Nvidia odhalila grafiku Titan X s čipem GP102 a 12 GB GDDR5X. Cena 1200 $

0

Když se tento měsíc objevily zvěsti, že by Nvidia někdy v srpnu mohla odhalit novou grafiku GeForce Titan v luxusním „superhighendu“ (či už snob-endu?), moc se tomu nevěřilo, jelikož to ještě nejsou ani dva měsíce od vypuštění GTX 1080. Nicméně tato zpráva se překvapivě potvrdila: Nvidia odhalila ještě výkonnější GPU, které je již založené na čipu GP102, následníku „velkých“ Keplerů a Maxwellů GK110 a GM200.

Novinka se jmenuje prostě Nvidia Titan X. Písmenko původně značící generaci Maxwell (GM200) se tedy nezměnilo, takže při diskusi o těchto kartách si budete muset pomáhat nějakými dalšími neoficiálními přívlastky (tento marketingový výstřelek patrně Nvidia odkoukala u Applu). Karta je založena na čipu GP102, o němž se již vědělo mimo jiné díky ovladačům. Ten na rozdíl od čipu GP100 nepoužívá paměti HBM2, ale GDDR5X, pro něž má 384bitovou sběrnici. Titan X na ní bude mít osazeno 12 GB paměti.

Nvidia Titan X
Nvidia Titan X

 

GP102: 3584 shaderů, 384bitové GDDR5X

Toto stále 16nm GPU bude mít v novince aktivních 3584 stream procesorů, které poběží na 1417 MHz v základu a 1531 MHz v boostu, což má v jednoduché přesnosti dávat výkon 11 TFLOPS. Rychlost v přesnosti dvojité bohužel neznáme – zda GP102 podporuje FP64 s vysokým výkonem, tudíž nevíme.

Mělo by ale mít vysoký výkon ve zpracovávání 8bitových celočíselných hodnot (údajně 44 teraoperací za sekundu). Počty texturovacích a rasterizačních jednotek by mohly být 224 a 96, je to však jen nepotvrzený dohad, Nvidia je neprozradila. Paměti stejně jako u GTX 1080 běží na 10,0 GHz efektivně, takže má GPU k dispozici propustnost 480 GB/s.

Nvidia Titan X

Zatím nevíme, zda je tato konfigurace čipu GP102 úplná (GP100 má fyzicky 3840 stream procesorů), či zda Nvidia něco ponechala v rezervě kvůli zlepšení výtěžnosti. Toto GPU má údajně 12 miliard tranzistorů, což je podstatně méně než u GP100 (tam Nvidia uvádí 15,3 miliardy), mělo by tedy být značně menší. Nicméně 3840 stream procesorů by přesto dávalo smysl, jelikož by byl zachován pravidelný poměr 1:2:3 k čipům GP106 a GP104 (1280, 2560 stream procesorů).

Výkon ukáží až recenze, čistě skrze hrubé parametry by ale měl být velmi dobrý. Karta má o polovinu větší propustnost pamětí než GTX 1080, a dle taktů by měla mít o 24 % vyšší hrubý výkon shaderů.

Nvidia Titan X

 

Karta má stejně jako předešlé Titany TDP 250 W a napájení jedním šestipinem a jedním osmipinem. Chladič je podle zveřejněných snímků převzatý z GeForce GTX 1080 a je stále o referenční řešení s jediným radiálním ventilátorem a pasivem s vapor chamber. Karta by měla být černá, kubistický design krytu je však zachován. Zda budou k mání nějaké nereferenční karty s lepším chlazením, známo není. Takto exkluzivnímu modelu by i kvůli přetaktování lepší nereferenční chladiče sedly, Nvidia však doposud u Titanů nic podobného nedovolovala (že by opět inspirace Applem, jehož marketing se kolem vzhledu výrobků snaží dělat téměř religiózní auru).

 

Nvidia Titan X

 

 

Na prodej od 2. srpna

Dnešní odhalení karty není dnem vydání, podobně jako u předchozích Pascalů. Titan X má být vydán až 2. srpna, kdy ho má začít prodávat přímo Nvidia na svém webu. Zda bude třeba u nás normálně dostupný v obchodech, není jasné, tradiční výrobci karet jej ale údajně nebudou vyrábět, všechny karty budou tedy jen přímo od Nvidie. De facto je tedy karta podobný případ, jako „Founders Edition“ u GTX 1060, jen od ní zřejmě žádné jiné verze existovat nebudou.

Cena to bohužel reflektuje a opět se drží trendu zdražování, který v posledních letech Nvidia (úspěšně) sleduje. Nvidia za tuto grafiku bude chtít 1200 dolarů, což za momentálního kurzu s DPH vychází na 35 650 korun. Historicky přitom Titany stávaly 1000 dolarů.

 

Od teď bez GeForce…

Jak jste si již všimli, v názvu grafiky není vůbec obsaženo „GeForce“ a karta je už jen čistě „Titan“. Nvidia tím patrně chce podtrhnout obraz této karty jako speciálního, exkluzivního produktu pro profesionální využití, nikoliv pro obyčejné hraní. To byla ovšem oficiální linie vždy (částečně asi i kvůli vysoké ceně), Titany však přesto zůstávaly herními grafikami. To se myslím nemění ani touto operací v názvu, jelikož Nvidia kartu má na svých stránkách GeForce.com a propaguje ji mezi ostatními herními grafikami, jak si všiml web AnandTech. Ostatně i chladič a design herním grafikám odpovídají. Ono profesionální použití tak stále bude spíše okrajová věc.

Nvidia Titan X
Nvidia GeForce GTX Titan X

Zdroje: Nvidia, AnandTech

Nvidia odhalila grafiku Titan X s čipem GP102 a 12 GB GDDR5X. Cena 1200 $

Ohodnoťte tento článek!