převzaty z minulé architektury. Toto ale asi není nijak významný handicap, hardwarová komprese je v GPU přece jenom hlavně doplňková funkce zejména pro potřeby streamování a rychlých konverzí videa.

Galerie: Představení grafik Nvidia GeForce RTX 3090, RTX 3080, RTX 3070 a architektury GPU Ampere

Zdroj: Nvidia

GeForce RTX 3000/Ampere už podporují HW dekódování AV1. Enkodér je z Turingu
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 9 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. “ Podle zaměstnance Nvidie by to snad mělo být tak, že v čipech Ampere je podpora hardwarového enkódování beze změny proti čipům Turing (Ampere i Turing mají mít údajně 7. generaci enkodéru NVENC). Hardwarové enkodéry byly zřejmě na rozdíl od části s dekodéry, která je nová, přímo převzaty z minulé architektury. “

  To bude inak – Turing má implementovanú 6.gen NVENC, Ampere má mať 7.gen, čo ostatne komunikuje s vývojom generácií nových nVidia GK, kde s každou novou gen. prišla nová gen. NVENC :
  https://en.wikipedia.org/wiki/Nvidia_NVENC

  • Viděl jsem to, že původně označovali Turing za 6. generaci, ještě než jsem tu zprávu napsal. Proč je tu ten rozpor, že teď má být 7. generace, nevím.
   Ale víc zdrojů z Nvidia už řeklo, že po stránce enkódování je v Ampere stejný výbava jako v Turingu.
   Může být rozdíl třeba v tom, na jakém to jede taktu nebo něco podobného, takže by pak obvod v Ampere mohl být rychlejší, ale jinak stejný „algoritmus“, případně můžou dělat nějaké změny v softwarovém rozhraní/frontendu. Údajně chystají např. nějaké nové presety, ale ty snad mají být zpětně i pro Turing.