nVidia kritizuje způsob prodeje Atomu

0

Sotva dostal Intel pálku od Evropské unie za zneužívání svého dominantního postavení ke znevýhodnění AMD, už je tu další nařčení z nečestných praktik. Tentokrát pochází z úst Jen-Hsuna Huanga, generálního ředitele Nvidie, a týká se prodeje procesorů Intel Atom s čipsety.

Samotný procesor prý stojí 45 dolarů, ale pokud si výrobce zakoupí „balíček“ obsahující také severní a jižní můstek čipsetu, zaplatí dohromady pouze $25. Huang tento způsob cenové diskriminace označuje za nespravedlivý. Intel se ale brání, že odjakživa nabízí výhodnější ceny těm zákazníkům, kteří odeberou více jeho produktů. „Není to nic nového,“ komentuje generální ředitel Paul Otellini.

Cenová politika Intelu pochopitelně leží Nvidii v žaludku kvůli platformě Ion, která používá procesor Atom, ovšem s čipsetem od Nvidie. Huang ale prohlašuje, že soudit s Intelem se alespoň v dohledné době nechce a doufá, že se výrobce procesorů bude chovat férově.

Je také otázkou, zdali by vůbec taková žaloba mohla uspět: zákon sice zakazuje vázaný prodej, ale u souvisejících produktů (za které by se CPU a čipset daly považovat) je benevolentnější. Intel navíc nikomu nebrání pořídit Atomy samostatně – pouze v tomto případě nastavuje vyšší ceny. Za druhé, je možné, že ani Nvidia nemá zcela čisté ruce: krátce po vydání úspěšného a tehdy nedostatkového čipu G92 se šířily neověřené povídačky, že dodávky dostávali přednostně výrobci, kteří si současně koupili i starší jádra G84/G86, o které tak velký zájem nebyl. Nakonec se nabízí ještě otázka, co vlastně brání výrobcům počítačů na platformě Ion koupit Atomy ve výhodném balíčku a přebytečné intelovské čipsety jednoduše vyhodit (ale to může mít Intel nějak smluvně podchyceno).

Zdroj: The Tech Report

nVidia kritizuje způsob prodeje Atomu

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte