GeForce RTX 3060 Ti vyjde už příští měsíc, hned po RTX 3070. 180 W, 8 GB, 4864 shaderů

134

Pokud čekáte na levnější grafiky Ampere, je tu dobrá zpráva, GeForce RTX 3060 Ti by měla jít do obchodů hodně rychle, prakticky hned po RTX 3070. Jaká bude?

Tento týden jsme už psali o tom, že Nvidia v rodině grafik Ampere chystá modely GeForce RTX 3060 a také GeForce RTX 3060 Ti. Pokud jste z těch, kteří pokukují po grafikách právě z těchto relativně nižších cenových pater, pak pro vás máme dobrou zprávu.

GeForce RTX 3060 Ti je už zdá se poměrně potvrzená, docela důvěryhodný web VideoCardz nyní vydal zprávu, že Nvidia již informovala výrobce karet o jejím plánovaném vydání. A co je zvlášť zajímavé: tato karta vyjde už jako čtvrtý model Ampere hned po GeForce RTX 3070 (která už je oznámená a její parametry odhalené) a má to dokonce nastat už příští měsíc.

Minule jsme uváděli (zpráva to byla opět od VideoCardz), že Nvidia ještě nerozhodla, zda se výkonnější verze stojící nad běžným modelem RTX 3060 bude jmenovat Ti nebo Super. Toto už neplatí, nyní už je prý jasné, že do výroby jde karta s označením Ti (verze Super možná bude příští rok jako refresh). Nvidia ještě kartu neoznámila a nikde ji veřejně nezmiňuje, ale jak už bylo řečeno, výrobci karet už se o ní dozvěděli. Nvidia jim údajně sdělila, že tento model půjde na trh v druhé polovině příštího měsíce (října/októbra).

GeForce RTX 3060 Ti: 4864 shaderů, paměti přesně jako u RTX 3070

VideoCardz ještě nezná úplné specifikace, ale výrobci karet údajně již ano. Je použité GPU GA104 z modelu GeForce RTX 3070 (už k němu známe i velikost čipu, má téměř 400 mm²), ovšem v ořezané verzi GA104-200 (RTX 3070 má GA104-300). Ta bude mít zachovanou 256bitovou paměťovou sběrnici, na níž grafika bude provozovat 8 GB GDDR6 na taktu 14,0 GHz efektivně. Bude tedy těžit ze stejné paměťové propustnosti a kapacity jako RTX 3070.

Ale osekaný bude její hrubý/výpočetní výkon. GPU bude obsahovat místo 5888 jenom 4864 shaderů, 152 tensor jader a 38 RT jader. Aktivních zůstane tedy jen asi 82,6 % jednotek proti modelu RTX 3070 (podle VideoCardz by kompletní GPU GA104 jinak mělo mít 48 SM a 6144 shaderů).

Odhalení grafik Nvidia GeForce RTX 3090 RTX 3080 a RTX 3070 s architekturou Ampere 57
Odhalení grafiky Nvidia GeForce RTX 3070 s čipem GA104, provedení Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Takty GPU nejsou známé a ještě není potvrzené ani TDP. VideoCardz uvádí, že zatím zjistil jenom hodnoty TDP pro nereferenční přetaktované karty, takže referenční TDP může ještě jenom odhadovat. Vypadá to z nich ale, že TDP by mohlo být až o 40 W nižší než u RTX 3070 – snad 180 W, při nejhorším dejme tomu 200 W. Přídavné napájení bude jedním osmipinovým konektorem – takové přikrmování mají i nereferenční custom karty, takže u referenčních nebude požadavek horší.

Cenu, za kterou bude Nvidia tyto modely RTX 3060 Ti pouštět z domu, ještě neznáme. Logicky musí být nižší než 499 dolarů (částka za RTX 3070), ale o kolik přesně, to netušíme. V předchozích dvou generacích model „60 Ti“ nebyl, takže nemáme ani nějaké historické vodítko.

Jak už bylo řečeno, karta vyjde v druhé polovině října. Přesnější specifikace mohou a nemusejí do té doby uniknout, cenu ale možná budeme plus minus bezpečně znát až v momentě, kdy Nvidia karto oznámí oficiálně.

Galerie: Představení grafik Nvidia GeForce RTX 3090, RTX 3080, RTX 3070 a architektury GPU Ampere

Zdroj: VideoCardz

GeForce RTX 3060 Ti vyjde už příští měsíc, hned po RTX 3070. 180 W, 8 GB, 4864 shaderů
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93%) 20 hlasů

134 KOMENTÁŘE

  • To je dle mého tak akorád vlhký sen. Dle NV nižší model z třítísícové řady nahrazuje o stupeň vyšší z dvoutisícové řady, tedy RTX 2070. No a tady jsme u té zakopané čuby Baskervilské. RTX 2070 byla určena na hraní v 2K, což bude pro 3060 s 8 GB VRAM úzké hrdlo. RTX 2080 už byla docela dobře použitelná pro 4K. Doufám že vidíš ten rozpor, Dle tvého by RTX 3060 výkonem měla zvládat 4K, a ona nemá VRAM ani na 2K .

