Nvidia prý odložila vydání Titanu Z. Musí kvůli Radeonu R9 295X2 zvedat takty?

0

Jak jste si u nás mohli přečíst minulý týden, dnešek měl být (vedle APU Mullins a Beema od AMD) také dnem uvedení highendové (či možná rovnou luxusní) grafické karty GeForce GTX Titan Z. Zdá se ale, že tyto neoficiální informace se nakonec nepotvrdí – byť ne proto, že by byly vyloženě mylné. Zdá se totiž, že sama Nvidia původně určené datum vypuštění odložila a Titan Z se do obchodů vydá se zpožděním.

I tato informace je neoficiální, pročež ji berme s rezervou, pochází však od (dle mého názoru) důvěryhodného a spolehlivého webu SweClockers. Podle tohoto serveru Nvidia původní plány změnila, a to možná (pozor, zde už se asi pohybujeme ve sféře drbů) kvůli výkonu Titanu Z. Ten má údajně značně nižší takty obou čipů GK110 oproti jednočipovému Titanu Black či GeForce GTX 780 Ti. Naproti tomu Radeon R9 295X2 takto podtaktován není, a Nvidii by tím pádem hrozilo, že výkon duálního Titanu za konkurencí zaostane, což by u dvakrát dražší karty mohl být problém: Titan Z má stát 3000 USD oproti 1500 USD za duální Radeon.

Pokud jsou tyto informace pravdivé, Nvidia se možná rozhodla změnit parametry Titanu Z (podobně jako třeba AMD vylepšovalo před uvedením Radeon R9 290). Zvýšení taktů by duálního velkého Keplera posunulo výkonem dál, ovšem za cenu horších provozních vlastností. Zde je důležité, že chlazení Titanu Z je běžné vzduchové, takže si karta nejspíš nemůže dovolit takovou spotřebu, jako již zmíněný Radeon s kapalinovým okruhem. Nvidia by ale teoreticky mohla s vydáním čekat například i na určité optimalizace v ovladačích.

Takto mají vypadat parametry GeForce GTX Titan Z podle vyhledávače cen HardwareSchotte.de
Takto mají vypadat parametry GeForce GTX Titan Z podle vyhledávače cen HardwareSchotte.de

Domněnkám, že Nvidia Titan Z musí přepracovat kvůli výkonu, zřejmě nasvědčují údajné parametry karty, zveřejněné webem VideoCardz. Pocházet by měly z německého obchodu, který do ceníku předčasně zařadil kartu od Zotacu. Ta má mít údajně základní takt GPU (která mají aktivních všech 2880 stream procesorů) jen 695 MHz, s průměrným boostem na 730 MHz. Pro srovnání, v Titanu Black GPU běží na frekvencích 889–980 MHz (základ, boost). Dle VideoCardz jsou tyto takty příliš nízko, než aby s nimi Nvidia mohla kartu vydat, a nemohou tedy být finální.

Paměť o kapacitě 2 × 6 GB je podle údajů z obchodu taktována na 6 GHz (6008 MHz) efektivně. Ovšem pozor, to nekoresponduje s tím, co sama Nvidia publikovala na GeForce.com: podle informací z března (marca) měl být efektivní takt pamětí 7 GHz. Uniklé specifikace tedy mohou obsahovat chyby – je tudíž otázka, zda jim lze věřit výše uvedené takty GPU.

Aktualizováno (30. 4. 2014):
Ještě 29. dubna (apríla) zveřejnil Asus tiskovou zprávu, v níž dostupnost či vydání Titanu Z oznamuje, takže to chvíli vypadalo, že zvěsti o odkladu byly liché. Zdá se ale, že šlo jen o nedopatření ze strany Asusu, společnost již tiskovou zprávu stáhla.

Mimo to, že v ní hovořila o uvedení včera, byly součástí i plné parametry karty, které zaznamenal web VideoCardz. Asus již uvádí vyšší frekvence: paměti mají dle TZ běžet skutečně na 7 GHz (obě sběrnice budou mít plnou šířku 384 bitů), oba čipy budou mít po 2880 aktivních stream procesorech. Takt GPU je podle Asusu 705 MHz v základu, ale až 876 MHz s boostem. Nevíme nicméně, zda se do těchto specifikací třeba ještě nepodepíše ono přehodnocování parametrů směrem nahoru, o němž se nyní spekuluje. Ani tato čísla tedy ještě nemusí být finální.

 

Jak se to tedy s GeForce GTX Titan Z vyvine, zůstává nejasné. O tom, za jak dlouho by se nakonec karta měla začít prodávat, totiž žádné nové informace nejsou. Podle toho, co znělo na GTC, měla být tato duální karta odhalena ještě během nyní končícího měsíce, zdá se ale, že dubnový (aprílový) termín už Nvidia nestihne.

GeForce GTX Titan Z, údajně finální prodejní karta. Záslepka je již plně tříslotová
GeForce GTX Titan Z, údajně finální prodejní karta. Záslepka je již plně tříslotová

Jako určitou útěchu se alespoň můžete pokochat snímky údajně již finálního prodejního kusu karty. Povšimnout si můžete například již evidentně tříslotovou záslepku (což je u referenční karty GeForce tuším poprvé, ale nepovažoval bych to za závažnou nevýhodu). U prototypu, jehož snímky jsme viděli dříve, byl místo toho plech o něco zkrácen, snad aby tolik nebilo do očí, že chladič zasahuje do třetího slotu. Jak také můžete vidět, z rubové strany má PCB Titanu Z robustně vyhlížející vyztužující plech, který by měl také pomoci s chlazením paměťových čipů.

GeForce GTX Titan Z, údajně finální prodejní karta

Zdroje: SweClockers, VideoCardz

Ohodnoťte tento článek!