Nvidia prý zrušila svou reakci na Radeon R9 380X. Domnělá GTX 960 Ti odložena

0

Když byl minulý týden na svět vypuštěn Radeon R9 380X, přišel do cenového pásma, v kterém Nvidia nemá žádnou přímou protiváhu. Z toho důvodu se už v létě spekulovalo, že by mohla přijít nějaká nová karta GeForce, která by zde díru zalepila a postavila se mezi modely GTX 960 a GTX 970. Očekávání byla taková, že tento model se vynoří krátce pro Radeonu R9 380X, takže by Nvidia mohla parametry nastavit, aby měla kartu atraktivnější. Ovšem z tohoto plánu v průběhu posledních měsíců či týdnů údajně sešlo.

Pokud by karta Nvidie měla skutečně přijít jako reakce, objevila by se patrně už do Vánoc a touto dobou už by o ní musely rychle unikat informace. Tudíž už je velmi pravděpodobné až evidentní, že do konce roku nepřijde. Podle webu BenchLife.info (jenž má personální kontinuitu s dříve velmi dobře informovanou čínskou VR-Zone) to tak ale původně plánováno nebylo.

Chris.L z tohoto webu píše, že zákulisní zdroje v době před příchodem Radeonu R9 380X nějakou dobu tvrdily, že Nvidia odpověď chystá a její uvedení mělo právě následovat po kartě od AMD. Aktuálně byla ale tyto plány odloženy na pozdější dobu. To znamená, že tuto zimu a Vánoce zůastane model R9 380X bez odpovědi.

ZOTAC GTX 950 (referenční takty)
GeForce GTX 950 (Zotac)

Je zajímavé, že podle BenchLife není z dostupných informací úplně zřejmé, co za kartu tato GeForce měla být. Nejlogičtější by byla karta stejně jako R9 380X silnější než GTX 960, která by se mohla jmenovat GTX 965 nebo GTX 960 Ti. Údajně ale ve hře byla i možnost, že by nová karta nesměřovala na tyto příčky cenového žebříčku, ale naopak níž. Údajně by tak mohla místo toho být vydána karta GeForce GTX 950 Ti nebo něco na ten způsob.

 

Bohužel tedy nevíme, zda by mohlo jít třeba o čip GM206 s 896 stream procesory (sedm aktivních SMM z osmi), nebo naopak plnou verzi s takty vyhnanými výše než u GTX 960. Nebo zda by dokonce nemohlo jít o derivát GM204. Podle BenchLife by však tento zvažovaný nebo chystaný model měl být určitě ještě založen na architektuře Maxwell a 28nm procesu. Pascal se údajně dá čekat až později, připraven prý bude nejdříve ve druhém kvartále 2016 (ovšem zde se asi jedná spíše o odhad, ne o konkrétní informaci o tom, kdy by tato GPU měla přijít).

GPU Nvidia GM206 (Zdroj: Zotac)
GPU Nvidia GM206 (Zdroj: Zotac)

Plán na tuto kartu by ale podle zprávy BenchLife neměl být úplně zrušený, nýbrž jen odložený. K uvedení by tak stále mohlo dojít, prý možná v únoru, nebo později. Ovšem zda jsou tyto informace přesné nebo zda se objeví GTX 950 Ti, GTX 960 Ti, nebo obojí, to lze teď těžko říct.

Zdroj: BenchLife

Ohodnoťte tento článek!