Unikla první fotka grafiky Nvidia generace Turing: 384bitová sběrnice s GDDR6

45

Dva roky jsou to od uvedení Pascalu, poslední (a stále aktuální) generace grafik GeForce. Následník je tudíž netrpělivě očekáván, asi o to víc, že je kolem něj hodně tajností a aktuálně i nějaké zvěsti o tom, že by se mohl ještě o něco opozdit. Do tohoto čekání ale teď máme něco zajímavého: na internetu se totiž objevily snad první snímky karty nové generace.

Fotografie, kterou můžete vidět níž, pochází z Redditu, a údajně ji pořídil nějaký zaměstnanec jedné z firem, která pro Nvidii karty testuje. Vidět na ní můžete jakýsi zkušební prototyp PCB v raném stádiu, tato karta rozhodně není blízko finální podobě. Indikuje to množství konektorů pro diagnostiku, nastavení a monitorování, různé volné dráty, nebo třeba absence standardních výstupů, na PCB je jen jeden mini DisplayPort.

Na kartě není osazeno GPU, vidíme bohužel jen kontaktní plošky určené pro jeho napájení. Jejich plocha je poměrně veliká, což implikuje dražší výkonnější čip, ovšem je potřeba pamatovat, že samotný křemík zdaleka nevyplňuje celé BGA pouzdro, takže z této stopy kontaktů nelze moc vyvozovat rozměr čipu. Na PCB ale je napájeno 12 čipů pamětí GDDR6, což by měly být 8Gb (1GB) čipy Micronu s oficiálním taktem 14,0 GHz efektivně (MT61K256M32JE-14:A). To by znamenalo, že GPU má 384bitovou sběrnici, neskrývají-li se nějaká překvapení na druhé straně desky. Kapacita paměti této karty je tedy asi 12 GB a propustnost by mohla činit až 672 GB/s. Nvidia ale nemusí plně využít potenciál čipů a frekvence by mohla být níž (nebo také výš, pokud by byly přetaktovány, to je ale asi méně pravděpodobné).

Uniklá fotka prototypu grafické karty Nvidia zřejmě používající GPU generace Turing (Zdroj: Reddit)
Uniklá fotka prototypu grafické karty Nvidia zřejmě používající GPU generace Turing (Zdroj: Reddit)

PCB má tři osmipinové konektory pro přídavné napájení a zřejmě také hodně silnou napájecí kaskádu, která je vyskládaná po obou stranách GPU. Chlazení čtyřmi improvizovanými ventilátorky také naznačuje, že se zde počítá s vysokou spotřebou (teoreticky by to mohlo být až 450–525 W). Toto ale nemusí znamenat, že finální grafika bude takový žrout. Vysoká spotřeba může být vlastností neoptimalizovaného prototypu, případně také kaskáda může být takto dimenzována čistě pro potřeby testování napájení. Nevyvozujte tedy z této fotky, že by nové GeForce měly mít nějaké výrazně zvýšené TDP, je třeba to připsat rané povaze tohoto prototypu.

Zda je tento prototyp přímo míněný jako příprava na herní grafiku, ostatně není jisté. Na PCB je konektor NVLink, který by byl u herních grafik docela zajímavou novinkou. Ovšem také může znamenat, že zde vidíme základ pro kartu Quadro nebo Tesla, nikoliv GeForce. Každopádně tímto ale máme zajímavý pohled pod pokličku, minimálně potvrzující použití pamětí GDDR6 a zřejmě také 384bitové sběrnice. Jen doufám, že se technik, který snímek pořídil, nedostane do problémů (pokud tedy nešlo o řízený únik).

