Nvidia masivně zlevnila Titan Z. Ale jen pro OEM, ne pro normální zákazníky

0

Ty tam jsou časy, kdy třeba duální grafická karta mohla stát i méně než dvojice obyčejných karet se stejným GPU. Za Radeon R9 295X2 dáte 1500 USD a to je ještě nic proti GeForce GTX Titan Z od Nvidie. Ta za stejný či spíše nižší výkon nasadila cenovku 3000 USD, a lze tak asi bezpečně říct, že karta je předražená až hanba. Pokud jste čekali, že dříve nebo později musí tržní mechanismy Titan Z zlevnit, měli jste pravdu. Nvidia skutečně kapitulovala a cenu docela slušně seškrtala. Háček je v tom, že tak trochu tajně, aby to zákazník nepoznal a produkt slevou nebyl „ztrapněn“.

Jak informuje švédský web SweClockers, výrobci luxusních sestav (příklad máte třeba zde) s Titanem Z dostávají na karty docela slušné ceny, dosahující více než třetiny původní sumy. Místo 27 000 SEK zaplatí až o deset tisíc méně. V naší měně by se tím pádem cena smrskla ze 75 000 na nějakých 47 000. To je stále víc než hodně, ale alespoň jsme se přiblížili konkurenčnímu duálnímu Radeonu (který lze mít za nějakých 35 000 CZK). Díky této slevě mohou být luxusní herní počítače (i značkové „BattleBoxy“) s Titanem Z cenově konkurenceschopné. Nvidia chtěla kartu prodávat zejména prostřednictvím těchto OEM výrobců, takže je jasné, proč jim vyšla vstříc.

 

Pro normálního zákazníka nadále za sedmdesát pět

Potíž je v tom, že žádnou podobnou slevu nedostane běžný zákazník, který by si Titan Z chtěl pořídit samostatně v obchodě. Tam budete muset stále zaplatit plných 3000 USD či 75 000 CZK. Oficiálně si tedy karta svou vysokou cenu zachovává. Masivní zlevnění pro OEM výrobce bychom vlastně mohli nazvat čímsi jako věrnostním či množstevním bonusem či s trochou zlé vůle dumpingem. Ostatně třeba odebráním určitého většího množství mohou být zvýhodněné ceny za kus klidně podmíněny.

GeForce GTX Titan Z
GeForce GTX Titan Z. Pořádně drahá legrace…

Ačkoliv se jako koncoví zákazníci můžeme počínáním Nvidie cítit ošizeni, z pohledu výrobce jde o logický krok. Titan Z byl od počátku prezentován jako svým způsobem luxusní zboží, kde je třeba akceptovat, že cena neodpovídá výkonu. Jakákoliv sleva by tuto představu narušila, protože by vlastně přiznala předraženost karty a zredukovala ji na obyčejnou grafiku, za kterou nelze chtít šílené peníze. Když ale Nvidia „tajně“ sníží ceny jen výrobcům sestav, zachová sobě a Titanu Z tvář. Karta se bude prodávat levněji, pro samotného kupce ale na oko zůstane exkluzivní záležitostí za 3000 USD.

 

Je docela možné, že firma něco takového plánovala od počátku. Jak již bylo řečeno, většinu tržeb Nvidia očekávala právě z hotových herních sestav luxusních značek, nikoliv od koncových zákazníků. Nasazením přemrštěné ceny se kolem karty vytvořila aureola (a také se o ní díky tomu mluví a píše), z níž pak i tito výrobci těží. Nvidia ale možná předem kalkulovala s tím, že reálně bude prodávat za menší, realističtější obnos. Vlastně by pak šlo o obdobu klasického triku z katalogů a poutačů: „Původní cena 74 999, nyní jen za 46 999!“ No nekupte to.

Zdroje: SweClockers, techPowerUp

Ohodnoťte tento článek!