Nvidia oficiálně k taveným konektorům: stalo se okolo 50 případů, spouštěč je asi špatné zasunutí

35
Adaptér na 16pinový konektor 12VHPWR zasunutý do grafiky MSI RTX 4080 16GB Suprim X 1600
Adaptér na 16pinový konektor 12VHPWR zasunutý do grafiky MSI RTX 4080 16GB Suprim-X
-
Zdroj: Ľubomír Samák / HWCooling

Nvidia se oficiálně vyjádřila k problému roztavených 16pinových konektorů u GeForce RTX 4090: Zatím prý ví o asi 50 případech. Příčina už možná je na světě, ale pozor – definitivní závěr ještě nezazněl.

Je to nešťastné, ale v obraze grafik GeForce RTX 4000 minimálně prozatím dominuje téma problémů, které způsobuje jejich 16pinový napájecí konektor 12VHPWR. V pátek jsme psali o tom, že konsorcium PCI-SIG, možná na podnět Nvidie, projednává změnu konektoru, která má bránit tomu, aby se grafika provozovala s nesprávně zastrčeným kabelem. Nvidia totiž, zdá se, došla k tomu, že to je hlavní (možná jediný?) důvod problémů s 16pinem.

Nvidia doteď na dotazy potvrzovala, že o problému s přehřívajícími se (až po poškození) konektory a adaptéry ví. Mimo to také například webu igor’sLAB potvrdila, že existují dva druhy adaptérů lišící se použitými dutinkami (a z jejich konstrukce se zdá, že jeden je méně rizikový, ale zrovna je to ten, jenž je méně častý). Teď firma přidala další oficiální vyjádření.

Nvidia potvrzuje, že u adaptérů a kabelů 12VHPWR (tedy s 16piny/12+4piny) „se často objevuje problém“, kdy konektor není do portu kompletně zasunutý. Je to asi z více důvodů, například kvůli tomu, že ho při zasouvání nemáte úplně rovně, nebo na něj špatně vidíte. Každopádně podle Nvidie se zdá, že uživatelé patrně měli kabel nedostatečně zasunutý. To znamená, že plast byl zasunutý jen část cesty, kvůli čemuž kontaktní plocha pro vedení proudu byla snížená (problém je to zejména u dutinek typu Astron, které používají pro kontakt „výstupky“ a část se jich může jen malým posunem dostat mimo pin, což zvýší proud vedený přes zbylé).

Při nedostatečném doražení konektoru není zaklapnutá pojistka, která má konektor po zaklesnutí držet na místě, takže je možné, že další manipulací kabelem se konektor postupně může vysouvat víc a víc. Nvidia proto upozorňuje, že konektor musí být zasunutý tak, aby mezi ním a portem nezbývala žádná „spára“ a pojistka zaklapla. Pokud kartu instalujete, vždy si toto ověřte. Nvidia doporučuje, že je lepší kabel do karty zastrčit předtím, než kartu osadíte do desky a skříně (tj. osazujete kartu s kabelem již na místě), protože to vám dává možnost se pořádně podívat na stav zasunutí.

Nedostatečné nahoře a správné zasunutí konektoru 12VHPWR neboli 16pinu na grafice GeForce RTX 4000
Nedostatečné (nahoře) a správné zasunutí konektoru 12VHPWR neboli 16pinu na grafice GeForce RTX 4000 (zdroj: Nvidia)

„Okolo 50 případů“ za dva měsíce prodejů

Nvidia uvádí, že je jí nahlášeno „zhruba padesát“ případů, kdy se kabel či i port na kartě roztavily či poškodily (při této formulaci to možná bude „padesát něco“, protože jinak by možná bylo řečeno „méně než padesát“). Oficiální sdělení je nicméně opatrné a netvrdí, že bylo už nade vší pochybnost všech těchto padesát případů způsobeno nedostatečným zasunutím, byť sekundární zprávy o tomto prohlášení firmy to nepřesně tvrdí. Nvidia zatím jen říká, že jde o „častý problém“, ale vyhnula se tomu, aby ho doslova označila za příčinu přehřátí.

Toto je ovšem správně, protože v tak krátké době a z oněch 50 případů nelze mít jistotu, že jde o jediný problém, který může k přehřátí vést. Zatím jsou karty na trhu jen dva měsíce, a proto ještě nemusely vyvstat jiné problémy s vzácnější frekvencí výskytu. Zjistit s nějakou rozumnou jistotou, že další možné slabiny (jako je ohnutí kabelu za konektorem nebo nečistoty v konektoru) už nemají schopnost vést ke katastrofickému selhání, jakmile je kabel jednou správě zasunutý, takto rychle asi nejde. Zatím toto proto berte s rezervou, není vyloučeno, že ještě v chápání tohoto problému dojde k dalším posunům.

