Nvidia má první grafickou kartu s HBM2. Uvádí Quadro s obřím Pascalem GP100 a NVLinkem

Primárně výpočetní obří čip GP100 se nakonec přece jen dá využít i pro zpracování grafiky. Quadro GP100 díky němu umí rychlé výpočty v FP64 i FP16, ECC a dokonce i přináší rozhraní NVLink do desktopu. Nvidia zároveň s touto specialitou aktualizovala i zbytek profi grafik a nahradila zbývající modely založené na Maxwellu a Kepleru novými 16nm a 14nm kartami.

34
Nvidia Quadro GP100

Překvapivě brzy, už v dubnu, představila loni Nvidia první GPU 16nm generace Pascal. Ta poté úspěšně pokračovala čipy GP104, GP106 a GP107 v grafikách GeForce, ale první čip GP100 byl speciální. Nese integrované paměti HBM2 a objevil se jen ve výpočetních koprocesorech Tesla. Dokonce panovaly pochybnosti o tom, zda má součásti fixní grafické pipeline jako texturovací jednotky a může vůbec jako GPU fungovat. Odpověď na tuto otázku je ale nakonec taková, že může a bude. Nvidia totiž nyní vydala první skutečnou grafickou kartu, která je na GP100 a pamětech HBM2 založená.

Velký Pascal, HBM2, FP64, FP16…

Ačkoliv je 610 mm² velký čip GP100 primárně určený pro výpočty, Nvidia na něm nyní postavila profesionální grafickou kartu Quadro GP100 pro pracovní stanice. Ta má představovat špičku nabídky a stát ještě nad modelem Quadro P6000, v němž je plně aktivní čip GP102 (3840 stream procesorů na boostovém taktu zhruba 1560 MHz a 9,0GHz paměti GDDR5X o kapacitě 24 GB). Quadro GP100 bude mít sice o něco nižší hrubý výkon v běžných výpočtech FP32, nabídne ale vysokou rychlost operací s dvojitou přesností FP64 v poměru 1:2 k jednoduché přesnosti. A také rychlé 16bitové výpočty s poloviční rychlostí (FP16, dvojnásobný výkon proti FP32), což žádný jiný Pascal neumí. Výhodou tohoto modelu budou také paměti s ECC.

Konfigurace je takováto: čip GP100 má aktivních 3584 stream procesorů a jeho takt při boostu by měl být okolo 1430 MHz – mělo by to znamenat 10,3 TFLOPS hrubého výkonu v FP32. GPU by zřejmě mělo mít 224 texturovacích jednotek a možná 128 rasterizačních jednotek, to ale není potvrzeno. Pokud je to pravda, měl by zde GP100 třetinovou výhodu proti GP102. Čip je osazen na interposeru s čtyřmi čipy HBM2 o efektivním taktu 1,4 GHz, což by mělo při 4096bitové sběrnici dávat propustnost 720 GB/s. Kapacita pamětí je 16 GB. TDP grafiky je 235 W, tedy o něco málo nižší, než u 250W modelu P6000.

Karta má zcela klasické provedení pro osazení do grafických stanic: dvouslotový chladič s radiálním ventilátorem, který je převzat z generace grafik Maxwell, nemá tedy ostrý „kubistický design“ Pascalovských GeForce. Na záslepce jsou pak konvenční video výstupy – jedno digitální DVI a čtveřice DisplayPortů 1.4.

