Nvidia přistála na Měsíci. Demo s ray tracingem má dokázat, že NASA nelhala (video)

55
Nvidia přistání na Měsíci
Nvidia „přistála“ na Měsíci

Před 49 lety člověk poprvé stanul na jiném vesmírném tělese než Zemi. Někteří dodnes věří, že mise Apolla 11 (a dalších) neproběhly a že videa a fotky byly naaranžovány v pozemských filmových studiích. A jsou to právě záběry NASA, které konspirátoři považují jako důkaz své pravdy. Podivně vržené stíny, osvětlené objekty i z opačné strany, než se nachází Slunce (jediný zdroj světla)…

Vše již bylo vědecky vysvětleno, ale Nvidia před čtyřmi lety představila ještě vlastní „důkaz“. Vytvořila 3D ukázku demonstrující technologii globálního osvětlení VXGI dostupnou na nových grafikách Maxwell. Na ní bylo vidět, že i jeden zdroj světla dokáže scénu projasnit ze všech stran, protože se paprsky odrážejí od měsíčního povrchu, části lunárního modulu atd. a stávají se sekundárním zdrojem světla.

Nvidia nasimulovala fotky z Měsíce pomocí ray tracingu
Nvidia nasimulovala fotky z Měsíce pomocí ray tracingu

Po čtyřech letech se Nvidia na Měsíc opět vrací, tentokrát stejnou scénu vytvořenou v Unreal Enginu 4 globálně osvětluje metodou ray tracingu. Pro ni totiž mají nové grafiky rodiny Turing implementovaná specializovaná jádra urychlující výpočty tak, aby se RT dal používat ve hrách v reálném čase.

Nové demo ukazoval přímo šéf firmy Jensen Huang před trýdnem na GTX Europe v Mnichově. „Tohle je výhoda Nvidia RTX. Pomocí této technologie můžete simulovat světelnou fyziku, aby věci vypadaly tak jako ve skutečnosti,“ řekl Huang.

Ray tracing funguje tak, že z oka kamery (či pomysleného pozorovatele) jsou zpětným směrem sledovány paprsky dopadajícího světla přes všechny povrchy a objekty, od nichž se odrazily nebo kterými prošly, až po jejich zdroj – světlo, slunce, oheň atd. Analýza postupuje směrem nazpět, takže není třeba analyzovat všechny možné pomyslné paprsky světla, které scénou musí létat, ale jen ty, které svou pouť skončí na imaginární sítnici.

Svatý grál počítačové grafiky se doposud používal hlavně při renderování filmových efektů, do her se nedostal, protože paprsky nelze v dostatečné kvalitě počítat v reálném čase. Postupně se to ale bude měnit. Microsoft již letos představil rozšíření DirectX s názvem DXR, které podporu ray tracingu přidává a bude součástí aktuálně odloženého vydání Windows 10 October 2018 Update. Nvidia pak jako první implementuje speciální výpočetní jednotky pro RT do spotřebitelských karet. Spolupracuje přitom s herními studii, které realistické osvětlení nasadí do 11 (prozatím oznámených) her.

Karty GeForce RTX už jsou na trhu, první uživatelé mají k dispozici k ony nové Desítky, raytracingová dema nebo hry využívající novinku od Nvidie ale zatím chybí. Ukázku přistání na Měsíci s pomocí VXGI na Maxwellech (a novějších kartách) si uživatelé mohli stáhnout a spustit. Snad tuto možnost dostaneme i nyní.

Nvidia přistála na Měsíci. Demo s ray tracingem má dokázat, že NASA nelhala (video)
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (81.43%) 14 hlasů

55 KOMENTÁŘE

 1. 1) pokud tam přistáli, proč Armstrong od té doby neposkytl ani jeden rozhovor? Proč se neusmívá? Já bych tancoval celej život být jedním ze sedmimilard lidí kteří chodili mezi prvníma po měsíci.
  2) (toto budou víc znát lidi co už byli u soudu) Víte co znamená teorie přesných čísel ale nepřesných výsledků? To je prostě předem daný závěr, ke kterému se hledá ten správný výpočet. A takdy nVidia krásně ukazuje, jak všechny stíny jdou jedním směrem a nikoliv různými směry jak je na snímcích od Nasa. docela LOL.
  3) štve mě že sám nemám tolik času se pustit do toho UE4 i když už mám základ nainstalovanej.

 2. Pokud na měsíci před 49 lety přistáli, proč tam od té doby nepřistáli ?
  Proč tam chtěli přistát před 49 lety a pak už ne ?
  Před 49 lety jsme doma měli první u nás vyráběnou černobílou televizi, na kterou se stejně dívat nedalo. Také jsme ještě neměli automatickou pračku. Za 49 let proběhnul obrovský technologický pokrok a misi na měsic se dosud nepodařilo zopakovat….

