Nvidia přestala vyrábět čipy Turing ve dvou kategoriích, verzi A a ne-A bez továrního OC

13

Když loni ještě teprv mířily na trh grafické karty Nvidia generace Turing, objevila se s nimi jedna zvláštnost. Nvidia čipy výrobcům karet prodávala ve dvou verzích, „binech“. Lepší čipy měly označení A (například T104-400A), horším toto písmenko chybělo (TU104-400). Horší verze čipů by měly dosahovat nižších taktů a karty s těmito verzemi výrobci karet nesměli přetaktovávat z továrny. To bylo dovoleno jen na kartách s lepší verzí A, která by také měla dosahovat lepších taktů, ale Nvidia je také asi prodávala za víc. To znamenalo, že přetaktovatelnost různých karet, které můžete koupit, se liší i bez ohledu na chlazení, které mají. Ovšem vypadá to, že tyto větší rozdíly mezi kartami by teď mohly zmizet a ve všech kartách by mohly být čipy stejné kategorie.

Tuto zprávu přinesl německý Tom’s Hardware, respektive jeho redaktor Igor Wallosek, který má kontakty u některých výrobců karet. Podle těchto informátorů údajně Nvidia od tohoto systému s verzí A vedle běžné upustí u čipů TU104 a TU106, tedy GPU používaných v GeForce RTX 2080 a GeForce RTX 2070/RTX 2060. Dodávky dvou různých čipů mají u těchto GPU skončit teď v květnu, poté se prodej sjednotí na jediné variantě.

Nové revize 410

Pokud se ptáte, která z obou variant zůstane, pak je to zdá se složitější. Podle Walloseka Nvidia ukončí dodávky obou těchto typů. Místo nich se prý začne dodávat odlišná varianta, TU104-410 a TU106-410. Ta vyžaduje odlišné BIOSy, které už výrobci karet teď od Nvidie dostali. To znamená, že s touto změnou vlastně přijde nová revize všech karet, ovšem dost možná to moc nepoznáte. Každopádně varianty čipů 410 už prý budou skutečně jen jedny a všechny GPU tak budou umožňovat tovární přetaktování.

PCB karty GeForce RTX 2080 s čipem TU104. Tento vzorek má čip verze A (Zdroj: Chiphell)
PCB karty GeForce RTX 2080 s čipem TU104. Tento vzorek má čip verze A (Zdroj: Chiphell)

Tyto nové verze čipů TU104 a TU106 už Nvidia údajně nějakou dobu vyrábí, takže by se během pár měsíců asi měly začít objevovat i v obchodech. Co nikde zmíněno není, je status čipu TU102. U toho tedy možná ještě dělení na Turingy první a druhé kategorie přetrvává, ovšem je možné, že Nvidia přejde na revizi T102-410 v budoucnosti, jen s nějakým zpožděním po TU106 a TU104.

Čip TU102-300 ve variantě A (Zdroj: Expreview)

Mohlo by ubýt karet s referenčními takty

Co pro nás toto znamená? První důsledek je, že by mohlo ubýt nepřetaktovaných karet mezi levnějšími modely, protože všechny čipy dodávané Nvidií teď už budou OC dovolovat. Karty v rámci určitého modelu ale asi možná budou moci mít větší variabilitu v přetaktovatelnosti, protože čipy už nebudou binovány do dvou kategorií podle kvality. Ovšem je možné, že se mezitím zlepšila kvalita výroby a větší množství kusů bude schopných vyšších OC.

Teoreticky je ještě možné, že Nvidia při sjednocení výroby na jednu variantu GPU o něco zvedla cenu proti tomu, za kolik dřív prodávala horší ne-A verze. To by mohlo zhoršit marže výrobců karet na nejlevnějších provedeních daných grafik, takže ti by mohli takové modely zdražit. Doufejme ale, že se třeba díky té vyšší výtěžnosti vstupní cena GPU zvedat nebude a karty nezdraží. Wallosek naštěstí nic takového ve článku nezmiňuje.

Galerie: Srovnání GPU Nvidia Turing TU116 a TU106, dopad RTX

Nvidia přestala vyrábět čipy Turing ve dvou kategoriích, verzi A a ne-A bez továrního OC
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.29%) 17 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. Měl jsem zatím dvě karty s čipem TU106. Obě odešly po cca 3 měsících poměrně vlažného používání. Ta první byla MSI a druhá ASUS. Prodejce mi řekl, že na karty RTX 2070 neregistruje nadměrnou poruchovost. Moje vlastní zkušenost je 100% poruchovost a tudíž nejhorší grafárny, jaké jsem kdy měl.

