Nvidia letos přestane podporovat grafiky Kepler a Windows 7/8.1. (Update: poslední ovladače v srpnu)

17

Nvidia potvrdila, že přestává podporovat grafiky generace Kepler, poslední ovladače vyjdou 31. srpna. Ale pozor, teď jsme se dozvěděli, že spolu s tím Nvidia navíc skončí i podporu Windows 7, 8 a 8.1.

Článek původně z 24. 5. 2021 jsme aktualizovali o nové informace. Update je na konci textu.

Jednou to muselo přijít a vypadá to, že je ten okamžik se blíží. Grafické karty mají jedny z nejsložitějších ovladačů, jaké mohou být, a spolu s množstvím přídavných funkcí a optimalizacemi pro jednotlivé hry by se asi jejich komplexita dala přirovnat k operačním systémům.

Protože se ale GPU pořád mění a přicházejí nové generace, musí výrobci jednou za čas zahodit podporu pro starší GPU, protože její udržování (testování, přizpůsobování nových nebo změněných funkcí) stojí hodně prostředků. Toto nás teď čeká u Nvidie, která se chystá odstřihnout architekturu Kepler, tedy GeForce generace 600 a 700.

Podpora Kepleru asi skončí s ovladačem R470

Z dokumentů Nvidie k podpoře CUDA to vypadá, že poslední větev ovladačů, která bude podporovat grafiky GeForce 700 a 600 s čipy Kepler, bude verze R470 a od ní odvozená vydání. Těch bude několik během několika měsíců, takže ukončení podpory není ještě hned za dveřmi. Ale zřejmě k němu dojde v okamžiku, kdy Nvidia přejde na další novější vývojovou větev (R480), což by se mohlo stát možná v druhé polovině roku.

Jak upozornily weby Phoronix nebo techPowerUp, v tabulce podpory se u architektury Kepler objevila poznámka, že poslední podporovaná verze budou právě ovladače R470 (pro předchozí Fermi to byla verze R390. Nvidia nicméně ještě plán ukončení podpory neuvádí na dalších místech dokumentace.

V následujících generacích ovladačů už tedy budou podporované jen architektury Maxwell, Pascal, Volta, Turing a Ampere. Je možné, že krok nastává právě kvůli příchodu nové generace Ampere loni na podzim a tímto firma redukuje počet architektur, které je najednou třeba udržovat.

Tabulka podpory GPU Nvidia v ovladačích CUDA
Tabulka podpory GPU Nvidia v ovladačích (CUDA) (Zdroj: techPowerUp)

Podpora trvala devět let

Nvidia Kepler podporovala poměrně dlouho na to, že nejstarší z těchto grafik už mají devět let (vydání bylo v roce 2012) – až doteď bylo možné na ně instalovat nejnovější ovladače, i když samozřejmě některé novinky nemusely být těmto GPU dostupné. Nvidia si to nicméně trošku usnadnila tím, že podporovala jen desktopové karty Kepler. Mobilní verze (pro notebooky) byly zaříznuté už před dvěma lety.

gk104 400 a2
Čip GK104, první GPU architektury Kepler (Zdroj: ExtraHardware)

Mimochodem: sice bylo výše uvedeno, že toto se týká karet generace 700, ale není to pravda kompletně. Nvidia totiž uvedla modely GeForce GTX 750 a GTX 750 Ti (podle Wikipedie ještě existoval model GTX 745), které již mají architekturu Maxwell (používají čip GM107). Ty by asi měly mít podporu dál.

Konec podpory neznamená pro grafiku nutně důchod

Grafiky bude ovšem možné používat i v momentě, kdy už je nová vydání ovladačů nebudou podporovat, prostě jen setrváte na poslední verzi, která pro vaše GPU je dostupná. Přijdete tím potenciálně o nějaké funkce, pokud by nové ovladače implementovaly novější ovladačový model WDDM, ale pravděpodobně bude normálně možná s takovou kartou ještě dlouho pod Windows 10 fungovat.