  • Není k tomu již důvod, nakonec ať již skutečné nebo předstírané návštevy Měsíce svůj účel splnily (návrat Sputnikem/Vostokem nalomeného sebevědomí občanů U.S.A. či Západu obecně). S ohledem náklady/rizika a politické dopady případného neúspěchu se není čemu divit, že se dnes ze Západu na Mesíc nikdo nehrne. Státy operující typicky v utajení a svůj případný úspěch oznamující po jeho dosažení takovéto zábrany mít nemusí.

   „Nvidia přistála na Měsíci. Demo s ray tracingem má dokázat, že NASA nelhala“
   Dnes tedy musí kombinovaní zastánci NVIDIA a konspiračních teorií svádět značný vnitřní boj.

  • Třeba proto, že to stálo (a pořád by stálo) nepředstavitelné množství peněz a přitom tam reáně není co moc dělat. Ve chvíli, kdy to bylo přistání dosaženo, odebrány vzorky, apod, tak zároveň odpadl hlavní důvod tam vůbec letět.

  • Jak píši ostatní. Není důvod. Tenkrát to byl boj v rámci soupeření s Ruskem. Rusko mělo prvního člověka ve vesmíru, čím bys je jako američan trumfnul? Přistání na Měsíci se prostě nabízelo a byl to reálný cíl.
   Je super že takové cíle byly vůbec vytyčeny, bez nich by se některé technologie neposunuly tak daleko.
   Samozřejmě smutné je, že to stálo nějaké lidské životy…ale v tomhle odvětví (letectví, kosmonautika) to tak bylo vždycky.
   Mimochodem, poslední přistání na lidské posádky na Měsíci bylo v 72′ (Apollo 17) jestli se nepletu.

   • mě spíš napadá jiná myšlenka, že tam třeba lidi opravdu přistáli, ale že byli natolik prozáření a ta technologie jim prostě nedokázala nabídnout nic jiného než jednocestnou letenku. A Armstrong si jen hraje na toho kdo byl na měsíci. A skutečnej člověk co byl na měsíci tam třeba zdechnul na ozáření.

    • Armstrong a dalších 11 lidí byli všechno dvojníci, novináři to v tehdejším šílenství neodhalili a ani KGB neměla tušení. A ponechaná zařízení, včetně stop po moonroveru, jsou ze země viditelná také jen náhodou (pravda, je na to potřeba dobrý hvězdářský dalekohled).

     Spíš se zamysli proč tě napadají takový hověziny 🙂

 3. Pecka!
  Dnes už je svet v srackach, všade sa len kradne a pred kamerami sa búchame na hruď aký sme vlastenci či vyvolení národ. Konzum nás postupne skonzumuje 🙁
  Ľudia debilnia. Príklad toho je teória plochozeme …. Omg

  • Jsem přístupný všemu. Pokud má někdo podezření, konsp. teorii že tomu tak nebylo…budiž. Je řada na druhé straně aby to vyvrátila.
   Ono totiž v dnešní době se dá špekulovat snad nad vším. Jediná jistota je že jednou každý umře…možná 😀

   • Problém se zastánci konspiračních teorií je ten, že ani po předložení důkazů nezmění názor a vymyslí si ještě absurdnější konstrukci, jak se to mohlo stát, aby jejich teorie stále platila 🙂

    • No ale teď jsi vem že konsiprační teorie je pravdivá…opravdu pravdivá, ale důkazy jsou tak potlačovány, že tu pravdivost nelze dokázat.
     Takže se na jednu stranu nelze divit konspirativcům, že si za svým tvrzením stojí děj se co děj.
     Sranda je, že tu skutečnou pravdu se stejně nedozvíme…takže vlastně pravdu mají všichni 😀
     Co se týče Apolla 11, nikdy jsem neštudoval materiály, nehledal jsem jestli opravdu přistáli na Měsíci či ne…takže to beru tak, že tam přistáli.
     Ale třebas u WTC se spíše přikláním ke konspiracím než k ofiko vyjádření USA. Ale to je jiný příběh 🙂

     • Je to tak. Ono kazdy si to prikrasluje podle sebe. Vlady si priklasuji to co oni povazuji za to, cemu se ma verit, konspirativci zase presne naopak. Pokud se clovek v danem tematu sam nevyzna, tak se vlastne neda rict, kde je pravda. Podobne je to se spoustou i jinych odvetvi, snad krome zemeplochy 😉

     • Neznám žádnou pravdivou konspirační teorii. A důkaz buď je nebo není. Nevím, jak by se měl potlačovat. Konspirativci věří stejně jako se věří v Boha. Důkazy nejsou, tak opravdu zbývá jen (slepá) víra a pak záleží kdo je jak moc zfanatizovaný.

