Nvidia se už prý připravuje na prasknutí těžní bubliny. Odložila ale výrobu GPU Turing

13

Horečka kolem těžení kryptoměn stále vládne trhu s grafickými kartami a způsobila výrazné předražení většiny sortimentu nebo nedostupnost v obchodech. Zdá se ale, že by se mohl rýsovat její konec, nebo alespoň potenciál k jejímu zmírnění. Nvidia nyní údajně přistupuje ke krokům, které naznačují obavy z prasknutí těžební bubliny a přípravu na následnou situaci na trhu.

Tuto zprávu přinesl web DigiTimes působící na Tchaj-wanu a získávající informace z tamního ekosystému počítačových výrobců a firem. Podle těchto zdrojů údajně „těžební průmysl“ okolo kryptoměn začíná jevit známky zpomalení a snižující se poptávky po GPU. Nvidia, jejíž prodeje byly stejně jako u AMD vlivem těžení značně zvýšené, proto údajně přistoupila k určitým opatřením, které jsou přípravou na efekty, které by prudký propad těžařské poptávky způsobil.

Nvidia údajně partnerským výrobcům grafických karet zakázala, aby veřejně propagovali těžení kryptoměn (a tím k němu lákali nové zákazníky). Zároveň už údajně také nesmějí aktivně prodávat grafiky přímo kryptohorníkům. Tato opatření mají zmírnit míru, v které GPU plynou do odvětví kryptoměn a více je nasměrovat zpět do jejich jádrového segmentu počítačových hráčů, který vysokou poptávkou těžařů, ochotných platit podstatně vyšší ceny, dosud značně trpěl. To by bylo pozitivní i čistě o sobě, ovšem podle DigiTimes je za tímto krokem obava z toho, že těžní trh přejde do útlumu a podobně jako v roce 2014 přijde opačný výkyv. Ten by mohl znamenat, že najednou bude v distribuci a na skladech grafických karet přebytek, poptávka silně klesne a navíc se na second-hand trhu objeví množství levných použitých karet. Firmy by pak měly problémy karty prodat a mohlo by dojít až k velkým odpisům skladových zásob (a tím způsobeným ztrátám).

Zajímavé je, že podle DigiTimes je součástí opatření také zvýšení nákupních cen GPU, které Nvidia účtuje výrobcům grafik (přestože čipy jsou už ve výrobě druhým rokem a reálné náklady by měly naopak klesat). Smyslem tohoto zdražení je údajně překlenout propad poptávky, který by mohl nastat. Jak je to míněno, není plně jasné, ale zvýšení cen by asi mohlo mít ten efekt, že nyní přebuzenou poptávku poněkud zmírní, aby v případě prasknutí bubliny nebyl pád tak strmý. Předpokládáme, že po takové události by Nvidia naopak ceny snížila zpět.

nvidia-pascal-mining-system-02
Kryptokopové používají k těžbě jak standardní grafiky GeForce, tak i speciální verze vyráběné čistě pro ně (profesionálně vyráběný těžební systém, foto: Expreview)

Pokud jde o faktory, které by mohly signalizovat konec či omezení těžní horečky, několik je jich veřejně známých. Trvá nebo dokonce sílí tlak na regulaci kryptoměn, ovšem právě jejich existence mimo zákon zřejmě různými faktory přispěla k jejich současné vysoké ceně. Ta je nyní ale v klesajícím trendu, což vede k pesimismu. Kromě toho se ale pro kryptoměny těžené na grafikách objevují specializované čipy, jejichž rozšíření by nevyhnutelně zničilo rentabilitu těžby na GPU. Nenápadný čínský gigant Bitmain chystá ASIC pro těžbu Etherea a čerstvě se vynořila také informace o ASICu určenému pro algoritmus CryptoNight (Monero a další kryptoměny). Je sice možné, že se těžaři na GPU přesunou na alternativy, jenže je otázka, zda jejich výnosnost neklesne také.

Turing se začne vyrábět až v třetím čtvrtletí?

Mimochodem, DigiTimes také uvádí informaci, že anomálie s těžní horečkou přiměla jak Nvidii, tak AMD, aby zvolnily plány na uvádění nových GPU a ponechaly stávající architektury na trhu delší dobu. Opět to mají tvrdit zdroje z okruhu tchajwanských firem. Pro karty Radeon nejsou uvedené žádné detaily, ale na straně Nvidie údajně došlo k odložení začátku masové výroby nových GPU s architekturou Turing. Ta se údajně má rozběhnout až ve třetím kvartálu letošního roku. To by odpovídalo tomu, co před nedávnem psal web Tom’s Hardware, dle kterého tyto grafiky mají přijít na trh nejdřív v červenci nebo srpnu. Ovšem Tom’s Hardware ještě operoval s informací, že výroba začne nejdříve v polovině června. Zpráva DigiTimes by tedy mohla znamenat posun ještě o pár týdnů dál směrem do pozdějších letních měsíců.

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

 1. Jsem od idiotu u konkurence dostal spoustu minusu a i tady byly nesouhlasne komentare, kdyz jsem jasne napsal, ze herni NVidia je AMPERA a vypocetni NVidia je TURING. No a samozrejme uz je to tady, NVidia odklada vypocetni TURING pro tezeni kryptomen.

     • Ono ale hodne zalezi jak se to poda.

