nVidia přiznává: nedaří se

0

Společnost Nvidia zaslala novinářům aktualizaci svých byznys plánů pro druhý fiskální kvartál, který v jejím případě končí 27. července 2008.

Tržby a marže za druhé čtvrtletí budou nižší, než společnost očekávala a plánovala, současný odhad tržeb za druhý kvartál činí 875 až 950 milionů USD, Kaliforňané plánovali 1,08 miliardy. Oficiálními důvody jsou slabý trh koncového uživatele celosvětově, zpoždění vydání nového čipsetu (MCP) a nutné zlevňování GPU GeForce kvůli konkurenčním produktům. I Intel a mírně AMD zažily druhý kvartál krizi, která má zřejmě spojitost s celkovou americkou recesí, slabým dolarem a zmíněnými celosvětově špatnými prodeji.

Nezávisle na tom Nvidia plánuje jednorázové náklady ve výši 150 až 200 milionů dolarů za druhý kvartál, jež putují na záruky, opravy, výměny a další výdaje spojené s slabými pouzdry či die různých verzích předchozích GPU a MCP pro notebooky (chyba se zřejmě týká například GeForce 8400M) Tento výdaj je způsoben produkty, kde byla problémovost vyšší než normální, za abnormální se nedala s výjimkou určitých notebookových produktů považovat nikde. Nvidia bude celou věc ohledně materiálu diskutovat a řešit se svými dodavateli, aby se pojistila proti opakování.

K selhání na poli notebooků se vyjádřil CEO firmy Nvidia, Jen-Hsun Huang: „Ačkoli problémy souvisely s kombinací materiálu čipů a systémového návrhu, máme zodpovědnost k zákazníkům převzít řešení vzniklých problémů na svá bedra. GPU je stále důležitější a stále komplexnější, takže nyní pracujeme mnohem úže s partnery v oblasti notebooků na tom, aby se podobná situace neopakovala. Prvním opatřením je změna výroby, resp. použitého materiálu na mnohem robustnější, dalším pak aktivní spolupráce na vývoji softwaru umožňujícího lepší tepelnou správu pro GPU v notebooku.“.

Společnosti Nvidia po oznámení ze dne na den klesla cena za jednu akcii z 18,5 USD na 12,5 USD. Kdo věří, že si v dalších kvartálech Jen-Hsunova firma spraví chuť, může tedy levně nakoupit a doufat ve zhodnocení.

Ohodnoťte tento článek!