
Unikla první nereferenční grafika Nvidia GeForce RTX 3060. Tyto karty vyjdou v únoru, máme první parametry a dobrou zprávu o kapacitě GDDR6. Mainstreamová grafika Ampere má mít dokonce větší paměť než RTX 3080.
Ještě než se rozpoutá bouře odhalení přicházejících na virtuálně se konajícím CES 2021, stihl přijít jeden únik o nyní očekávané mainstreamové grafické kartě Nvidia s architekturou Ampere – GeForce RTX 3060. Máme částečné specifikace, zhruba datum, ale také vítanou zprávu: karta bude mít větší paměť, než se čekalo.
Web VideoCardz publikoval snímek grafiky GeForce RTX 3060 od Asusu – respektive propagační obrázek karty a její krabice. Únik krabice je tentokrát podstatný: potisk totiž ukazuje, že Nvidia hodlá GeForce RTX 3060 nabízet s 12GB pamětí. O tomto se už nějaké zmínky objevovaly, ale nebylo jasné, zda takovou kartu nepostihne stejný osud jako 16GB model RTX 3070, jenž Nvidia také plánovala, ale pak zrušila.
Potisk na krabici je docela zásadní doklad, že tyto karty by se asi měly brzo objevit na trhu a že 12GB verze opravdu bude na prodej. Paradoxně to dokonce vypadá, že naopak nastala určitá nejistota, zda bude existovat levnější 6GB varianta. Podle VideoCardz totiž prý 6GB verze má zpoždění – takže by asi na trh přišla až později a ze začátku byla 12GB varianta jediná. A některé zdroje webu VideoCardz prý dokonce uvádějí, že je možné úplné zrušení této 6GB varianty.
Ale ať už to dopadne tak nebo onak, už tentokrát nebudete v tomto segmentu odkázáni na jen 6GB kapacitu jako u GTX 1060 a GTX 1660/RTX 2060. Zde tedy Nvidia posunula laťku.

Uniklá karta od Asusu je z továrny přetaktovaná patří do série TUF Gaming, zdá se dokonce, že má možná stejný chladič jako GeForce RTX 3060 Ti TUF Gaming od Asusu. Asi by prý mohlo být stejné i PCB. A to i přes to, že není použitý čip GA104 (jenž je v RTX 3060 Ti), ale podle webu VideoCardz GA106 – obě GPU by totiž asi teoreticky mohla mít stejné kompatibilní pouzdro.
GeForce RTX 3060 má mí 28 bloků SM
VideoCardz už přináší i částečné specifikace této karty. Má být použitá varianta čipu GA106-300, a to jak pro 12GB, tak i pro 6GB verzi (původně měla mít RTX 3060 snad čip ve verzi GA106-400). GPU prý bude mít aktivních 3584 shaderů, což by znamenalo 28 bloků SM, 28 RT jader a 112 tensor jader. Zatím nevíme, zda je toto plná konfigurace čipu GA106, nebo jsou nějaké jednotky ponechané v rezervě.
Frekvence zatím nejsou známé, stejně jako bohužel neznáme TDP (to by asi mohlo být někde v rozsahu 120–160 W). Známé je, že paměti jsou typu GDDR6 (tedy ne GDDR6X) a že mají 192bitovou sběrnici – to vyplývá z 12GB kapacity. Karta by mohla mít propustnost 336 GB/s, pokud by frekvence paměti byla 14,0 GHz. Kdyby Nvidia použila 16,0 GHz paměti (což se zdá méně pravděpodobné, protože je nemá ani RTX 3070), pak by se propustnost zvýšila na 384 GB/s.
Tip: Architektura a detaily GPU Nvidia Ampere/GeForce RTX 3000 a čipů GA102 a GA104
Vydání v únoru?
Podle VideoCardz by prý tato grafika měla vyjít v únoru (februári), nebo takový by měl být plán. Není tedy jasné, zda budou tyto karty již teď odhalené na CES 2021. Výrobci by je asi mohli ukazovat, ale bez toho, že k nim sdělí podrobnosti a bez toho, aby je výslovně označili jako RTX 3060. Ovšem Nvidia by možná mohla tuto grafiku předběžně oznámit s tím, že se začne prodávat až o měsíc později.
Vydáním GeForce RTX 3060 s 12GB pamětí se Nvidia dostane do trošku rozporuplné situace, kdy tato mainstreamová karta bude dostupná s větší pamětí než má nejvýkonnější herní model (mimo exkluzivní a poměrně drahou GeForce RTX 3090). Nabízí se tedy interpretace, že Nvidia možná nakonec přece jen chystá verze GeForce RTX 3080 s větší pamětí (12GB nebo 20GB) a možná i RTX 3070 s 16GB. Je otázka, zda vyjdou někdy brzo, nebo si je Nvidia nenechá třeba až na nějaký v létě nebo na podzim vydaný refresh (řadu RTX 3000 Super).
Preferovali byste 12GB nebo 6GB verzi GeForce RTX 3060?
Zdroj: VideoCardz
jinde psali, že bude výkonnější, než 3060 ti, to by ale byla na úrovni 3070, takže asi slabší, ale s více pamětmi … pak mi ale uniká smysl té karty … na 4k určitě není, kde tedy tolik paměti využije …
To se týkalo údajné 3060 Ultra, zde se píše o běžné 3060 🙂
12GB u 3060 mi přijde spíše jako obrana při porovnání papírových parametrů proti chystaným kartám od AMD
No, Nvidia měla dvě možnosti – buď na tu kartu dát 6 GB, nebo 12 GB. KOnkurenční RX 6700/RX 6700 XT má mít prý taky 12 GB, tak jim možná mohlo už připadat, že by to srovnání nevypadalo dobře.
Ta grafika je mi sice úplně ukradená :-), ale jsem rád, že Honza zůstal!
OT , som strasne rad ze znovu fungujete. drzim palce a vela uspechov prajem.
„Má být použitá varianta čipu GA106-300, a to jak pro 12GB, tak i pro 6GB verzi (ta měla původně mít čip ve verzi GA106-300). “
Tohle mi nějak nedává smysl 🙂
Jo, to jsem napsal blbě a ještě je to i omyl. Dřív psal VideoCardz, že by snad měla být použitá varianta GA106-400 a že GA106-300 by byla v RTX 3050 Ti – asi to byla chyba, nebo se specifikace měnily/ještě nebyly uzavřené… Teď by ta varianta GA106-300 teda měla být dospělá RTX 3060.
Vyzerá to tak, že ak chcem Nvidia kartu za cenu, čo nie je zlým vtipom, tak bude potrebné vybrať si medzi dostatočnou pamäťou (3060 12GB) alebo dostatočným výkonom (3070/3080). Prinajmenšom do doby vydania vyšších verzií 3070/3080, ktoré snáď raz prídu.