Our findings to date suggest that a common issue is that connectors are not fully plugged into the graphics card. To help ensure the connector is secure we recommend plugging the power dongle into the graphics card first to ensure it’s firmly and evenly plugged in, before plugging the graphics card into the motherboard.

Nicméně nedozasunutí je minimálně vážný kandidát na příčinu (a na vyřešení). Před víkendem jsme psali o tom, že se v PCI-SIG pracuje na úpravě konektorů, která by zkrácením sense pinů (to jsou ty čtyři pomocné) způsobila, že s nedokonale zasunutým konektorem se karta nezapne (nedostane napájení). Nepřímo to teď Nvidia asi potvrzuje, protože uvádí, že „zkoumá další způsoby, jak zajistit, že je konektor bezpečně zasunutý předtím, než se GPU zapne“.

Více: PCI-SIG prý chystá změnu tavícího se 16pinového konektoru použitého u karet GeForce RTX 4000

Co je na tomto problému ale ještě podstatné pro kupující: Nvidia uvádí, že tyto případy bude řešit „urychlenými“ reklamačními procesy. Nemá záležet na tom, jakou kartu nebo kabel uživatel měl. Pokud se vám roztavení přihodí, nemělo by tedy snad docházet k problémům s náhradou poškozené karty a nemělo by vám být vyčítáno použití neoriginálního adaptéru nebo kabelu od zdroje či docházet k výmluvám na chybnou montáž či uživatelskou chybu.

Údajně 125 000 prodaných GeForce RTX 4090

Jak moc či málo je oněch „okolo padesát“ případů? Web či YouTube kanál GamersNexus vypustil informaci, že bylo prodáno asi 125 000 karet GeForce RTX 4090. Vedle toho se objevilo také číslo 130 000 kusů (web WCCFtech). Těžko říct, jak spolehlivé toto je. Minimálně není jasné, zda jsou všechny tyto karty už u zákazníků, nebo se tu počítají i kusy na skladech a v distribuční síti, u nichž ještě nedošlo k „testu“. Na zvážení je, že firmy normálně údaje o prodejích moc rády nesdělují, takže toto číslo nebude nejspíš přímo od Nvidie, což budí další pochybnosti o tom, jak přesné může být. GamersNexus se odvolává na výrobce karet, ale tam se nezdá pravděpodobné, že by ode všech z nich dostal nějaký přesný údaj. Proto může jít do značné míry o spekulaci a extrapolaci, i kdyby kontakty v některé z firem sdílné byly.

GamersNexus z tohoto odhadu prodaných (nebo uvolněných do prodejního řetězce?) karet vyvozuje, že spolehlivost 16pinu je vlastně velmi dobrá (jen 0,04 % karet bylo postiženo). Nicméně je dobré si pamatovat, že je to za maximálně dva měsíce provozu. A přece jen jde o závažný destruktivní problém, takže bychom si nebyli tak jistí, že se těch 50 případů opravdu dá považovat za nádherně málo. Relativně posuzováno je problematičnost evidentně mnohem vyšší než s klasickým 8pinovým konektorem, u nějž o problémech slyšet není nic.

Zdroje: VideoCardz (1, 2), Nvidia

Nvidia oficiálně k taveným konektorům: stalo se okolo 50 případů, spouštěč je asi špatné zasunutí
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75%) 8 hlasů

35 KOMENTÁŘE

 1. Trapné vymlouvání se na zákazníka. Prostě to podcenili a špatně otestovali. Všichni co ten konektor navrhovali nesou svůj díl odpovědnosti ale nejvíce viny nese Nvidia. Ti tohle měli odhalit před uvolněním grafik pro trh.

  • PCI-SIG dalo nejaku specifikaciu konektoru, ak sa ho rozhodnem pouzivat a nastane chyba /v tomto pripade enormne zatazenie a nasledne tavenie konektora/, ktore ale spada do specifikacie danneho konektoru,kto nesie zodpovednost?

   Lambo tiez hori, porsche tiez, Ferrari tak isto, tesla to same co tak skusit kopnut pre zmenu do niecoho ineho??? Mozno by sa ti ulavilo.

    • Tavici se konektory jsou chyba spotrebitele jen podle alibistickeho prohlaseni nvidie.

     Kazdy napajeci konektor ma zaklapavaci zobacek zajistujici konektor ve spravne zasunute poloze. Dokud ten zobacek nezaklapne, tak konektor vytlacuje a je tam ocividny vakl. Pokud by zobacek mohl zacvaknout jen castecne a konektor mel v te pozici spatny kontakt, je to konstrukcni vada a ne chyba uzivatele.

