Nvidia odepsala 32bitové platformy. Ovladače pro grafické karty už budou jen pro 64 bitů

3
Zdroj: Nvidia

Část vás to asi přivítá jako pozitivní impulz směrem k opuštění zastaralých technologií, pro část z vás to možná bude problém, protože takové relikty dál používáte. Zdá se, že byl zase učiněn jeden krok ve velmi pozvolném (brzo už v podstatě patnáctiletém) přechodu osobních počítačů na 64bitovou architekturu (x86-64). Ta je sice dnes standardem, ale nikoliv samozřejmostí, a trochu to (zejména na platformě Windows) vypadá, že kompatibilitu s 32bitovým režimem a také aplikace, které ani nemají 64bitovou verzi, sebou budeme vláčet tak dlouho, dokud je někdo nezruší násilím. A k takovému donucování nyní přispěje firma Nvidia.

 

32bitové ovladače skončí s verzí 390

Ta nyní oznámila, že v dohledné době ukončí vývoj grafických ovladačů pro 32bitové platformy. Doposud pro ně podporu měla, ovšem poslední větev ovladačů, kterou bez 64 bitů rozběháte, bude blížící se generace 390. Momentálně je venku verze 388, takže tato politika by měla vstoupit v platnost poměrně brzy. Vydání s hlavním číslem verze vyšším než 390 už budou nabízena čistě jen pro 64bitové operační systémy a 32bitové nebudou dostupné.

Týkat se to bude všech grafik Nvidia bez ohledu na věk a architekturu, jejichž provoz tedy na 32bitových Windows v podstatě přestane být podporován. Ovladač 390 pro ně totiž bude poslední a Nvidia zdůrazňuje, že do této větve nebude přidávat nové funkce, nové optimalizace a jiné změny. Nenastane tedy to, že by tato větev byla nějakou dlouhodobě udržovanou verzí, na které by 32bitoví uživatelé měli oficiální podporu ještě delší dobu. Tento poslední 32bitový ovladač už poté, co jej na 64 bitech nahradí nová verze, bude dostávat jen kritické bezpečnostní záplaty. A to ještě jen docela krátce, i tato forma podpory (jaké se u Microsoftu říká „extended“) má totiž vypršet již v lednu 2019. Potrvá tedy asi jen rok.

Jak nepříjemný dopad toto opatření reálně bude mít, je otázka. Aktuální PC s novějšími grafikami Nvidia jsou pravděpodobně vždy 64bitová, protože výjimky jako 32bitové notebooky s Atomem nemají samostatná GPU. Bolet to tedy asi bude jen uživatele, kteří mají pro 32bitovou verzi nějaké specifické důvody, nebo provozují nějaký starší počítač. V takovýchto případech asi ani nemusí vadit, pokud vaše GPU už nemá oficiální podporu. Za předpokladu, že poslední ovladač je stabilní a není v něm něco rozbitého, na něm obvykle můžete dále běžet po dlouhou dobu, i když je oficiálně prohlášen za mrtvého.

Je třeba dodat, že AMD nevydává 32bitové ovladače už dlouho (od Radeonů řady 300 a Fury – ovšem je pravda, pro starší grafiky stále 32bitový ovladač stáhnete, třeba i čerstvý update Adrenalin Edition) a svět se tomu evidentně přizpůsobil bez větších problémů. Výjimkou by asi byly jen závažné bezpečnostní díry, pokud by v ovladači GPU byly objeveny a byly zneužitelné třeba z webového browseru.

Sekce na webu Nvidie, která konec podpory 32bitových OS oznamuje
Sekce na webu Nvidie, která konec podpory 32bitových OS oznamuje

Mimochodem, toto opatření se netýká jen uživatelů Windows. Nvidia vývoj či podporu 32bitových ovladačů utíná kompletně pro všechny operační systémy. Ve světě oken je to Windows 7, 8/8.1 a 10, na poli Unixu Nvidia podporuje Linux a FreeBSD a u obou platí, že 32bitové binární ovladače pro ně skončí současně s těmi pro Windows. Na Linuxu nicméně budete mít možnost je nahradit otevřeným komunitním ovladačem, byť za cenu ztráty některých funkcí a výkonu.

Tento krok asi opět symbolicky podtrhne, že běžný uživatel by o ničem jiném než o 64bitovém OS v roce 2018 neměl uvažovat. Ale 32bitová Windows nadále budou podporována Microsoftem a vývojáři aplikací si ještě dlouho nebudou moci dovolit nabízet jen 64bitová sestavení (s výjimkou aplikací jako jsou hry, kde při požadavcích na výkon a kapacitu RAM ani není co řešit). Smrt 32 bitů tedy tímto nenastane.

P.S.

Přejeme vám krásné a šťastné prožití Vánočních svátků. Ať se vám a vašim blízkým dostane toho správného mixu klidu a veselí!

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Take cele redakci stastne proziti vanoc, preji i Petrovi Urbanovi, ktery to sice neslavi, ale ted uz 19,5 hodiny nacita titulni stranku Cnews na svem novem ARM Windows notebooku, ktery dostane pod stromecek. 😀

  2. Jen maly detail – odebrani podpory 32bit ovladace ovlivni jen 32bitove platformy. Windows on ARM tim padem ovlivneny nebude, protoze to je take 64bitova platforma. Krome 64bit UWP aplikaci nabizi I beh 32bitovych x86 aplikaci, ale to je stejna situace, jako kdyz pouztite 32bit binarku na 64bit Windows (x64) s 64bit GeForce ovladacem – zadny problem.

    Tak trochu pletete jabka s hruskama Honzo.