Nvidia GeForce RTX 3090 Founders Edition na fotce. Pěkně macatá, unikátní design potvrzen

24

Unikla fotka nejvýkonnější grafiky GeForce RTX 3000/Ampere. Model RTX 3090 v oficiálním provedení Nvidie bude opravdu mít unikátní design prosáklý v červnu.

Jak se blíží odhalení grafik Nvidia GeForce RTX 3000 „Ampere“, houstnou úniky a pomalu se vynořují různé informace. Tato sága začala, pokud si vzpomínáte, na začátku června únikem fotografie pozoruhodně vypadající karty, což prý měla být GeForce RTX 3080 Founders Edition.

Teď už snad blízko cílové rovinky se nám tento design znovu vrací – byly totiž publikovány fotky údajné grafiky AMpere, kde je tento design opět. Vypadá to tedy, že opravu bude použitý a můžeme se podívat, jak s ním bude vypadat nejvyšší model: GeForce RTX 3090 v oficiálním provedení Nvidie „Founders Edition“.

Fotky se objevily na Twitteru a pokud se nejedná o poměrně pracný fake pomocí 3D tiskárny, vypadají docela reálně. Design zdá se skutečně používá princip dvou ventilátorů osazených na opačných stranách, přičemž ten ze backplatové/spodní strany (ale po instalaci do skříně je to strana horní) vypadá odlišně – je možné, že má jiný tvar lopatek a vzduch netlačí do pasivu, ale naopak vysává ven, takže teplo bude stoupat nahoru do skříně k CPU, kde je typicky dnes dobré odvětrávání schopné jej dobře eliminovat (pro airflow ve skříni to vypadá jako dobrý nápad).

Nvidia GeForce RTX 3090 Founders Edition, uniklá fotografie přední strany (otočeno/ořez) Zdroj: GarnetSunset/Twitter

Leaker udělal tu užitečnou věc, že při focení kartu položil vedle GeForce RTX 2080 Founders Edition, takže lze porovnat rozměry. Vypadá to, že GeForce RTX 3090 bude docela jak se říká macatá, karta je o dost delší, ale také vyšší, hřbet má o pěkných pár centimetrů dál nad koncem záslepky slotu PCIe.

Nvidia GeForce RTX 3090 Founders Edition, uniklá fotografie zadní/horní strany (otočeno/ořez) Zdroj: GarnetSunset/Twitter

Karta je hodně velká nejen na délku a výšku, ale také na tloušťku. Má tříslotovou záslepku a byť je asi nebude zabírat plně, vypadá to, že nakynula výrazně přes dva sloty. To ukazuje na chlazení stavěné na značnou zátěž. Původní fotografie ukazovaly kartu jen s dvouslotovou záslepkou, ovšem to také byla asi jen maketa ukazující design. Je možné, že Nvidia pro GeForce RTX 3090 celý návrh vzala a o něco zvětšila, kdežto u RTX 3080/3070 bude menší.

Fotografie GeForce RTX 3080 zdroj Chiphell
Pro srovnání: Fotografie makety GeForce RTX 3080 z června (Zdroj: Chiphell)

Na PCB lze nad konektorem PCIe vidět nápis „Config 1“. To patrně znamená, že zde nevidíte reálnou prodejní kartu, ale opět prototyp nebo vzorek, který nemá konečné popisky. Může to pořád být karta funkční, ale teoreticky by zase mohlo jít i jen o atrapu sloužící k předvedení designu. Z druhé strany na backplate je zdá se nápis RTX 3090, ale není moc viditelný. Možná byla snaha ho zamaskovat, nebo nemá konečnou úpravu a jde jen o reliéf špatně patrný na fotce.

Zdroj snímku uvádí, že karta má stát 1400 dolarů, ale nevíme, zda o jeho vlastní poznatek, nebo jen o zopakování informace, která byla veřejně leaknuta předtím. 1400 dolarů totiž předtím uvedl uživatel Chiphellu. Podle toho jde ale o doporučenou částku za referenční karty, kdežto provedení Founders Edition přímo od Nvidie (tj. toto na fotkách) má dle něj stát 1500 dolarů.

Tip: Nvidia spustila oficiální odpočet ke grafikám Ampere. 1. září vysílá speciální online event

Finální cenu a design, stejně jako fotky, bychom měli spatřit 1. září, kdy má Nvidia herní karty Ampere slavnostně odhalit.

Úniky ke grafikám Nvidia Ampere, GeForce RTX 3080 a RTX 3090

Zdroje: James/GarnetSunset (Twitter), VideoCardz

Nvidia GeForce RTX 3090 Founders Edition na fotce. Pěkně macatá, unikátní design potvrzen
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.75%) 16 hlasů

24 KOMENTÁŘE

 1. macatá je opravdu pěkně 😀 … ty velké vrtule jsou tam kvůli tichu, nebo kvůli vysoké spotřebě? Uvidíme …

  … v menších bednách asi bude problém s kabely, pokud jsou konektory tam, co bývaly …

 2. Karta bude úctihodných rozmerov, dĺžka a výška nech má kolik chce, len z hrúbky začínam mať obavu…podľa všetkého sa mi nezmestí do prvého slotu. Preventívne idem hľadať nejaké testy ako moc sa prejaví/neprejaví výkon GK v rámci slotov 1-2. Pravdepodobne bude karta kolidovať s chladičom D15, respektive so zadným panelom.
  Pomery na doske som pre vás odfotil:
  https://mirovl.rajce.idnes.cz/Z490/1455235979

  • nevidim dovod preco by do prveho slotu nevosla, hrubka sa pridava len smerom dole, na zadnej strane je oproti pcb iba backplate navyse co je par mm.
   Kartu porovnavaju iba s FE verziou karty ktora bola mala. Keby ju porovnali s nejakym AIB verzia 1080ti/2080ti kde ich uz vela ma dlzku okolo 325mm s hrubkou 2,5 slotu. Takze nvidia sa iba dotiahla na rozmery aftermarket verzii kariet, nic strasne sa nedeje.