Na hřbetu Quadra GP100 nejsou běžné konektory pro SLI, jde o výstupy HPC rozhraní NVLink
Na hřbetu Quadra GP100 nejsou běžné konektory pro SLI, jde o výstupy HPC rozhraní NVLink

NVLink na desktopové kartě – místo konektorů SLI

Co je na tomto modelu velmi zajímavé, je využití speciální propojovací logiky NVLink, která slouží k přímé komunikaci jednotlivých GPU (v serverech s architekturou IBM Power pak i k propojení s CPU). Nvidia tato rozhraní na Quadru GP100 vyvedla ven na hřbet karty tam, kde jsou normálně konektory pro SLI. Karta má dva tyto konektory a pomocí speciálních můstků můžete dvě Quadra GP100 spárovat. Mělo by to přinášet výhodu komunikace s nízkou latencí a rychlejšího sdílení obsahu pamětí obou GPU. Fotografie dvou Quader spojených s můstkem asi nejen mě vnukává myšlenku, zda Nvidia v budoucnu nezačne NVLink používat i pro propojení herních grafik GeForce.

Dvojice karet propojená přes NVLink můstky
Dvojice karet propojená přes NVLink můstky

Quadro GP100 má jít na trh v březnu. Cena údajně ještě není přesně rozhodnuta a Nvidia ji u profesionálních grafiky běžně ani neuvádí. Karta má však být dražší než Quadro P6000, které stojí okolo pěti tisíc dolarů (v přepočtu momentálně okolo 153 000 Kč).

 

Nové profi grafiky s čipy GP104, GP106 a GP107

Nvidia zároveň s tímto těžkotonážním highendem aktualizovala i nabídku nižších modelů grafických karet pro profi segment a pracovní stanice, do kterých se tím pádem také dostávají 16nm čipy generace Pascal. Nová architektura by tak už měla krýt celý rozsah modelů Quadro.

Quadro P6000 a P5000 už Nvidia má, nyní k nim přibude Quadro P4000, které má ořezaný čip GP104. Aktivních je v něm jen 1792 shaderů z 2560, což při taktu Boostu okolo 1480 MHz dává výkon 5,3 TFLOPS v FP32. Karta má 8 GB paměti GDDR5 na 256bitové sběrnici, jednoslotové chlazení a TDP 105 W. Poté následuje model Quadro P2000, což je pro změnu GP106 ořezané na 1024 shaderů, s výkonem okolo 3,0 TFLOPS při taktu 1470 MHz. Karta má poměrně kuriózní kapacitu paměti 5 GB na 160bitové sběrnici (jeden z šesti 32bitových kanálů řadiče je nevyužit) a TDP 75 W.

Ještě o kus níž (nicméně jako profesionální GPU budou ceny pořád relativně vysoké) má Nvidia tři nové modely založené na 14nm čipu GP107 z GeForce GTX 1050/1050 Ti a používající nízkoprofilové provedení. Quadro P1000 má čip ořezaný na 640 stream procesorů (výkon má být 1,8 TFLOPS při až 1400 MHz), TDP 47 W a 4 GB paměti. Quadro P600 má GPU okleštěno jen na 384 shaderů (1,1 TFLOPS), 2GB paměti GDDR5 a TDP 40 W. A konečně nejlevnější Quadro P400 si zachovalo dokonce jen 256 shaderů, což je třetina čipu. Výkon je udáván 0,6 TFLOPS (takt okolo 1170 MHz), paměti jsou opět 2GB a tato karta má mít TDP jen 30 W.

Také tyto grafiky by měly být dostupné během března. Podle Nvidie by jejich ceny měly být podobné, jako u předchůdců generace Maxwell, které budou těmito 16 a 14nm kartami nahrazeni.

Nvidia má první grafickou kartu s HBM2. Uvádí Quadro s obřím Pascalem GP100 a NVLinkem
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

34 KOMENTÁŘE

 1. Zkaza AMD tuhle generai je dokonana. Nvidia vydala kompletni herni radu, velmi povedenou, a ted i profesionalni. AMD vydala jen mainstream s mizernou efektivitou (vykon/velikost cipu i vykon/spotreba). Uz to bude jen o tom, jestli Vega dokaze aspon trochu konkurovat.