      Ani u WTC neexistuje důkaz podporující „Oni si ty mrakodrapy sestřelili sami aby mohli obsadit Afghánistán“.

     • @Gi… a jak jste vy schopny rozpoznat co je dukaz a co neni? Pokud jste u toho nebyl nebo v danem oboru nedelate tak nejste. Jedine co delate, ze verite bud jedne nebo druhe strane. Nekdo veri proto ze chce verit, druhy proto, ze mu „dukazy“ pripadaji nekde verohodne, jinde ne. Ale porad stejne ‚jen‘ verite, jelikoz sam nemate kapacitu to posoudit. K tomu kazda strana si vyzdycky vybira ‚svoje‘ argumenty tak, aby jim to zapadalo do kramu.

      Uz jste se nekdy zamyslel nad tim takto?

      • až na jednu věc, zapomínáš na zkušenosti. Určitě jsi někdy stavěl z lega nějakou věž. Oblíbená činnost dětí. Co uděláte aby byla co nejodolnější? Dole ji postavíte silnou, pak slabší a až vám nezbývají téměř žádné kostky tak nejtenčí nahoře. Když pak dítě rozhodně tuto věž zbourat a postavit z toho ohradu pro plyšové/plastové zvířátka tak do té věže třískne. Většinou ale ta masivní část dole zůstane nějakým stylem stát a rozbije se jen ta slabá a vrchní část. To jsou zkušenosti, které můžeš získat jako dítě i jako dospělý rodič. Musel by jsi být magor, aby jsi neaplikoval tyto zkušenosti na podobně postavený barák, který se zhroutí sám do sebe do nultého patra.

      • To je docela zajimava analogie co jsi uvedl a v principu i pravdiva. Jenomze ma jeden hacek..a to je, ze ty zkusenosti, ktere od mala nasbiras a preberes od jinych, tak jsou zkusenosti tveho okoli-spolecnosti, ktera je sama uz nejak ovlivnena a omezena. Tudiz pokud budes potom neco posuzovat, budes to posuzovat vlastne optikou spolecnosti ve ktere zijes, ktera ale muze byt sama deformovana. Tudiz tve zavery nebudou korektni.
       Je na to takovy pribeh o moudrem krali v jednom kralovstvi, kde nekdo otravil vodu a vsichni poddani zblbli. On kral, mel vlastni studnu s vdou, ktera nebyla otravena a videl proto jasne, ze lidi z blbli. Nicmene protoze zustal sam a nebyl schopny se s nikym domluvit, tak se nakonec napil te otravene vody taky.. To je presne pripad spolecnosti, lidske skupiny, ktera je vzdycky nejakym zpusobem deformovana.

      • tombomino: Jistý si není nikdo ničím, i realitu kolem sebe vnímáme jen svými smysly, které mohou být ošáleny, vzpomeňme si na Matrix 🙂

       Když jedna strana předloží dlouhou řadu velmi věrohodných důkazů, jejich falzifikace by byla nadmíru obtížná a i ze statistického hlediska těžko ututlatelná (podílelo by se na tom mnoho lidí, ze kterých by někdo mohl promluvit), a druhá strana předkládá důkazy, které když jsou vyvráceny, vytáhne z rukávu další a tváří se u toho stejně smrtelně vážně jako předtím, tak racionálně uvažující člověk nemusí dlouho vybírat komu uvěří.

  • Co už dneska čekat? Nebudu jmenovat, ale jeden dlouholetej čtenář měl na starým fóru EHW takhle celý vlákno věnovaný „důkazům“ že Apollo bylo podvod. Léta to svědomitě plnil novejma a novejma materiálama. Teda ne že bych to četl, on šel vícero těmahle směrama, který mi nejsou zrovna sympatický (jemně řečeno), ale IIRC toho tam natahal fakt mraky.

   P.S. Ono lákadlo těch konspiračních teorií je mimo jiný v tom, že si navodím pocit, že jsem chytřejší než to „stádo“ a že jsem „to všechno prokoukl“ a „vyzrál na ně“ a tak podobně. No prostě to člověka přesvědčuje tím, že mu to mezi řádkama takhle lichotí, jakej je borec, když tomu uvěří. Po takovejch obkladech na ego musí být poptávka prakticky všude, takže proč ne u ajťáků a/nebo hráčů her.

 4. Lehce OT, ale k tématu. Doporučuji film „První člověk“, který je věnován právě Armstrongovi a přistání na Měsíci. Možná pak Crha a spol. pochopí, že Armstrong neměl ani povahu, natož důvod celý život křepčit radostí.