Nvidia prý přeskočí 10nm proces, přejde až na 7 nm. Lowendové Pascaly na 14 nm?

0

V minulosti se objevovaly zprávy, že by Nvidia mohla podobně jako AMD po dlouhých letech začít vyrábět své čipy i jinde než v TSMC. Nicméně GPU architektury Pascal se opět rodí na 16nm procesu tohoto tchajwanského lídra mezi zakázkovými výrobci. Ovšem nyní se objevily zvěstíi o tom, že by se ve výrobním zázemí karet GeForce mohlo docela dost změnit, včetně samotného dodavatele.

Použije Nvidia stejný proces, jako AMD?

Zprávy se tohoto druhu v závěru uplynulého týdne objevily hned dvě. První z nich oživuje starší zprávy o tom, že by se o výrobu GPU firmy Nvidia mohl ucházet Samsung. Web Fudzilla převzal tuto informaci z korejských novin Chosun Biz, takže s hodnocením bych byl opatrný, k obvyklé nezaručenosti se zde přidává ještě ošidná jazyková bariéra, zprávy tohoto druhu se často ukáží jako chybné. Tyto korejské zdroje však tvrdí, že spolupráce na výrobě nakonec přece jen klapla, a že Nvidia začne někdy v zbývajících měsících roku vyrábět GPU na 14nm procesu Samsungu – tedy s technologií, kterou prostřednictvím GlobalFoundries (přes licenci) používá také AMD.

Ani jedna z firem vcelku očekávatelně nic nepotvrdila, údajně ale má jít o výrobu GPU s architekturou Pascal. Výroba se údajně testuje, první komerční dodávky mají však prý proběhnou ještě letos. Je trošku zvláštní, že korejský zdroj mluví o čipech „příští generace“ a výrobě někdy před koncem roku, když architektura Pascal je už ve formě čtyř různých GPU ve výrobě – u TSMC. Motivací pro nasmlouvání Samsungu by údajně mohly být potíže se zajištěním stabilního objemu výrobní kapacity u TSMC či snaha o diverzifikaci dodavatelů (která dává určité zajištění před náhlými problémy a může sloužit i jako nástroj k vyjednání lepších cen).

Snímky čipu Polaris 10 z Radeonu RX 470 (autor: Fritzchens Fritz)
Snímek čipu Polaris 10, vyráběného na 14nm procesu Samsungu (autor: Fritzchens Fritz)

Nezdá se příliš pravděpodobné, že by Nvidia vytvořila „záložní“ vrze již vyráběných čipů na druhém nekompatibilním procesu, což by znamenalo velké náklady navíc (které si může dovolit třeba Apple při obrovských ziscích z drahých mobilů, ale u Nvidie by to asi nebylo finančně výhodné). Pokud je tedy zpráva vůbec pravdivá, mohlo by možná místo toho jít buď o budoucí architekturu následující po Pascalu (Volta?), nebo o lowendové Pascaly, které ještě nebyly vydány – tedy čipy GP107 a GP108. Pokud ovšem nejde kompletně o omyl.

 

Skok až na 7 nm?

Jak už bylo řečeno, kromě tohoto „drbu“ se objevil shodou okolností ještě jeden, týkající se Nvidie. Tato zpráva pochází pro změnu od novináře Ashrafa Eassy z webu Motley Fool (zaměřeného na investování do akcií). Na svém Twitteru píše, že se dostal k informacím naznačujícím, že by Nvidia mohla přeskočit 10nm proces, který by byl logickým kandidátem na další krok po 16nm Pascalu. Podle Eassy ale existují poměrně silné doklady pro to, že Nvidia přejde rovnou až na 7nm proces a do této doby by tedy asi zůstala na 16nm technologii.

Za předpokladu, že novější výrobní postup přinese potenciál pro lepší výkon (skrze nižší spotřebu tranzistorů), by vynechání 10 nm nedávalo smysl a riskovalo ztrátu v konkurenceschopnosti. Nicméně podobná zpráva se objevila i ohledně AMD (opět mluví o přeskočení 10nm ve prospěch 7nm kroku), což by možný mohlo znamenat, že na těchto zvěstech něco je.

Nvidia GeForce GTX 1060 (Zdroj: NordicHardware)
Čip GP106, 16nm proces TSMC (Zdroj: NordicHardware)

Je možné, že 10nm proces firmám v propočtech zatím přináší příliš malá zlepšení, než aby se jim vyplatilo na něj přejít. Možná, že se začíná rýsovat opakování situace, kterou si AMD s Nvidií vyzkoušeli u 20nm procesu, který po stránce GPU skončil fiaskem. Zřejmě se hodil jen k produkci mobilních SoC pro telefony, jelikož všechna GPU plánovaná na této technologii byla zrušena.

Podle některých signálů nebudou 10nm procesy TSMC a Samsungu kompletním upgradem technologie – použité tranzistory by mohly zůstat na podobné úrovni jako u 16nm/14nm technologií, a vyměněna by byla zejména vrstva kovových spojů (BEOL), která je v současnosti převzatá ze starší 20nm technologie. Pokud tomu tak bude, dojde ke zlepšením zejména v ploše čipů, méně ale asi ve spotřebě a frekvenčním potenciálu. Tím pádem by 10nm GPU možná neměla o moc lepší vlastnosti než 14/16nm, až na velikost čipu – jenže ta by asi zase byla vykoupena horší cenou za wafer.

Zda je motivace údajného ignorování 10 nm u AMD a Nvidia takováto, nevíme. Jak velkým upgradem 10nm proces bude ve skutečnosti, zatím není jasné. Nabízí se tudíž i možnost, že faktorem je zde čistě načasování a nikoliv kvalita – tedy že 10nm proces bude dostupný s příliš malým předstihem před 7nm, a přeskočen bude proto. A samozřejmě také musíme pamatovat na to, že tyto zvěsti se mohou ukázat jako chybné a 10nm GPU se přece jen v produkci Nvidie objeví.

Zdroje: Fudzilla, Ashraf Eassa

Nvidia prý přeskočí 10nm proces, přejde až na 7 nm. Lowendové Pascaly na 14 nm?

Ohodnoťte tento článek!