Šéf Nvidie: „Nové grafiky GeForce budou až za dlouho. Honem kupujte ty staré.“

CEO Nvidie Jen-Hsun Huang řekl při prezentaci na Computexu, že nové karty GeForce vyjdou až za dlouhý čas. Opravdu, nebo chtěl jen udržet prodeje Pascalů?

42

Nvidia včera pořádala velkou prezentaci různých svých technologií na Computexu 2018; již jsme tu probírali uvedení desky Jetson Xavier pro různé aplikace umělé inteligence a podobné. Na prezentaci se ale troško dostalo i na herní grafiky, byť Nvidia o nich sama nic neřekla. V závěrečných otázkách z pléna se ale novináři na karty GeForce ptali a z šéfa společnosti Jen-Hsun Huanga dostali docela pozoruhodná vyjádření.

 

Nové grafiky prý budou „až za dlouho“

Jen-Hsun Huang nejprve na otázku, kdy přijde „herní Volta“ (čímž asi byla míněna obecně nová architektura, jelikož přímo Volta asi pro hráče nebude nikdy), odpověděl-neodpověděl, že ceny současných GeForce jdou dolů a že nejlepší karty jsou teď GTX 1080 a GTX 1080 Ti. Hráčům doslova radil „si je pořídit co nejdřív.“ Na další otázku, která se přímo ptala, kdy vyjdou „příští GeForce,“ pak Huang odpověděl, že to bude „až za dlouho“ nebo „ještě dlouhý čas“.

To je pozoruhodné ve světle posledních informací. Neoficiální únik z Tom’s Hardware mluvil o červenci nebo srpnu, a zejména zde čerstvě máme přímo oficiální indicii. Nvidia totiž do programu konference Hot Chips na 21. srpna přihlásila referát o „příští generaci mainstreamového GPU“. Jak jsme rozváděli zde, patrně to znamená, že grafiky s daným čipem nové generace by měly už do této doby být uvedeny na trh. Pak se ale asi Nvidia lekla toho, jak se tato informace a její extrapolace roznesla a tento údaj z programu nechala vymazat. Novináři se Huanga na nové karty ptali zřejmě i pod dojmem toho uřeknutí a padla dokonce i otázka přímo na něj.

Q: When is Volta coming to gaming?

A: So many gamers were deprived of GeForces due to mining, but now pricing is coming down. 1080/Ti are the best cards right now, we suggest they buy GeForce ASAP [as fast as possible]

Q: When is the next GeForce?

A: I’ll invite you. There will be lunch. But it’s a long time.

(Zdroj: AnandTech)

Odklad Turingů, nebo mlžení?

Interpretace toho, co znamená ona „dlouhá doba“, mohou být různé. Pokud byste větu brali doslova, pak by mohla znamenat, že karty budou uvedeny až později než v onom srpnovém termínu – buď byly odloženy, něco se něco opozdilo, nebo nikdy takto časně plánovány nebyly. Pak je tu ale ještě druhá možnost. Nvidia si je dobře vědoma, že když hráči budou mít potvrzen termín vydání novinek, raději si na ně počkají a odloží nákupy. Říká se tomu efekt Osborne, podle firmy, která v 80. letech zabila prodeje svého počítače prohlášením, že ten následující bude mnohem lepší, a zkrachovala.

Za slovy CEO firmy by pak byla čistě snaha tuto skutečnost zastřít a přimět zákazníky prozatím koupit co nejvíc starých GPU Pascal, než je bude třeba zlevnit (navíc hráč s o jednu generaci starším GPU ho také bude dřív chtít upgradovat). Prodeje karet těžařům nedávno silně klesly a je dokonce možné, že Nvidii po těžní horečce zůstaly větší skladové zásoby, než by ráda. Ono trvání na tom, že nové grafiky ještě vůbec nejsou blízko, a nápadné povzbuzování ke koupi těch starých by tak paradoxně mohlo znamenat přesný opak a být dalším důkazem, že nová generace už je za dveřmi.

