
Nvidia minulý týden v Praze prezentovala výhody HDR. Stejně jako u filmů, i u her poskytne HDR kvalitnější obraz a na rozdíl od jiných technologií pro něj není potřeba vyšší výkon grafického čipu.
Musíte však mít odpovídající monitor, což není právě levná záležitost. Obecně monitor plný pokročilých technologií (IPS, HDR, 4K, 120+Hz a G-Sync, případně Freesync pro konkurenční karty od AMD) se vyrábí v úhlopříčce nejvýše 27″ a u vhodnější velikosti 30″ vždy něco z nich chybí. Podle Igora Staňka z Nvidie se ale už na podzim dočkáme. Případně si zájemci mohou pořídit takzvaný BFGD (Big Format Gaming Display).
Aktuálně Nvidia ukázala rozdíly mezi HDR a SDR na 27″ monitoru Asus ROG Swift PG27UQ za 65 000 Kč. V současnosti se ani jiné takové neprodávají, čeká se na Acer Predator X27. PG27UQ umí zobrazit široký barevný gamut DCI-P3 a displej doplňuje vrstva s kvantovými tečkami. Rovnoměrné LED podsvícení ve 384 zónách umožňuje ztmavit jednotlivé části obrazu zvlášť.
Asus u něj udává svítivost 1000 nitů, což ale v praxi nebude tak úplně pravda. Navíc nejvyšší svítivost podává jen pro část obrazu, v případě velké bílé plochy je pak kvůli vysoké spotřebě nižší. Reálně se dá dosáhnout tak 600-700 nitů u zobrazení bílé na 10 % plochy displeje. Obecně je to více než dost, jenže právě pro HDR je takový jas potřeba.
HDR monitorů je jinak v nabídce více a jejich výrobci na nich mohou spolupracovat právě s výrobcem grafických karet, čímž získají certifikát. V podstatě jde o to, aby daný monitor za něco stál, když už ponese ono zelené logo.
HDR nakonec musí podporovat i hry a narozdíl od filmového průmyslu se všichni prozatím shodli na standardu HDR10. HDR poskytuje širší rozsah barev, i v jasných či tmavých scénách rozeznáte jednotlivé odstíny.
Na prezentaci jsme si stejnou scénu ze hry Final Fantasy XV vyzkoušeli na HDR i na klasickém „SDR“ monitoru vedle sebe. HDR obsah někdy působí přesaturovaně, autoři her to občas přeženou a barvy vypadají hodně živé – podobně jako na AMOLED displejích. Světlé a tmavé odstíny každopádně vypadají skvěle.
Odkial mate info ze sa Acer X27 nepredava ? V zahranici je relativne dostupny a daju sa najst aj uzivatelske recenzie.
Někde jsem četl, že Nvidia je pro použití HDR ve hrách špatná, že ztrácí daleko více výkonu než odpovídající AMD.
Něco pravdy na tom bude. Na PCGH to nedávno testovali – https://www.computerbase.de/2018-07/hdr-benchmarks-amd-radeon-nvidia-geforce/
Diky za odkaz. Kouknul jsem na to a je to zajimave. Normalne bych rekl, ze proste HDR u Nvidie zere z nejakeho duvodu nejaky vykon a u AMD ne. Ale proc se najde hra, kde si to nic nevezme ani na te Nvidii? A naopak, proc si to nekde vezme relativne dost i u AMD?
Tak samozrejme zalezi na tom, jak je hdr implementovane v danem enginu. Doted to nikdo neresil, protoze to pomalu nebylo na cem testovat.
Ale sakra, stoji to za to. AC:Origins je v HDR naprosto neuveritelny. Obcas si vyjedu do pouste nebo si pockam na spicce pyramidy na vychod slunce. Nebo se jen tak zastavim na nahornich plosinach. Nechapu jak to dokazali.
Ako liknuje “KrteCZeq”, ten test na 12hrách vyšiel v HDR v jasný 10% náskok Vegy 64 pričom v SDR to bolo na rovnako (rozdiel 1%) takže AMD má v tomto smere jednoznačne na vrch, tu myslím nie je očom.
Ale na strane druhej, test bol na refereniách čo nás ako zákazníkov veľmi neirituje že ano, a potom Vega 64 v nereferencii získava len +/- 5% výkonu, ale GTX1080 5-10% ergo, ono v praxi nereferečných kariet bude reálny rozdiel možno okolo 5-6% čo už je dosť malá výhoda.
Podľa mňa teda…
Tak jste se po dvou a půl letech dočkali. nVidii klesá FPS a AMD konečně roste FPS, tedy vlastně AMD drží FPS a jen nVidida FPS ztrácí přidáváním nových fíčur. Sice jde tak pozrovoat kolik zbytečného výkonu Vega má a nevyužívá jej, ale to neřešme. Řešme to, že nové Turingy se zase posunou dál a všechny ovečky si půjdou koupit nové Turingy. Ale máme konkurenci? nemáme, takže nVidio: “Shutp up and take my money!”
No neviem, ale ja som na nič nečakal 😀
ale nedá mi: “a všechny ovečky si půjdou koupit nové Turingy” – no neviem prečo si mal nutkanie použiť slovo ovečky, neviem prečo by mal byť ten kto si kúpi novú napr. GTX1180 “ovečka” keď dovolím si tvrdiť bude to isto super grafika po všetkých stránkach – výkon/spotreba/veľkosť pamäte.
AMĎáci nás nVidiáky nazývají ovečkami, které jdou a kupují si stále nové a novější karty nVidie když těm stávajícím kartám nVidie dojde dech.
Testoval jsem to u sebe. 1080ka, 4k, max settings bez AA, HDR on/off AC:O 43/42fps, Destiny2: 55/50fps.
sakra, oprava – hdr off/on