   • To by grafika nefungovala hned po zasunutí do slotu, kdyby šlo o statickou elektřinu.
    Z popisu jsem to pochopil tak, že grafika 3 měsíce seděla v bedně a pak se z ničeho nic odporoučela. To na statickou elektřinu opravdu nevypadá.

    Mimochodem – doufám, že máte na mysli řádně uzemněný antistatický náramek, protože ta kouzelná „bezdrátová varianta“, co prodávají číňani na AliExpresu a podobně, je spíš pro smích.

    • Stejně jako je pro smích Maudit… někdo mu sáhl na modlu tak hned honem se snaží dotyčného zesměšnit… Aniž by mu došlo, že jako vždy píše hloupost… A tak se jako vždy vlastně Maudit zesměšní sám…

     dom324 6.5.2019 at 22:19
     Napsal jsi to naprosto přesně… kdyby to byla statika tak to odpálí hned…
     Nicméně přiznám se, že jsem nikdy nic jako náramky a pod nepoužíval a přesto jsem nikdy nic neodpálil… Ono je to asi celkově o schopnostech…

      • Víš kdyby jsi aspoň napsal, že třeba dotyčný lže a nikdy takovou grafiku neměl a pod… Tohle bych od Tebe i čekal, ale že ze sebe vypotíš takovou kravinu 🙂 Ty prostě jedeš ty jedno trestní oznámení 😉 😀

      • Vtipný je, že kdyby to byl Radeon, tak zrovna Maudit jak ho znám nadskakuje radostí a už povídá něco jako „no jo to sedí, jak jinak“.
       Pravda, fanouškové z druhý strany by to zase měli přesně naopak…

       Tyhle věci se klidně můžou stát náhodou, protože takhle zpětně neplatí pravděpodobnost stejně jako předtím, než se věc stane.
       Pro ilustraci: když se v novinách bude psát, že někdo vyhrál v loterii, tak taky nebudeme dělat chytrý, že to přece není možný a že lže, protože pro konkrétního člověka je pravděpodobnost 1:miliardě.
       Vznik života náhodou je taky hrozně nepravděpodobnej, ale je absurdní to kvůli tomu vylučovat, protože naše existence by jinak nenastala a nemohli bychom si tu otázku klást. Atd…

      • Ze tomu budes verit z novin nema nic spolecnyho s realnou pravdepodobnosti. Tady mluvis o duveryhodnosti tistenyho periodika oproti duveryhodnosti anonyma z online komentaru .. 😀

    • Vazne? VAZNE? 😀 Videl jsi nekdy desku grafiky a kolik je na ni malejch controlleru, senzoru atd.? Nemusi se hned podelat neco z hlavnich komponent. Staci aby senzor nemeril spravne teplotu a casem karta muze odejit. To jsou ty zkratky AMD fans .. 😀

     • Na to ani nemá cenu odpovídat.

      Vy tu v celé diskuzi básníte, jak malá je pravděpodobnost, že grafika odejde kvůli blesku a že není vůbec statisticky možné, aby někomu odešly rovnou dvě RTX 2070.

      A pak vytáhnete takovou sra*ku, že statická elektřina rozhodí kalibraci teplotního senzoru 😀 😀 jak velká je asi šance, že se něco takového stane? Miliardkrát menší než ten blesk?
      To Vaše protiřečení je až k pláči.

  • Muze se stat. GTX670 jsem reklamoval behem prvnich 4 tydnu dvakrat. Nahledem na czc, nejprodavanejsi model 2060ky ma velmi slusnou poruchovost 0,9%, MSI 2080 slusnych 2,7%. pro srovnani RX 590 Nitro ma 3,8%.

   • Ze te trefi blesk se taky muze stat. Ta sance je ale tak mala, ze bych ti stejne ale neveril, kdybys to sem psal. Selhani dvou karet s poruchovosti 0.9% u jednoho cloveka je spis k neuvereni. Je daleko pravdepodobnejsi, ze je to vnejsimi vlivy (treba neodborna instalace v obou pripadech), pokud to neni vymysl uplne.