   • Mnoho povyku pro nic.
    95% trhu tyto karty nezajímají….
    Mnohem větší průser pro nVidii je pokuď se AMD a Intel dohodnou na spolupráci…
    Pokus reagovat na monopol konzol s AMD s nesmylem jménem Shield se ukázal jako totální fail,trh PC se zmenšuje a zlepšení v nedohledu….

    • pokus se Shieldem prinesl zakazku na 3 hrace v konzolich, nebejt Shieldu tak tu zakazku zrejme ziskalo AMD, takze Nvidia uzmula alespon jednu z tech zakazek na konzole, navic Tegra jako takova za lonsky tok ziskala velice vyznamne kontrakty v automotive kde se zacal v prozatim desetitisicovych seriich prodavat PX2, a jen pripominam ze kompletni PC2 ma velkoobchodni cenu nad $3500 (modul s Tegra X1 a dvojice MXM s GP104), ikdyby jich prodali jen 10 tisic (predpoklad je 40 tisic rocne) tak maj z takto male zakazky obrat 35 mega a to je vic nez vydelava cele velke AMD dohromady s miliony prodanimi cipy

     • Ale Samanku,Samanku.Kolik že se prodalo dohromady Shieldu? nVidia se s tím nikdy nepochlubila,takže to bude fail nad fail.Někdo na XDA mluvil o odhadech cca. 100-150 tisíc….Na Marketu mají nejstahovanější aplikace pro Shield cca. 50 tisíc tažení,což je na Droidu směšné číslo. PS 4 se prodalo 50 milionu…Vidiž ten nepodstatný rozdíl? 🙂
      To že je Tegra v autech dnes neznamená že po ní za dva roky neštěkne ani pes,otázka proč taky.Zastaralá,žravá…Za rok,dva to může být třeba VIA která bude v autech.Nebo jakákoliv firma s ARM.
      A je otázka proč by mělo konečného zákazníka zajímat co je v autech a jaká firma kolik vydělala.Spíše ho zajímá že Tegra zcela vyklidila pozice na Droidu,pamatuješ dobu TII/III kdy kdejaký tablet měl Tegru?

     • „To že je Tegra v autech dnes neznamená že po ní za dva roky neštěkne ani pes,otázka proč taky.Zastaralá,žravá“

      Takže Tegra má a bude mať stále iba jednu a tú istú generáciu aj za pár rokov? Asi nie. Len taká malá poznámka o zastarávaní. A predpokladám, že zastaráva postupne aj bšetko ostatné. Či sa mýlim a všetkým ostatným ich riešenia zrejú ako víno? Myslel som, že na to má patent iba AMD? 🙂

      A teraz vážne. NVIDIA sa podiela aj na SW podpore k deep learningu. Nie je to len HW podpora. Vytlačiť ju odtiaľ môže byť vcelku ťažké. Ale nechám sa prekvapiť. Som ale presvedčený, že uvedený citát je skôr tvoje želanie.

      „A je otázka proč by mělo konečného zákazníka zajímat co je v autech a jaká firma kolik vydělala.Spíše ho zajímá že Tegra zcela vyklidila pozice na Droidu“

      Heh. Tak na jednej strane tvrdíš, že ľudí nezaujíma čo je v autách a na druhej, že ich zaujíma čo majú za HW v telefónoch či tabletoch? Ja by som povedal, že drvivá väčšina ludí ani netuší čo si kupuje a nakupujú hlavne značku, ktorá dané zariadenie predáva. A netušia čo je vo vnútri úplne rovnako ako je to u áut.

