Nvidia měla loni tržby skoro 10 miliard dolarů, jen v Q4 přesáhl zisk miliardu

20

Po InteluAMD vydala již i Nvidia své kvartální výsledky. Ty byly už minule hodně vysoké a Nvidia v tomto ohledu nezklamala ani nyní. Nebude to asi náhoda vzhledem k vyhrocené těžní horečce v posledních dvou měsících (účetní rok Nvidie je posunutý, takže čtvrtý kvartál zabírá říjen až leden), ale firma zaznamenala zcela rekordní tržby. Dokonce by se mohla brzo dostat k hranici tří miliard dolarů inkasovaných za jedno čtvrtletí.

Nvidia za své účetní čtvrté čtvrtletí (přičemž účetně už pro ní šlo o rok 2018) nashromáždila tržby ve výši 2,911 miliardy dolarů, což představuje poměrně vysoké překročení prognózy z Q3 (ta byla 2,65 miliardy). Firma přitom měla hodně vysokou hrubou marži 61,9 % a čistý zisk z těchto tržeb překročil 1 miliardu dolarů. Přesně vyšel na 1,118 miliardy (1,78 dolaru na akcii), ovšem toto číslo je podobně jako u Intelu ovlivněno republikánskými daňovými změnami v USA. Provozní zisk firmy byl 1,073 miliardy, ale k tomu inkasovala zpětně 133 milionů vrácených daní, takže čistý zisk byl paradoxně ještě vyšší než hrubý.

Výsledky Nvidie za čtvrtý kvartál účetního roku 2018
Výsledky Nvidie za čtvrtý kvartál účetního roku 2018

Tegra, GPU, tržby podle segmentů

Zdaleka největším byznysem jsou pro Nvidii stále GPU, která utržila 2,461 miliardy (o 33 % více než před rokem a o 11 % více proti Q3). Procesory Tegra přinesly 450 milionů (o 7 % více než v Q3, ale o 75 % více než před rokem, to by mělo být zakázkou pro Nintendo Switch).

nvidia-q4-fy2018-trzby-segmentyZ rozdělení příjmů dle určení čipů vychází, že Nvidii utržily 132 milionů automobily a 180 milionů „OEM and IP“ (přímo prodávané produkty a licenční poplatky například za SLI nebo za G-Sync). Z GPU bylo 606 milionů získáno za výpočetní karty Tesla pro datacentra (105% růst meziročně), 254 za profesionální grafiky Quadro a 1,739 miliardy za herní grafické karty. V těch je ovšem nyní započítán i efekt těžní mánie, jelikož karty pro obě tato proti sobě stojící použití se nakupují víceméně stejnými kanály (i když část tržeb speciálních těžních karet bude zřejmě jinde).

Vývoj tržeb Nvide za poslední dva roky
Vývoj tržeb Nvide za poslední dva roky

Nvidia má tržby skoro 10 miliard za rok

Protože uplynulý kvartál byl v účetním roce 2018 poslední (pro Nvidii teď právě začal účetní rok 2019), byly oznámeny také celkové výsledky. Za celý rok měla firma tržby 9,714 miliardy dolarů, moc tedy nakonec nechybělo k plným deseti miliardám. Proti roku předchozímu je to nárůst o 41 %. Za celý rok vychází průměrná marže 59,9 % a čistý zisk 3,047 miliardy dolarů, což dělá 4,82 dolarů na jednu akcii. Provozní zisk byl jinak „jen“ 3,210 miliardy dolarů – zdá se, že Nvidia platí docela nízké daně, sazba vychází na pouhých 4,7 %, což je podstatně nižší než třeba daně placené Intelem.

Výsledky za celý účetní rok 2018 (únor 2017 až leden 2018)
Výsledky za celý účetní rok 2018 (únor 2017 až leden 2018)

Žně budou i tento rok

Podobné časy hojnosti Nvidia očekává i v tomto roce. V čtvrtletí Q1 účetního roku 2019, což je únor až duben, by údajně tržby mohly být opět 2,9 miliardy dolarů, plus minus 2 %. Jelikož Nvidia v poslední době měla prognózy konzervativní a překračovala je, mohly by tedy tržby nyní skutečně překročit hranici tří miliard dolarů. Přitom marže má dokonce být 62,7 %, ještě vyšší než u Intelu. Nvidii se evidentně daří a peníze táhne jako magnet. To by jinak také melo znamenat, že se opět posune na žebříčku polovodičových výrobců nahoru, a to je z ní již teď podstatně větší společnost, než před třemi, čtyřmi lety.

Nvidia měla loni tržby skoro 10 miliard dolarů, jen v Q4 přesáhl zisk miliardu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

20 KOMENTÁŘE

  1. pokud akorát nepadají akce na světových trzích, nVidia je na 70 procentech tržní kapitalizace Intelu … s desetinou zaměstnanců, bez vlastních továren a nákjladů s tím spojených … takže to s ní špatně zatím nevypadá …

    • Ja by som to videl skôr v tom, že NV má oveľa väčší objem výroby a keďže sa dnes predáva všetko, tak aj NV predá oveľa viac grafík, keďže ich vie vo väčšom množstve aj dodať. V prípade, že taženie tak rýchlo neustane, som celkom zvedavý ako sa NV aj AMD vysporiadajú s dodávkou nových generácií grafík. NV má aspoň rozbehnutý svoj e-shop, ale či by boli pripravení na oveľa väčší rozsah objednávok, je otázka. Pretože tiež budú chcieť uspokojiť aj odberateľov ako ASUS, GB a spol a aj hráčov. Uvidíme či situácia na trhu bude podobná dnešku a bude tomu zodpovedať nedostupnosť a vysoké ceny.