GeForce RTX 4000 prý má mít až 2× výkon proti RTX 3090. Spotřeba ale také má být masivní

29
Zdroj: Nvidia

Příští generace grafik Nvidia má prý přinést obří zvýšení výkonu, až na dvojnásobek proti RTX 3090. Ale bezprecedentní by prý také mohlo být TDP těchto GPU, přestože má být použitý efektivnější 5nm proces.

Až skončí prázdniny, budou pomalu grafické karty Nvidia GeForce RTX 3000 generace Ampere rok staré, a protože Nvidia obvykle vydává novou architekturu po dvou letech, bude už čas začít vyhlížet další generaci. Teď se k těmto grafikám, které se asi budou jmenovat GeForce RTX 4000, začínají objevovat informace: plánovaný (hodně vysoký) výkon, čas vydání, ale také možná (hodně vysoká) spotřeba těchto GPU.

Zvěsti k GeForce RTX 3000 přinesl nyní na Twitteru leaker s přezdívkou Greymon55, od kterého se už různé zvěsti o plánech Nvidie objevily. Jde o zatím nepotvrzené věci, které je jako vždy třeba brát s rezervou.

Vydání koncem roku 2022, až dvojnásobný výkon?

Podle tweetu od Greymon55 prý Nvidia tato nová GPU vydá příští rok, ale až v jeho závěru (v Q4 2022). To je posun proti zprávám, dle nichž mohlo vydání být až v roce 2023. Vzhledem k tomu, že různé modely grafik s novou architekturou typicky vycházejí s odstupy po několika týdnech, část grafik GeForce RTX 4000 asi logicky vyjde až po Vánocích a Silvestru, takže v v prvním kvartálu roku 2023. Před koncem roku 2022 asi ale vyjde minimálně highend (tedy něco jako GeForce RTX 3080 a RTX 3090 v nynější generaci).

Co vás asi nadchne, je předpoklad výkonu. Podle tohoto zdroje by prý top model této generace mohl přinášet až 2× tak vysoký výkon proti nynější špičce GeForce RTX 3090. To by bylo jedno z největších zvýšení v historii. Má přitom jít o zlepšení v klasickém rasterizačním výkonu, ne o údaj pro hry s ray tracingem nebo pro DLSS. Největší GPU má prý mít hodně navýšený počet výpočetních jednotek a současně výrazně zvednuté frekvence.

Do vydání ovšem zbývá nějakých 15 měsíců, takže je nutno pamatovat, že toto jsou zatím asi jen výkonnostní cíle. Skutečný hardware je někdy může i překonat, ale také může dojít k tomu, že plány dopadnou o něco hůře a nakonec bude mít GPU výkon nižší. S finálním výkonem lze také hýbat tím, že se sníží, nebo naopak zvýší povolená spotřeba: proto v takto velkém předstihu nelze asi výsledek předvídat přesně. Ovšem pokud jsou tyto informace pravé, ukazuje to na hodně velké ambice a potenciál, pokud se plány zdaří.

Výroba u TSMC místo u Samsungu?

Greymon55 uvádí, že by podle něj GPU této nové generace Nvidie měla nebo mohla být vyráběná už ne u Samsungu jako čipy Ampere, ale zpět u TSMC, a to na 5nm procesu N5. Přesně toto by mohlo vysvětlovat vysoké zvýšení výkonu. Absolutní výkon GPU je totiž do značné míry závislý na energetické efektivitě – TDP se nedají nafukovat úplně libovolně a tak pokud se výrazně zlepší výrobní proces (nebo architektura, což je těžší), může do stejného limitu spotřeby být natlačeno výrazně více výkonu.

Formulace od leakera ovšem zní tak, že informaci o použití procesu TSMC místo Samsungu spíše dedukuje, než aby ji měl potvrzenou. Tuto část proto berete s rezervou ještě i nad rámec obvyklého rezervovaného režimu. Pořád je asi prostor pro to, aby se ukázalo, že RTX 4000 bude na procesu Samsungu – jen to teď už asi nemůžeme brát jako samozřejmost. 5nm technologie Samsungu podle aktuálních informací má aktuálně ještě dost špatnou výtěžnost (jen 50 %) a zatímco by s ní Nvidia pravděpodobně ušetřila na ceně waferů, nižší kvalita procesu možná už nebyla únosná, má-li výsledné GPU být konkurenceschopné. Uvidíme tedy, co se nakonec potvrdí.