     • „Spíše ho zajímá že Tegra zcela vyklidila pozice na Droidu, pamatuješ dobu TII/III kdy kdejaký tablet měl Tegru?“ Nikdo netvrdí, že Tegra v mobilních zařízeních byl velký úspěch, ale něco to vydělalo. Spíše je zajímavé, že NVidia dokázala údajně neúspěšný produkt (jak mnozí rádi tvrdí) prosadit jinde, v automotive. A není to nějaká momentální náhoda, protože NVIdia se v automotive pohybuje už dobrých deset let.
      „To že je Tegra v autech dnes neznamená že po ní za dva roky neštěkne ani pes, otázka proč taky. Zastaralá, žravá…“ Je vidět, že o tom víš hodně (velký kulový).
      V současné době Tegra jezdí odhadem v 8 mil. aut s výhledem dodávek do dalších cca 20-25 mil. Celkový počet dodaných Teger bude vyšší, protože v některýcm modelech aut je jich použito víc, např. BMW X7 má 4 Tegry. A samozřejmě, zákazníkovi je úplně jedno, co v tom autě má, stejně jako je mu jedno, co má v mobilu tebo tabletu. Ale některým to jedno není, když mají potřebu Tegru pořád řešit.

     • Tegra byl uspech z technologickeho pohledu. Ale v drsne ARM branzi byly vydelky minimalni, i kdyz na tom kvalitativne byla Tegra lepe nez konkurence. Jediny, kdo s ni dokazal trochu souperit byl Apple s jejich custom cipy. V mobilech to ale tak nevadi, tam jeden vyrobce stejne ekosystem definovat nedokaze.

      V konzolich Nvidia taky nechtela vyrabet s mizernou marzi. Tomu se sice nedivim, ale nevim jestli to je moudre, vzhledem k vlivu, ktery konzole potencialne maji na PC trh a technologie. PS4 Pro je jasna, tak bude zas AMD. Co by mohlo prekvapit je ta nova vykona verze Xbox One – kdyby tam byl treba Intel/Nvidia 🙂

     • vyhodou Nvidie v automotive je to, ze ona dodava komplet celek, tedy ne jen HW, ale i SW, ostatne celej slavnej autopilot Tesly je jen jinak barevnej SW od Nvidie, a pouzivaj ho i dalsi vyrobci jako Volvo, Audi (celej koncern VW), Mercedes, BMW, koncern Chrisler, PSA, a dalsi, a Nvidia ma vyhodu v tom ze to jako jedina dodava cele a ne jen jednu cast

      treba Tesla jiz ohlasila ze se od toho trhne a udela si cto cele po svem, ostatne najali si na HW cast Jima Kelera z AMD, ale opet bude mit problem v tom ze to co dnes nazivaji Autopilotem po SW strance jim dodala Nvidia a Tesla dodava jen data z provozu aby se to ucilo, a tim ze Nvidia to chtela vyusivat dal tak se rozkmotrili a behem 3 let si chce Tesla navrhnout vlastni HW i SW, ovsem podle me narazej a Nvidia jim to spocita co se SW casti tyce a spoustu fines co maj patentovanych jim nepovolej

      dnes jsou vpodstate jen 3 firmy co se vyvojem autonomniho rizeni zabejvaj, Google, Nvidia a Valeo, a jen Nvidia dodava i HW, takze pokud po Tegre nestekne ani pes, porad tu bude ta druha cast v podobe SW

      a to ze Tegra skoncila v lowend ARM trhu snad Huang vysvetlil, nevuideli v tom dostatecne marze na to aby je to zajimalo a vkladali do toho dalsi finance, ostatne na danem trhu si vylamal ucty i mnohem vetsi hrac v podobe Intelu, utratil miliardy na „dotovani“ a na z toho akorat ztratu dane divize, ono proste vyjde uplne stejne kdys se proda 100 milionu cipu po $1 a nebo 100 tisic cipu po $1000, je tedy na kazdem jestli se chce pachtit tou nebo onou cestou 😉 v pripade PX2 se jedna o 3 cipy v cene nad $1150 za kus, a na letosek se odhaduje dodavka mezi 10 az 40 tisici PX2

