nVidia může vyvíjet x86 procesor

0

Generální ředitel Intelu Paul Otellini se před několika dny vyjádřil ohledně Nvidie a možnosti, že by tato společnost chystala vlastní procesory architektury x86. Zelenému týmu prý vůbec nic nebrání v tom takový produkt vyvíjet. Z prohlášení vyplývá, že Intel a Nvidia mají jakousi dohodu o výměně patentů, která zřejmě za určitých podmínek Nvidii dovoluje prodávat procesory.

Intel ale nebude nijak reagovat, dokud produkt nebude hotový a připraven k vydání. Pak teprve bude přezkoumávat, zdali by jeho prodej porušil vzájemné dohody. Nevím, jak vám, ale mně to zní jako kulantně zaobalené „počkáme, až Nvidia utopí desítky milionů dolarů ve vývoji, a pak jim zatrhneme to prodávat“. Že se Intel nebojí rozdávat rány pod pás, dokázal již nedávno, když podal k soudu žádost, aby bylo Nvidii zakázáno prodávat čipové sady pro dosud nevydané procesory pro platformu LGA 1156.

Beztak je ale spíše nepravděpodobné, že by Nvidia vstoupila na trh x86 procesorů pro desktopové sestavy. Můžeme však očekávat, že Nvidia sáhne po možnosti vytvořit System-on-Chip zařízení s procesorovou jednotkou Atom a s takovým produktem zaútočí na segment miniaturních notebooků a handheldových zařízení.

Zveme vás na naše fórum, kde se na téma Nvidie a x86 procesorů již rozběhla diskuze.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!