   • na nějaké vlhké sny mám už opravdu hodně let … kde že to nvidie uvádí, že nižší model z třítísícové řady nahrazuje o stupeň vyšší z dvoutisícové řady? Možná cenou, ne výkonem … alespoň u těch vyššícch to platí … další tvoje věta „RTX 2070 byla určena na hraní v 2K, což bude pro 3060 s 8 GB VRAM úzké hrdlo“ … co že bude úzké hrdlo, když stačilo pro 2070, nestačí pro 3060? Další tvoje věta jen další ropzpor … co věta, to rozpor … doufám, že to vidíš … píši samozřejmě pořád o 3060ti s 8GB paměti … nevím kdo kde a kdy do toho zapletl 3060, o té jsem nepsal, ani nic nenaznačoval …

   • Ono asi skôr reagoval na mňa, ale pravda doplietol to trochu. Myslím, že s tými pamäťami sú už ľudia trochu rozmaznaný. Momentálne mám R290X ktorá má 4GB a na FHD som zatiaľ nebadal nedostatok pamäte a to som niekedy používal mody so 4K textúrami. Karta si vždy vedela nechať rezervu 500M, pričom pri bežných hrách obsadzovala 2-3 GB, a to je karta ktorá myslím ešte nepoužíva kompresiu farieb, s tým sa nezlepšuje len efektivita využitia pamäťovej priepustnosti ale aj jej kapacity. Pochybujem že by si RTX 3060 (bez Ti) nevystačila s 6GB pamäte pri rozlíšení 2K alebo 1440p, povedal by som že tá karta bude určená práve na toto rozlíšenie, 4K by rozbehla s DLSS. Jej zvýšený hrubý výpočtový výkon je určený na lepšie obhospodárenie RT a podobných fičúriek, karta je však stále smerovaná do 1440p pri nových náročných tituloch, staršie dá aj na 4K. Treba si uvedomiť, ak by nVidia (alebo aj AMD, nehrá to rolu) urobila ponuku GK od vyššej strednej triedy po nižší mainstream a všetky s rovnakým množstvom 8GB pamäte, v tej vyššej strednej triede by si vypálilo rybník, pretože stále veľké % zákazníkov z radov BFU vidí na GK len veľkosť pamäte. Ďalší fakt je, že ak niekomu ukáže GPU-Z alebo iná obdoba využitie pamäte GK +6GB pričom karta má fyzicky 8GB, neznamená to automaticky, že tá karta tých 6GB nevyhnutne aj potrebuje na plynulý chod, môže si uchovávať staršie dáta pre prípad že by ich znova potrebovala, takto sa správa aj bežná RAM v systéme. Zefektívnenie využitia pamäte môže priniesť aj nový systém priamej komunikácie SSD/HDD – GK. Koniec koncov možno niekto vyrobí aj model čo bude mať 12GB pamäte, ale jej opodstatnenosť už bude otázna.

    • Ta komprese šetří propustnost/kapacitu jenom u dat snímků/pixelů, tj. framebuffer. Trošku se to asi projevuje, ale většinu z těch gigabajtů, které kata má uložené, zabírají data textur, a těch se to netýká, ty jsou separátně uložené ve ztrátově komprimovaném stavu, na který tahle bezeztrátová komprese barev není pokud vím aplikovatelná.

    • Souhlasím s většinou co jsi napsal.. na druhou stranu, next-gen hry, které teď přijdou už přeci jen opět posunou kvalitu textur a požadavky na VRAM o něco dál, např. i proto že novým konzolím výrazně naroste RAM (jestli u PS4 Pro se pro vram dalo použít kolem 4GB, teď to má být až 10GB).
     Je pravda že trojkové Geforce kapacitu vram nijak zvlášť neposunují, jak tu předpovídali někteří zmatení ptáčci, ale už teď se objevují hry, které běžně využijí přes 8GB vram. Např. Doom Eternal si vezme přes 7GB na nejvyšší detaily i ve fullhd a na 6GB kartách to ta hra defaultně ani neumožní nastavit.

     • ono to ale asi nebude tak, že i když hra běžně využije, nebo umí využít tu velikost, že to na méně pamětích nepojede na stejné úrovni … dle tvé teorie by pak ta hra ve 4k vyžadovala 28GB paměti …

      • Nevím, jak jsi přišel k 28GB paměti… nic takového jsem nepsal. To jsou přeci hlavně textury, to se nenásobí s rozlišením. Doom Eternal ti defaultně na 6GB kartě neumožní nastavit nejvyšší nastavení (jde to ale trikem obejít), přitom ve výkonu problém není (100+ FPS).

      • pokud je to tak, pak proč psát, že si to sebere „i ve full hd“, když na rozlišení nezáleží ?

      • Na rozlišení samozřejmě záleží, ale nenásobí se to. Ve 4K si D.E. vezme 8,5GB.

     • I u konzolí máme výjímku – Xbox S, který má pro vram vyhraženo 7,5GB. Já osobně u velikosti vram zase takový problém nevidím. Za a) normální jedinec obvykle ví, co kupuje a jak se bude muset případně omezit, za b) zas tolik až tak náročných titulů nebude (nepočítám zprasené neoptimalizované hry), za c) pokud mají na konzolích jet ve 4k s nějakými slušnými fps, tak taky nepůjde o nějaké grafické orgie, za d) pokud to AMD s RDNA2 moc nepotento, tak můžou brzy přijít Nvidie s větší vram, za e ) DLSS (Nvidia).

 1. Uvidime podle ceny, zatim vychazi RTX 3070 dost blbe, ac toho jeste moc nevime, to budeme vedet az po dukladnem nezavislem otestovani, tak 8GB VRAM se zda byt jako dost nonsens. Nicmene u levnejsi RTX 3060Ti vcelku logicky definovane na fullHD bude 8GB v pohode stacit a rozhodne jen cena.

  Ac mi to komplikuje zivot, budu jeste chvili cekat. RTX 3080 vypada na moje pozadavky 4K monitoru, jakztakz ok. RTX 3070 mi smysl nedava a pokud se rozhodnu i nadale prepinat rozliseni monitoru pri hrani na fullHD, s cimz defakto problem nemam, tak mi naopak bohate postaci i RTX 3060Ti.

 2. Chlapci, so zdesením v srdci pozorujem, jak sa chystáte nakupovat nové nVidia karty…Pred unáhleným skutkom tu máme vážne varovanie :

  “ objektivita mě nedovolí říkat, že kdo koupí AMPERE tak určitě neprohloupí “

  Tak pozor na to, Váš garážmistr !