    • navic proi cenach za jake se prodavaji Quadra a Tesly nemusej prodavat statisice a miliony karet, i u P6000 maji zisky takove ze u hernich karet musej prodat stovky karet aby se dostali na podobne zisky 😉 takze i tech 5% trhu je velice dulezitych, ale to ty nepochopis, pod tvim vedenim by podobna firma skoncila do 2 let pravdepodobne v tak obrich dluzich, ze by ani bankrot nestacil 😀 jeste stesti ze zadnou z tech firem nevede nekdo tak hloupej jako ty 🙂

     • Ale šaman ty si rýpal, čo nevieš že keď má nové profesionálne či highendové karty nVidia tak to nikoho nezaujíma a všetci čakajú za AMD no keď je to už AMD kto má karty prvý tak je to jasná ukážka technologickej dominancie a neschopnosti nVidie…

     • Pokuď tedy nVidia tak skvělě vydělává,mohla by se konečně zaplatit lidi aby jim udělali ovladače které nebudou zastavovat fukary ne ? 🙂
      Nebo plnit fora neštastníků že jím opět blbne v ovladačích.
      Jiank,to jsem rád že jsi uznal že takovéto karty an trhu nic nezmění,bez ohledu kolik za ní nVidia dostane.Ostatně,samozřejmně že je to pro nVidii důležité,když mimo GPU zrovna nebodují:)
      Jinak,většině je nějaký zisk cizí firmy lehce ukraden,nebo tě snad nVidia platí? 🙂
      Co ty čísla o obrovských prodejích Tegry…ČEKÁM 🙂 Rád se nechám poučit od takového inteligenta.

     • Tegry se prodalo celosvetove jiz prez 150 milionu kusu, s tim se pochlubila Nvidia jiz v lonskem roce, posledni varianty X1 se prodalo zatim lehce prez milionu kusu a chlubili se tim tusim v Q3 loni

    • „95% trhu tyto karty nezajímají… se AMD a Intel dohodnou… monopol konzol s AMD… zlepšení v nedohledu“

     keď čítam takto koncipované komentáre, tak ma pri všetkej úcte k autorovi napadá len otázka, či dotyčný spadol včera z mesiaca alebo je len jednoducho odtrhnutý od relity.

     nVidia ide už skoro 5rokov od pustenia Keplera – GTX6xx na trh ako TANK, posledné 2roky sú zisky/podiely na trhu rekordné, diktuje si ceny a nemá problém predať karty pre hráčov za 1000 či dokonca 1200USD – medzitým AMD padlo svojho času v podieloch graf. kariet na svoje absolútne dno z ktorého stúpa, zisky ktoré nVidia vytvorí za kvartál sú pre ňu snom a aktuálne nemá už 8 mesaicov nič proti nVidii v segmente 300+ USD/€ (650/1500€ Fury X/Pro duo pred zlacnením je na smiech oproti 1070/1080/Titan)

     Ale OK „Mnoho povyku pro nic“, už sa teším ako AMD vydá po skoro roku po GTX1080 nejakú konkurenčnú Vegu s HBM2 a AMD fanboy-i budú dostávať záchvaty a zo slzami v očiach budú zvolávať chválu na majstrovstvo AMD 😀

     • Sice chápu že pro někoho je problém pochopit že každoročně padající trh s PC bude problém i pro nVidii.AMD nabízí kompletní platformu a ZEN podle všeho přinese vítr do stojatých vod CPU.APU dostavají čím dál tím lepší GPU části a není daleko doba kdy budou konkurovat střední třídě samostatných grafik.Ono většinu lidí hry v 4K nezajímá a nebudou kupovat samostatné grafiky.AMD to bude jedno,mají APUale nVidia má… 🙂
      Jinak kolik že herních karet má HBM2 ?