      Muj nazor treba je, ze nove partnerske grafiky do letnich prazdnin nedaji a tovarni edice od NVidie jde kvuli radialnimu chladici a respektive pripravou na vodnika mimo me. Takze predpokladam, ze tu grafiku opravdu nebudu mit driv jak v zari.

     • FE nejsou ani pro vodníka ideální. Mívají slabou napájecí kaskádu, což z možnosti připlácnutí vodního bloku dělá point less věc.
      Titan V byla první grafická karta od nVidie, s napájecí kaskádou vhodnou vzhledem k ceně a spotřebě dané karty. Jinak mají všechna referenční provedení od nVidie slabou napájecí kaskádu – jde vidět, kde se šetří. Měli by si vzít příklad z AMD – RX480, Fury X – obojí špičkové PCB. U RX480 poměrně dost nereferenčních modelů mělo horší napájecí kaskádu než byla ta referenční od AMD – u nVidie se tohle prakticky nemůže stát. Vega to posunula na nový level – špičková referenční napájecí kaskáda schopná soutěžit s nejlepšími nereferenčními provedeními GTX 1080 Ti. Pokud si dobře pamatuju, tak jediná GTX 1080 Ti s lepší napájecí kaskádou, než má referenční Vega, je HoF od Galaxu. MSI Lightning Z má skoro stejnou napájecí kaskádu jako Vega, Kingpin edice od Evgy má o něco slabší napájecí kaskádu než Vega (a to je to karta speciálně zaměřená na překonávání světových rekordů pod LN2). Referenční PCB GTX 1080 Ti od nVidie je oproti jim k smíchu. A to Vega a GTX 1080 Ti mají dost podobnou spotřebu.

     • taky koukám jako puk, jak se tu Jaroušek naparuje. Článek říká, že herní grafiky budou až ve Q3 a Jaroušek se tu bije v prsa, že se trefil, že budou v květnu. Ví vůbec co to znamená Q3 ? Že to fakt není v květnu?
      Trošku mě to připomíná rčení, že ten čtverec je kulatej.

  • Pascal byl oproti Maxwellu větší skok než ty před ním, to je pravda. A v hi-endu nemá Nvidia důvod nikam spěchat. To jsou důvodu proč si může teď dovolit odložit uvedení další herní generace až někam na podzim (jestli to doopravdy udělá netuším, brzy se dozvíme).

   Ale říkat, že není důvod ho nahrazovat, je nesmysl. Možná tak v tom hi-endu, jenže Nvidia musí letos začít přecházet na další generaci kvůli mainstreamu. Tam je jí minimálně vyrovnaným soupeřem Polaris, který je stejně starý a brzy může být také nahrazen. A Nvidia určitě nechce, aby masově prodávaná GTX 1060 (např. ve srovnání s prodeji 1080Ti) byla převálcovaná něčím lepším od AMD. Navíc když vydání „2060“ nejspíš přijde až nějakou dobu po vydání „2080/70“.
   Něco jiného je nástupce 1080Ti. Pokud „2080“ bude minimálně na úrovni 1080Ti (což by teoreticky být měla), tak 1080Ti skončí, ale „2080Ti“ se nejspíš jen tak nedočkáme a nedivil bych se, kdyby to zdaleka nebyla pak taková bomba jako 1080Ti, kterou řekl bych udělali s tak dobrou hlavně, protože měli obavu, že se povede Vega.

   Každopádně, to datum uvedení si netroufnu hádat, ani jak to bude s těma názvama. Nvidia nás za poslední rok tolikrát překvapila, resp. uvedla produkt bez velkých leaků (1080Ti, Titan Xp, 1070Ti, Titan V).
   Takže bych se nedivil jak tomu, kdyby teď na konci března tu novou herní generaci uvedla s tím, že výroba už jede a další týden budou v prodeji, tak naopak kdyby je uvedli někdy v září a nereferenčky byly v listopadu.
   Ale pokud to opravdu odloží až do Q3, tak alespoň doufám, že teď poskytnou nějaké bližší info.

 2. Koukám, že Honza úspěšně pokračuje v bulvárním tažení proti kryptoměnám. 🙂 Ale jo, chápu to, většina čtenářů je naštvaná, že nejsou grafiky, tak je třeba se zavděčit.

  „ovšem právě jejich existence mimo zákon zřejmě různými faktory přispěla k jejich současné vysoké ceně“
  Chceš tím snad říct, že kryptoměny porušují zákon? Můžu vědět jak konkrétně?

  • Tím existence mimo zákon (původně jsem tam měl IIRC něco jako postavení mimo zákon, což jsem právě změnil, aby to neevokovalo, že jsou zakázané) jsem myslel, že jejich používání a podnikání s nimi nejsou regulované, narozdíl od standardních finančních nástrojů a obchodů. Takže se teprv teď řeší, jestli tam má být nějaký dohled a když úřad řekne ano, vede to k propadu. Nebo jsou burzy podezírány z toho, že je tam wash trading protože to vůbec není hlídané tak, jako ty staré finanční trhy. Plus ta lehkost, s jakou ICO končí exit scamem… To, že jsou kryptoměny neregulované a mimo státní kontrolu bývalo minimálně neformálně považované za výhodu té technologie, pro ty, co něco takového chtějí (podle mě spíš nevýhoda, no ale co už).