Nvidia prý chystá ještě větší slevy grafik GeForce RTX 3000, snaží se zbavit čipů Ampere

23
Nvidia Ampere GeForce RTX 3070 RTX 3080 RTX 3090 Founders Edition 1600
Karty Nvidia Ampere GeForce RTX 3070, RTX 3080 s RTX 3090 Founders Edition
-
Zdroj: Nvidia

Výkonnější modely grafik GeForce nedávno zlevnily, ale pokud váháte nad koupí, radši počkejte ještě chvíli. Během pár týdnů by prý mohly být zlevněné ještě o kus víc. A dolů mají jít i ceny Radeonů.

Nvidia minulý týden vydala předběžné finanční výsledky, v nichž zela díra o velikosti 1,4 miliardy $, způsobená propadem prodeje herních grafik GeForce. Asi to definitivně potvrzuje předchozí zvěsti, že na skladech po kryptoměnové horečce zůstalo příliš mnoho GPU generace Ampere. Nvidia již sáhla ke slevám, ale zatím to patrně nestačilo. Pokud teď váháte nad koupí, tak pozor: během pár týdnů prý ceny klesnou ještě víc.

V čínských médiích (ZOL a MyDrivers) se teď objevily zprávy, že u grafik GeForce by mělo dojít k dalšímu zlevnění, a to zřejmě okolo konce měsíce (srpna). Údajně jim to sdělily zdroje z výrobního řetězce. Tato zpráva je neoficiální, takže je třeba ji brát s nějakou rezervou, ale pokud se potvrdí, pak je asi záhodno zatím s koupí grafik aktuální dojíždějící generace počkat.

Nvidia již seškrtala ceny grafik minulý měsíc (týkalo se to zejména modelů s vyšší cenou, RTX 3080 Ti a vyšších). Prý to ale nestačilo. Nvidia má údajně pořád vyrobené velké množství highendového GPU GA102, které je na potvoru tím, která má být nejdříve nahrazeno novou generaci Lovelace, snad v září až říjnu. I značně drahé grafiky s čipem GA102 se během kryptohorečky velmi dobře prodávaly, a tak Nvidia patrně podlehla pokušení výrazně navýšit objem výroby tohoto GPU.

Podle ZOL a MyDrivers se na konec srpna chystá další zlevnění grafik GeForce, které by mělo jít hlouběji než předchozí slevy. EVGA například nedávno krátkodobě nabízela GeForce RTX 3090 Ti za 1150 dolarů, takže je možné, že Nvidia seškrtá její cenu na tuto úroveň trvale, pokud ji dokonce nezlevní ještě víc. Nicméně je otázka, zda třeba i 1000 $ pořád není příliš mnoho, když podle aktuálních drbů má v příští generaci stejný výkon jako GeForce RTX 3090 Ti poskytnout i mainstreamový a snad výrazně levnější model RTX 4070.

Slevy opět asi budou největší u GeForce RTX 3090 Ti, RTX 3090 a RTX 3080 Ti. Levnější karty Nvidia teď pořád prodává beze slev, nebo jsou dokonce v obchodech pořád předražené, takže u nich asi necítí takový tlak. Byť to se může změnit, jak se bude čas vydání nové generace blížit.

Nvidia obnovuje zastavenou výrobu RTX 3080 12GB

Snaha zbavit se čipů GA102 má zřejmě ještě jednu formu. Nvidia prý podle leakera s přezdívkou MEGAsizeGPU opět rozběhne výrobu karet GeForce RTX 3080 s 12GB pamětí, kterou prý na dva měsíce přerušila. Obnovení výroby na první pohled zní spíš jako důkaz, že s odbytem není problém, ale v tomto případě asi bude věc složitější.

Specifikace GeForce RTX 3080 uvádějící parametry 12GB varianty
Specifikace GeForce RTX 3080 uvádějící parametry 10GB i 12GB varianty, která je o něco výkonnější (zdroj: Nvidia)

Nvidia již má křemík GA102 vyrobený. V tomto případě nejde o to, že by nechala vyrobit další wafery, ale že ze současné (a příliš velké) zásoby čipů GA102 vyhradí víc na karty GeForce RTX 3080 12GB. Asi může jít o to, že se tyto karty budou vyrábět místo 10GB verze GeForce RTX 3080 v naději, že o 12GB karty bude mezi hráči větší zájem (a tedy se udá víc ze zásoby čipů GA102). Nebo by také asi tyto karty mohly být vyráběné na úkor modelů RTX 3090 a RTX 3090 Ti. V tomto případě by zase kalkul byl, že levnější a výhodnější model se v současných podmínkách prodá snáze než highendová a exkluzivně naceněná karta těsně před koncem své kariéry.

