nVidia na straně Intelu nebo VIA?

0

Na serverech Xbit Labs a Digitimes se objevily spekulace, že by Nvidia mohla přestat podporovat společnost VIA a její chystané Nano procesory a začít dodávat čipsety pro Intel Atom. Je totiž možné, že Nvidia využila spolupráce s VIA jen k tomu, aby přesvědčila (nebo možná tlačila) Intel k poskytnutí licence. Jednalo by se tak o další chytrou strategii Nvidie. Jak už jste se mohli dočíst dříve, systémová sběrnice V4, která zajišťuje komunikaci mezi severním můstkem a procesory Nano/C7 je totožná s Quad-Pumped FSB od Intelu, nemuselo by proto dojít k žádným velkým změnám v návrhu.

Pokud by to byla pravda a Intel souhlasil s výrobou nForce čipsetů pro Atom, došlo by k přerušení vztahů mezi VIA a Nvidií. Společnost VIA by tak pro své procesory Nano musela vytvářet vlastní čipové sady, jako tomu bylo doteď. Tento týden se začaly šířit zprávy, že vydání Nano nabere další zpoždění, čímž možná tyto spekulace získávají reálnější podobu.

Lze předpokládat, že Intel i Nvidia by tím jen získali. Hlavním problémem Atomů (Diamondville) je intelovský čipset 945GC+ ICH7, který má vysokou spotřebu, slabší výkon i výbavu. Na druhé straně Nvidia by mohla dodávat upravené verze jednočipových MCP73 nebo spíše MCP79 s nižší spotřebou a vyšším výkonem. Další výhodou pro Nvidii by mohl být i větší zájem o procerory Intel Atom oproti VIA Nano. Intel má nyní nemalé zisky i z prodejů čipových sad, podepsáním dohody by se čipsetová divize pro Atom zřejmě pozastavila, jenže výkonná Nvidia by mohla zvýšit zájem o samotné procesory.

Jestli mají Intel s Nvidií nějakou tajnou dohodu, je také možné, že se změní i vyjednávání licencí na USB 3.0, SLI nebo QuickPath?

VIA, Intel ani Nvidia situaci nijak nekomentovali a ještě jednou upozorňuji, že se jedná o pouhé spekulace.

Zdroj: Xbit, Digitimes

Ohodnoťte tento článek!