Šéf Nvidie Jen-Hsun Huang během úvodní prezentace firmy na Computexu 2018
Šéf Nvidie Jen-Hsun Huang během úvodní prezentace firmy na Computexu 2018 (Zdroj: AnandTech)

Osobně bych se přiklonil k této druhé možnosti a tipl bych si, že ta údajná dlouhá doba bude pravděpodobně dlouhá jen dle nějaké hodně specifické marketingové definice. Prezentace na Hot Chips, jejíž jméno jasně mluvilo o novém GPU, nebyla určitě omylem. Chybou bylo maximálně zveřejnění názvu. Myslím proto, že zatím se s uvedením nových grafik v červenci nebo srpnu dá stále docela solidně počítat a ujišťování o dlouhé době je naopak případem marketingového přemalovávání skutečnosti.

Q: Anything to say about NVIDIA’s talk at Hot Chips about Next Gen changing to TBD? [to be determined]

A: Live in the present! We will invite you to our launch events

(Zdroj: AnandTech)

„Žijte v přítomnosti!“

Možná nejpodstatnější detail na této malé grilovačce je asi to, co Jen-Hsun Huang řekl přímo na adresu onoho úniku ukazujícího na srpen. Novináři se ho totiž přímo tázali na onu prezentaci na Hot Chips a to, že byl její název rychle zcenzurován na TBD (tj. „bude upřesněno později“). Pokud by Nvidia skutečně neplánovala uvedení Turingu (či jak se nová generace jmenuje) před termínem Hot Chips, mohl by Huang natvrdo říct, že šlo o chybu. Nebo že prezentace na oné konferenci neznamená, že už GPU bude v té chvíli na trhu. Ovšem Jen-Hsun Huang samotné jádro informace nijak nepopřel, což v tomto kontextu lze interpretovat jako určité potvrzení. Jeho odpověď opět spíše odváděla od tématu stranou, když redaktorovi řekl „Žijte v přítomnosti!“, což zní až trošku nervózně a komicky.

Čip GPU (Nvidia G80)
Čip GPU (Nvidia G80)

Na základě tohoto mi to opravdu celé připadá jako snaha nějak odpálkovat zprávu o nových GPU v zájmu zachování prodeje starých (popravdě je zde CEO v nezáviděníhodné pozici a kličkování ve prospěch firmy mu asi nelze zazlívat). Ale zároveň to vypadá, že úplně jasné popření si Huang nemohl dovolit, což je asi také signifikantní. Každopádně když vám firma tak okatě naznačuje, že máte koupit teď a nepřemýšlet, jestli dnešní produkt brzo nebude zastaralý, a to zrovna v momentě, kdy si přesně o tomto už cvrlikají vrabci na střeše, tak to jen utvrzuje v podezření, že by opeřenci mohli mít pravdu. Ale to by samozřejmě byla dobrá zpráva pro nás – nová a tak dlouho vyhlížená GPU by se dala koupit dřív.

Šéf Nvidie: „Nové grafiky GeForce budou až za dlouho. Honem kupujte ty staré.“
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.38%) 32 hlasů

42 KOMENTÁŘE

 1. Podle me Nvidia nejpozdeji v srpnu neco vyda, aby stihli back-to-school nakupy. Pak tradicke byva kolem rijna vlna uvadeni novych zarizeni, aby se stihly distribuovat a zakaznici nakoupit do vanoc. Treba takovy Microsoft posledni oba Surface Booky (a Surface Studio) vydal v rijnu – a alespon Book mel v sobe Pascal GPU (1050Ti/1060).

 2. Po vyhořelé grafice přežívám na pasivně chlazené GT 1030 … no asi ještě nějakou dobu budu přežívat, možná vyměním za 1050Ti pasivní od MSI, ale upgradovat na „staré“ herní modely?
  Zbytečnost.
  Nějak se nám ta smysluplná investice do 4K@144 zase odkládá.

 3. Vyjadreni Huanga je jasne. Nova generace bude az za dlouho, dokonce tak za dlouho, ze muze prijit klidne az po letnich prazdninach nebo na jejich konci.
  Nejsem nadsen, ale druha polovina srpna se jevi cim dal tim vic pradepodobneji.

