Nvidia největší polovodičovou firmou? Toto čtvrtletí dožene v tržbách Intel (finanční výsledky)

39
Jen Hsun Huang Nvidia 1600
Jen Hsun Huang, CEO a zakladatel Nvidie
-
Zdroj: Nvidia

Nvidia se podle všeho chystá doslova k explozi. Její tržby přesáhnou 11 miliard $ za kvartál a okamžik, kdy přeroste Intel, je možná pouhé měsíce daleko.

Po finančních výsledcích InteluAMD za první čtvrtletí tu máme už i uzávěrku Nvidie. Ta má účetnictví posunuté a její první čtvrtletí už fiskálního roku 2024 doběhlo na konci dubna. A tento kvartál skončil pro firmu hodně pozitivně, i když nejvíce ne přímo svými vlastními výsledky, ale výhledem na to, co bude následovat. Nvidia totiž zřejmě nastupuje bezprecedentní expanzi, která by z ní mohla udělat většího giganta, než je Intel.

Po předchozím čtvrtém kvartálu fiskálního roku 2023 (listopad 2022 až leden 2023) Nvidia uváděla na první kvartál prognózu 6,5 miliardy $. Reálné tržby předčily tato očekávání o víc než 10 % a dosáhly 7,192 miliardy dolarů, což je o 19 % lepší výsledek než o kvartál předtím (ale stále je to o 13 % horší výsledek než před rokem, kdy Nvidii ještě živila také kryptohorečka a firma měla tehdy doteď nejvyšší tržby přesahující 8 miliard $).

Nvidia uvádí, že její průměrná hrubá marže dosáhla 64,6 % a čistý zisk 2,043 miliardy dolarů (82 centů na jednu akcii). Zatímco byly tržby meziročně horší, zisk byl v tomto kvartálu o 26 % lepší než před rokem. Daň, kterou Nvidia platila, tentokrát vyšla na asi 7,5 % (166 milionů $), což není moc, ale proti některým předchozím kvartálům Nvidie ještě relativně vyšší sazba.

Finanční výsledky Nvidie za Q1 FY2024
Finanční výsledky Nvidie za Q1 FY2024 (zdroj: Nvidia)

Jen méně než 40 % tržeb bylo za grafické karty

Tržby pocházely z výrazné většiny z datacenter a výpočetního hardwaru – segment Computer Networking měl tržby 4,46 miliardy $ (62 %), segment Graphics jen 2,732 miliardy $ (38 %). Před rokem bylo rozdělení skoro opačné: 44:56.

Tržby 4,284 miliardy $ byly z oblasti Data Center, což bylo pro Nvidii zlepšení o 14 % proti loňskému roku. Naopak oblast Gaming, tedy herní GPU a čipy Tegra pro Nintendo Switch, měla tržby jen 2,24 miliardy dolarů, téměř poloviční. Je to o 38 % horší výsledek než před rokem. Ale situace už se pro Nvidii lepší, protože jde již o 22% nárůst proti předcházejícímu čtvrtému kvartálu. Po redukci skladových zásob se tedy prodeje grafik GeForce zřejmě zase začínají víc hýbat.

Finanční výsledky Nvidie za Q1 FY2024 jednotlivé segmenty
Finanční výsledky Nvidie za Q1 FY2024, jednotlivé segmenty (zdroj: Nvidia)

V dalších menších kategoriích Nvidia měla tržby 295 milionů $ za profesionální a workstation GPU (jde o meziroční zhoršení o 53 %, před rokem se totiž tyto karty prodávaly nepřirozeně silně kvůli vlivu kryptoměnové bubliny). V segmentu automotive byly tržby 296 milionů $, což je meziroční nárůst o 114 %. Segment OEM a ostatní měl tržby 77 milionů (meziroční pokles o 51 % daný tím, že v této kategorii byla GPU pro kryptotěžbu).

Trend tržeb Nvidie v jednotlivých oblastech trhu
Trend tržeb Nvidie v jednotlivých oblastech trhu (zdroj: Nvidia)

Výhled na 11miliardové tržby

Největší pozdvižení (zejména pro akciové trhy, kde silně rostla cena akcií) ale nastalo kolem výhledu na druhý kvartál, čili květen až červenec 2023. Nvidia totiž sdělila, že očekává tržby okolo 11,0 miliardy dolarů (přesněji s tolerancí 2 %, tedy 10,78–11,22 miliardy $). To by byl nejen naprostý rekord firmy (o skoro tři miliardy proti minulému), první číslo v dvouciferných miliardách, ale zejména by se tímto výsledkem Nvidia rázem přiblížila tržbám, které má za kvartál Intel.