Jméno Turing asi potvrzeno

Nová generace GPU se zřejmě skutečně jmenuje Turing, jak tvrdí různé úniky. Nvidia totiž v předchozích dnech dvakrát na Twitteru zmínila toto jméno, jednou retweetnutím zprávy Institutu Alana Turinga a poté tweetem připomínajícím jeho nedožité narozeniny. Ačkoliv se tedy ještě někde stále o nové generaci píše jako o „Voltovi pro hráče“, jde zřejmě jen o neinformovaný (a nesprávný) předpoklad pisatelů. Generace Volta byla separátní architektonická větev pro výpočetní segment a superpočítače a vše nasvědčuje tomu, že na jejím základě vždy bylo plánováno jen jedno jediné GPU, tedy čip GV100, a dále už byl derivát této architektury použitý jen v Tegře Xavier, která má také neherní účely. Je možné, že podobně by to mohlo být s architekturou Ampere, o níž také před časem prosákly zprávy (zatím však nepotvrzené). To by asi mohl být 7nm následník Volty v oné zvláštní výpočetní linii GPU Nvidie, jenž by opět nezahrnoval čipy určené pro herní karty GeForce.

Unikla první fotka grafiky Nvidia generace Turing: 384bitová sběrnice s GDDR6
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 23 hlasů

45 KOMENTÁŘE

 1. Ta spotřeba je nesmysl. To je testovací kousek. Bude to pro potřeby testů (kam až se dá jádro a paměti přetočit), za předpokladu, že to je herní GPU a na výpočetní. I u toho výpočetního bych chtěl vidět ten chladič co by to rozumně uchladil. To by váha toho chladiče vytrhla slot PCI-E ze základovky 😀

  • Vždyť je to nějaký raný testovací prototyp, vůbec nic to neříká o TDP výsledných karet, divil bych se kdyby to u GTX 1180 bylo přes 200W. A to jestli to náhodou nebude už teď na 7nm procesu taky ještě není jisté, byť spíše ne.

    • Je fakt, že pokud by byly pravdivé ty starší správy, že to bude mít 3840CU jako Titan, byl použit 12nm proces – tzn. velikost čipu nejspíš tak někde mezi GP104 a GP102, a takty cca. 10% nad Pascalem (a ta 384bit sběrnice by ukazovala na oněch 3840CU), tak by se TDP mohlo přehoupnout přes 200W, ale oněch 250W by to být stejně nemělo, onen 12nm proces TSMC je docela energeticky efektivnější, než 16nm u Pascalu.

     Každopádně jsem opravdu napjatý jaký to bude proces. Pokud by to byl 7nm a pak za 2-2,5 roku další generace už 5nm TSMC proces, tak to by byl vážně hodně agresivní přístup.
     Pravděpodobnější je teď 12nm a příští generace druhá generace 7nm s EUV.

      • To je hrozně moc, GP102 má 471mm², GP104 314mm². I na tom 12nm procesu by ekvivalent GP102 s 3840CU měl mít maximálně stejnou velikost.
       Sice 12nm GV100 má 815 mm², jenže tam jsou Tensor cores.

       Tzn. podle mě buď:
       a) To PCB není pro nové GTX
       b) Není pravdivá zpráva o 3840CU – ono těch 676 mm² by tak sedělo na GV100 bez Tensor cores, takže že by „GT104“ měl 5120CU? 😀

      • A nepočítají se do toho u GV100 ještě i HBM2 paměti náhodou? 😀

       Asi se kloním k názoru, že toto není PCB od nových GTX, jak je zmíněno níže.

      • To je nesmysl, nedá se odhadovat velikost čipu když tam není. TPU to vyvozuje z předpokladu, že křemík se kryje s obrysy toho vnitřního čtverhraného pole kontaktů… což je dost na vodě. 676 by bylo víc, než Nvidia kdy použila pro spotřebitelské GPU, bylo by to mezi velkým Pascalem a (velkou/jedinou) Voltou, to není pravděpodobné, IMHO, protože tohle je grafika s GDDR6, která pravděpodobně je (i) pro spotřebitelský segment.

