Nvidia prý posunula GeForce GTX 1060 o měsíc, bude za týden. Máme údajné ceny

0

Předevčírem před vypuštěním Radeonu RX 480 přišlo jedno překvapení – na webu totiž kdosi publikoval údajné snímky jeho soupeře, kterého chystá Nvidia. Z dalších zdrojů se zase současně objevily zprávy, že by tato karta mohla jít na trh dříve, než až někdy na podzim, jak se jednu dobu proslýchalo. Dle informace údajně od některé tchajwanské firmy by se tyto karty mohly objevit už jen za několik málo dní, údajně začátkem července. Zřejmě na tom něco bude, jelikož nenadálý příchod mainstreamového Pascalu rychle nabývá reálné obrysy.

Web BenchLife.info, který přišel už s první zprávou o červencovém termínu, nyní přinesl i konkrétní datum. GeForce GTX 1060 podle něj má přijít již 7. července, tedy doslova už za týden. Půjde ovšem po vzoru GTX 1080 a GTX 1070 o papírové uvedení, kdy karty ještě nebudou dostupné. Snad by ale mohly vyjít recenze. Fyzickou dostupnost v prodeji podle BenchLife bude karta mít 14. července. Jak podotýká web VideoCardz, zhruba ve stejné době, kdy by se měly začít objevovat nereferenční Radeony RX 480. Zda se GTX 1060 objeví rovnou také v nereferenční formě, nebo jen v referenční, zatím nikde řečeno není.

Nvidia GeForce GTX 1060, referenční chladič (Zdroj: Reddit)
Nvidia GeForce GTX 1060, referenční chladič (Zdroj: Reddit)

To, že o GeForce GTX 1060 prosákla ven zvěst tak náhle a krátce před údajným dnem odhalení, možná není jen tak a původní plán mohl být jiný. Podle webu DigiTimes měla totiž původně GTX 1060 jít na trh později. Tyto záměry ale byly ze strany Nvidie údajně přehodnoceny a uvedení bylo posunuto dopředu asi o měsíc (což by – je-li to pravda – znamenalo, že původně se počítalo se srpnem). DigiTimes to podává tak, že Nvidia může reaguje na agresivní cenu včera vydaných Radeonů RX 480 a možná bude nakonec GeForce GTX 1060 prodávat za nižší cenu, než původně zamýšlela. Zda je to ale pravda, těžko říct.

 

Mainstreamové Pascaly budou dražší než Polarisy

Podle Benchlife mají tyto karty totiž mít cenu vyšší. Za levnější model s 3 GB paměti GDDR5 má prý Nvidia chtít 249 dolarů a za dražší vybavený 6 GB prý 299 dolarů. V přepočtu a s DPH by to bylo asi 7350 Kč a 8850 Kč (v prvních dnech či týdnech prodejů ale mohou být ceny vyšší, jak nyní pozorujeme u již vydaných modelů nové FinFETové generace). Tyto sumy prý mají být za referenční verzi, teoreticky by se tudíž asi mohly objevit i levnější nereferenční modely, pakliže Nvidia zase nasadí svůj zvláštní manévr s „Founders Edition“.

 

 

Benchlife opět uvádí, že tyto karty by měly být založené na čipu GP106, nikoliv na ořezaném GP104 z vyšších modelů. Údajně by snad měly existovat dvě konfigurace tohoto GPU, GP106-400 a GP106-300, což by asi mohla být neúplná ořezaná podoba. Pokud jsou pravdivé kapacity pamětí 3 a 6 GB, pak by asi měla být použita 192bitová sběrnice. BenchLife také uvádí detail, že karty nebudou podporovat SLI (nebo jen nemají konektory?).

GPU samo má prý dle starších předpokladů nést 1280 stream procesorů, tedy opět polovinu toho, co G104 (GM206 bylo totiž přesně půlkou čipu GM204). Nevím ale, jestli to má BenchLife skutečně ověřeno, nebo jen vychází z těchto starších domněnek, takže zatím raději počkejme na konkrétnější úniky specifikací, které by se ještě před vydáním dozajista někde měly objevit.

Zdroje: BenchLife, DigiTimes, VideoCardz

Nvidia prý posunula GeForce GTX 1060 o měsíc, bude za týden. Máme údajné ceny

Ohodnoťte tento článek!