     Navic ma konektor pin pro signalizaci pripojeni konektoru. A pokud ten pin potrvrzuje pritomnost i pri nespravnem zasunuti, je to konstrukci vada. Podle spekulaci by prave tohle melo byt jednou z veci, ktere by mela resit pripravovana revize standardu.

     Hlavni problem je ale v prilis vysokem proudovem zatizeni. Ten konektor navrhla do standardu zrejme nvidia, protoze zakladem je jeji 12­-ti pin pouzity uz v roce 2020 v jejich referencnich kartach rady 3000. Ten nahrazoval 2 osmipiny a byl tedy urcen pro vykon 300w. Ten 12-ti pin mel stejny pocet ­(6+6­) napajecich kontaktu jako dva osmipiny ­(osmipin ma 2 signalizacni­). Piny byly sice mensi a slabsi, nez u osmipinu, aby se usporilo misto, ale jejich proudove zatizeni asi jeste nebylo neprimerene.

     Do noveho standardu byly pridany 4 male signalizacni piny. ­(konektor zapojen, napeti OK a 2 piny binarne kodujici dostupny vykon ze zdroje 150, 300, 450 a 600w­).

     Hlavnim problemem noveho 12+4 pinu ale bylo zvyseni proudoveho zatizeni na dvojnasobek (300=>600w) pri nezmenenem poctu a kvalite 6+6 napajecich pinu. A protoze amd ten konektor nepouziva, byla za zvysenim prenaseneho vykonu nepochybne nvidia.

     Standard ATX 3.0 definuje pro piny 12+4 pinu maximalni proud 9.2A na jeden napajeci pin. Teoreticky je tedy maximalni zatez 9.2x12x6=662w. Bezpecnostni rezerva na nerovnomerne rozdeleni zateze, nedokonalost provedeni konektoru a zhorsovani jeho prechodovych odporu v case (v dusledku oxidace a snizovani pritlaku kontaktu) je tedy jen 10%. Pritom u osmipinu s masivnesim provedenim a nizsim maximalnim proudem na pin byla bezpecnostni rezerva 49% a u sestipinu jeste vic. Z toho je zrejme, ze deklarovany vykon noveho 12+4­-pinu je hnan opravdu nesmyslne na hranu.

     To, ze zatim zdokumentovanych problemu jen par desitek, neznamena, ze ­(ostatni­) konektory jsou v poradu a za problemy muze diletanstvi uzivatelu, jak alibisticky tvrdi nvidia. Spis naopak. Ve standardnim nastaveni, ve kterem kartu pouzivaji bezni uzivatele, by mela 4090 brat max 450w a to konektory ­(aspon zatim­) zvladaji. Zvysovani prechodovych odporu s casem ale nejspis zvysi zahrivani a s vyssi teplotou muze zacit kvuli vyhrati pruznych kontaktu klesat jejich pritlak a problemy se mohou zacit objevovat i u mene zatezovanych karet.

     Ocekavam, ze u tech zatim vypalenych karet slo spis o provoz pod plnou zatezi. Pokud ji nekdo prepne do rezimu vysokeho vykonu a honi ji v nejakych testech tak, aby brala 600w, je zrejme schopen upect konektor mnohem driv, nez bezny BFU. Ale ten, kdo tohle zvladne, asi nebude diletant neschopny spravne zasunout konektor. I kdyby vsak slo v nekterych pripadech o dusledek nedostatecneho zasunuti konektoru, slo by predevsim o dusledek konstrukcnich chyb (viz vyse).

     Uz se pry chysta revize standardu. Cekal bych, ze dojde ke snizeni povoleneho prikonu na prijatelnejsi hodnotu 400w ­(signalizace 100, 200, 300, 400w­), ktera pro normalni karty staci. A pokud to dnes jeste neni, tak se nejspis zkrati signalizacni piny tak, aby doslo k jejich zapojeni az jako poslednich, po opravdu spolehlivem zasunuti konektoru.

     • Ano chybu Nvidia činy ale uznává ať si říkají co si říkají. Když dochází k revizi tak vlastně výrobci uznávají svoji chybu. Jestliže uznají reklamaci kary tak také uznávají chybu. Ne?

      • K revíziám dochádza zrejme aj pre silný vplyv jútuberov na zákazníka. Keď už to takto odpromovali, tak sa výrobcovia radšej podriadia, než aby prišli o dobré predaje. Je to voľba výhodnejšej cesty.

 2. ikdyž dáme jakože bylo prodaných sto tisíc – a nějaké drobné tak pár desítek kusů je marginální problém který svědčí spíš teorii o lajdáckém zapojení. Zajímavé by bylo hodnocení z hotových sestav jestli i tam nějaká zahořela. Přecijen firemní technici by si měli dávat větší pozor. Osobně vždy kontroluji zda napájení správně drží – ono i u některých kabelů k deskám to občas šlo ztuha a kontroluji nehtem jestli tam není spára a vždy přitlačím radši víc aby tam žádná vůle nebyla.
  Tohle je podle mě bouře ve sklenici vody. Mnohem závažnější bylo když některé druhy RX 280 chcípaly i s přes 30% reklamovatelností, některé šly skoro ke 40%. To byl průser, hlavně u MSI a žádné velké halo na netu z toho nebylo.