  • Ano, ano, s garazmistrem stopro souhlasim, vzdyt je to poprve co:

   „Je to mimochodem poprvé, co jsem slyšel že samostatné velké Radeon GPU, významně vyvíjel procesorový team AMD“

   Takze opravdu to nakonec nevyvijel marketingovy tym, protoze to by to byvalo dopadlo. 😀

     • Mne garazmajster dnes vyznamne pomohol. Dozvedel som sa ze FE edicie su velmi kvalitne a drahe, vymazlene pre prvy dojem a predavaju sa hlboko pod cenu, pricom coskoro uz nebudu, pac na nich Nvidia proste trati. Takze tymto Dedemu dakujem za pomoc a kupujem tu supervyhodnu 3090 hned po vydani, nez sa rozchyta a prudko zdrazie. 😉

      • Akorat, ty informace nepochazi od neho, ale jsou posbirany na Internetu. Treba info o kvlite a cene chalzeni FE edice pochazi treba z Mores Law is dead youtube kanalu. V principu se nejmenovanemu webu pripisuji veci, ktere on akorat posbirta nekde jinde a uvede. Mne prijde ze jsou nekteri lidi jeho webem doslova posedly a ztratili uplne normalni rozum.

      • @tombomino: ??? To ma byt nejaky pokus o flame?! Ja len vravim, ze mi pomohol, uz zase tam citas nieco, co nie je! 😉

      • Nikoliv zadny flame. Jen jsem chtel poukazat na to ze dotycny web sbira „kredit“, at uz pozitivni nebo negativni za veci, ktere odkouka nekde jinde. Aspon teda v pripade, pokud k tem informacim nedodava jejich puvodni zdroj.
       Jinak FE edice vypadaji suprovne, to se musi nechat.

  • Moc to nevyuzijes, naopak NVidia udelala u Ampere docela pokrokove zmeny, ktere procesoru odlehci, takze snad vyjma 3090 zvladne s prstem v nose veskere grafiky i RyZen 3600X.
   Ale samozrejme do casu, ted s nastupem novych konzoli to klidne za dva roky muze dopadnout tak, ze budu jeste rad, ze jsem poridil RyZen 3800X, protoze se da ocekavat, ze hry casem daji i tech 8 jader.

     • To víš Stachane Stachanoviči, PR kocovina je tvoj každodenný chleba na blogíšku….Ešte nedávno si balamutil lidi jak nová Radeonka vystrelí do výšin top levelu, jak má nVidia strach a musí se bránit a podobné hlouposti…
      Proste objektívna klasika….

      • ..to bude dobry demente. Hlavne na ten blogysek nechod tak casto, evidentne ti z neho hrabe cim dal vic.

      • No, ja sa moc teším, jak budeš ospevovat neuveriteľne múdre rozhodnutie AMD neútočit na RTX 3090….ak by nastal zázrak a mali by odpoveď na topku nVidie, zas sa budeš chváliť do nebes jak si to predpovedal, pretože ako jediný máš informácie z centrály….
       Proste tradičný príval výmyslov nemocného garážnika….

      • Vladar, pozadej sestricky v Bohnicich, at reknou mistnimu adminovy, aby ti zakazal na firewallu pristup na ten blog. Meles jedno nesmyslne ho*no za druhym a jeste ti zpusobuje zhoreseni tveho uz tak mentalne retardovaneho stavu.

      • tombíku, pošli súradnice garáže, na budúci týždeň robím Prahu, tak by som sa stavil, dúfam, že ma pozveš na chladenú Plzeň….
       Tie hovná, co spomínaš si predsa napísal ty Stachanoviči….

      • Tak vidis, nekonec ti stesti preje a to misto v Bohnicich preci jen dostanes retarde 😀

      • Stachane Stachanoviči tie súradnice garáže si stále neposlal, aktuálne tráviš viac času v garáži nebo v tých tvojich obľúbených Bohnicích ? Vlastne je to jedno, prostému truhlíkovi tombíkovi je všade dobre…

      • tombo a vladař a ti sami: že vás to pořád baví, kolik Vám je roků? každému je úplně jedno za co si utratíte své peníze tak to tady nikomu necpěte, akorát jste za místní šašky tím vaším kidswarem!

      • Chapu, ze te tyhle „debaty nebavi“ mne taky ne, protoze vim, ze je to pak zahnojene. Nicmene pokud chces pro umocneni pocitu, ze jsi nad veci pouzivat anglicke vyrazy (pokud je to anglicky vyraz kidswear), tak mozna zkus neco jineho nez „detske obleceni“,, coz je bezny vyznam slova ‚kidswear‘. Ono to pak moc ‚umocnene‘ zrovna nezni 😀

   • Na to či bude stačiť 3080-ke 10GB sa bude vidieť/vedieť až po vydaní RX 6900XT so 16GB DDR6 a 128MB infinity Cache (podobnosť konštrukcie s IO čipom Threadrippera je čisto náhodná 🙂 )…čiže až po 28.10.2020.

     • Keby si spomenul rýchlosť pamätí ako argument o „kŕmení“ dátami, tak by sa to dalo brať ako pádny dôvod k tvojmu pochybovaniu, ale vysvetli mi odkedy má väčšia veľkosť pamäte s rovnakou prenosovou rýchlosťou, neblahý vplyv na výkon karty? …vypadá to, že si nenašiel pádny argument, tak si strelil prvé čo ti napadlo.

      Tieto „next-gen“ karty (RTX 3000 a RX 6000) budú potrebovať viac pamäte aj s toho dôvodu, že budú podporovať „DirectStorage“ a bude akcelerovať kompresiu/dekompresiu dát a prenos dát so super rýchlych NVme SSDčiek vo vlastnej réžii (odhadom 7-9GB/s) a na to budú potrebovať istú pamäť navyše… a nemusí byť megarýchla…stačí, že bude 30x rýchlejšia ako rýchlosť tých SSD 🙂 .