Slevy by měly být i u Radeonů, ale prý menší

Podle ZOL by mimochodem slevy neměly být jen u Nvidie, byť u té mají být větší. Podobně se prý dají čekat snížení cen také u Radeonů generace RX 6000 od AMD. Jeho slevy ale prý mají být menší než ty u Nvidie. Možná proto, že nová generace Radeonů vyjde o něco později (prý až v listopadu), ale důvody mohou být i jiné. I u této značky ale tedy asi uděláte lépe, pokud s případnými nákupy alespoň dva nebo tři týdny počkáte.

Zdroje: ZOL, MyDrivers VideoCardz (1, 2), MEGAsizeGPU

Nvidia prý chystá ještě větší slevy grafik GeForce RTX 3000, snaží se zbavit čipů Ampere
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.84%) 19 hlasů

23 KOMENTÁŘE

 1. Ja mam RTX 3080 10GB za 22k, ale klidne si za 15k koupim i RTX 3080 12GB, abych NVidii pomohl. Jenze na CZC je maji vsechny vyprodane, akorat jedna Asuska tam je za 25k, takze dost predrazena.
  Stejne by me zajimalo, jestli Olsan keca a zadne slevy se nekonaji anebo se jedna o komplot prodejcu grafik, kteri je nechteji prodavat, proto je maji bud totalne predrazene nebo je pro jistotu nemaji vubec.

   • V domacim PC mam RTX3080, v PC na chalupe GTX1080. Klidne to tam zupgraduju taky, bude-li to za peknou cenu pekne se slevou pod MSRP, ale ceny v obchodech jsou diametralne odlisne od cen v clancich. Bud prodejci bojkotuji NVidii nebo novinari tradicne kecaji a papouskuji nesmysly jeden od druheho.

      • Opravdu nechápu. Eufemismus? Tak to máme asi rozdílnou představu o eufemismu. V čem ten Váš eufemismus spočívá? Přiznám se že Vám ale vůbec nerozumím.

      • Eufemismus: „koupim i RTX 3080 12GB, abych NVidii pomohl“

       Ja fakt nevim, jak ti to vysvetlit, to zes to nepochopil, mi napovida, ze ti to vysvetlit nedokazu. Sorry. 🙂

      • Pane kolego, nevím jestli byste neměl trochu zagooglit a najit si definici slova „eufemismus“, páč to co jste napsal to určitě není 🙂

      • wiki:
       „Eufemismus neboli meliorativum je vyjádření, které zmírňuje, zlehčuje, zjemňuje či přikrašluje skutečnost či zdůrazňuje její pozitivní stránku, případně nahrazuje vulgarizmus.“

       Vic nevim, co k tomu dodat. Vidim to tam dokonale.

      • Redmarx 18.8.2022 at 21:56

       Ale houbeles. Eufemismus (řidčeji také eufemie, z řec. „eu“ – dobře a „fémi“ – mluvím) neboli meliorativum je vyjádření, které zmírňuje, zlehčuje, zjemňuje či přikrašluje skutečnost či zdůrazňuje její pozitivní stránku) Je to v podstatě karsořečení nebo marketing . A co jste tedy tak chvalořečil?

       Podle mne jste jenom nepřímo prohlásil že je Nvidia je na tom špatně a potřebuje pomoci. Za to by by Vám AMD fan klub jedině tleskal.

      • @Dedekhribb

       „…meliorativum je vyjádření, které zmírňuje, zlehčuje, zjemňuje či přikrašluje skutečnost či zdůrazňuje její pozitivní stránku“

       „Podle mne jste jenom nepřímo prohlásil že je Nvidia je na tom špatně a potřebuje pomoci.“

       Pořád nic?

      • Simi 19.8.2022 at 13:26

       To jako, že teď po krypto žních potřebuje Nvidia pomoci? To není zlehčování či pochlebování ale nebetyčná hloupost nebo naopak pošklebování se Nvidii jak tam jsou neschopní.

       Proto pořád nic.