Nvidia u karet GeForce RTX 3060 zarazí těžbu kryptoměn, ovladač bude snižovat výkon

14
Nvidia GeForce RTX grafika herni pocitac ilustrace upoutavka 1600
Nvidia GeForce RTX (ilustrace: Nvidia)
-
Zdroj: Nvidia

Nvidia u nově vydané grafiky GeForce RTX 3060 zkusí zabránit tomu, aby ji vykoupili těžaři kryptoměn: její ovladač uměle sníží výkon těžby. Pro horníky ale firma nabízí zvlášť GPU Nvidia CMP.

V průběhu loňského roku a toho nynějšího narostla cena tzv. kryptoměn a opět výrazně narostl fenomén jejich „těžení“ na grafických kartách (mělo by jít zejména o Ethereum). Zájem takovýchto podnikatelů vysává z trhu grafické karty nové generace a minimálně přispívá k jejich předraženosti a nedostupnosti. Pokud už teď rovnou není hlavním viníkem.

Vypadá to však, že Nvidia s teď rozhodla s tím něco dělat a hodit těžařům klacek pod nohy u nových grafik GeForce RTX 3060, které teď vycházejí. Mělo by na nich výt nevýhodné těžit, takže aspoň tyto grafiky rodiny Ampere by mohly být lépe dostupné hráčům.

Krok k odrazení těžařů

Nvidia teď oznámila, že až vyjde GeForce RTX 3060 (má to být 25. února), budou ovladače pro tuto kartu schválně upravené tak, aby byl výkon při těžbě kryptoměn výrazně zhoršený proti tomu, čeho by GPU normálně mělo dosáhnout. Ne úplně brutálně, hashrate má podle Nvidie být zredukovaná o 50 %.

Ovladač by měl detekovat, zda na GPU jede těžební algoritmus a pokud ano, seškrtí výkon. Není jasné, zda to bude prostřednictvím snížených frekvencí, nebo zda bude kompilátor ovladače schválně generovat neoptimální kód k vykonání na GPU (to by byla horší varianta, protože zůstane vysoká spotřeba).

Nvidia GeForce RTX 3060 ilustrace 1600
Nvidia GeForce RTX 3060

Asi se to nemusí týkat všech možných kryptoměn, protože tisková zpráva mluví o tom, že ovladač bude detekovat algoritmus Ethereum. Teoreticky je možné, aby horníci přešli na nějaký jiný algoritmus; zatím není jasné, zda ovladač bude schopen odchytit takové pokusy, jak omezení obejít.

Zcela zamezit těžbě není úplně snadné, protože výpočetní funkce GPU používají i hry, nejdou tedy zablokovat. Takže asi vždy bude riziko, že kdo bude chtít těžit, může ovladače nějak nahackovat – třeba použitím knihoven ze starších ovladačů, ke toto omezení není (a RTX 3060 sice není podporováno, ale další GPU Ampere už ano).

RTX 3060 software drivers are designed to detect specific attributes of the Ethereum cryptocurrency mining algorithm, and limit the hash rate, or cryptocurrency mining efficiency, by around 50 percent.

Pro už vydané karty RTX 3000 je pozdě

Proč Nvidia omezí výkon těžby jen u GeForce RTX 3060 a ne u ostatních karet? Asi by to už bylo zbytečné, protože u těch horníci mohou jednoduše přejít na starší ovladač, který nelze „odvydat“, a vesele těžit dál.

Jste rádi, že u grafik GeForce RTX 3060 bude omezený výkon v těžbě kryptoměn?

Ale u nově vydaných GPU, pro která dosud ovladače nebyly vydané, toto Nvidia provést může. Jen musíme doufat, že na internet nějak neprosákne nějaká starší interní či upravená verze, kde bude výkon „nezkriplený“, protože pak tato ochrana bude rázem neefektivní…

Tip: Bitcoin už spotřebuje víc elektřiny, než celá Argentina. Kdyby byl stát, byl by 30. na světě

Horníky chce firma směrovat ke speciálním kartám: Nvidia CMP

Nvidia se ale nebude od trhu těžařů, který je jistě také vítaným zdrojem příjmů, úplně odstřihávat. Zatímco u GeForce RTX 3060 by je měl odrazovat upravený ovladač, Nvidia chce jejich poptávku odvést jiným směrem a podobně jako při předchozí těžební bublině pro horníky bude nabízet specializovaná GPU.

Ta nyní oznámila pod označením Nvidia CMP (Crypto Mining Processor). Tyto karty nebudou mít obrazové výstupy a možná u nich budou i deaktivované některé bloky používané pro 3D grafiku, takže by fungovaly jen pro výpočetní použití. U minulých těžebních speciálů také nešlo instalovat ovladač pro herní karty GeForce (i když se to částečně dalo obcházet).

