Nvidia po letech boomu bez meziročního růstu. Tržby 27 miliard $, ale zisky se masivně propadly

16
Jen Hsun Huang Nvidia 1600
Jen Hsun Huang, CEO a zakladatel Nvidie
-
Zdroj: Nvidia

Loňský rok byl u Nvidie slušná houpačka. V tržbách sice kvůli extrémnímu Q1 uhájila těsný nárůst, ale její zisky proti rýžování v roce 2021 rapidně poklesly.

Po výsledcích InteluAMD přišel čas vyhlášení výsledků hospodaření také u Nvidie. V druhé polovině roku ovládla trh s počítači krize (a nejen trh s počítači, samozřejmě) a prakticky všichni výrobci hardwaru zažili strmý pád z předchozích výšin. Nvidia byla jednou z nejvýdělečnějších značek, takže je hodně zajímavé sledovat, co se s ní v takových podmínkách děje. Na jednu stranu došlo v průběhu roku k velkému pádu, ale ze začátku byly tržby tak vysoké, že je z toho pořád těsně lepší rok co do tržeb. Zisk z nich však rapidně klesl.

Pro začátek připomeňme, že Nvidia nemá účetnictví odvozené od kalendářního roku, ale používá posunutý účetní rok, který začíná únorem a končí lednem. Na konci ledna 2023 pro ni tedy skončil čtvrtý kvartál a celý účetní rok, který měla už ovšem označený jako fiskální rok 2023 (nyní pro ni tedy již běží fiskální rok 2024). Toto mějte na paměti, když budete někde prohlížet výsledky této firmy a porovnávat je s konkurenty.

V třetím kvartálu (srpen až říjen 2022) měla Nvidia tržby 5,931 miliardy dolarů (byl to propad o 12 % mezičtvrtletně a o 17 % meziročně) a podle tehdy uvedené prognózy měly být tržby v Q4, tedy v období listopad 2022 až leden 2023, někde okolo 6,0 miliardy. Nvidia tento cíl skutečně splnila i s drobnou rezervou – tržby za Q4 FY2023 byly 6,051 miliardy dolarů, takže mezikvartálně si o 2 % polepšila. Ale meziročně už je vidět ona krize – před rokem měla firma za Q4 tržby 7,643 miliardy $, proti nimž je to teď o 21 % horší.

Finanční výsledky Nvidie za Q4 FY2023
Finanční výsledky Nvidie za Q4 FY2023 (zdroj: Nvidia)

Co si Nvidia v Q4 udržela, jsou vysoké hrubé marže, ty vychází na 63,3 % (před rokem to nicméně bylo ještě lepších 65,4 %), zatímco v třetím kvartálu Nvidia měla propad na 53,6 % kvůli odpisům skladových zásob, nutnosti slev grafik a podobně. Nová generace GPU RTX 4000 s jejich vysokými cenami zřejmě pomohla. Nvidia měla provozní zisk 1,257 miliardy $ a čistý zisk 1,414 miliardy dolarů – 57 centů na akcii. Firma zase skrze zvláštnosti amerického systému místo zaplacení daně dostala 125milionový bonus (tedy „platila“ negativní daň). Uzávěrka také uvádí, že v Q4 bylo dohromady vyplaceno 1,15 miliardy $ jako dividenda a ve zpětném odkupu akcií.

Jednotlivé segmenty: GPU v serverech přinášejí mnohem víc peněz než ta pro hráče

Výrazně větší část tržeb firmy teď tvoří GPU pro servery (dnes zejména pro potřeby AI úloh, jako je cílení reklamy, ale i další, viz nynější mánie okolo ChatGPT). Podle Nvidie byly tržby 3,673 miliardy $ za produkty typu Compute & Networking a 2,378 miliardy $ za grafické produkty. Před rokem byly výpočetní produkty 3,225 miliardy a grafiky 4,418 miliardy $ (díky bublině kryptoměn).

Nvidia uvádí tržby 3,616 miliardy $ v segmentu Data Center (meziroční nárůst o 11 %), 294 milionů $ v Automotive (meziroční nárůst o 135 %) a 84 milionů $ v segmentu OEM and Other (pokles o 56 % meziročně).

Finanční výsledky Nvidie za Q4 FY2023 jednotlivé segmenty
Finanční výsledky Nvidie za Q4 FY2023 – jednotlivé segmenty (zdroj: Nvidia)

Grafické karty mají stále výrazný propad v meziročním srovnání. Segment Gaming je na 1,831 miliardy $, což je pokles o 46 % proti stavu před rokem, a také profesionální grafiky (dřívější Quadro) s tržbami 226 milionů $ jsou na tom tržbami o 65 % hůře než před rokem. Je pravděpodobné, že i jejich předchozí vysoké tržby byly vytvořené uměle kryptohorečkou, kdy je lidé kupovali jen z důvodu nedostatku běžných herních karet GeForce. V obou těchto divizích ale byly tržby za Q4 o něco lepší než v Q3, takže ač jsou prodeje výrazně horší než před rokem, už došlo ke stabilizaci.

