nVidia GK110 bude asi jen pro karty Tesla

0

Možná jste si lámali hlavu, proč Nvidia vypustila do segmentu nejvýkonnějších grafik dvoučipovou GeForce GTX 690, když zároveň chystá podobně výkonné monolitické jádro. Tato otázka byla nyní zodpovězena na akci GPU Technology Conference. „Velký Kepler“ GK110 je totiž zdá se určen speciálně pro výnosný trh profesionálních výpočetních akcelerátorů. S jádrem se tedy setkáme pouze v kartách Tesla, a to pod označením Tesla K20.

Leccos o tomto kroku ostatně naznačila architektura čipu GK104. Ten je proti starším obdobám z rodiny Fermi mnohem více zaměřen na herní grafiku, zatímco podpora pro obecné výpočty u něj poněkud ustoupila do pozadí. Jak si recenzenti všimli, GK104 má oproti konkurenčnímu Radeonu HD 7970 značně větší propady výkonu při výpočtech s dvojitou přesností. Zatímco čip AMD se pokouší uspět na obou trzích, GK104 nesedí na dvou židlích a soustředí se na hry.

Vzorek karty Nvidia Tesla K20

Nyní je již jasné, že Nvidia si to může dovolit, neboť pro GPGPU výpočty navrhla speciální čip prostý kompromisů. GK110 má údajně obsahovat 7,1 miliardy tranzistorů. To je přibližně dvojnásobek oproti GK104, podobně to bude i s plochou čipu, která zřejmě bude šplhat k 600 mm². Tisková zpráva uvádí špičkový výkon 4,58 TFLOPS v jednoduché přesnosti; lze se tedy dovtípit, že počet výpočetních jednotek nebude oproti GK104 zdaleka dvojnásobný, čip ale bude zřejmě navržen pro vyšší výkon v double precision, kterou Nvidia uvádí jen jako „třikrát vyšší oproti kartám Tesla generace Fermi“.

Část tranzistorů též padne za oběť širší paměťové sběrnici. Nvidia udává propustnost pamětí 320 GB/s a redakce serveru techPowerUp podotkla, že k dosažení této hodnoty zřejmě Nvidia zdvojnásobila i šířku sběrnice velkého Keplera. Profesionální karty totiž bývají taktovány na konzervativnější hodnoty. Budeme-li u pamětí předpokládat frekvenci 5 GHz efektivně, vyjde nám šířka sběrnice přesně na 512 bitů.

Vedle karet Tesla K20 s GK110 chystá Nvidia i levnější řadu K10, založenou na dvojici čipů GK104. Tesly K20 se naopak uplatní v superpočítačích, Nvidia například očekává jejich nasazení v superpočítačích Titan (Oak Ridge National Laboratory) nebo Blue Waters (University of Illinois). Na trh se karty s GK110 mají dostat až v posledním čtvrtletí tohoto roku.

Zdroje: Nvidia, techPowerUp

nVidia GK110 bude asi jen pro karty Tesla

Ohodnoťte tento článek!