nVidia Maxwell: APU trochu jinak v roce 2014

0

Jen-Hsun Huang ve svém vystoupení na Consumer Electronics Show 2011 oznámil záhadný „Project Denver“, z něhož má vzejít výkonný procesor (samozřejmě s GPU v jednom čipu) na bázi architektury ARM. Doposud jsme tápali, jaká jádra bude Denver používat a kdy vůbec bude vydán. Mike Rayfield, generální manažer mobilních produktů u Nvidie, však nyní prozradil serveru Hexus.net ty nejvýznamnější kousky do skládačky.

Project Denver není nová generace Tegry, jak spekuloval kolega Lukáš Václavík. Není to jeden produkt. Nvidia si licencuje hotové návrhy jader od ARM (Cortex-A9 pro Tegru 2, Cortex-A15 pro Tegru 3),
v rámci projektu Denver ale kalifornská společnost vyvine zcela nové
ARM jádro, zjevně orientované spíše na výkon než na nízkou spotřebu.

Z dřívějších informací víme, že v roce 2013 chce Nvidia představit novou architekturu grafických čipů jménem Maxwell (od té nás dělí ještě generace Kepler, která má být oficiálně vydána letos), reálné produkty by měly následovat nejpozději rok poté.

A právě grafické čipy z rodiny Maxwell – kromě toho, že jejich hrubý výpočetní výkon v double precision (!) má dosahovat dvouciferných GFLOPS – budou vybaveny také výpočetními jádry architektury ARM pro obecné výpočty.

Stejně jako u Fermi, už v generaci Kepler se chce Nvidia zaměřit na vylepšení využitelná v GPGPU segmentu, konkrétně snižování závislosti na procesoru, který musí grafickému jádru předžvýkávat data pro výpočty (což si ostatně sami můžete ověřit na GPU verzi Folding@home). ARM jádra Maxwellu budou pravděpodobně sloužit hlavně tomuto účelu. Nelze však vyloučit, že Nvidia nabídne i produkt, který bude v oblasti levnějších desktopů a notebooků konkurovat procesorům s integrovaným grafickým jádrem od Intelu a AMD. Jestliže Windows 8 budou podporovat ARM architekturu, možné je všechno…

Zdroj: HEXUS.net

Ohodnoťte tento článek!