nVidia otáčí: Kepler se povedl díky úzké spolupráci s TSMC

0

Na firemním blogu Nvidie se objevil příspěvek technologického viceprezidenta Joe Greca. Vyjadřuje se v něm nečekaně pozitivně o výrobě nové generace grafických čipů Kepler u TSMC. To zní poněkud překvapivě, neboť společnost si doposud na 28nm výrobu u Tchajwanské společnosti prakticky jen stěžovala.

28nm výroba přinesla mnohé technologické novinky, například technologii HKMG. Nvidia tvrdí, že ve srovnání se starším 40nm postupem se podařilo značně zvýšit energetickou efektivitu čipu. Celkově má jít o 35% zlepšení. Na tom se podílí kombinace o 15 % lepší dynamické spotřeby se značně redukovanými úniky proudu, kde bylo docíleno 50 % zlepšení. V textu samozřejmě nechybí zmínka o tom, že dobrý poměr výkonu a spotřeby se v recenzích grafické karty stal předmětem mnohé chvály.

Nvidia GeForce GTX 680

28 nm však nepřineslo jen výhody, naopak. Přechod na nevyzkoušený nový proces je obecně riskantnější, je-li spojen s vývojem nové architektury, což je právě případ Kepleru. Právě zvládnutím této výzvy se teď Nvidia může chlubit. U Keplera totiž nečekala, až bude výrobní proces takříkajíc upečen, ale sama do jeho přípravy vstupovala se zpětnou vazbou. De facto pro něj poskytovala zkušební materiál. Obě strany tak získaly ještě před finalizací výrobního postupu cenné zkušenosti, díky nimž byl nájezd na ostrou výrobu snadnější. Oproti tomu konzervativní přístup by velel čekat, až bude proces finalizován a budou také známy postupy pro jeho optimální využití. Poté by byl design čipu odděleně přizpůsoben pro již fixní parametry procesu.

Je těžké komentovat, nakolik je postup, kterým se Nvidia chlubí, unikátní. Výrobci čipů na svých návrzích s továrnami obecně spolupracují již během raných stádiích procesů, kdy ještě zdaleka nelze mluvit o připravenosti na výrobu. Nelze také pominout fakt, že AMD svou 28nm řadu Radeonů představilo o několik týdnů dříve a ostudu si také neuřízlo. Jde přitom hned o několik čipů najednou.

Logo TSMC

Nvidia podle svých slov spolupracovala na přípravách procesu zhruba tři roky pomocí speciálních testovacích vzorků. Nás asi nejvíc zaujme informace, že to samé se již odehrává ve vztahu k 20nm výrobě. Jeden hotový testovací vzorek se údajně již vrátil z továrny k analýze. To by mimo jiné potvrzovalo, že Nvidia v budoucnu opět počítá s brzkým přechodem na nový postup a zároveň stále počítá s TSMC.

Jak už zaznělo v úvodu, popisovaná prohlášení vyznívají překvapivě. Nvidia totiž ještě nedávno na adresu TSMC snášela nechvalná hodnocení. Nechala se slyšet, že výroba je příliš drahá, vedle toho si také stěžovala na výtěžnost. Údajně měla také usilovat o přenesení výroby k jiným partnerům, spíše rétoricky dokonce vyzývala k spolupráci Intel. Proto je zvláštní slyšet, jak báječně se to s TSMC pracuje a jak nedocenitelné toto partnerství je… Navíc se dozvídáme, že přípravy 20nm čipů jsou už v plném proudu, kde jinde než v továrnách tchajwanské společnosti. Abych se přiznal, mám pocit, že se Nvidia po ne zrovna přátelských výbojích snaží normalizovat vztahy. Ať už bylo cílem předchozích mediálních prohlášení cokoliv, skrze vyjádření Joe Greca teď Nvidia pro změnu utužuje vazby se zbytkem ekosystému.

Zdroj: Nvidia

nVidia otáčí: Kepler se povedl díky úzké spolupráci s TSMC

Ohodnoťte tento článek!