nVidia Ion i s procesorem VIA?

0

Generální manažer čipsetové divize Drew Henry a viceprezident pro prodeje Rene Haas z Nvidie odpovídali Fudzille na otázky ohledně platformy Ion. Levné desktopové stroje s procesorem Intel Atom a integrovanou GeForce 9400 mají být dostupné v průběhu druhé čtvrtiny roku.

Tato krabička je prototyp Ionu, který Nvidia představila už koncem minulého roku. Miniaturní rozměry mu dávají celkový objem přibližně půl decimetru krychlového. Počítače od velkých výrobců ale budou větší, jejich objem bude přibližně jeden litr. Budou totiž používat větší základní desku, aby si vystačily s šestivrstvým tištěným spojem – prototyp používá dražší desetivrstvé PCB. Hlavním lákadlem je samozřejmě čipset nForce s výkonným integrovaným grafickým jádrem GeForce 9400, které strčí do kapsy jak zastaralý Intel 945GC, tak nový GN40 (odvozený od G45, IGP GMA X4000), kterým Intel opožděně (a zřejmě marně) kontruje zelené hrozbě.

Ion nejen s Atomem?

Platformu Ion všichni vnímáme jako kombinaci procesoru Intel Atom a čipsetu od Nvidie, ale v budoucnu to nemusí být jediná varianta. Drew Henry prozradil, že v budoucnu bude existovat i Ion s procesorem VIA Nano. Kdy se takových produktů dočkáme, to jsme se bohužel nedozvěděli.

Osud této platformy leží nejen v rukou Nvidie a VIA, ale také Intelu. Pokud se největší výrobce procesorů bude zdráhat výrobcům dodávat Atomy bez vlastních čipsetů, bude poptávka po alternativách. A pokud Nvidia nechce uvolnit místo řešením od AMD, bude v takovém případě muset rychle uzavřít sňatek z rozumu s VIA.

Nvidia nechystá žádný čipset pro levné počítače („nettopy“) s procesory AMD. Připravuje ale alternativu k notebookové platformě AMD Yukon, ve formě vlastního čipsetu pro procesory AMD Neo. Drew Henry řekl, že tato nForce bude lepší, než AMD 690T z platformy Yukon. Jak by si ale novinka stála proti modernějšímu AMD 780, už neprozradil. Ani plánované datum vydání.

Zdroj: Fudzilla 1 | 2

Ohodnoťte tento článek!