      • zero zero … nikde nepíši, že velikost paměti má neblahý vliv na výkon karty, píši jen o tom, že s desetinásobkem paměti nestoupne výkon desetkrát … ani dvakrát …

      • to gogo1963: pojem „nebude mít čím krmit“ je dosť nekonkrétny a dá sa vysvetliť rôzne…aspoň si dal k tvojmu výroku aj nejaký výklad ako si to myslel…to sa cení.

      • díky .. myslel jsem to tak, že pokud bude chybět hrubá síla, vyšší velikost paměti nepomůže … v tomhle případě ale snad o hrubou sílu nouze nebude … těším se taky na to, co AMD vytáhne, ne že bych ji kupoval, ale z důvodu tlaku na konkurenci … čím lepší bude, tím lépe pro nás všechny …

      • Ale ono je to přesně naopak Direct Storage díky výraznému urychlení znamená že není potřeba tolik video paměti protože nebude potřeba mohutných preloadů tak jak tomu je dnes. A to je taky důvod proč enginy rády ALOKUJÍ dostupnou VRAM, fakticky dnes bez problémů stačí 4-6GB pro 4k v max detailech. Zbytek jsou preload data, protože ve chvíli kdy je vytížené CPU nemůže dostatečně rychle dopravovat data do grafiky a způsobuje to stuttering, teď ten výkon CPU nebude potřeba.

      • to Komplik: Možno u RTX so superrýchlou a superdrahou DDR6X pamäťou to tak bude, ale u AMD a napr. konzoly Xbox series X to vypadá, že idú inou cestou. Xbox X bude mať 16GB pamäte z toho 10GB o rýchlosti 560GB/s (čiže pre GPU) a 6GB o rýchlosti 336GB/s (čiže RAM pre CPU) s toho vyplýva, že razia cestu radšej nahnať dáta z rýchleho NVme SSD rovno do pamäte GPU čipu (radšej zväčšia jej kapacitu) a klasická RAM môže mať menšiu kapacitu ako je dnes obvyklé. Je zrejme rýchlejšie/výkonnejšie riešenie vybaviť GPU čip obrou Cache pamäťou, pridať k tomu dosť veľkú pamäť priemernej rýchlosti pre GPU (hlavne pre textúry) a o dostatočnú rýchlosť plnenia sa postará NVme SSD 4xPCI-Express 4.0 s rýchlosťou cca 7GB/s (bez kompresie).. zobrazené schématicky NVme SSD (7GB/s)→VideoRAM (veľkosť 16GB,cca 500GB/s)→GPU infinity cache (128MB)…. Je to zrejme lepšie riešenie ako súčasná schéma SSD(do 4GB/s)→RAM(50-100GB/s)→VideoRAM (veľkosť 8-11GB, 448-762GB/s)→GPU L2 Cache (4MB…platí pre RTX2080).

      • PC nejsou konzole, proto rozjezd „RTX IO“ bud epodstatne pomalejsi, pokud vubec nabizi to stejne, nez konzole. Krome toho ty hry stejne musi jit i „klasickou“ cestou nahravani, takze myslet si, ze najednou RTX IO udela diru do sveta je blbost. Ta technologie zacne byt podstatne zajima rekneme v prubehu mozna 3 let, do te doby tezko. A to jeste za predpokladu, ze se vubec chytne.

 3. Ja jsem zvedavy, s cim prijde AMD. Jen mam pocit, ze trochu s krizkem po funuse, jestli 3060 Ti pujde na trh jeste pred oznamenim Navi.
  A jeste jsem zvedavy, jak budou vyladene drivery a podpora her. Konzole tomu mohou vyrazne pomoci, ale jestli AMD do supportu vyvojaru investovalo vic, to se teprve uvidi.
  Kazdopadne Kozenak je pekelnik a uz zase AMD zatapi, jeste ani GPU nejsou venku.

  • Popularni youtuber JayzTwoCents se v jednom videu podivuje na tim, proc AMD nejprve vydava procesory Zen 3, kdyz uz Zen 2 nemaji konkurenci a Intel jim stezi dycha na zada. Zatimco grafiky predstavi AMD az pozdeji, pritom prave v grafikach AMD hraje druhe housle a moc by potrebovali presvedcit lidi, ze si maji prave na grafiky od AMD pockat.

   Vysvetleni jsou podle meho nazoru dve mozna:
   1. AMD se snazi co nejvic natahnout dobu, do vydani grafik, bud proste PC grafiky nestihli dodelat, protoze se prilis dlouho venovali konzolovym a preci jen to neni uplne stejne nebo si konzolove grafiky uzmuli vetsi cast vyrobnich prostredku a AMD vi, ze PC grafiky na sklade jen tak nebudou, takze je ceka papirove vydani s realnym startem mozna az po novem roce.

   2. AMD vi, ze jejich grafiky nemaji proti NVidii sanci, bud do nich nedokazali dostat potrebny vykon a maximum bude zhruba to, co budou mit konzole, teda vykon nekde pod RTX 3070, mozna na urovni RTX 3060 a teda zase tak naspech nemaji. Nebo uz AMD diky oznamenym cenam NVidii vi, ze jejich grafiky maji prilis velke vyrobni naklady a aby je dostali na maximalne stejnou cenu jako bude mit NVidii, nebude to prilis ziskove, proto se radeji rozhodli uprednostnit procesory.

   Je to samozrejme jen fabulace a jaka bude skutecnost netusim a pral bych si, aby se to nevyplnilo, ale logicky pokud nejsou v AMD padly na hlavu, tak nic jineho se z toho odvodit neda.