Intel čeká v druhém kvartálu tržby okolo 12,0 miliardy $, takže pokud Nvidia zase předběhne prognózu o desetinu, může ho „dát“ už za tři měsíce v srpnu…

GPU Nvidia H100 architektury Hopper v provedení SXM5
GPU Nvidia H100 architektury Hopper v provedení SXM5 (zdroj: Nvidia)

Má teď přitom výrazně lepší zisk, takže se brzo dostaneme do situace, kdy bude Nvidia větší „zvíře“ než Intel, jenž pořád je, nebo minimálně dlouho byl považovaný za jakéhosi hegemona a bezkonkurenční dominantu polovodičového průmyslu. Na objem tržeb ho sice už několikrát překonal Samsung, ale v jeho případě jde z velké části o výrobu pamětí, které jsou považovány tak trochu za komoditu, která má o trochu menší váhu než pokročilejší produkty. Nvidia by se ale teď mohla stát tím, co bylo celé ty dekády spatřováno v Intelu. Její tržní kapitalizace dokonce po ohlášení výsledků na krátko přesáhla bilion dolarů…

Zdroje: Nvidia (1, 2)

Nvidia největší polovodičovou firmou? Toto čtvrtletí dožene v tržbách Intel (finanční výsledky)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

39 KOMENTÁŘE

   • To se o VR říkalo taky, dokud se nám nepodaří dosáhnout technologické singularity, o žádnou AI se nejedná, jen o algoritmizaci.

    Až se nám podaří singularity dosáhnout, děj se vůle boží.

     • Tiež som alergický na ten marketingový (ľúbivý) názov A.I. a radšej ho nepoužívam a hovorím o „strojovom učení“ . V tomto prípade si vždy spomeniem na „Inteligentné“ informačné panely z hry Mass Effect…tam to nazývali „V.I.“ (Virtual Inteligence) a myslím, že tento pojem, by sa mal začať používať.

      • No, ked sa nadtym človek trochu filozoficky zamyslí, tak zistí, že ani vy ste sa nenarodili s hotovou inteligenciou, ale museli ste sa od prvých okamihov všetko učiť, takže v tomto kontexte by sme sa tiež mohli radiť k výkonnejšej strojovej inteligencii, hoci taroven dodávam, že tak jednoduché to samozrejme neni a ľudsky mozog je unikát vo všetkých smeroch.

      • No, ked sa nadtym človek trochu filozoficky zamyslí, tak zistí, že ani vy ste sa nenarodili s hotovou inteligenciou, ale museli ste sa od prvých okamihov všetko učiť, takže v tomto kontexte by sme sa tiež mohli radiť k výkonnejšej strojovej inteligencii, hoci zaroven dodávam, že tak jednoduché to samozrejme neni a ľudsky mozog je unikát vo všetkých smeroch.

     • Jak chapete „inteligenci“? Vzhledem k tomu, ze jako AI se oznacuje hodne veci uz od 60tych let, myslim, ze by bylo hloupe jako AI neoznacovat posledni vydobytky oboru. Ja osobne si myslim, ze AI jistou inteligenci projevuje, ale jak rikam zavisi na definici inteligence. Mozna mate jinou a proto se ptam.

     • Vem si ChatGPT. Pokud mas „databazi vedomosntni“ s jednoduchyma tagamama..zadas tag, vypadne ti seznam clanku. Je to inteligence?
      Ne, je to vysledek velmi jednoducheho algorytmu, velmi zjednodusene receno, je to ‚nejjednodussi neuronka“. Vlozis to, oznacis (natrenujes) to, muzes podle toho hledat zpatky. AI je velmi zjendodusene (opakuji velmi zjednodusene) v podstate to stejne.
      Soused se jal aktivne a nadsene zkoumat ChatGPT.. do doby, nez pochopil, ze co to nemelo nakradeny v databazi (typicky wiki a jine jdenoduse dostupne verejne zdroje), tak to davalo uplne nesmyslne vysledky. Proste nic, o inteligenci se neda vubec mluvit.

      • To je zasadni nepochopeni toho jak ChatGPT pracuje a k cemu slouzi.
       ChatGPT neni o vyhledavani informaci. K tomu slouzi google. ChatGPT doakze tvorit vlastni unikatni vysledky, zejmena kod, texty dle zadani, provadet analyzy a porovnani, dokonce ridit byznys. O tom je AI.