Používáte ještě grafiku Nvidia generace Kepler?

Nekompatibilita, kdy by toto například znemožňovalo upgrade na novější verzi OS, nejspíš není pravděpodobná. Na běžnou práci a prohlížení internetu se dodnes dají už přes pět let nepodporované Radeony s architekturou před GCN nebo už nepodporovaná GPU Intelu, takže se asi není moc čeho bát. Problémy byste možná mohli mít v nových hrách – pokud vám v nich něco nebude fungovat a oprava bude v novějších ovladačích GPU, budete mít smůlu.

Aktualizováno: 12. 6. 2021: potvrzeno, konec je v srpnu

Nyní už Nvidia tento krok potvrdila. Poslední ovladač podporující grafiky Kepler vyjde 31. 8. 2021. Podpora grafik Kepler skutečně skončí s větví 470, jak bylo dříve dedukováno z dokumentů Nvidie. Následující větev 495 už GPU Kepler nebude podporovat a první takové vydání, které už na tyto grafiky nepůjde nainstalovat, je naplánované na 4.10. 2021.

I Windows 7 (a 8/8.1) končí

Nová informace je, že v rámci zeštíhlování množství konfigurací, které jsou podporované, skončí také podpora operačních systémů Windows před verzí 10. I pro ně bude větev 470 poslední s posledním ovladačem 31. 8. a 495 už bude jen pro Windows 10.

Znamená to konec pro populární Windows 7 a Windows 8, které už nepodporuje ani Microsoft. Ale také pro Windows 8.1, kterým podpora ještě dobíhá, ale zase asi podle Nvidie nejsou již mezi uživateli příliš oblíbené. Kvůli podpoře aktuálních technologií hráči obvykle mají Windows 10.

Bezpečností opravy do roku 2024

Obě tato ukončení podpory nejsou úplně absolutní. Zatímco nové verze ovladačů už nevyjdou, za určitých podmínek by mohly vyjít v režimu legacy aktualizace oněch posledních vydaných verzí. Nvidia totiž říká, že v případě kritických bezpečnostních problémů bude vydávat opravy. Tato omezená forma podpory bude trvat až dozáří/septembra 2024. Nicméně žádné nové funkční zlepšení nebo nové optimalizace pro hry už v těchto bezpečnostních opravách nebudou.

Effective October 2021, Game Ready Driver upgrades, including performance enhancements, new features, and bug fixes, will be available for systems utilizing Maxwell, Pascal, Turing, and Ampere-series GPUs. Critical security updates will be available on systems utilizing desktop Kepler-series GPUs through September 2024.

Effective October 2021, Game Ready Driver upgrades, including performance enhancements, new features, and bug fixes, will be exclusively available for systems utilizing Windows 10 as their operating system. Critical security updates will be available on systems utilizing Windows 7, Windows 8, or Windows 8.1 through September 2024.

— NVIDIA

Nvidia Geforce GTX 780 Zdroj: Nvidia

Galerie: Grafické karty Nvidia GeForce generace Kepler

Zdroje: techPowerUp, Phoronix

Nvidia letos přestane podporovat grafiky Kepler a Windows 7/8.1. (Update: poslední ovladače v srpnu)
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.25%) 16 hlasů

17 KOMENTÁŘE

 1. „Grafiky bude ovšem možné používat i v momentě, kdy už je nová vydání ovladačů nebudou podporovat, prostě jen setrváte na poslední verzi, která pro vaše GPU je dostupná.“

  Na linuxu to uplne neplati. Kdyz NVidia neudela ovladac pro nove jadro, tak uz nepujde updatovat. Teda jedine pak vyuzit open-source, ktery za moc nestoji.