   • Mozne je vsechno, ale je to opravdu dlouho a v podstate by to mohlo znamenat problem o kterem jsem mluvil uz pred rokem. NVidia uz nejakou dobu diky nekonkurenceschopnosti AMD soutezi predevsim sama se sebou.
    Tezko si jako majitel GTX1070 pujdu kupovat GTX1070Ti nebo GTX1080, ale penize na grafiku mam, logicky ale chci novou generaci. Takovych jako ja bude hodne hernich fanousku. A vsichni si proste na novou generaci pockame, protoze nic jineho ani nezbyva. Jinymi slovy toto zdrzeni, ktere uz ted je aktualni, nebot Pascal je uz opravdu letity a nikdy vyvoj dalsi generace netrval jeste tak dlouho, se proste musi na NVidii negativne podepsat i bez ohledu na konkurenci, ktera muze a nebo spis nemusi mit take v zime novou grafiku.

    Proste ty reci, ze Huang ceka na uplny vyprodej Pascalu jsou nesmyslne, nepritomnost nove grafiky na trhu ho stoji vic penez nez doprodej Pascalu. Takze jedinne vysvetleni je, ze proste ma NVidia problem, ktery bud vyresili a grafika na konci srpna bude nebo nevyresili a mlzi a vubec nevi kdy a doufaji v tu zimu.

    • Co je to zase za blábol? Jak může produkce čipů, jejichž vývoj je už dávno zaplacený být dražší než kompletní retooling výrobních linek a změny všeho na trase továrna -> zákazník? To už z podstaty není možné. Na tvrzení, že by měli vyšší příjmy (nikoliv nutně zisky) s vydáním nové generace bych už souhlasil, ale pořád mi to nepřipadá z hlediska Nvidie jako dobrý důvod, proč to udělat. Když pominu krypto, co je v herním průmyslu je nutí k nějaké akci? 4K@144Hz kvůli těm pár šílencům, kteří jsou ochotni zaplatit 65kKč za monitor? Ani omylem.

     • Jenze nevime o tom, ze by NVidia propoustela vyvojare a ti musi neco delat, takze pokud by meli pripravene kompletni navrhy a uz to bylo jen o vyrobe, tak to ti hraci, kteri chteji novou generaci velmi rychle zaplati.

      • Možná se konečně dočkáme neuspěchaného a vyladěného vydání nové generace? Ač mi taková myšlenka připadá z historického hlediska až komická. Jsem přesto přesvědčený, že pokud by byl vývoj v tuto chvíli hotový, kapacity vývojářů můžou být přesunuty na vývoj další generace bez nějakého propouštění. Mám GTX 1080 už přes rok a jsem vlastně na jednu rád, že to trvá tak dlouho, protože mi morálně stárne pomaleji než všechny předchozí generace. O koupi 1180 ani neuvažuju, protože na rozlišení 3440×1440 mi 1080 bohatě stačí. Když to vydají, jen dobře pro hráče. 🙂

   • Tak „někde“ se píše všechno možný. Já to vidím tak, že zatím nejlepší info, co máme je ten refereát na Hot Chips, což je oficiální věc. O kus dál za tím je Tom’s Hardware, což spolu docela sedí.
    Tudíž podle mě nejlepší závěr že do půlky srpna něco vyjde a Huang prostě chce do té doby mít co nejlepší prodeje a proto Nvidia bude uvedení držet tajné co možná nejdýl to půjde, ideálně do posledního týdne. https://twitter.com/RyanSmithAT/status/1003529777737695232
    Čili „long time“ = 1.5-2 měsíce.
    Samozřejmě mi tahle úvaha nemusí vyjít, ale myslím, že situace mluví spíš pro ní než proti ní. BTW je dost pravděpodobné, že pokud by nedošlo k tomu kryptosnafu, tak byly 12nm GPU plánované na uvedení dřív (protože teď už je to blízko dostupnosti 7nm procesu), a tak nepokládám za pravděpodobné, že by mohla mít nějaké technické problémy, které by vynutily odklad. Pokud tedy ta GPU ve skutečnosti už nejsou 7nm.

    • Problém s tím „referátem na Hot Chips“ je v tom, že vyvozovat z toho termín uvedení je pouhá spekulace. Ve výsledku je to pořád jen o něco málo méně nepravděpodobné než jakýkoliv jiný odhad.

    • Tak nikdo nikde nepotvrdil ani nevyvratil, ze neco vyjde do koce Srpna, stejne jako nikdo nepotvrdil ani nevyvratil, ze to bude az ve ctvrtem kvartale 😉
     Je to domnenka proti domnence..kazda ma sva pro a proti.

