nVidia představila levné 3D brýle, ale s ocáskem

0

Doteď bylo zvykem, že od stereoskopických brýlí nevedl žádný kabel a pokud už se jednalo o model vyžadující elektroniku, používal vlastní akumulátor a bezdrátovou synchronizaci. To zvyšuje cenu, ale také pohodlí. Nehledě na to, že už byste se mohli cítit jako spoutaní v řetězech, pokud máte na hlavě i sluchátka.

Nvidia včera prolomila ledy a uvedla aktivní zatmívací brýle pro 100Hz+ monitory, ke kterým vede USB kablík. Jsou levnější (99 dolarů místo 149 dolarů) a teoreticky by měly být lehčí. Jediným problémem je pouze kabel, ale pokud budete brýle používat pouze u PC nebo jako levnější doplnění sady v obýváku (kvůli návštěvám), třímetrová šnůra za těch ušetřených 50 dolarů stojí.

3D Vision wired glasses

Firma uvádí, že její 3D Vision si můžete užít na 65 monitorech, projektorech nebo noteboocích. Software Nvidie podporuje přes 400 her ve Windows.

Překvapivý je pro nás příchod na trh. Brýle jsme už viděli začátkem dubna na CeBITu (to jsme o nich ještě nemohli napsat), teď se oficiálně ukázaly na Computexu, ale do prodeje zamíří až někdy v průběhu června.

Technické okénko: A víte, proč tyto brýle potřebují kabel? Na rozdíl od pasivní stereoskopie využívající polarizované brýle, ale dražší plátno a projektor (dnes se objevují i televizory), mají aktivní zatmívací (shutter) brýle místo sklíček LCD panely. Ty střídavě blikají (vždy vidíte pouze levým, nebo pravým okem). Stejné blikání je i na straně monitoru nebo plátna.

V případě 120Hz monitoru se za jednu vteřinu 60× objeví obraz pro levé a 60× pro pravé oko. Bez brýlí vidíte rozmazaný obraz (blikání je tak rychlé, že vidíte oba obrazy najednou), aktivní brýle vám ale propustí pouze jeden pohled. Software v počítači (a monitor) musí být s brýlemi synchronizován, aby se nestalo, že na brýlích se zatmí levé sklíčko, ale na monitoru se ukáže pravý obraz. Proto dnes brýle potřebují akumulátor a také synchronizační jednotku (bezdrátovou přes IrDA nebo Bluetooth).

Tip:

Aktualizováno: Jak mi připomněl kolega Adam Vágner, stereo brýle s kabelem nejsou žádnou novinkou. Už před deseti lety jste takové mohli najít u některých prémiových karet rodiny GeForce 2. Akorát tehdy ještě nebyly tak rychlé LCD (používaly se blikající CRT) a místo USB kabelu nějaký s koncovkou jack (byly i IrDA verze). Viz třeba Tom’s Hardware.

Zdroj: Nvidia

Ohodnoťte tento článek!