U těchto karet bude výkon těžebních algoritmů nesnížený a zřejmě budou používat stejná GPU jako herní grafiky. Teoreticky v některých případech může jít i o čipy, které by kvůli chybě v ROP, TMU, tensor nebo RT jádrech nešlo v kartách GeForce využít. Ale je pravděpodobné, že čistě zmetky asi pro uspokojení poptávky nebudou stačit, takže do těchto karet CMP pořád asi mohou odtékat GPU, která by mohla jít do karet GeForce. I když… podle specifikací by až na model CMP 90HX zřejmě do těchto grafik Nvidia mohla montovat 12nm GPU Turing (první tři karty v tabulce, kterou můžete vidět níže, vypadají svými parametry jako něco podobného GeForce GTX 1660/1660 Super, RTX 2070 a snad RTX 2080 Ti).

Ale i pokud jde o recyklaci čipů Turing, pořád budou tyto karty CMP užírat z nedostatkových součástek jako jsou regulátory napětí a paměti GDDR6/GDDR6X, takže nepřímo pořád asi budou přispívat k nedostatku herních grafik).

Specifikace GPU pro těžbu kryptoměn Nvidia CMP
Specifikace GPU pro těžbu kryptoměn Nvidia CMP (Zdroj: Nvidia)

Pro Nvidii mají tyto karty jednu velkou výhodu v případě, že se kryptoměny podobně jako v roce 2018 ukáží být bublinou, jejich cena spadne a těžení se přestane vyplácet. Tehdy zůstalo na skladech množství grafických karet, které pak trvalo dlouho prodat a současně se prodej nových grafik zhoršil proto, že mnoho karet předtím používaných na těžení se prodávalo po bazarech hráčům. U těžních speciálů CMP nebude možné vysloužilý „těžní stroj“ takto přeprodat a bude z něj nepotřebný odpad, takže nezhorší prodej nových grafik.

Speciální karta Nvidia P106 (dovozená od GeForce GTX 1060) určená jen pro těžbu kryptoměn z roku 2017 (Zdroj: Expreview)

Je nicméně pravděpodobné, že tyto karty budou na prodej hlavně ve velkých objemech firmám, které těží v masovém měřítku. Toto tedy nemusí řešit poptávku těžařů-jendotlivců, kteří nakupují hardware v běžných obchodech a ne ve velkém přímo u výrobců.

Speciální karty Nvidia P106 odvozené od GeForce GTX 1060) určené jen pro těžbu kryptoměn z roku 2017 (Zdroj: Expreview)

Zdroje: VideoCardz, Nvidia (1, 2)

Nvidia u karet GeForce RTX 3060 zarazí těžbu kryptoměn, ovladač bude snižovat výkon
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.67%) 18 hlasů

14 KOMENTÁŘE

 1. Jsem moc rád, že se sama nVidia snaží najít nějaké řešení. Je šílené kam se mining dostal, ta celková spotřeba elektřiny je fakt brutální. Tak snad to přinese ovoce v podobě více cenově dostupných karet pro hráče.

 2. Těžba mě vůbec nezajímá a tohle se mi nelíbí. Co má co výrobce HW kecat do toho, k čemu se používá?

  Beztak je pro ně hlavní motivací to, že na specializovaných kartách mají vyšší marže a nemusí se bát bazarových výprodejů…

  • Tak nějak, v minulé vlně krypto-horečky se nakoupilo tolik grafik, že po opadnutí měla jak Nvidia, tak AMD velký problémy vůbec prodávat. Byla i žaloba na Nvidii od akcionářů…
   Takže za mě se jen snaží zbavit se tohoto rizika přeprodejů na bazarech.

   Na druhou stranu je to i chytrý tah, protože se zbaví i čipů, které by jinak byly neprodejné (hw chyby na waferu, které u mining nevadí) a i kdyby to hodilo jen pár set tisíc dolarů, tak proč ne.
   Otázkou je… budou se specializované mining karty prodávat? Já kdybych těžil, tak si raději koupím plnou grafiku a pak ji střelím… případné upravené BIOSy budou určitě k dispozici na černém trhu

 3. To je ale pěkný úlet. To si opravdu u Nvidie myslí, že těžaři jsou tak hloupí a s tímhle si neporadí. Tohle je od Nvidie jenom líbivé PR gesto která nebude mít na skupování karet těžaři prakticky žádný vliv.

   • Už teraz sú to neefektívne haraburdy. Napríklad taká 50HX má menší výkon a vyššiu spotrebu, ako stará GTX1080ti (47MH/s pri 180W) alebo novšia RX5700 (55MH/s pri 100W).
    Naviac po roku, či dvoch a miernom opadnutí kryptomenovej horúčky (vtedy je spotreba veľmi dôležitá), budú obe spomínané karty ešte stále dobre použiteľné aj pre hráčov…

 4. na jednej strane tento krok Nvidie vytam aby sa nam hracom dostalo nejake to zelezo na hranie, co je aj moj pripad, moja 1660ti uz nestiha. Na druhej strane myslim ze Nv cakaju nejake tie zaloby, lebo nemozno zakaznikovy diktovat na aky ucel ma swoj HW pouzivat, tak ako vyrobca automobilu nemoze zakazat pouzivat napr. osobne auto na vozenie stavebneho materialu v kufri auta. A osobne si myslim ze ta druha varianta je na spadnutie. Kazdopadne verim ze sa najde nejaky rozumny sposob ako uspokojit obe strany.