NVLink SLI můstek pro grafiky Nvidia GeForce RTX za 2200 Kč rozebrán. Co je uvnitř?

15

Jestli mají nové grafiky GeForce RTX s čipy Turing od Nvidie nějakou významnou slabinu, tak je to cena, kterou firma zvedla nad úroveň předchozích generací. Problém s nákladností se pak objevil ještě u můstků SLI, respektive pro nové NVLink SLI, které Turing používá. Tento problém naštěstí bude trápit jen některé uživatele, tyto můstky však stojí 79 dolarů nebo u nás 2200 Kč. Protože cena je o dost vyšší než u předchozích verzí, zajímalo asi mnohé, jaký hardware se uvnitř schovává. Na webu se teď objevily rozborky a fotografie, takže na tyto otázky máme odpověď.

Původní můstky SLI byly jednoduché propojky, často ostatně používaly i pružné spoje. Tlak na herní design postupně toto „kabelové“ propojení odboural a normou jsou dnes pevné můstky s dekorativními kryty. Každopádně vysoká cena NVLinkových můstků vybízela k domněnce, zda NVLink nevyžaduje nějaké aktivní prvky, podobně jako třeba aktivní kabely Thunderbolt, což by zvýšení ceny mohlo ospravedlňovat.

Fotky rozebraného NVLinkového můstku máme z Redditu. Jak byste asi čekali, pod krytem se schovává konstrukce tvořená tištěným spojem, který propojuje dva konektory (podobné PCI Expressu ×8), které se nasazují na karty. A rozborka skutečně našla na PCB nějaké čipy, takže opravdu nejde o pasivní prvek. Nicméně se zároveň zdá, že nejde o komponenty, které by mohly „vysvětlit“ cenu můstku. Ten je asi prodáván se značnou marží. Tento konkrétní můstek by měl být přímo od Nvidie a výrobci karet/desek vydali již své vlastní verze. Ale je možné, že podobně jako třeba u G-Sync nebo licence SLI pro základní desku jim Nvidia účtuje nějaký poplatek.

Elektronika na NVLink SLI můstku pro grafiky Turing (Zdroj: Reddit)
Elektronika na NVLink SLI můstku pro grafiky Turing (Zdroj: Reddit)
Druhá strana NVLink SLI můstku (Zdroj: Reddit)
Druhá strana NVLink SLI můstku (Zdroj: Reddit)

Čipy kvůli ozdobným LED? Možné DRM?

Trošku legrační je, že podle prvků přítomných na PCB to vypadá, že tato elektronika asi ani není přímo nutná k fungování NVLinku. Na desce je čip STMicroelectronics STM32L031G6U6, což je 32MHz mikrořadič s jádrem ARM Cortex-M0+. Ten ale zdá se je použitý nikoliv pro NVLink, ale – jak už možná někdo tuší – pro řízení ozdobného osvětlení v krytu, jehož konektor a vodiče jsou na snímku vidět. Další přítomný čip SM802355 mu zřejmě slouží jako generátor hodinového taktu a také pro tvorbu PWM signálu pro LED. Tato komplexita navíc je tedy asi na můstku tak trochu na ozdobu. Podle některých zdrojů jsou prý neosvětlené můstky pro karty Tesla a Quadro plně pasivní.

Na druhou stranu je také možné, že by čip ST Micro mohl rovněž hrát roli „DRM“, tedy potvrzovat grafickým kartám, že jsou propojené originálním můstkem. To by mohlo být použito jako ochrana proti levným neoriginálním náhražkám, s nimiž by grafiky pak mohly odmítnout spolupráci. Ovšem zatím nevíme o tom, že by Nvidia takové DRM používala, nikdo asi zatím neměl možnost to zjistit. Pokud chcete SLI s GeForce RTX 2080 nebo 2080 Ti provozovat, momentálně pokud vím jinou možnost než drahý originální můstek nemáte.