PCB karty Nvidia GeForce RTX 3070 provedení Founders Edition
PCB karty Nvidia GeForce RTX 3070 provedení Founders Edition ukazuje čip GA104 generace Ampere, vyráběný na 8nm procesu Samsungu (Zdroj: techPowerUp)

Nyní se obvykle má za to, že procesy Samsungu jsou v rámci stejné generace horší než ty od TSMC. Pokud by tedy GeForce RTX 4000 používaly 5nm proces TSMC, šlo by o velký pokrok v energetické efektivitě křemíku. Pravděpodobně blízký skoku o dvě generace, protože 8nm proces Samsungu používaný v kartách Ampere je asi znatelně horší než 7nm proces TSMC a k tomu by by se ještě přidal plný bonus, který nabízí proces N5 proti 7nm procesu TSMC. Je proto teoreticky možné, aby GPU nové generace na procesu N5 přinesla až 100% nárůst výkonu.

Očekává se další nárůst spotřeby?

Ovšem podle Greymon55 navýšení výkonu o 100 % nebude při zachování stejného TDP, naopak – část tohoto zlepšení bude dosažena dalším nabobtnáním příkonu (přitom to je z již tak velkého základu, 350 W u RTX 3090). Greymon55 uvádí, že by v příští generaci možná spotřeby grafik mohly stoupnout třeba až na 450–550 W.

Toto neznamená, že se spotřeba nafoukne jen u Nvidie, AMD by mohlo provést totéž. Zvlášť proto, že se u jeho příští generace RDNA 3 hovoří o použití čipletů, kdy by highend byl tvořen ekvivalentem dvou dnešních GPU Navi 21 (nárůst výkonu by prý také prý mohl být dvojnásobný, takže obě firmy by opět mohly být u svých highendových grafik hodně blízko ve výkonu). A AMD bude přecházet ze 7nm procesu TSMC, takže na procesu N5 nedostane takové zlepšení energetické efektivity proti RDNA 2 jen z výrobního procesu, jak si užije Nvidia.

Roadmapa GPU procesorů a DPU Nvidia pro servery HPC a datacentra
Roadmapa GPU procesorů a DPU Nvidia pro servery HPC a datacentra (Zdroj: Nvidia)

Tip: Roadmapa Nvidie: nová generace GPU architektury vyjde v roce 2022, další pak 2024

Architektura Lovelace?

Podle informací pro změnu od youtubera RedGamingTech budou GeForce RTX 4000 založené na architektuře Lovelace, nikoliv Hopper. Dost možná to znamená, že Nvidia bude mít opět dvě různé architektury a Hopper bude existovat paralelně s Lovelace jako výpočetní GPU. Tedy pokud toto není jen domněnka.

O architektonických podrobnostech ale zatím nic nevíme, stejně jako teď ještě není nic známého o tom, kolik tyto grafiky eventuálně budou stát.

Bylo by pro vás další navýšení spotřeby špičkových grafických karet únosné?

Zdroje: Greymon55 (1, 2, 3, 4)

GeForce RTX 4000 prý má mít až 2× výkon proti RTX 3090. Spotřeba ale také má být masivní
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.58%) 19 hlasů

29 KOMENTÁŘE

 1. Ak niekto akceptuje do buducna karty s 500W TDP, tak prosim, uzite si tie chiplety aj s vykonom a odpadovym teplom…za mna je to teda blivajz a nema to obdobu, uz nad 300W je zbytocne to provozovat a co tie zdroje? Do zostav bude bezny standard kilova goldka 😀

  • To si ti dinosauři na trhu vždycky myslí, ale pak přijde inovátor.
   V roce 2022 ještě GPU budou za konvicema, v roce 2024 je doženou a v roce 2026 najednou konvice budou koukat, kam se poděl jejich trh. Prostě zaspaly a přišla na ně ukázková market disruption 😉

   • Jestli tou dobou ‚rychlovarná konvice“ nebude znamenat to, že večer dám vařit a kolem osmé si budu moci dopřát ranní kávu… Těch povolených 5W by to mohlo zvládnout…
    Podobně jako u vysavače, když si dovolím vysávat něco jiného než lino, tak úspěchu moc nemám…

    • S tema vysavacema nekecej. Vysavac s prikonem 800W v pohode zvalada to co ty 2000+ silenosti predtim, udavany vykon je dokonce vyssi nez u tech starych a je to i realne poznat. Hodne dulezita je volba spravneho nastavce podle druhu podlahy.

