nVidia prý chystá čipset pro Sandy Bridge

0

Je tomu už nějaký čas, co se Nvidia stáhla z trhu čipsetů. Intel se ji snažil vyštípat, seč mohl, a AMD má (dle vyjádření Nvidie) příliš malý podíl na trhu, aby se vývoj čipsetů vyplatil. Podle serveru DigiTimes ale kalifornská společnost vyvíjí produkt, který by nahradil čipset Cougar Point (Intel řady P6x/H6x) pro procesory architektury Sandy Bridge.

DigiTimes se jako vždy odvolává na své zdroje mezi výrobci základních desek. Čip, který Nvidia údajně vyvíjí, má v sobě skrývat jižní můstek a grafické jádro; výrobcům prý ušetří náklady a bude vhodný i do menších, lehčích zařízení.


Zacílení právě na segment notebooků a all-in-one počítačů dává smysl: u nich totiž málokdo grafický akcelerátor vyměňuje a u tohoto řešení to zřejmě ani nepůjde. Nvidia nemá od Intelu licenci na výrobu čipsetů se sběrnicí DMI (přestože ta je v současné podobě jen převlečené PCI Express rozhraní), svůj grafický akcelerátor s I/O konektivitou by ale mohla napojit na PCI Express x16, který je za normálních okolností vyveden z procesoru ke slotu pro grafickou kartu.

Ze zprávy není zcela jasné, zdali má připravovaný čip nahrazovat výkonnější grafické jádro (s vlastními pamětmi), nebo půjde o řešení jen o něco málo výkonnější než IGP v procesoru. V tom případě se naskýtá otázka, zdali je vůbec pro takový produkt na trhu místo. Inu, vyčkejme a uvidíme. Zatím berte tuto zprávu s nadhledem. Ostatně, jak dlouho kolují (a jak často je někdo oživí) zvěsti o x86 procesoru z dílny Nvidie?

Zdroj: DigiTimes, Fudzilla

Ohodnoťte tento článek!