NVLink SLI můstek pro grafiky Nvidia GeForce RTX za 2200 Kč rozebrán. Co je uvnitř?
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (89.17%) 24 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Nieje vyššia cena spôsobená tým že to pracuje na 25G? Také veci vyžadujú pomerne drahé médiá, viacvrstvové PCB s tienením, kvalitnejšie konektory a podobne. Pomerne malé odchýlky môžu spôsobiť že to nebude impedančne prispôsobené. (aspoň inde to tak funguje)

  • Konektor je podobná technologie jako konektory PCIe, takže tam nemůže být moc velká cena, a ten kousek PCB je pořád kousek PCB, 80 babek to prostě nemůže dát.

   Jak k tomu podotýká techPowerUp, tak 80 dolarů/těch 2200 Kč je konečná cena za kompletní a ne úplně nejlevnější základní desku. V který je komponentů několik desítek, PCB mnohem větší a s nemalým počtem vrstev, plus hodně náročnými drahami pro paměti, čipsetem (celkem komplexní/drahej čip) a množstvím dalších aktivních prvků. A i logistika a podpora je samozřejmě náročnější.

   Vlastně když si to tak vezmu, tak když se vezme ze základní desky ekvivalent té sekce PCB, které vede vodiče mezi socketem a slotama DIMM (ta je teda asi kvůli interakci se zbytkem a komplikovanějším vedením dražší), k tomu jeden slot PCIe x16 (rozpůlíme ho) a k tomu ucontroller kterej řídí RGB iluminaci, kablík od chladiče čipsetu a plastovej kryt co dneska bývá na zadních portech, tak máte všechny komponenty toho SLI můstku 🙂

   • Píšem o tom, že ten Nvlink pracuje na 25GT/s. To sa nedá porovnávať s DIMM alebo PCIe3, ktoré pracujú na podstatne nižších frekvenciách. Oni tie konektory môžu vyzerať podobne ale sú na ne kladené úplne iné požiadavky.

    Rovnako nieje PCB ako PCB. Sú určité požiadavky na DC až pár KHz, sú požiadavky na tie DIMM (kde sa optimalizuje použitím rovnakej dĺžky prepojov) a potom sú tie vyššie frekvencie kde naozaj záleží ako a čím sa ten signál vedie.

    Vychádzam z toho že všeobecne v RF vybavení je 25/32G podstatne drahšie ako 8G takže prečo by to mali oni robiť bez zvýšenia ceny. Samozrejme netvrdím že na tom nemajú maržu ale určite to nieje úplne neopodstatnené a tie staré flex mostíky by rozhodne nestačili.

    Mimochodom, keď sa už odvolávate na tie základné dosky, som zvedavý na cenu dosiek s PCIe4 (16G) a PCIe5 (32G), alebo DDR6 a podobne.

 2. Lidi, i Vy pane Olšan (bez urážky)… Vy stále vše vidíte svojí optikou, takovou , řekl bych typicky čecháčkovskou… všichni byste chtěli co nejvíce za co nejméně. Pochopte, že pokud by to nemohli prodat za tuhle cenu, tak to za ni nenabídnou… marketing a nastavování cen je dneska u takhle velké firmy zmáknutej do detailu, a když budou chtít, slevit můžou vždycky. Obráceně už to lehce a populárně nejde. A ještě dovětek k nám čecháčkům – pokud by si polovina populace spočítala, kolik nechá ročně/za život v cigaretách, alkoholu, hospodě, lahůdkách a uzenářství atp. (pro někoho zbytečnosti), zjistili by, že mohli mít každé 3-4 roky 2080Ti ve SLI a ani by to v peněžence nepoznali. Prostě každý má jiné priority, koníčky, záliby… a někdo, jako já, peníze neřeší – ne proto, že jich má nespočet, ale protože zná (znal) několik těch, co je řešili, šetřili a počítali a dnes jsou z nich nejbohatší na hřbitově, protože jednoho krásného rána potkali kamion na silnici… a věřte, pak je jedno, jestli něco stojí 100 nebo 200 eur