       Microsoft integruje ChatGPT do Bingu a Windows 11+ a zcela zmeni pristup jak uzivatele vyhledavaji informace. Uz se nebudou hleat clanky, budou pozadovana reseni a odpovedi.

      • .. to jsme se trosicku nepochopili.
       Primarne to nebylo o vyhledavani informaci ale prave o tom „tvoreni unikatni analyzy“ na zaklade nejakeho dotazu. Jenomze z toho vypadly uplne nesmysly, protoze to ty informace vubec jednak nema a za druhe je neumi kombinovat a misto toho vyplivne nejaky „random“ vysledek u ktereho absolutne nevis (pokud v danem oboru nemas sam znalosti) jestli je to pravda nebo ne. Korunu tomu pak ChatGPT nasadi tim, ze se ‚tvari‘ ze je vsechno v poradku. Kdyz mu pak odpovis, ze to co z neho vypadlo je blbost, tak se zacne ‚omlouvat‘..komedie na druhou.
       Sorry, pokud si fanousek ChatGPT a borim ti babovicky..

      • Ale ok, umi to aspon udelat treba osnovu nebo vycuc nejakeho textu co mu predhodis, i kdyz nevim, jestli je to limitovane na nejake oblasti nebo ne.

      • Zadna neural network neni dokonala, ChatGPT durazne upozornuji ze vysledky nelze brat apriori, ale to nic nemeni na tom ze to je nesmirne mocny nastroj pri spravnem pouziti. Urcite je to budoucnost a revoluce. To neni otazka nejakeho fandoství, to je stejny fakt jako revoluce co prinesly coiny, k dobremu i ke zlemu. Do sveta bez NN se uz nevratime (pokud nekdo nenasere Rusko nad unosnou mez, pochopitelne ;).

      • Revoluce to urcite bude, jen je otazka jakym smerem. Zneuziti je tak velke, ze z toho kouka mega pruser pro lidstvo.
       Nicmene stale je to tupy algorytmus. Nikdy nic to ve skutecnoati jeste ‚nevymyslelo‘.

      • Pikantní je spíš to, že jsi tak krátkozraký, ale přitom tu poučuješ kde koho svými myšlenkovými pochody, které máš za kdovíjak hluboké. Vědomosti mizivé.
       O inteligenci současné “AI” tady nejde, jde o evoluci a způsob, jakým se lidstvo utrhnulo a kde vidí budoucnost, kde už teď je současná “AI” nasazená a kde všude je nasazení plánované

 1. Dle tržní kapitalizace 6. největší firma světa hned za Amazonem. Může si hejtovat kdo chce jak chce, ale normálně uvažující člověk musí před Kožakem smeknout, jak obří firmu se mu podařilo vybudovat.

  • Aznohh, jasně, Koženda je úspěšný a ví co dělá. I přes jasná čísla se tu objevují individua, která by mu ráda poradila, třeba jak “neutíkat z trhu grafik”. Na druhé straně jeho úspěšnost neříká nic o způsobu a morálce. A to je přesně to, co mi na Nvidii vadí. Ryba smrdí od hlavy.

   • To je v pořádku, že ti to vadí. Mně na NV vadí/lo spousta věcí, různý ojebávky typu 3,5GB vram gtx970 nebo GPP program pro vendory, kvůli kterýmu jsem tehdy dokonce posílal stížnost na EK. 😀 Co se týče zneužívání dominantního postavení na trhu, to bude asi taky dost na hraně. Na druhou stranu je otázka, zda se vůbec dá dostat na vrchol bez ostrých loktů.

    • Bez ostrých loktů určitě ne, ale i tak jde zachovat nějakou únosnou morální hranici. Samozřejmě ta hranice je dost individuální. Čistě z pohledu marketingu a růstu firmy je Koženda mistr oboru, v tomto klobouk dolů.
     970 jsem měl a byla to super karta, limit 3,5GB jsem nikdy nepocítil 🙂

 2. NVidia je sice skvělá firma, ale tržní kapitalizace je hodně odtrhnutá od reality. Zmíněný Intel, který je stále tržbami před NVidiíí, má tržní kapitalizaci 8x menší. NVidia sice roste, ale investice do této firmy nemůžu momentálně vnímat jinak než spekulaci.