   • jako první bych viděl nedostatek výrobních kapacit … konzole šidit nemohou, zen 3 taky ne … asi i kvůli tomu šla nvidia k samsungu a volí raději vyšší spotřebu, než totální nedostatek a nasrané zákazníky …

   • Oboje se to připravuje několik (3-4) roky, takže prostě holt můžou být ty vývojový cykly takový, že Zen 3 je připravenej o trošku dřív (a Navi 2x pozděj než nová Nvidia – není moc důvod, aby to muselo oboje vycházet najednou). Ale jako, rozdíl 3 týdnů v *papírovém* odhalení? Myslím že z toho ten člověk dovozuje trošku moc… Kdyby to papírové odhalení náhodou otočili (a pak třeba stejně začali CPU prodávat stejně dřív, kdežto u Radeonů by pak byla delší prodleva), tak by mu ta úvaha vyšla opačně? 🙂

    Ohledně té kapacity výroby, tam ty tři týdny asi už moc velkej rozdíl nebudou. Proti Intelu ale bude asi mít AMD silnější pozici při vydání než proti Nvidii, tak možná chcou nějdřív vydat Zen 3, protože to má větší šanci způsobit ohlas a pozitivní naladění může trošku pomoct těm Radeonům v tom smyslu že lidi budou víc naklonění poslouchat.

    • Ten nazor je muj, on to pokladal jen jako recnickou otazku, protoze je to fakt divny.

     Kdyz pomineme firmy, ktere v teto souvislosti nejsou relevantni a reaguji stejne se zpozdenim, tak uz dneska ma AMD vetsinu prodeju koncovym uzivatelum, co se tyka desktop PC (bez notasu). Se Zenem 3 nebylo treba spechat.

     Oproti tomu, pokud bude mit NVidia uz pri vydani dostatek vyrobenych karet, tak s kazdym dnem, o ktery bude AMD opozdene, bude mit o to mene prodeju v zacatku a muze to byt dost podstatne.
     Uz si nepamatujes ten majstrsmyk NVidie, kdyz AMD ohlasila Polaris, jak posunula vydani konkurencni grafiky tak, ze ji nakonec mela vv obchodech driv nez AMD. NVidia proste lidem utect nedovolila, AMD zda se opakuje stale tytez chyby.

     • AMD mozna nechce uspechat vydani RDNA2 a bude se snazit vyhnout problemum, ktere meli s radou 5700. Je mozne, ze si vzali nekolik tydnu cas navic, na lepsi vyladeni driveru.
      Druha vec je i ta, jak pise JO, ze o Zen3 se spekuluje jako o velmi uspesne architekture, ktera by mohla zacit dominovat v hernim segmentu, takze se RDNA2 muze opravdu castecne svest i n uspechu Ryzenu.
      Posledni, ktera se tyka omezeneych kapacit..ta je mozna taky, to se uvidi v momente, jestli budou karty dostipne a nebo ne.

      • Dominovat v herním segmentu AMD platforma určie bude, teda v objektívnych testoch garážnika, však tombíku…

       Moderátor pct píše, že Rocket Lake bude mať zhodné IPC so Zen3, ale podstatne vyššie frekvencie, avizuje u Intelu boost 5.5GHz proti boostu Zen3 5GHz. Je to skúsený a dobre informovaný chlapík, pravdepodobnosť jeho slov je vysoká.

      • Pokud by to bylo takto a uprimne: kez by! Tak potom nechapu, pokud NVidia 17.9 zahajuje prodej RTX 3080, tak pokud AMD uz vi, ze 28.10 predstavi neco na podobne urovni, proc proboha neudela tiskovku nejpozdeji 16.9 a nepredvede grafiky aspon papirove s tim, ze se stale pracuje na driverech a bude to jeste chvili trvat.

       Jiste amdeckovske papirove vydani produktu bylo neoblibene, ale nechat si uniknout zakazniky tim, ze provedou predstaveni grafik az ve chvili, kdy uz bude mit minimalne cast potencionalnich zakazniku nakoupeno, to je vazne na palici.

      • Samozrejme Vladar, on ma kristalovou kouli, do ktere se podival a ty mu to zeres i s navijakem. Ostatne nic jineho se od retarda bez rozumu neda ani cekat..

      • @Redmarx.. ale oni to treba driv uvest nestihnou. CO kdyz je to nejdrivejsi termin, ktery pro ne dva smysl? Kdyz delas projekt, tak taky viz, ze jej treba ukoncis 30.10. a kdyby jsi oznamil jeho ukonceni 31.8., tak si nepomuzes..jenom si zadelas na pruser u zakaznika.
       Chapes, ze vsechno to jsou dohady. Proc to AMD dela tak jak dela vi ono samo. A i presto, ze si myslime, ze tam muze pracovat banda blbu, tak ono bez internich informaci nemuzes vedet, proc delaji vece tak, jak je delaji.

      • @CK kasparek
       .. ono AMD dominuje hernimu segmentu uz dneska Madare. To ze nema uplny vykonostni herni TOP neznamena, ze jej nedominuje. Zen3 sebere Intelu s dost velkou pravdepodobnosti i ten herni top, ktery mu zustal. Jestli dokaze RL na tom neco zmenit..ehh..nemyslim si. Omezeni na 8C jej odepisuje v principu uz ted. Retail zustane pristi rok dominantni pod AMD i s hernim TOPem.
       RL zustane jen takovym zoufalcum jako jsi ty.

      • Jasne aDDmine, moderátor na pct má podle teba krištálovú guličku, pretože avizuje vyšší herný výkon Intel Rocket Lake proti Zen3 a to tebe do krámu absolutne nepasuje….
       To že ty máš tých krištálových kouli za vagón a denno-denne veštíš sprostosti v garáži to je OK, však trapoško….