     • @Tom-One
      1. „padající trh s PC bude problém i pro nVidii“ áno bude, nesporne, ale zatiaľ ten „padající trh s PC“ generuje nVidii stále väčšie zisky – zázrak ! 😀

      2. „APU …není daleko doba kdy budou konkurovat střední třídě samostatných grafik“ – dobrý, a teraz daj ten o bačovi… Dnešná stredná trieda 470/480/1060/1050Ti ANIHILUJE akékoľvek APU na prach, RX460/1050 si z nimi vytierajú **** – to akože vážne veríš že sa to za koľko, 2-3-4 roky zmení ? OK, tvoj názor, ono už 5,5roka odkedy AMD vypustilo svoje APU toto čítavam takže v pohode, akurát že to „konkurovat střední třídě“ stále nikde…

      3.“Ono většinu lidí hry v 4K nezajímá a nebudou kupovat samostatné grafiky“ nebudú, len čo je pravda, akurát že je tu nikoľko milionová základňa PC hráčov čo kupovať bude – a nie, APU im stačiť nebude 😀

      4. „ale nVidia má…“ stoj na peniaze – grafiky. Ale chápem, APU spací AMD a prinesie svetoví mier… minimálne

      5. Jinak kolik že herních karet má HBM2 – aktuálne 0. Prečo ?

   • https://www.youtube.com/watch?v=3Jml0uItdnE
    AMD vs. Nvidia: All Current Gen GPUs Benchmarked [16 New Games]

    Samozrejme, neviem či je to ten „správny, AMD friendly“ test – ale tak hádam že hej veď sú tam len nové hry – každopádne z jeho sumarizovaných výsledkov vidno absolútne minimálne rozdiely medzi GTX1060 6/3GB a RX480 8/4GB – v prospech AMD, 1050ka stále prekonáva RX460, 1050Ti je rozdiel jasný proti menovaným, a nesporne, RX470 4GB je cena/výkon proste iná liga, tam sa nič ani od nVidie ani od AMD nechytá. GTX1070 a vyššie je bez konkurencie – škoda slov…

    PS: áno mainstream je zásadný, chúďa nVidia hrabe stámilióny aj vďaka GTX1070/1080/Titan ale hlavne že AMD má super karty v mainstream a stratu.

    • Jsem RÁD, ŽE jsem konečně NAŠEL PŘÍSTAV kde nejsem JEDINEJ kdo vidí, že AMD je v EXKREMENTECH A NEROZDÁVAJÍ se tady za názor PROTI AMD a LINUXU BANány. A nejsem sám kdo tady AMD funboys utluče argumenty. Hola hola Samsung Navi grafické karty volají….

    • 1. Ono to není zázrak,ono je spíš smutné že se někdo raduje když ho firma drbe na marži.Nebylo by lepší pro zákazníka kdyby kterákoliv firma měla menší marži a levnější produkty.
     2:APU zcela jistě pohltí minimálně nižší střední třídu jako pohltila lowend.Otázka je jak bude maistream pojmenovaný když nVidia neustále zvedá cenu i u ,,základních modelů,, Kde stála nejen cenou ale i výkonem 750 a kde dnes 1050? Chápeš kam tém mířím.Dříve dostupní střední třída se cenově u nVidie pořád posunuje nahoru.U AMD 270 stála +- 50 litrů,dnes stojí 470 lehce přes 5 litrů.
     Jinak 470 má asi nejlepší poměr cena/výkon a na FullHD je to ideální karta.http://pctuning.tyden.cz/hardware/graficke-karty/44357-gigabyte-gtx-1050-ti-g1-gaming-spickova-pro-az-4-monitory?start=33
     3.4K je zatím hudba budocnosti,rozhodně bych netvrdil že hráči budou kupovat 4K nějak masivně.Otázka je zda i když mají 4K monitor v 4K hrají,tedy jestli mají odpovídající HW na danné rozlišení.
     5.Ono je pro AMD bezesporu výhoda že může nabídnou kompletní platformu.Počínaje lowendem s APU na net až po slušnou střední třídu a z nástupem Vegy a ZENu asi i highend.No a pokuď se třeba prosadí FreeSync do Intel CPU , je to další výhoda.Minimálně pro zákazníka a další důvod proč nevolit nVidii…
     4.Proč? Protože na celkovém trhu je nepodstatné.
     Jinak,nVidia prostě musela najít jiné uplatnění prostě proto že v původním zaměření jí konkurence převálcovala.Ona ani samotná nVidia vlastně dlouho nevěděla co s Tegrou a jak jí pomoci na Droidu.
     http://smartmania.cz/neuspech-cipu-nvidia-tegra-vyrobci-radeji-davaji-prednost-resenim-od-konkurence-5139/
     http://diit.cz/clanek/cil-tegry-konzole-automobily
     Ono i dnes Tegra má vážnou konkurenci a v celosvětové produkci automobilů je to jenom kapka v moři.Nemá smysl toto okecávat…

