Nvidia prý zastavila výrobu a uvedení GeForce RTX 3090 Ti, údajně byly objeveny problémy

12
Nvidia GeForce RTX 3090 Ti ukázaná během prezentace na CES 2022 1600
Nvidia GeForce RTX 3090 Ti ukázaná během prezentace na CES 2022
-
Zdroj: Nvidia, via VideoCardz

Nvidia narazila na problémy při výrobě grafiky, která má být novou nejvýkonnější kartou generace Ampere. Jak dlouho bude trvat je opravit a kdy se karta bude moci začít prodávat, zatím není jasné.

Nvidia minulý týden na CES 2022 oznámila GeForce RTX 3090 Ti, novou nejvýkonnější grafiku generace Ampere. Zatím jen předběžně (máme například parametry, ale jen z neoficiálního zdroje), ale více mělo být odhaleno tento měsíc a 27.1 pravděpodobně mělo být reálné uvedení. Ale premiéra se zdá se odkládá, Nvidia prý narazila na problémy a náhle pozastavila začínající výrobu karet. Jak velké zdržení nastane, není jasné.

Varovnou zprávu o GeForce RTX 3090 Ti nejprve vydal TweakTown, nicméně poté web VideoCardz přidal, že se mu totéž podařilo ověřit i u jeho informátorů (nejsou-li to ovšem titíž…). O co jde? Karty GeForce RTX 3090 Ti už se zřejmě měly začít vyrábět, ale Nvidia teď proces zastavila a informovala výrobce karet, že mají výrobu stopnout. Nejde o zrušení, ale jen o dočasné pozastavení, ovšem je to hodně nezvyklá věc.

Odhalení na CES 2022 zatím neslibovalo přímo vydání tento měsíc, jen „více informací 27. 1.“, tudíž toto nebude posunutí veřejně oznámeného termínu. Ovšem firma prý měla původně další odhalení naplánované pod NDA už na tento týden, takže je možné, že už v tuto chvíli měly být oznámené parametry a datum, kdy se model začne i prodávat. Tato marketingová akce byla ale podle TweakTownu kvůli pozastavení plánů na uvedení zrušena.

Problémy v BIOSu karty i v hardwaru?

Důvodem, proč Nvidia pozastavuje výrobu je to, že s GeForce RTX 3090 Ti jsou údajně nějaké problémy, které patrně nepůjde vyřešit na úrovni ovladačů. Podle VideoCardz jeho zdroje potvrdily, že jsou nějaké potíže nebo budou třeba nějaké změny ve firmwaru GeForce RTX 3090 Ti, ale zároveň nastal i nějaký vyloženě hardwarový problém. Výrobci nyní prý čekají na to, až Nvidia přejde s řešením.

PCB pro custom karty Nvidia GeForce RTX 3090 s konektorem NVLink
PCB pro custom karty Nvidia GeForce RTX 3090 s čipem GA102 (Zdroj: Bykski)

Důvod pro zastavení výroby je v případě problémů s firmwarem to, aby se do karet při výrobě mohla nahrát už opravená verze a nemuseli tak činit uživatelé nějakým manuálně staženým a spuštěným nástrojem. Vážnější by ale mohly být problémy hardwarového charakteru – ty by si totiž mohl vyžádat nějakou úpravu PCB, takže zde by byla nutnost stopnout výrobní linky ještě naléhavější.

V čem přesně problém má být, to zatím zdroje těchto webů neříkají. Asi by nemělo jít o erratum, tedy zásadní chybu v čipu. GeForce RTX 3090 Ti nepoužívá nové GPU, jde jen o plně aktivovaný čip z grafik RTX 3080 (Ti) a RTX 3090, navíc také běžící na vyšších taktech. Konfigurace RTX 3090 Ti ovšem stejný čip provozuje na výrazně vyšší spotřebě. TDP nepřetaktované referenční karty má být podle úniků 450 W – s cílem dostat tak z GPU vyšší takty a vyšší výkon.

Je teoreticky možné, že s tímto zvýšením taktů a spotřeby se opět vrátily problémy se stabilitou, které měla GPU Ampere ze začátku v roce 2020 (vyřešila je změna na úrovni ovladačů, asi upravující řízení boostu). Zajistit stabilní napětí z napájecí kaskády při takovýchto úrovních příkonu a proudů asi není úplně snadné.

Druhým možným zdrojem problémů by ještě mohly být paměti GDDR6X. GeForce RTX 3090 Ti je totiž podle uniklých drbů má provozovat na dosud nejvyšší frekvenci – na 21,0 GHz efektivně místo 19,5 GHz v RTX 3090. Opět je teoreticky možné, že se ukázalo, že tato plánová frekvence není s řadičem čipu GA102 a PCB navrženými pro karty úplně stabilní.

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti ukázaná během prezentace na CES 2022 1600 1
Nvidia GeForce RTX 3090 Ti ukázaná během prezentace na CES 2022 (zdroj: Nvidia)

Uvedení karty asi bude později, než byl plán

Jak dlouhé zdržení bude, není jasné, ale ty druhy problémů, které by mohly nastat, by asi Nvidia mohla odstranit poměrně rychle. Zastavení výroby asi znamená, že start prodeje karet bude muset být o něco posunutý, ale zdržení by asi mohlo být jen pár týdnů.

Nvidia by nejspíš mohla počkat se stanovením nového termínu odhalení parametrů a poté startu prodeje GeForce RTX 3090 Ti až do doby, než bude řešení zmíněných problémů vyvinuté a ověřené.

Zdroje: TweakTown, VideoCardz

Nvidia prý zastavila výrobu a uvedení GeForce RTX 3090 Ti, údajně byly objeveny problémy
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 14 hlasů

12 KOMENTÁŘE

  1. Me bavi, jak si NVidia vzdycky neco navrhe, pak prijde za Samsungem a vyrobte nam to. Samsung na to, to neumime. NVidia se zdesi, ze uz ten produkt na tom postaveny ohlasila. 😀
    Huang podle meho nazoru senilni, protoze to co predvadi NVidia uz je naprosta parodie.