nVidia prodala miliardu GeForce

0

Kalifornský nejen grafický gigant Nvidia a překvapivě tchajwanský výrobce čipů TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) se chlubí: je to něco přes týden, co Nvidia prodala miliardté jádro herní grafiky GeForce. CEO a jeden ze tří zakladatelů, Jen-Hsun Huang prohlásil:

„S naším blízkým partnerstvím s TSMC složitost našich zařízení narostla více než tisíckrát, umožňuje tak enormní pokrok v počítačích od telefonů přes PC a pracovní stanice až k výkonným datacentrům.“

Přiznám se, že jsme tento milník trochu zazdili, na druhou stranu, Nvidii trvalo prodat miliardu čipů téměř dvanáct let, takže dnes jednoduše oznamujeme, že Nvidia prodala miliardu a pár tisíc jader GeForce, snad se nebudete zlobit – vzhledem k události nachystané k dnešnímu odpoledni se to bude i docela hodit.

GeForce 256 z roku 1999
Jádro NV10 vyrobila TSMC 220nm výrobním postupem

Nvidia byla založena v roce 1993 a na podzim 1999 začala prodávat GeForce 256 s jádrem NV10, nástupce pro Rivu TNT2. GeForce 256 byla prodávána jako první GPU, Graphics Processing Unit vůbec. Jako první videokarta totiž GeForce podporovala DirectX 7.0 a měla vestavěnou hardwarovou T&L jednotku. Po GeForce 256 následovala řada GeForce 2, 3, 4, FX, 6, 7, 8, 9, 100, 200, 300, 400 a 500. Poslední dvě nesou kódové označení architektury Fermi, v druhé polovině letošního roku by měl Fermi nahradit 28nm Kepler a v roce 2013 potom Maxwell.

GeForce GTX 580 z roku 2010
Jádro GF110 vyrobila TSMC 40nm výrobním postupem

Čipy pro Nvidii stejně jako pro grafickou divizi AMD (ATI) vyrábí právě společnost TSMC, ta tedy určuje výrobní proces použitý u GPU a na rozdíl od soubojů na poli CPU tak nemůže ani jeden výrobce výrazně dlouhodobě zaostat díky klíčové věci – výrobě. Přejme oběma soupeřům i jejich třetímu protivníku, stále znatelněji dorážejícímu Intelu, hodně štěstí a více dobrých grafik na trhu.

Zdroj: TSMC

Ohodnoťte tento článek!