    • Souhlasím. Srpen/září je podle mě tutovka. Huang vždy takto mlžil, aby pak mohl nečekaně vytáhnout novou generaci z kožené bundičky. To se mi na NV vždy líbilo, snad si nový marketing v AMD vezme příklad.

      • Jo takhle.. To jo, AMD nemá bohužel nic. Což mě fakt mrzí.. v grafikách se nůžky mezi oběma výrobci nepěkně rozevřou.

      • Resp. koukal jsem na tu tiskovku AMD a Lisa tam řekla, že 7nm pro hráče bude.. ovšem otázka je kdy.

      • AMD hlavně nemá soudnost co se týče cen. Kdyby dali Vegu 56 za 10k, dalo by se o ní uvažovat. Ale ta karta stojí 17-18k a výkonostně nemá na 1070Ti, která se dá sehnat kolem 13-14k.

      • Ofic. cena od AMD je $399, že je aktuální cena mimo, to AMD neovlivní, to je o nacenění distributorů a obchodníků, vzhledem k nedostatku karet.

      • Jenže nedostatek karet je jejich odpovědnost. Nvidie taky kvůli kryptoměnám vyletěly nahoru, ale na rozdíl od AMD už se vrací na původní ceny. AMD se drží nahoře, takže chyba bude asi u nich.

      • @Honza42
       – nemáš li peníze nazbyt, tak je pro Tebe výhodnější, když se prodá vše co vyrobíš, než aby Ti to pak zůstalo ležet na skladě… I když z toho nemusím být nadšený, tak tohle chápu… Špatné by bylo, kdyby tuhle cenu nasadilo samotné AMD…

      • Jenže teď jim zůstávají AMD grafiky ležet na skladě, ne? Kdo by je za tuhle cenu kupoval, když jdou levněji koupit výkonnější nvidiie?

      • přesně naopak…

       Tak jak jsem psal… tuhle cenu nenasadilo AMD… Tu vyšponovali překupníci… Kdyby ležely na skladě cena jde dolů.
       A ono stále se „teží“ i známí stále rozšiřují svý farmy…

      • Pár let zpět při první těžební horečce zůstala AMD tuna karet na skladě a nemohlo se jich zbavit. Byly z toho velké problémy. Tu chybu už nezopakují. Navíc navýšení výroby trvá, přeprava asie-nizozemí je na další 2 měsíce atd.. takže celý ten proces je dost nepružný a rizikový, zvlášť když je z minulosti jasné, že jde jen o dočasné zvýšení zájmu, než se těžební trh zasytí nebo karty nahradí asic minery.

  • Tato predikce by měla vypovídající hodnotu v případě, že by tam byl i zpětný vývoj predikce a skutečnosti dejme tomu 2 roky zpět. Takto to je jako když se někdo nudil a řekl si, že zkusí nějaký ten vývoj kurzu vymyslet. Vloni byl v tuto dobu BTC někde kolem 2100 USD teď je 7400 USD, ETH bylo 220 USD a teď je 600 USD. Krypto se do cca konce prázdnin bude pravděpodobně plácat v těchto číslech a pak zase půjde nahoru. Těžaři mají karty zaplacené, ty co jeli ve vlně od května- června 2017 a teď někteří nakupují jeté karty, někteří nové, ale většina už si brousí zuby na nové, protože tam bude za cca stejné ceny výkon o cca 30% až 50% více a tím pádem i výdělek, tak proč by kupovali za ty samé peníze něco co vydělá až o polovinu méně

   • Já nakoupil xx ks RX570/580 po 200eur, něco jsem natěžil a rozprodal po 350eur, protože těm cenám nešlo odolat. 🙂 Uvidíme jak na tom bude nová generace, klidně zase něco nakoupím, pokud to bude mít slušnej hashrate.

 4. Na jednu stranu AMD váhá s Vega refresh, výrobci zpožďují top monitory a není důvod uvádět nové Ge Force. Na druhou stranu v posledním čtvrtletí klesaly Nvidii prodeje herních grafik…. Ti, co tahají za nitky a spoluvlastní podíly jak v AMD, tak Nvidii a jinde chtějí především vydělat a umí si to dlouhodobě naplánovat.

 5. Nevim uz kdo a kde kdysi davno psal, ze s vyrobnim procesem se vydavani GPUs bude prodluzovat.
  Nemene proto ,ze kazdy dalsi prechod na mensi proces stoji X nasobne vice nez predchozi.