  • To nebola NVIDIA. U AMD pohoda. Z tych vsetkych clankov som mal pocit, ze islo prinajmensom o stovky pripadov. A odrazu zevraj 50 globalne. Samozrejme nemalo by sa to stavat a problem to je. Ma sa aj urobit revizia navrhu tych konektorov alebo kabelaze (neviem teraz presne). Bol by som aj ako majitel RTX 4090 v strehu. Ale ako pisem, po tolkych clankoch a vozeni sa po NV, ma 50 pripadov celkom zaskocilo. Uvidime o par mesiacov. Budeme mat snad lepsiu statistiku alebo potom si uz na to nikto nespomenie.

   • Tak ich nechaj. O čom by kluci od amd mohli ešte písať? U cpu je drtí intel, v grafikách nv 😀
    Vlastne im už nič iné neostalo ako sa zabaviť, tak aspoň tá spotreba, čo je super keď podaktorý majú v pc ešte buldozera či vegu 😛

   • 50 je zdokumentovanych NV. Jestli to je celkove cislo nevis. Nicmene je to celkem jedno. Problem je v potencalnim nebezpeci. Pokud ti odejde 30% karet, ale neni tam problem, ze by ti vyhorel u toho barak, tak je to hlavne problem pro firmu, ne pro uzivatele. Ten dostane nahradu. Pokud ale ti pri taveni konektoru muze vzniknout doma pozar, neni to sranda.
    Za ten problem samozrejme nese zodpovednost ve finale NV, protoze je ta, ktera urcuje design a je to ve finale jeji produkt, i presto, ze ty kabely nedela ani je treba nenavrhovala.
    Co se tyce clanku k tomu, je to jen dobre, ze jich bylo tolik a ze se to rozmazlo. Aspon si uzivatele, kteri kartu poridili, poridi, daji vetsi pozor a prinese to zmenu specifikace konektoru, ktery je evidentne nenavrzen dostatecne blbovzdorne.

     • „za nedbalé provedení s následky nenese výrobce odpovědnost“.“
      .. to je dost zjednodusene pojeti. Presne jak pise Mikymauz, pokud NV neuvedla explicitne,ze je potreba ‚odborna montaz‘, nema rovnez vyslovne uvedeno v navodu, co je spatne, atd, jde to za ni. Uz jen to, ze ty karty vymenuji, je znamka toho, ze to jde za vyrobcem, jinak, by tem poskozenym nedali ani floka nazpatek.
      Je to kombinace nedostatecne navrzeneho konektoru, s nedostatecne popsanou instalacni priruckou/insalaci samo o sobe. A to nevime, jestli se nahodou nezanu ty konektory „tavit“ v case…

     • A jeste jedna vec, kterou je dobre vzit v potaz. Doposud problem „nezastrceneho konektoru“ neexistoval. Takze je tady zmena „paradigmatu“,jak by rekl Tralalak, a nejde tu vinu hazet jen na uzivatele, ktery to netusi..

      • Změna paradigmatu 😀 Takže tu máme vedle E-mrdky (jak to pomalé a žravé jádro nazval Tralalák) i mrdkonektor?

 3. Zase to všude jede, každej si musí kopnout a furt dokola slyšim, na hovno konektor, na hovno konektor, nepodarek, zmetek atd. Přitom je na hovno hlavně grafika, která žere 450W.
  Kdyby to bralo normální ampéry jako ostatní grafiky, tak by to nehořelo. vůbec by nebyl potřeba nový konektor. Prostě všechno nad 300W je odpad!

 4. V poslední době jsem viděl pár vyhořelých instalací ve zdech.. Někdo chtěl ušetřit 5 korun a tak si natahal rozvody na hranici normy.. a pak je zatížil.. dobrý fungovalo to pár let.. pak začaly oxidační jevy na svorkách.. To se totiž časem tak stává. Zvedl se odpor a začalo se to hřát.. .. až nakonec hoří..
  Podobnost? Dokonalá. Dodávat konektor na hranici teorie je svinstvo a na kriminál. OK šťastnějším to nehoří.. zatím. a co až se konektory pokryjí oxidační vrstvičkou a zvýší se odpor? Kolik požárů je třeba aby to nebyla chyba zákazníka?
  Ne a ne. rozvody bez rezervy jsou hazard a v omto případě má NVIDIA máslo na hlavvě.