      • „TPU to vyvozuje z předpokladu, že křemík se kryje s obrysy toho vnitřního čtverhraného pole kontaktů… což je dost na vodě“
       Najdi si na webu PCB 1080Ti bez čipu a ve Photoshopu si na to plácni GP102 u uvidíš že to prakticky sedí, takže zas tak moc na vodě to být nemusí..

      • Prijde mi zabavny, jak ted vsichni AMD fans vymysleji duvody, proc by to nemelo byt 7nm 😂 Takovyho strachu ..

      • strachu z čeho ? AMD Nvidii stejně už dávno nekonkuruje, tedy v herních grafikách určitě. Budou rádi, když z NAVI vyleze slušný mainstream…

 2. @janolsan Ten NVLink by mohl byt novou generaci SLI, jak jsem tu psal uz nekolik mesicu zpatky. Plne koherentni a rychla komunikace GPU, skoro jako na interposeru (podle dostupnych parametru), by mohla s multi-gpu delat divy.

  • Multi GPU není jen o propustnosti. Hlavní je, aby hry viděly pouze jedno GPU – a práce se bude dělit na úrovni driveru nebo až v GPU. Protože i kdyby měli vývojáři her k dispozici rozhraní s propustností pětinásobku NVLinku, tak stejně nejsou schopní implementovat Multi GPU pořádně.

   • @Aznohh
    – tak teď musím uznat, že Tě hnízdo dostal 😀 Ale pravda hodně sis naběhl 😀

    – AMD nemusí mít nutně grafiky soupeřící s TOP grafikami nVidie… nicméně nyní už dlouho stagnuje na grafikách, které jsou sic ještě konkurentem 1060 a 1070 (výkonem). Ale po příchodu nových grafik nVidie už dobrou konkurencí nebudou… Čili přestanou být konkurencí i u střední třídy…

   • Mě? Naopak, já jen nahodil a čekal, koho ten příspěvek triggne.

    Grafická topítka od AMD mě nechávají naprosto v klidu, jsem spokojeným uživatelem Nvidie. A to je přesně to, co fanboye štve nejvíc, když zjistí že nejsi fanboy ani jedné značky a nemůžou tě vytočit tak jak jsi právě vytočil je. 😀

    • To já vím 🙂 jen mě to pobavilo takovou reakci jsem čekal 🙂 Vím, že to je přeneseno z Diit 🙂

     To je to co říkám neustále… Jakmile nejdeš fanatikům na ruku hned jsi členem třeba rudé úderky… Přitom píšu jen pravdu… Já to třeba nehrotím a používám výrobce podle toho jak se to hodí… Čili používám Intel, AMD i nVidii… Tady se tvrdé jádro fanatiků chová pomalu jak fotbaloví chuligáni… Nehlásáš co chtějí slyšet a ihned máš na sobě nálepku a napadají… Poslední dobou se třeba dost pustili i zde do redaktora… Naštěstí je to rozumný člověk.

     A ano občas je zábavné trolit troly 😀

     • Kochren: „Vím, že to je přeneseno z Diit“
      Já to tu napsal dřív, než na diit vyšel článek, takže spíš oni to opsali ode mě. 🙂 Tady vidíš jasný příklad na triggnutém Mauditovi, chudák si neváží života a zabije 20 minut času sepisováním wall-of-text hovadin, jen aby někoho přesvědčil o něčem co si vyfabuloval. 😀

    • To muzes rikat horem dolem, ze nejsi fanboy. Ale tohle je internet. Kdyz budu rikat, ze jsem Lisa Su, taky mi budes verit? Ne 😀 Vis co lidi nejsou slepi/blbi a to ze jsi AMD fanboy neni o tom, jestli to rikas nebo popiras. Je to o tom, jak se chovas. A tam je to jasny – fanboy jako prase 😉