      • Mozna kdyby jsi CK Kasparku pouzival kousek rozumu, tak by jsi vedel, ze o RL existuje vicemene jediny unik, ktery rika, ze prida 10% IPC nahoru. To je vsechno, vic o nem neni znamo, krome toho, ze se ceka, ze to neni plnohodnotny port TL a bide mit jine jadro.Takze tvoje „vira“ v nekoho, kdo tvrdi, ze RL bude mit frekvence 5,4Ghz a bude mit lepsi vykon, kdyz se o nem vlastne nic jeste nevi, jen smesna a je mi uplne ukradeny, jestli je z NVtuning nebo ne. ALe odpovida to tvemu levelu bez rozumu.

      • aDDmin : “ ono AMD dominuje hernimu segmentu uz dneska “

       – tak ty nie si len naivka a nebezpečný demagog, ale aj veľmi hlúpy človek….
       AMD má v desktope nejakých 20% trhu, jak môže dominovat hernému segmentu, truhlíku ?
       Určite máš link na zdroj, kde AMD procesory globálne dominujú…
       Taký zdroj nemáš, že jo, leda ak v tvojej makovičke…
       Ćakám na zdroj, Stachanoviči….

      • Tak hloupy a prolhany jsi hlavne ty Vladar a dokazujes to kazdym svym prispevkem 😀
       Ja nikde nepisu o globalnim, ale jen o herni segmentu. Ten je prevazne zalozeny na prodejich s Retailu, ktery AMD podle vsech informaci, ktere jsou k dispozici, jak z Evropy, Asie a US, tak ovlada. Takze globalni prodeje desktopu s tim nemaji moc spolecneho. Ale mozna ve tve nemocne hlave bez spetky rozumu, ty globalni prodeje, ktere miri vetsinou do firemniho sektoru, tak slouzi ke hrani her zamestnancu ve volnych chvilich 😀
       Zkus neco dalsiho retardiku…a zkus aspon nelhat, kdyz uz s nekym diskutujes.

      • Tak repete :
       aDDmin : “ ono AMD dominuje hernimu segmentu uz dneska “

       – si schopný dokázať svoj demegogický výmysel relevantným zdrojom ?

      • Mas to tam napsane retarde. Zkus si to precist znovu a pomaleji, ale pochybuji, ze to pomuze 😀 V pripade, ze jsi to nepochopil, doporucuji se obratit na „obeznameneho“ modertora z PCT, ktery ti jiste poradi spravne a stejne „odborne“ jako v pripade vykonu RL 😀
       Jinak ke tve velke libosti, kanal HWUnboxed (techspot) presel na platformu AMD. Posledni testy delaji na AMD 3950X a jednim z jeji duvodu, bylo prave to, ze dominantni herni platforma, (podle Poolu, ktery delali a kde se ptali na cem maji testovat) jejich sledovatelu je dnes zalozena na AMD (narozdil od predchozich mnoha let, kdy dominoval Intel). Muzes si to dohledat v jejich videich.

      • Jinak se samozrejme bavim o desktopu a o tom, co je dominantni ted. Ne na cem hraji lidi s desktopy 10 let dozadu.

      • No jasné aDDmine, žiadny taký zdroj neexistuje, jedine ak v tvojej hlúpučkej makovičke.
       Uvedom si, že tu nie si v garáži, kde svoje fantasmagorie nemusíš dokazovat a oponenta jednoducho zabanuješ a máš klid….
       Nabudúce si dobre rozmysli, kým strelíš nejakú vymyslenú sprostosť, bo tu na cnews sa vyžaduje dôkaz, víme pajdo….

      • No prosím, spomínam banan a aDDmin už jede :

       “ začínám mít více než pocit, že pracuješ pro NVIDIA, protože tohle není jinak možný, nikdo by netrávil tolik času trollováním v diskusích a neustálým omíláním lživých věcí a překrucováním reality ve snaze z nich udělat pravdu …

       takže poslední varování, já tu trolly prostě nebudu tolerovat speciálně ty, kteří překrucují pravdu … „

      • dominance prodeje v retailu v posledních dvou letech neznamená dominanci na herním trhu …
       hwunboxed nepřešli na AMD proto, že by to bylo jak píšeš, ale že jsou od hlavy po paty AMD …
       a když už se mluví o hraní, bylo by vhodné alespoň naznačit, že bez grafické karty nic hrát nelze (nemyslím arkády a podobný trash)

      • @CK Kasparek
       v poradku retarde. Ja tu tvoji blbost co nosis v hlave nehodlam dal presvedcovat, jelikoz s s nekym, kdo nema zakladni inteligenci, se bavit neda.

      • @Gogo
       „hwunboxed nepřešli na AMD proto, že by to bylo jak píšeš, ale že jsou od hlavy po paty AMD …“
       .. 😀 a na to jsi prisel jak? To ti poradil sam velky troll Obrmajer, nebo jsi na to prisel nejakou svou vlastni ‚dedukci‘ ? Presne tyhle lzi o nich trousili ulhani trolove jako Obrmajer. V tomto pripade gratuluji k jeho levelu. A jinak, by eskodilo, si nejaka jejich videa i pustit, nez zacnes vesele fantazirovat a vymyslet si. Mozna pak zacnes psat i prispevky, ktere nejsou uplne mimo.
       Chtelo by to taky cist prispevek, kde pisi, ze dominantni platforma v soucasne dobe. To znamena, to co se v soucasne dobe kupuje a prodava. Ne to, co se ukazuje v HW survey na steamu, kde se ukazuji 10let stary junk.