Vývoj tržeb Nvidie v jednotlivých segmentech a celkem za posledních osm kvartálů
Vývoj tržeb Nvidie v jednotlivých segmentech a celkem za posledních osm kvartálů

Tržby opět těsně nezdolaly hranici 27 miliard dolarů

Celoroční výsledky nakonec vychází na 26,974 miliardy dolarů, což je o vlásek více než za fiskální rok 2022 (tedy únor 2021 až leden 2022). Silný začátek fiskálního roku (přes osm miliard $ tržeb v Q1 FY2023) tedy vykompenzoval propady na konci roku a Nvidia může říct, že jí v krizovém roce neklesl celkový výsledek. Hrubá marže za celý rok FY2023 vychází ale horší (56,9 % proti 64,9 % o rok dříve) a čistý zisk byl „jen“ 4,368 miliardy $ proti 9,752 miliardy v FY2022 – jde o propad o 55 %. Na jednu akcii vychází zisk 1,74 $.

Finanční výsledky Nvidie za FY2023
Finanční výsledky Nvidie za FY2023 (zdroj: Nvidia)

Prognóza

Na výsledcích je jako obvykle velmi zajímavá prognóza nadcházejícího vývoje. Stejně jako Intel a AMD nedává firma kvůli nejistotám ve světě zatím výhled na celý rok. V prvním kvartálu FY2024 (únor až duben 2023) mají tržby už zase být vyšší, 6,5 miliardy $ plus minus 2 %. Hrubé marže budou zase velmi vysoké, okolo 64,1 % (plus minus půl procentního bodu). Nvidia se tedy už patrně odráží ode dna a opět by se mohla vrátit ke svému předchozímu růstu.

Zdroje: Nvidia (1, 2, 3)

Nvidia po letech boomu bez meziročního růstu. Tržby 27 miliard $, ale zisky se masivně propadly
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 6 hlasů

16 KOMENTÁŘE

 1. „…..opět by se mohla vrátit ke svému předchozímu růstu….“

  Inflace ve světě stále jede na plné obrátky a vše se zdražuje, od výrobních materiálu až po platy zaměstnanců.
  Ale situace u Nvidie se bude zlepšovat, aby ne, i ona promítla zdražení do svých cen.
  RTX 2080 – 700$ MSRP
  Rtx3080 – 700$ MSRP
  Rtx4080 – 1200$ MSRP (+70%)

  Bodejť by se jí nedařilo, když si takhle zvedne ceny v celé generaci, za covidu a kryptomanie lidé ukázali že jsou ochotni i takové ceny ještě akceptovat.
  A těch pár lidí co to nepřijme, se vykompenzuje výrazným navýšením cen skoro na dvojnásobek předešlé generace
  Pak se není čemu divit když se její finanční situace vrací do předválečného stavu i za současného stavu globální ekonomiky

 2. Hlavně že počas korony a krypta, podle kožený bundy ty vyprodaný obchody s kryptem absolutně nesouvisely. Jenom lidi doma hodně hráli, tak skupovali všechny grafiky, který se objevily. V jakýmkoliv množství…..

  • Tak Nvidia vždycky o kartách pro krypto lhala, sice po skončení horečky šly prodeje na polovinu, ale nepřiznají, že to bylo kvůli horečce. Ale nic na co nejsme u této firmy zvyklí.
   Vydání nových Radeonů AMD „pokakalo“, takže není důvod snižovat ceny

   Ale je fakt, že skoro 2/3 marže jsou u těchto masově vyráběných produktů nenažranost

  • Myslím že ne. NV se zhlédla v obchodní politice APPLE. Očekávám že ceny bude držet a odlivu zákazníků se z pohledu tržeb neobává. Případný odliv zákazníků kteří na tuto cenovou politiku už nebudou mít vyrovná zvýšením cen a ten movitější zůstatek věrných to bude akceptovat a ztráta z odlivu se tak vyrovná. Zjednodušeně řečeno, NV směřuje k politice kdy bude vyrábět méně, ale její produkce bude mít punc exkluzivity, kterou si nechá dobře zaplatit majetnou a věrnou základnou zákazníků. Bode to jakési APPLE verze 2.

  • Monopol nemusi zlacnovat 🙂
   Kym nepride konkurencia s lepsou cenou, nic sa vyrazne nezlepsi.
   Potom mozu dat aj 40% zlavy a stale budu mat 60% marzu lebo to co teraz predavaju ma urcite marzu aspon 100%.
   Mozeme aspon dufat, ze tie peniaze daju na dalsi vyvoj. Aj ked skoda ze do open-source moc neprispievaju a AMD to musi tahat samo.
   Uz aby Intel zacal poriadne konkurovat v GPU! Trochu zamiesat vody… 🙂

 3. Intel v GPU karty tak skoro nezamiesa, chyba mu par desatroci vyvoja v tomto smere. Iba naivny hlupak si to moze mysliet,ze za 5 rokov spravy na tomto poli konkurenciu. to je to same ako bola VIA, sice existovala ako iGPU, tak ako Intel, ale ATI/AMD a Nvidia sli vykonom niekde inde. Do dochodku sa nedozijem relativne vykonnej karty od Intelu konkurencie schopnej AMD/NV. Aj keby som bol rad.