     Myslis, ze jsi prvni hrdina, kterej tady zkousi „ja mam nvidii, ale ..“? 🙂 Naopak. Nekdy to podle mnozstvi prispevku „ja mam Nvidii“ vypada, ze ani AMD fans ty AMD grafiky nekupujou. Tak kdo je teda kupuje? Tyhle typy lidi zname snad vsichni a ti by si koupili AMD grafiku, I kdyby byla dvakrat trikrat horsi, nez konkurence (coz mozna za chvili bude). Duvod je jednoduchej – cokoliv jinyho by odporovalo jejich vnitrni logice, protoze oni si definujou sami sebe danou znackou, stejne jako treba fotbalovi fanousci definujou svuj svet svym klubem. Rika se tomu introjekce:
     https://en.wikipedia.org/wiki/Introjection

     Kazda vyhra znacky/tymu je tak pak osobni vyhrou, prohra naopak osobni prohrou. Vem si treba Stacha – jak se snazi ohybat realitu. Vsimni si treba, jak jeho clanky o Nvidii (I kdyz jsou treba o jejim vyraznem uspechu), jsou de facto ze dvou tretin o AMD, kterou tam neustale obhajuje (a nikdy nezapomene napsat jednu dve bludne veci, ktere maji udelat AMD lepsi – I kdyz treba existuje dostatek dukazu o opaku – jako treba podpora DX12). Protoze si definuje sebe danou znackou a ta znacka je jednoznacne a vyrazne horsi, musi si danou situaci sam nejak vysvetlit a ospravedlnit, jinak by se mu zhroutil svet. Rika se tomu racionalizace.

     https://en.wikipedia.org/wiki/Rationalization_(psychology)

     • Víš Mauditku, stačí se podívat na historii mých příspěvků a zjistil bys, že se do obou výrobců obouvám úplně stejně. Jenže ty jako fanatický fanboy jedné značky vidíš přes zelený filtr jen to co se ti hodí. 😀
      Beru to těžce pragmaticky, jediné co chci je vysoce konkurenční prostředí, aby šel vývoj co nejrychleji dopředu. A to je to co 90% místního osazenstva zamilovaného do jedné či druhé značky nechápe. 😀

      Viz příklady:
      https://www.cnews.cz/nvidia-ukoncuje-geforce-partner-program#comment-187201
      https://www.cnews.cz/nvidia-geforce-turing-pry-jeste-daleko-computex#comment-188690

      Řekl bych, že srovnání s DDemagogem zasloužíš právě ty, jako jeho přesný opak. 😀

     • @Maudit
      – tak teď jsi mě rozbil 😀 Brecim smichy Ty budes poucovat o fanboy Ty 😀 To je jako by mi napsal toto Hnizdo 😀

      1. Nauc se cist… nekolikrat sem napsal, ze pouzivam vsechny znacky a mam vice PC. Kdybys umel cist… precetl by sis ze mam 4 pocitace a v nich mam 1080Ti, RX570/4GB, RX570/4GB a 1050Ti LP… Takze na rozdil od Tebe a dlasich… ano ja opravdu pouzivam co se hodi bez ohledu na znacku 😉
      PS: nepisu kolik mam PC abych se chlubil…, jen lidem jako si Ty uz nevim jak bych mel vysvetlit, ze mi je znacka volna a jen branim slabsi firmu proti nesmyslum a vymyslum… Jenze nekterym staci rozumne vysvetleni a jinym ne… Nicmene psal jsem to naposled…
      2. nejsem hrdina co hlasa ze ma Nvidii, kterou by dostal… vse kupovane…
      3. Hele ja beru Stacha a Obra jako jednu minci jen jeden je rub druhy lic… A to taky rikam dlouho…
      4. I ja obcas pisu recenze… jsem ve skupine lidi (PCnadsenci), ketrych si vazim prave pro nezaujatost… Najdi mi kde ohybam realitu tak jako Stach ci Obermaier a pod… Mimo jine jsem i clenem skupiny pocitajici pro vedu a vyzkum CzechNationalTeam a ver mi ze tam se fakt za zadny fandovstvi nehraje 😉
      5. Ja si pamatuji Tvoje sverepe hlasani jedine GTX960 byt Tu byla R9 380(X)… I dalsi lidi jako Marek Ti psali ze to AMD neni o nic horsi verze X byla a je i lepsi… A za necely rok byla uplne jinde… Ja tu R9 380X mam dodnes… Nyni jako zalozni… A byt se asi rozpadnes smichy ci vzteky, tak ja tu 1080Ti asi budu davat pryc a poridim si na praci mozna Nano… uvidim co bude umet…. Pripadne normalni Vegu56.