      • tombo, dávno vím, že s tebou nemá smysl přít se, na to musí být alespoň dva … k obrovi nechodím, nečtu jeho bláboly jako ty Stachovy, hwunboxed videa koukám pravidelně a mám v tom jasno … ty už neumíš jinak, než jebat a jebat, máš to v krvi a jiný už nebudeš … už ze zásady soudíš podle sebe všechny kolem … mě tohle stačí k tomu, abych tě zas nějakou dobu ignoroval …

       a s tou dominancí …. z toho už se nevyvlečeš, ani kdybys psal do aleluja … nemáš pravdu, nebo lžeš … prašť jak uhoď …

      • Tak mne ignoruj. Mne to nevadi, ale zkus si nevymyslet hlouposti. Tvrdit o WHUnboxed ze jsou „AMD stranka“ je nesmysl a vymysl. Pokud se na jejich videa divas a poslouchas jejich komentare a zaroveni jim rozumis, tak nechapu, jak muzes k takovemu nazoru dospet.
       ALe muzes mi to zkusit vysvetlit. Rad se priucim jak se z neutralniho webu stava „fanpage“. To myslim doopravdy.

      • Pokud jsem te nepravem narkl z „obrmajerismu“ a neni to tak, tak se dodatecne omlouvam 🙂

      • @gogo
       Mimochodem, OBR uz neni co byl driv, klidne muzes i na jeho clanky v pohode kouknout. Mam pocit, ze nejak musel nastvat Stanka a ze potom, co ho odstrihnul od financovani Intel, ho nejspis zacala ignorovat i NVidia.
       Takze je sice dal svuj, ale navazeni se do AMD u nej skoncilo. Jedinej pravej posuk na ceskym IT webu je DeDecko, ikdyz jsem tam ted u nej po delsi dobe byl a clovek se az zasmeje, jaky koniny tam pise.

      • Tie koniny, respektive tombíkoviny sú ale „objektívne fakta“, však to v garáži vysvetľuje :

       “ vážně mě uráží vaše srovnání se známým lhářem a manipulátorem. Já vždy objektivně hodnotím produkty aď mají logo jakékoliv … “

       To je síla tombíku, tebe snad absolutne nedocvakáva, že má celý net z teba prdel….

      • V poradku retarde, kazdy tu vidi, ze ze jsi padly na hlavu. Neni potreba aby jsi to stale zduraznoval 😀

      • tombo, taky jsem to možná blbě napsal (s tím hwunboxed) … měl jsem takový pocit … po vydaní comet mi ta jejich „řeč těla“ a komenty navodily dojem, že Intelem doslova opovrhují … možná tomu tak není a já jen nebyl ve své kůži … Intelu se kometa (kromě přidání HT) opravdu nepovedla …

      • Problémy s drivery? Však to přece podle mnohých AMD fans byla jen fáma, žádné problémy přece neexistovaly a i AMD ve svých prohlášeních určitě přeháněla, když problémy potvrdili.

       JInak ke konci minulého týdne měl Steve z GN pěkné video o marketingu. AMD potřebuje co nejdřív něco představit a ne tak jak to dělá. Už to že oznamují že oznámí, je docela vtipné 🙂

       zamyšlené smajlíky lidí z AMD na twitteru možná zaujmou 1% entizuastů, ale ne běžného zákazníka, ten přijde do krámu a bere…

       https://www.youtube.com/watch?v=iBky_XyuetM

      • Jako to video jsem neviděl a tudíž nevím, jak si to argumentujou/obhajujou, ale samotná premisa/koncept mi přijde jako mlácení prázdný slámy kvůli chechtákům/subům na youtube.

       To oznámení data odhalení podle mě není nic špatnýho, myslím, že jsme +- všichni rádi, že aspoň víme, kdy informace budou, i když ještě nebyly řečený termíny startu prodeje.
       Nvidia v půlce srpna udělal marketingový video se supernovou a od tý doby těch 20 dní trošku hypovala (každý den blog s takovým tím historickým ohlédnutím): https://www.cnews.cz/nvidia-graficke-karty-geforce-rtx-3000-ampere-odpocet-teaser-21dni
       Takže úplně stejný „oznamují že oznámí, je docela vtipné“ jako udělalo AMD. Akorát se v tom víc nimrala/měla to takový bombastický, kdežto u AMD mi to přijde střízlivější. Takže fakt nevidím problém (ani u Nvidie, ten marketing holt firmy chcou a aspoň jsme zase věděli, kterej den vyhlížet).

      • @gogo
       kazdy obcas neco blbe napisem 😉
       Ale zpatky k HWU. Mne se libi ten jejich nekoplikovany pristup selskym rozumem. Berou to podle pomeru vykon/cena + vyhodnosti platformy. A tady Cometa prinesla sic podstatne vic nez CoffeL, ale nestacilo to. 10400 nakonec nebyl rychlejsi nez 3600 bez drazsi desky. 10700k je sice ve hrach o chlup rychlejsi diky OC, ale to stejne vymacknes z 10600k. A 10700k je takovy CPU, ktery na hry si nema cenu kupovat a kdo chce vic threadu, tak je za levnejsi peniz k dispozici 3900X(T), ktere budou mit pro svoje pouziti vyssi vykon a neurve ti to pojistky.Ve vetsine desktopove pouzivanych aplikaci, jsou ryzeny stejne rychlejsi. Kdyz k tomu pripoctes potrebu nove desky, absenci PCIe4.0, tak se nakup Comety vyjma extremnich FPS hracu, moc nerentuje.

 4. NVIDIA hraje falešnou hru s cenami AMPERE RTX 3000 grafik – budou běžně dražší, než se tváří!
  ARMVIDIA STÁLE PRAVDĚPODOBNĚJŠÍ. ZAČÁTEK KONCE ARM?! NVIDIA JE BLÍZKO DOHODĚ O PŘEVZETÍ.
  NVIDIA OZNÁMILA DATUM VYDÁNÍ RTX 3070. NÁSLEDOVAT BUDE RTX 3060 TI. AMD RDNA 2 JE HROZBA.
  NVIDIA RTX 3080 A 3070 – NEZÁVISLÉ RECENZE PRÝ UKÁŽÍ MNOHEM NIŽŠÍ VÝKON, NEŽ PREZENTUJE NV?!