     I ty roboticke vysavace s odberem nula nula nic, zvladaji vic nez vetsina tech 2000+ silenosti. Opet ale zalezi na volbe typu kartace/valce vzhledek k typu podlahy.

 2. Zde je otázka, o kolik tím zvýší výkon oproti stejnému křemíku naladěnému na poloviční příkon.
  Pokud z toho s dvojnásobným příkonem vytáhnou třeba jen o 20 % větší výkon, tak to je cesta do pekel. Pokud ten poměr příkon/výkon jsou schopní rozumně škálovat a budou to prostě obrovské plochy čipů (např. v čipletech), tak s tím osobně nemám problém.

  Není to tak dlouho, co lidi měli (relativně) běžně 2x 250W 980Ti v SLI, to bylo taky 500W. Dokonce 4-way SLI se používalo, byť nikdy moc nefungovalo a byly dvoučipové karty, apod.
  Tak proč místo toho neudělat třeba čipletovou kartu s obrovskou plochou křemíku, ale zároveň lepším škálováním než SLI / dřívější dvoučipová řešení a těch 500W tomu bude prostě odpovídat.

  Že si třeba koupím spíš nějakou 300W kartu a nebude se mi chtít řešit silnější jak 850W zdroj co mám a lepší chlazení skříně a udělá to tak hodně lidí? I tak bude dost lidí, kteří si ten TOP model koupí, stejně jako lidi mívali karty v SLI.

  Já bych s tím měl opravdu problém jen v případě, když by se ukázalo, že tu spotřebu takto „hrotí“ s minimálníma ziskama výkonu.

 3. diskuze opet nezklamala, resit novej zdroj u HW ktery bude kostovat rekneme 50k+ a bude vrcholem nabidky je asi jako resit jestli budu mit na benzin kdys si koupim Ferrari 😀 na 500W grafiku bude pohodlne stacit neco jako 850-900W zdroj, a to vetsina lidi co ma treba 3090 ma davno, s nejakym zravejsim procesorem proste zdroj treba 1200+W, no proste kdys chci opicku musim mit i na banany no, ono i samotna ta spotreba poleze do penez, kdys si na tom nekdo bude hrat treba 4 hodky denne, tak to PC mu proste za ty 4 hodky sbasti 15-20 korun, bude to vrchol nabidky a zcela jiste budou k mani i nejake mainstreamove kousky tak jako jsou dnes k mani 3060

  500W sice moc neverim, protoze to vzduchem pujde chladit dost obtizne, i soucasnych cca 350-400W u 3090 je obtizne a pameti v zatezi doslova zhnou 95+, takze dalsich 100-150W, no bude nebo bylo by to zajimave, ja se u pracovni 3090 nejprve rozhodl pro nove thermalpady, a nasledne kdys me ani tech cca 70 stupnu na pametech nevyhovovalo tak jsem sel rovnou do EK vodnika pro grafiku (i aktivni backplate prave kvuli pametem) a procesor, u render/tezebnich 3090 jsem to vyresil naporovym chlazenim v rackove kejse Supermicro ktera by mela zvladat az 10 tech karet, kdy na Optimal speed jen samotne 4 fany si berou cca 30-40W, naplno by brali 200W, pri plnem osazeni 8 fany by to bylo az 400W a tocili by v tu chvili nejakych 12500, ale je to jak kdys startuje Gripen a to by vadilo hlukove i v tom sklepe kde to mam, takze v Optional pri miningu/renderingu jedou 3500 coz se da, a je to takovej trosku hlucnejsi desktop jake jsme meli hlukove bezne treba pred 20 lety