  Kdyz bych byval koupil FE GTX 1080 hned na zacatku byl bych do dnes vysmatej, ale chtel jsem Vegu a tak jsem cekal a cekal a kdyz uz nakonec prisla, chtel jsem peknou OC edici. Nez jsem si vybral koupili vsechhny kryptobaroni a ceny “ mirne “ podrazili. Tak jsem cekal az opadne tezebni horecka uz jen diky nastupu ASIC a
  cekam do dnes. I kdyz uz se jete zacinaji ukazovat ale zatim za ceny pri uvedeni GPUs.

   • @Crha
    – proč na truc? AMD do teď nemá nic proti 1080 a silnějším grafikám. Vega64 neberu v poraz… Provozní vlastnosti jsou mimo moji škálu akceptovatelnosti…

    Jinak mám GTX1080Ti, RX570, RX570 a GTX1050Ti a taky nic neřeším…
    Spíš zvažuji co s R9 380X…

    • AMĎáci? Kde jste! Trhejte! AMD přece zraje jak víno! R9 380X zachvilku dožene gtx 1070! Stejně tak AMD R10 480 bude stejně výkonná jako gtx 1070 a dvě porazí gtx1080 ! Koupil jsem ji na truc, protože blbečci mě říkali ať si počkám na Polarisku, že ta bude super… no po prvních výsledcích Polarisu jsem honem běžel pro gtx1080 a dodnes se všem AMĎákům, kteří čekají na nějakej zázrak směju.

     • @crha

      Hele až možná na pár jedinců zadní AMD fanatici nejsou… Jen vy AMD odpůrci takhle titulujete kohokoli kdo nehejtuje s Vámi…

      Jinak ano já mám třeba tu R9 380X a původně to byl konkurent GTX960… Dokonce jedinci jako je MAUDIT se do krve bílí za to, že 960 je mnohem lepší grafika… Už na začátku to byla blbost… A už za necelý rok tu byly první DX12 hry potom přibyl i Vulkan… A tak se stalo, že v některých moderních hrách ta R9 380X nekonkurovala GTX960 ale GTX970… Z tohodle pohledu ano zrála jak víno… Dokonce tu byli jedinci co mléli jak ty 960 stačí 2GB… Podle mě GTX960 měla neprávem tak vysoké prodeje R9 380/X byla a je lepší grafikou.

      K tomu polarisu… Bohužel Ti radili nebo ses informoval u lidí kteří byli nahypovani. Hned od začátku se vědělo a ostatně AMD to samo uvádělo, že to budou levné grafiky střední třídy. A nejsou špatné… Za stejnou cenu RX480/4GB byly hned od začátku lepší volbou jak GTX1060/3GB… Potom přišly RX570/580 a nejsou to špatně grafiky… Určitě jsou zdařilou konkurenci k 1060… A já je i volil místo 1060.

      Chce to min vášně a agresivity a více klidu a zdravého rozumu…

      • Hele až možná na pár jedinců zadní AMD fanatici nejsou…Chce to min vášně a agresivity..

       Tak to rika ten pravej 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

      • @hnizdo
       – víš na rozdíl od Tebe já nebyl opakovaně napomínán kvůli lhaní a útočení na druhé… + pomluvám… Takže asi tak… 🙂

       Z Tebe mám tak akorát neskutečnou srandu 😉 Seš jen neschopný kecal…

 6. Tolik žvástů z jedné špatně přeložené věty. Ten novinář se ptál na další generaci, neboli na tu která bude po Voltě. Teda alespoň já bych to takto pochopil, když se mě napřed zeptáte na Voltu a pak se mě ptáte na další generaci.

 7. Tak je jasné že bez ohľadu na realitu a čas k novým „GTX 1170-1180“ bude Huang oslavovať aktuálnu ponuku a nabádať k jej kúpe – no, kto by to čakal že áno…

  …na druhej strane, ono asi ako vždy, kto má OC 980Ti/1070 či aj nejakú 1080 sa do 1080Ti/Xp hrnúť nebude a v kľude počká ale kto TERAZ stavia PC a má 500-800€ len na grafiku v ňom, ten 2-3-6 mesiacov za novou generáciou vážne čakať nebude. Teda nie majorita takých zákazníkov.