Nvidia prý možná uvede nejdřív ořezaný Pascal s GDDR5 a až poté plný s GDDR5X

0

V množství informací (uniklých a někdy možná částečně spekulativních) týkajících se příchodu nových 16nm grafik Nvidie vyvstává zatím jeden závažný problém. Většina zdrojů klade uvedení těchto karet do června, někdy dokonce ještě na konec května. Zároveň se ale také objevují informace, že mají být vybaveny novou technologií pamětí GDDR5X. Ty by mohly výkonu velmi pomoci, mají se však teprve začít vyrábět. Jak by tedy bylo možné tyto protichůdné podrobnosti sladit?

Jedna možnost už se objevila ve spekulacích na různých fórech: že by totiž dotyčné grafické čipy mohly existovat jak ve verzi s pamětí GDDR5X, tak i s běžnou GDDR5. Čerstvě uniklá fotka zřejmě skutečně potvrzuje, že čip GP104 se s GDDR5 párovat buď bude, nebo alespoň může. Za reálnost tohoto scénáře se včera postavil web Bits and Chips, podle něhož mu nyní již nasvědčuje řada poznatků (doufejme, že nejde jen o tu jednu fotku a hlasy na fórech).

 

GP104 má prý řadič obojetný

Podle Bits and Chips pro GPU GP104 existují dvě verze PCB pro oba standardy pamětí (jejich pouzdra se fyzicky liší) a v souladu s tím by také samozřejmě řadič čipu musel umět pracovat s oběma technologiemi. To ovšem není nic nemyslitelného. GDDR5X z GDDR5 vychází a Micron uvádí velkou příbuznost jako jednu z výhod. Zatímco současná podpora HBM2 a GDDR5(X) je velmi nepravděpodobná věc, kombinace, o níž jde zde, je asi snadná a nestojí mnoho tranzistorů navíc. Nejspíš by se dala přirovnat k tomu, když GPU podporuje zároveň DDR3 a GDDR5.

Údajná fotografie čipu Nvidia GP104. Pozor, kocour nebude součástí sériových verzí (Zdroj: Chiphell)
Údajná fotografie čipu Nvidia GP104, vedle pamětí GDDR5 (Zdroj: Chiphell)

Podle Bits and Chips by GDDR5 byla použita na nižších modelech s variantou čipu „GP104-200“, a poté by pak mohly vyjít dražší a silnější vybavené GDDR5X a dosahující tak až o polovinu lepší propustnost (pokud by šlo o 8GHz GDDR5 a efektivně 12GHz GDDR5X). Verze s GDDR5 by mohly na trh jít hned poté, co by byla masová výroba GPU úspěšně rozjeta, kdežto s druhou verzí by se poté mohlo bez problémů počkat na dobu, až bude dostatečná dostupnost pamětí GDDR5X.

Tato druhá verze by údajně měla používat verzi čipu „GP104-400“. Odlišnost v číselném označení dle Bits and Chips znamená, že prve s pamětí GDDR5 by vyšla jen ořezaná verze GPU a plný počet stream procesorů by byl dostupný až později a jen v kartách s GDDR5X. Lze tedy říci, že při tomto scénáři by nejprve vyšlo cosi GTX 1070 (ale více ořezaná než GTX 970), a až později vyšší model GTX 1080, který by měl větší výkonnostní odstup, než je obvyklé.

Čip GDDR5X od Micronu (Zdroj: AnandTech)
Čip GDDR5X od Micronu (Zdroj: AnandTech)

 

Oponentní únik: Highend v květnu, mainstream v červnu?

Toto vše zní dost logicky, ovšem aby to nebylo tak jednoduché, na webu SweClockers, jenž má co do plánů Nvidie velmi dobré zdroje (a byl bych spíše nakloněn mu věřit), se objevila poněkud protichůdná zvěst. Podle jeho zdrojů údajně Nvidia chystá uvedení nové grafiky či grafik, které mají nahradit modely GTX 980 a také GTX 980 Ti, již na konec května. A až poté, tedy v obráceném pořadí, má v červnu má přijít náhrada za model GTX 970. Označení není také stále jasné, Nvidia by prý místo čísel jako 1080/1070 mohla přinést nějakou větší změnu systému názvů.

Na jednu stranu je možné tuto verzi skloubit s výše zmíněným scénářem – a to tak, že by všechny modely uvedené v květnu a červnu byly jen kartami založenými na onom ořezaném GP104-200 a paměti GDDR5. Problém je, že s tím SweClockers nesouhlasí a drží se své linie, že tyto novinky již pojedou na pamětech GDDR5X – či asi alespoň některé. Mýlit se plně nebo částečně mohou asi oba z těchto webů, takže rozlousknutí záhady zůstává ještě ve vzduchu. Možnost duální podpory GDDR5 a GDDR5X bych ale rozhodně nezavrhoval.

Asi ještě více než tradičně zde však musím zdůraznit, že se tu potýkáme s nepotvrzenými a možná i spekulativními informacemi, takže vše berte s patřičnou rezervou. Burzovní spekulace bych na těchto zvěstech zatím rozhodně nestavěl.

Referenční GeForce GTX 970

 

GP104 a jeho pozice

Pro ty z vás, kteří se ve jménech GPU a jejich umístění na trhu úplně neorientují, si ještě dovolím malé „opáčko“. Zde probíraný čip GP104 bude zřejmě nejvýkonnější variantou architektury Pascal pro herní grafiky GeForce 16nm generace, jeho role bude podobná jako v roce 2012 čipu GK104 nebo v roce 2014 GM204. Větší čip GP100 s pamětí HBM2, který Nvidia odhalila minulý týden, se asi – přinejmenším letos – v herních kartách neobjeví. Pozice aktuálního čipu GM200 tedy na nějakou dobu zůstane neobsazená, respektive dočasně držená čipem GP104, a skutečně highendové řešení přidá Nvidia až později. Naopak pod GP104 by se měl nacházet mainstreamový čip GP106 (pro nějž již asi známe velikost), který přijde na pozici GPU GM206.

Zdroje: Bits and Chips, SweClockers

Nvidia prý možná uvede nejdřív ořezaný Pascal s GDDR5 a až poté plný s GDDR5X

Ohodnoťte tento článek!