  Kupujte, kupujte, …

 5. Myslím, že to proteklo netem před týdnem, tuším Igor. Big Navi někde mezi 3070/3080 a spotřeba 275W, nebo na úrovni 3080 se spotřebou 300W+. AIB prý ještě od AMD nemají kompletní podklady (pro výrobu; pokud jsou, tak + cca 3 měsíce). Jediné dostupné karty tedy budou přímo od AMD; v tom případě asi jediný AIB, který má něco v ruce, bude Sapphire (jako dvorní výrobce AMD). Just another rumor…

  • U Igora myslím nic o TDP nebylo, ani na VideoCardz. Ale samozřejmě podobné hodnoty by mohly být.
   O té dostupnosti bylo něco na VideoCardz https://videocardz.com/newz/amd-frank-azor-teases-something-to-come-out-tomorrow
   „We do encourage everyone to tone down their excitement. AMD has not informed their board partners about the potential unveiling of the new graphics card yet. As we have heard (just yesterday), everything is being discussed internally. A lack of such communication means that Big Navi is still being kept a secrete even from AIBs. AMD might play the long game here though.“

   Co se tam říká: ještě 8. září drželo AMD informace uvnitř a výrobci karet ještě nedostali informace o tom, že je plánované uvedení těch nových grafik. Podobné tajnosti teda měla i Nvidia, ale nevím, jestli tady nejsou větší/horší vzhledem k datu. Možná bych čekal vydání spíš v druhý polovině listopadu?

   Jestli to znamená, že výrobci nemají ani informaci o rozměrech PCB a tak, a tedy nebudou mít čas dělat nereferenční karty, nevím (u Nvidie sice taky byly tajnosti, ale připravit nerferenčky se jim povedlo, i když asi někdy mají PCB od Nvidie).
   Jinak před časem bylo řečené, že referenční karty budou už taky mít axiální ventilátory a la nereferenční karty, takže by snad mohly jejich chladiče být lepší než u Vegy/RX 5700. Ale lepší asi bude nemít moc velký očekávání, protože u první karty, kde to vyzkoušeli (Radeon VII) to moc dobře nevyšlo, hlučnost byla o dost horší, než by se o 3xventilátorové nereferenčky čekalo. Snad to teď vyjde líp, ale raději bych očekával jenom něco mezi tím starým radiálním blowerem a kvalitnější nereferenční kartou.

 6. Pane Jan Olšan nechcete si to tu trošku vyčistit ?
  Myslím že by tu diskutovalo i více „normálních“ lidí ,ale bavit se s blbem tipu c.k. polni marsalek dost lidí odradí tu vůbec diskutovat včetně mě.
  Chtělo by to udělat nějaký systém jako na Pctuningu ve foru. Nadávky apod .žlutá karta – opakovaní červená.
  Zrovna příspěvky od c.k. polni marsalek jsou dost agresivní a ten hnůj po něm fakt nemám chuť číst..

 7. Pockam na testy a poridim bazar rx 5700 nebo 3060ti a nebo oboji, protoze rx 5700 proste chci, i kdyby mela byt jen na policce a prasit se na ni. (rx 5700 aspon na pamatku, je to prvni slusna karta od amd).
  Parit budu na tom, cu bude mit vyssi vykon.

  • A proč si nekoupit bazar 2070S, ty už se dají sehnat za 7,5-8 tisíc celkem normálně.

   A jina 5700? Ne 5700XT? 5700 se prodává tak třetina toho co 5700XT, ale kdo by to na bazaru prodával když to jsou tak svělé karty 🙂

   • Jo mas pravdu, racionalne ano, ale jednou za cas ulitnu a chci neco co nema smysl, jenom proto, ze to chci i kdyby to melo byt na policce. Jsem proste nemocnej, nerdovskej geek.
    Takze rx 5700XT idealne 50th anniv. edici. jako fanousek amd a jako fanousek nv jsem zase ulitl s titanem X 12gb.
    Samozrejme, ze bych si pral 3090 zejo, kdo ne? Ale ted se mi to zda uz trosku drahe.

 8. @GaGy, vidí sa mi, že tu žebroníš o banán pre maršálka už tretíkrát. Chápem ťa, ako fandovi AMD sa ti ohromne páčia príspevky tomboDeDe, ktorý ti sústavne masíruje ego ospevovaním AMD a dehonestovaním Intelu / nVidie. Zázračne ti nevadí agresivita a hnusné urážky dominantného hulváta českého webu tombaDD….tomu hovoríš objektívna spravedlnosť ?
  Ja tu dávam relatívne často reálne ukážky dosiahnutých výsledkov OC o ktoré je fakt záujem a to ty a pár súdruhov z AMD klubu ťažko rozdýchavate…..Konkrétne za krátke časové obdobie majú mnou zverejnené ukážky celkový počet zobrazení 6600x….Len posledý snímok ukážky teploty delidnutého 16-jadra má 140 zobrazení za 48 hodín….
  Ty GaGy tu máš co ? Velké prd….Vyzval som ťa na priame zrovnanie výkonu Ryzen vs. Kométa a jak to dopadlo, zmizol si jak para nad hrncem….
  OK, budem rešpektovať prianie užívateľov, ak sa ich vyjadrí viac o banán pre polního maršálka, zatvorím krám sám, nemusíme do sporu ťahať redaktora, ktorý to má aj bez toho ťažké.
  Veľa šťastia GaGy, prestaň plakat a začni dúfať, možno dostaneš podporu…