Nvidia odhalila Parker, 16nm Tegru založenou na Pascalu a ARM jádrech Denver 2

0

Na konferenci Hot Chips 28, z níž nám tento týden přichází různé zprávy, se objevila také Nvidia a oficiálně představila zatím poslední ratolest svého programu procesorů Tegra. Tento SoC přináší rovnou několik velkých novinek – jde o první Tegru na 16nm procesu, dále s aktuální architekturou GPU Pascal, a co je možná nejpozoruhodnější, vrací se v ní procesorová architektura Denver v druhé generaci. Tedy plod dlouholetého vývoje Nvidie, který v generaci první nezaznamenal příliš velký ohlas.

Tegra s architekturou Pascal, modul Jetson a Drive PX 2 s GP106 (Zdroj: 4Gamer)
Tegra s architekturou Pascal, modul Jetson na Computexu 2016 (Zdroj: 4Gamer)

 

Nvidia 16nm Tegru pojmenovala Parker (mělo by to být podle Spidermana), což je kódové označení, které se objevovalo už na značně starých roadmapách, eventuálně ale čip nejspíše dostane ještě klasické jméno, možná Tegra P1. Tento SoC není ovšem mobilním čipem, jako dřívější předchůdci, Nvidia jej podává jako procesor uzpůsobený čistě pro oblast automobilového průmyslu. Patrně tedy bude mít vyšší TDP než čipy pro tablety či dokonce telefony. Ostatně Parker jsme již v této roli viděli, bude totiž tvořit základ výpočetního modulu Drive PX 2, který Nvidia nabízí pro samořídící vozidla.

Schéma čipu Parker
Schéma čipu Parker

Parker je po stránce CPU asymetrické šestijádro, nikoliv ale obvyklého typu big.LITTLE. Nvidia používá blok čtyř Cortexů A57, což jsou v portfoiu ARMu výkonná a relativně žravá jádra, a k nim dvojici vlastních jader Denver 2.0 (či také Denver 2). Vše je 64bitové a propojené koherentně logikou HMP. Nvidia píše, že toto uspořádání umožňuje pružně používat pro danou úlohu vždy nejvhodnější jádra a mít optimální vícevláknový výkon. Ve slajdech se objevuje označení „Big + Super“, což by asi naznačovalo, že Denver 2.0 je zde v roli výkonnějšího jádra s vyšším jednovláknovým výkonem.

Nvidia Tegra Parker (Hot Chips 28)
Nvidia Tegra Parker (Hot Chips 28)     

Nvidia neuvádí mnoho podrobností k architektuře Denveru 2, základ ale zdá se zůstal stejný, čip má superskalární výpočetní část umožňující zpracovat až 7 operací, nad nímž je softwarová vrstva pro dynamickou optimalizaci kódu s cachováním (jednou přeložený kód je tedy možno opakovaně spouštět rychle a úsporně). Jádro má 128KB L1 cache pro instrukce a 64KB pro data, což odpovídá první generaci; obě jádra sdílejí 2MB L2 cache.

 

Denver 2 je údajně nejvýkonnější ARM

Podle Nvidie má Denver 2 výrazně zlepšený poměr výkonu a spotřeby a celkově má Parker být „nejvýkonnější procesor architektury ARM“. To je zřejmě na základě benchmarku SpecInt2K-Rate, který můžete vidět na slajdu. V tom Parker poráží dvoujádro A9x od Applu, nicméně si nejsem jist, zda je to zrovna při srovnatelné spotřebě.

Podle Nvidie je Parker nejvýkonnější ARM, či jeden z nejvýkonnějších
Podle Nvidie je Parker nejvýkonnější ARM, či jeden z nejvýkonnějších

Grafické jádro Parkeru má stále 256 stream procesorů, což není navýšení proti čipu X1 generace Maxwell. Nicméně použita je už architektura Pascal a tospolu s 16nm procesem zřejmě dovolilo zvýšit takty o polovinu, jelikož Nvidia nyní uvádí výkon až 1,5 TFLOPS. Ovšem číslo udává poloviční přesnost (FP16), ve standardní přesnosti FP32 (pokud bychom chtěli srovnávat s GPU pro PC) by tedy čip měl tedy výkon 750 GFLOPS.

Tuto grafiku živí poměrně silný paměťový subsystém. Parker používá mobilní paměti LPDDR4, ale s ECC a čtyřkanálovým (tedy celkově 128bitovým) zapojením, což má celému čipu dávat teoretickou propustnost 50 GB/s.

Nvidia Tegra Parker (Hot Chips 28)

 

Pro auta má Parker implementovanou hardwarovou virtualizaci na CPU i GPU (podporuje až osm VM) a bezpečnostní funkce, které mají zajistit spolehlivou detekci případných chyb a vyrovnat se s nimi. Čip by měl mít vyšší spolehlivost (ISO 26262) a uzpůsobené jsou i periférie, SoC podporuje 12 kamer a speciální rozhraní CAN. Dostupný je také gigabitový Ethernet a multimediální blok pro dekódování i kompresi 4K videa při 60 snímcích za sekundu ve formátech VP9 a HEVC.

Nvidia Tegra Parker (Hot Chips 28)

 

Nvidia zatím tento SoC používá ve zmíněném modulu Drive PX 2, o němž píše, že jej zkouší už 80 zákazníků buď z automobilového průmyslu nebo univerzit (experimentálním uživatelem je Volvo, jiné konkrétní automobilky jmenovány nejsou). Užití mimo automobily asi nebude vzhledem k uzpůsobení pro tuto roli moc časté, nicméně by měl být opět dostupný alespoň vývojářský modul Jetson. Nedávno se také objevily zprávy o tom, že by nějakou Tegru mělo používat Nintendo v nové konzoli NX, ta však bude částečně mobilní. Parker zatím vypadá spíš na SoC z vyšší váhové kategorie, takže nasazení v NX u něj asi moc pravděpodobné není – v čemž se ale pochopitelně můžu mýlit.

Dvojice čipů Tegra na spodní straně PCB. Čipy mají po dvou jádrech Denver a čtyřech Cortexech-A57
Nvidia Drive PX 2

Zdroje: Nvidia, ComputerBase

Nvidia odhalila Parker, 16nm Tegru založenou na Pascalu a ARM jádrech Denver 2

Ohodnoťte tento článek!