 2. Hmm Kepler boli pohodička grafiky, len niak rýchlo oproti novému Maxwellu aj vtedajšej konkurencii R280/290 stratili dych. Osobne som mal MSI N770 Lightning 2GB (luxusná edícia aj s GPU reaktorom 🙂 ) a ASUS GTX780-DC2OC-3GD5 (na svoju dobu riadny macek čo po OC aj poriadne kúril).
  Boli to fajne časy a hlavne aj ceny boli ešte normálne 👍

 3. Řekl bych, že 9 let je poměrně OK, na druhou stranu může být toto oznámení v tuto chvíli dost špatný PR tah, když si vlastníci těchto karet nemůžou ani pořídit žádnou novou… Takže by mi dávalo smysl z pohledu Nvidie počkat, až bude většina grafických karet normálně dostupných….ale asi je jim to jedno, resp. tu podporu plánují bez ohledu na další okolnosti.

 4. Primárně používám na hraní MSI Armor OC Radeon RX 570 8GB. Dneska jsem se rozhodl že ze skříně vytáhnu svojí 7 let starou Zotac GeForce 650 Ti 2GB. Grafika pořád stačí na starší hry. Mám ji jako záložní. To že přestanou pro ní vycházet nové ovladače mi nevadí. Pořád se budou moci dát stáhnout z webu ty z letošního roku s podporou Windows 10 x64 takže v klidu.

 5. Stále do dnešního hraji na GTX 760 a nic mi nechybí (teda pokud nepočítám fpska v novějších hrách). Ovladače neupdatuji už roky. Updaty byly otravné, neustále mě to odhlašovalo z Geforce Experience a působilo to zkrátka podobné problémy okolo. Nehledě na to, že z každým novým updatem jako by fps v mých už dlouho zažitých hrách klesaly. Proč to Nvidia asi dělá.. 😉

  Má někdo podobné zkušenosti s drivery? Nebo se mi ty poklesy fps ve starších hrách jen zdají?

  • „… Ovladače neupdatuji už roky… Nehledě na to, že z každým novým updatem jako by fps v mých už dlouho zažitých hrách klesaly.“ Vidím jistý rozpor 😉
   Já mám s GF Experience jinak dobré zkušenosti – doma na třech peckách. Náhodné odhlašování jsem nezaznamenal. FPS a staré hry – semtam si nějaké starší hry zahraju, většinou mulťáky (např. betl2, codko4,..), ale fps detailně nesleduji, nicméně poklesu na úroveň nějak negativně ovlivňující hru bych si všiml. Spíš si všímám problémů s fps u her novějších, když nastanou – to obvykle souvisí s updatem hry, kdy oprava starších bugů přináší nové, nebo něco zkurví, např. optimalizaci map > spadnou fps. Ale to asi zná každý, kdo častěji hraje.

  • Nechýba Ti u tej GK o asi 100 W nižšia spotreba? Taká GTX 1650 má dokonca aj asi o 40% vyšší výkon. Žiaľ ceny sú inde ako by mali a nič ako GTX 1740 nebude (dajme tomu niečo s výkonom okolo GTX 1650 s ešte nižšou spotrebou a podporou AV1) s rel. nízkou cenou.

  • Tak ona Nvidia ty karty neprodává a řekl bych, že ty čipy už ani nedodává, ale třeba se mýlím. Těžko ale někoho nutit, aby bral ohled na to, že někomu se léta válí na skladě neperspektivní grafiky. Ostatně, není problém s takovou grafikou používat starší ovladače, ty novější už obvykle té grafice nic nového nepřínáší.

   • jen se doprodávají, roky je nikdo nechtěl, protože nebyl důvod, teď je taky kupuje asi jen někdo, kdo ji potřebuje jako náhradu, kdyby něco … možná ani to ne … nevyrábí se, jen se doprodává. ..

   • GT 710 je ale momentálně ta nejvíce zastoupená grafická karta od nvidia. Pár kousků GT 1030 se občas objeví, ale delší dobu vydrží pouze ty zmršené s DDR4 pamětmi. Nově ohlášené GT 1010 jsem zatím neviděl (i když už teď chápu, proč s tímto nvidia přišla).