Nvidia na GDC odhalila GeForce GTX Titan X s čipem GM200, cena zatím neznámá

0

O velkém Maxwell toho v posledních týdnech nebylo mnoho slyšet, až čip GM200 prakticky sešel z mysli (tedy alespoň v mém případě). Na herní konferenci GDC 2015 se na něj ale opět obrací pozornost. Nvidia zde totiž oficiálně oznámila a dokonce i ukázala první grafiku na tomto GPU založenou. Dobrá zpráva je, že půjde o herní model GeForce a nikoliv o Teslu či Quadro, jak se dřív spekulovalo. Špatná zpráva je, že to bude GeForce GTX Titan X, tedy karta za nějakých třicet tisíc, pokud ne víc.

Odhalení nové jednočipové karty se údajně odehrálo poněkud neortodoxně. Došlo k němu při prezentaci Tima Sweeneyho z Epic Games o Unreal Enginu. Na jeho narážku mluvící o potřebě ještě rychlejších GPU na scénu přiběhl Jen-Hsun Huang a před publikem se vytasil s exemplářem Titanu X. Toto vystoupení se bohužel obešlo bez nějakých hlubších detailů o nové kartě, šéf Nvidie o ní v podstatě utrousil jen dvě věci. Jednak, že její GPU bude obsahovat 8 miliard tranzistorů, z čehož plyne, že půjde o jednočipovou grafiku asi skutečně založenou na velkém Maxwellu GM200. A poté velikost její paměti – karta na sobě ponese celých 12 GB paměti GDDR5. To také potvrzuje, že čip bude mít 384bitovou sběrnici.

Odhalení GeForce GTX Titan X na GDC 15

Že Titan X nese jen jediné GPU, dosvědčuje také použitý chladič. Podle všeho jde o stejné řešení s jedním radiálním ventilátorem, jaké má původní Titan a Titan Black; Titan X jej bude mít v černé povrchové úpravě. Po nečekaném představení na přednášce Epic Games se nicméně karta objevila také přímo ve stánku Nvidie, kde ji Ryan Shrout z PC Perspective vyfotil skrz průhlednou bočnici předváděčkového počítače. Kromě toho, že PCB nemá backplate, tak zjistil, že karta bude používat napájení jedním šestipinem a jedním osmipinem. TDP by tedy mělo být podobné, jako u předchozího Titanu Black (ten měl stejné konektory a pokud se nepletu, TDP 250 W).

 

Na fotografii jsou také vidět dva konektory pro SLI, které jsou ovšem patrné i na kartě, kterou ukazoval Jen-Hsun Huang (pakliže šlo o reálný exemplář, čemuž možná někdo kvůli nechvalně známé minulosti nebude ochoten jen tak věřit). Obrazové výstupy bohužel už tak dobře vidět nejsou. Zdá se však, že by mohly kopírovat to, co Nvidia osazuje na GeForce GTX 970/GTX 980. Na kartě je zřejmě jedno DVI v „druhém patře“ záslepky a pod ním HDMI 2.0 a tři DisplayPorty.

Odhalení GeForce GTX Titan X na GDC 15 (Zdroj: PC Perspective)

S nárůstem počtu tranzistorů proti GM204 by měl korespondovat také vyšší počet bloků SMM a tím i stream procesorů. Titan X by tedy měl být velmi výkonnou kartou. Další podrobnosti k němu ale bohužel nejsou – Nvidia neprozradila ani to, kdy se má karta objevit v obchodech, ani její cenu. Starší jednočipové Titany se sice prodávaly vždy za 1000 USD (v současnosti by to s daní vycházelo na oněch 30 000 CZK), už se ale objevily spekulace, že by Nvidia mohla využít své momentálně silné postavení a nakopnout u této generace cenovku ještě výš. Jak se to vyvine, snad ukáží následující týdny.

Zdroje: Nvidia, The Tech Report, PC Perspective

Ohodnoťte tento článek!