   • Asi tak. Kde není konkurence, cena jde nahoru a je dobré o tom mluvit. Navíc je megavtipné jak jsem upozorňoval před x měsíci pod nějakým článkem o GPP, že tohle pokřivené tržní prostředí bude mít 100% za následek zvýšení cen. Tehdy si Redmarx klepal na hlavu, že chci hlásit porušení zákona u EK. A teď tu chudák pod každým druhým článkem brečí, jak je Nvidie drahá. 🙂

 3. Cena je taková, jakou ji umožní trh. Kdybyste měli firmu, taky nebudete prodávat bezdůvodně za levno. Chyba není v NVIDII, chyba je v trhu, a to je velmi komplexní organismus o mnoha proměných. Chtěl jsem tím vším říct, že všude je to zlá drahá NVIDIA (popř. Intel) a hodné AMD. Ne, všechny firmy prodávají za ceny, za které můžou/musí. Jak bylo správně řečeno, draho je kvůli absenci konkurence. V procesorech se blýská na lepší časy (pokud se uvolní kapacity pro výrobu – btw. další dílek v onom organismu), v GPU naopak na horší. Abych byl konkrétní, pane Olšan, jde mi o vyznění té novinařiny, kdy mám pocit, že už se trošku přikláníte k subjektivní žurnalistice, protože jak píšete ve statusu, nemáte rád drahý HW. Ale věřte, že hodnou a zlou firmu nedělá cena… a cenu zase dělá analýza trhu.

  • Není pravda, že všechny firmy prodávají tak draho, jak to jenom jde. A že to je jako v pořádku. Je to jenom o managementu, jak nenasytnej nebo bezskrupolózníá je. Jsou i takoví, kteří tomu pokušení odolají…
   Nemusíme chodit daleko, třeba Intel měl v době Sandy Bridge a Ivy Bridge skvěle našlápnuto a člověk by čekal, že si budou moct diktovat, ale ceny pak byly léta nasazený hodně slušně. Sandy čtyřjádra byla překvapivě levná.

   • Toto uz je nazor jak z dedeworldu. Kazda firma predava tak, aby maximalizovala zisky, a ak ten „zly management“ toto nerobi, znamena to, ze svoju pracu dobre nerobi. 😉 Pokial sa nieco predava „lacno“ i ked nie je konkurencia, nie je to pre nejaku vyssiu etiku managementu, ale proste preto, ze usudili, ze pri viacobjemovej vyrobe vyvaria (zvlast mozno dlhodobo kvoli povedzme vyssej dominancii a povedomiu medi ludmi) viac. Napriklad imho keby neboli protimonopolne urady, tak je dost mozne, zeby sa s Nvidie stal „samaritan“ a dali tie svoje karty naozaj lacno, aby proste AMD v segmente GPU znicili uplne. A Intel to iste (uz davno) v CPU. Akurat sa tomu v odbornom svete nehovori ani tak „mala nenazranost“ ako skor cenovy dumping a miesto ocenenia radom matky Terezy je skor zakazane, ci dokonca trestne. 😉

    • Ještě jednou – že si firma může dovolit nás ždímat, to je jedna věc. Ale nijak z toho nevyplývá, že o tom máme držet zobák a je „sockovina“ nebo „dedeovina“ na to upozornit. To je zase naše věc.
     To, že to stojí jako ne úplně nejhorší fošna je prostě jasnej důkaz, že je to předražený. Můžeme zavřít oči, když máme tu firmu rádi a přejeme jí to, ale nejde to popřít…

  • Ať si to prodávají třeba za milion. Jestlil to někdo za tu cenu koupí a je s tím spokojený proč ne.

   To ale nic nemění na faktu, že je to prostě drahé. Takže zmínka o tom, že někdo může vyrobit něco podobného levněji může třeba někomu ušetřit peníze, pokud je ochoten si počkat. Za mě je ten článek OK.