      PS: jinak ja se kdysi skladim Pc i zivil (dnes se to nevyplaci, a tak skladam jen znamym). Privydelaval jsem si tim, ze jsem skladal pro zname pocitace. Poskladal jsem jich da se rici uz stovky… Vzdy podle toho co zakaznik potreboval…
      V neposledni rade od mnohych zde mudrlantu uz roky v ICT pracuji a Diky tomu, ze pouzivam ty ruzne znacky tak i o tom opravdu neco vim… A ne ze tady nekdo nadava na AMD a pak rekne ze by si to v zivote ani nekoupil… Tak asi o tom hodne vi 😀

      • Ano, jen si to racionalizuj. A hlavne nezapomen zminit, ze je R380X (davno po moralni zivotnosti karty) o 2 FPS lepsi, nez GTX960 (ve hre, kde ani jedna z karet nevytahne vic, nez 30 fps). To vuuuubec neumocnuje a nepotvrzuje zavery, co jsem napsal 😀 😀 😀

      • @Maudit
       – Ty jsi fakt mimoň 😀 I teď tu píšeš naprosto z cesty 🙂

       – Nějaké poučování od Tebe je fakt úsměvné 🙂 Říkám jak bych si psal s Hnízdem…

      • @MAUDIT
       pro upřesnění aby ses zas nechytal stébla…
       Ano – grafiky už jsou out a staré… (nicméně hrát s ena R9 380X stále v pohodě dá)
       Ne – o 2 FPS…? :-D, nevytáhne víc jak 30FPS…?, a to hlavní… kecal jsi nesmysly tehdy a kecáš i nyní…

      • Neprestava mne fascinovat, jak mistni nejskalnejsi fanAtici a sedmilhari kochrenek, azznoha, trombo a podobni vvzdy nezapomenou dodat, jak je s nami „nvidioty“ zbytecne se bavit, zatimco vytvareji jednoznacne nejvetsi WoTy na toto tema 🙂 🙂 🙂
       Lzou, urazi a do pusinky pomazane rudou marmeladou si nevidi, ze? 😉

     • „Ale tohle je internet.“ .. :))
      My vime Mauditku, ze to je Internet a ze ty nejsi Lisa Su. Kdyby jsi byl, tak by tve prispevky aspon nebyli tak hloupe 😉
      A jinak napsal jsi to hezky..popsal jsi sam sebe..tak hlavne at ti to aspon v reale funguje trosku lip, nez na tom „internetu“ 😉

 3. podle velikosti čipu a podle přítomnosti NV linku lze odhadnout dvě věci.

  čip je vyroben 12nm výrobním procesem a nikoliv 7nm

  přítomnost NV Link indikuje že nepujde o herní čip , nýbrž o další Teslu nebo Quadro….

 4. Upřímně řešeno osobně nevěřím v 7nm. Tento proces je momentálně na hraně testování a pokud by Turing byl na 7nm jeho reálná dostupnost by byla jen teoreticky někdy koncem roku. Vše jasně naznačuje dřívějším spekulacím o vylepšeném 12nm procesu. Tuším pár dní zpátky TSMC ohlásilo počátek sériové výroby na 7nm, nicméně většinou to trvá tak půl roku než se to stane dostupným produktem.
  Kdo ví, možná to je 7nm a GDDR6, ale v tom případě lze čekat reálnou dostupnost za spoustu měsíců, ne během léta.