     • 1. Som prajný človek – je niečo zlé na tom že nVidii úspech či zisky doprajem ? Či platí to česko-slovenské „keď zdochla koza mne (AMD) , nech zdochne aj susedovi (nVidia)“ ? Nechápem…
      A ako „drbe na marži“ – snáť ma nVidia nútila kúpiť jej GTX1060ku ? A btw. ešte ja osobne som sa nechal drbať aj MSI-čkom lebo som kúpil ich predraženú Gaming X – som to ja ale blázon 😀

      2.
      7.2.2017 at 14:00 „konkurovat střední třídě samostatných grafik“
      7.2.2017 at 18:42 „jistě pohltí minimálně nižší střední třídu“
      Takže sme už zo strednej triedy padli na nižšiu strednú triedu, čo dodať, len uberaj 😀

      btw. aj tie najlow herné šupáky RX460/1050 majú 2,5-3,0-3,5x taký výkon ako Iris či R7 v A10 – kedy čakáme že nové APU dosiahne 3x taký výkon ako súčastná A10 7890K ? A až sa tak stane, nebudú vtedy už aj low GPUčka niekde inde ?
      …hrátky o pomenovanie a či je stredná trieda do 5000 alebo 4500 nechám pre iných…

      3. 4k je len príklad že hlad po výkone bude, či už zapríčinení 4k,5k,náročné hry, VR, eyefinity atď…

      4. O Tergu sa nezaujímam – niesom teda informovaný takže nediskutujem, no myslím že až to bude až tak zlé tak ju nVidia utne a bude koniec – neviem, neriešim.

      5. „bezesporu výhoda že může nabídnou kompletní platformu“ – hmm, no výhoda, pokryjú bezosporu väčšiu časť trhu než keby sa špecializovali len na PC GPU ale, nejako to zatiaľ nevychádza – už niekoľko rokov má AMD CPU APU aj GPU produkty,od 2C šupákov po 8C@4,7GHz + APU + 50-650€ GPU + aj konzoly + niečo málo aj noťasi a zatiaľ… veľké NIČ. Konštantná strata, podiely na trhu GPU posledné 2roky katastrofa ktorá sa posledné kvartály „vyklepáva“ k lepšiemu. O CPU sa nebavíme, tam AMD prekonalo klinickú smrť.

      Ale OK, AMD už čoskoro nastúpi a udrie na nVidiu a Intel, až sa presadí DX12, za 2roky, až výjde Vega, až príde ZEN, až bude mať APU HBM pameť… až, niekde v budúcnosti, stačí počkať…

   • To je iluze z DDWorlu. Ted manas tam s cinklyma testama neni ani nahodou duveryhodny zdroj dat. Vsechny jeho testy jsou cca +5% pro AMD a -5% pro Nvidii. Zrejme bulharska konstanta. Jestli ho jeste nekdo bere vazne, tak potes koste – asi tak 2/3 lidi co znam se tam chodi jen zasmat.

    Naposledu tu nekdo prezentoval link, ve kterem se nakonec ukazalo, ze testovali GTX1060 s pul roku starymi drivery a RX480 s atualnimi. V realu je to zcela jinak.