Nvidia začala s výrobci karet chystat vydání nové generace GeForce. Možná umí HDMI 2.1

21
Zdroj: Nvidia

Zdá se, že se toto léto odehraje uvedení nové generace grafických karet Nvidie – ostatně už je to dva roky po uvedení 16nm Pascalů, takže pro tuto predikci není třeba mít moc odvahy. Máme již chvíli zprávy o tom, že by mohlo proběhnout v červenci nebo srpnu. Byť na Computexu šéf firmy Jen-Hsun Huang tvrdil, že nové GeForce jsou ještě daleko, prezentace avizovaná přímo Nvidií na konferenci Hot Chips 20. srpna implikuje, že do té doby už grafiky budou odhalené. Jeho slova tak byla pravděpodobně spíš motivována snahou podpořit odbyt zbývajících zásob GPU Pascal. A nyní přišly další konkrétní zprávy o tom, že se nová generace grafik začíná připravovat k vypuštění do obchodů.

Informace pochází od Igora Walloska z německého Tom’s Hardware, který přinášel i předchozí informace o údajném uvedení nové generace GPU, pravděpodobně pojmenované Turing (i když úplně na beton to potvrzené není). Tento týden (přesněji 12. června) Wallosek napsal, že Nvidia zřejmě začala dodávat výrobním partnerům informace potřebné pro přípravu výroby nereferenčních karet. Inženýři navrhující PCB a chlazení podle informací, které Wallosek údajně od výrobců dostal, již dostávají potřebná školení. Zatím ale ještě nemají běžet společné přípravy marketingu a podobných aktivit.

Podle odhadu Igora Walloska by pravděpodobně tyto nerefernční karty mohly přijít na trh koncem srpna nebo začátkem září, pokud by se počítalo s tím, že na jejich vypuštění budou potřeba asi tři měsíce. Někteří partneři ale údajně očekávají, že se vydání zpozdí „alespoň o dva týdny“. Pokud je toto pravda, pak by asi září bylo pravděpodobnějším termínem.

Čip GPU (Nvidia G80)
Čip GPU (Nvidia G80)

Ovšem toto vše by se asi mělo týkat nereferenčních karet. Nvidia by stále mohla uvést referenční (krasořečené „Founders Edition“) karty dříve, buď v první polovině srpna, nebo dokonce ještě stále v červenci, jak jsme psali dříve. Referenční karty totiž pro Nvidii bude vyrábět jediný privilegovaný výrobce (PNY), s nímž Nvidia nepochybně přípravy zahájila mnohem dříve. Tento způsob uvedení nových GPU Nvidii dovoluje vše lépe utajit a zajistit před úniky. Ale bohužel taky znamená, že už asi v budoucnu nebude možné dostat kartu s kvalitnějším nereferenčním chladičem hned při vydání.

Bude už Turing umět HDMI 2.1?

Kromě tohoto drobku se z Igora Walloska podařilo vyrazit ještě jednu dílčí informaci o nových grafikách. Na fóru 3DCenter.org neformálně (tyto informace asi nemusejí být ověřené z více zdrojů jako to, co píše přímo na Tom’s Hardware) uvedl, že nová GPU mají mít přepracovanou správu taktů či boost. To by mohlo znamenat lepší efektivitu a potenciálně i lepší výkon. A také „zcela nový speciální video výstup“. Protože zatím není ohlášen nový DisplayPort, mohlo by možná jít o HDMI 2.1, které už výhledově míří na 8K a 10K obrazovky.

Rozlišení podporovaná na HDMI 2.1. Hvezdička značí, že bude vyžadována komprese DSC
Rozlišení podporovaná na HDMI 2.1. Hvězdička značí, že bude vyžadována komprese DSC

Pokud tedy není myšleno USB-C nebo Thunderbolt 3 (které používají konektivitu DisplayPort), nebo třeba bezdrátový výstup přes Wi-Gig/Wi-Fi 802.11ad – ten by mohl být užitečný pro VR brýle. A Nvidia by teoreticky mohla vymyslet i nějaké úplně vlastní proprietární rozhraní pro připojení monitorů. To je cesta, kterou částečně načnula už technologie G-Sync. Pro firmu jsou asi podobné věci lákavé coby zdroj příjmů z licenčních poplatků a jako páka na „chycení“ vlastníků takových monitorů do ekosystému, ale z pohledu nás zákazníků bychom ale radši viděli standardizovanou technologii.

Nvidia začala s výrobci karet chystat vydání nové generace GeForce. Možná umí HDMI 2.1
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 18 hlasů

21 KOMENTÁŘE