Nvidia Shield Tablet: sen každého mobilního hráče (recenze)

0

Mobilní hraní se doposud odehrávalo v rámci kapesních konzolí – handheldů. Trochu jinou kategorii pak tvoří iPady a iPhony, kde je výběr her největší, avšak jde spíše o jednodušší hříčky přizpůsobené dotykovému ovládání. Takže se jedná spíše o záležitost pro casual hráče. To se rozhodla změnit Nvidia se svým Shieldem. Minulý rok tedy uvedla herní kapesní konzoli s Androidem a výklopným dotykovým displejem. Vsadila na partnerství s vývojářskými studii a přinesla hned několik áčkových titulů.

Od druhé generace Shieldu se očekával podobný koncept, Nvidia však překvapila zcela novou filozofií, již do modelové řady Shield přenesla. Ukázala tedy docela běžný tablet s méně obyčejným hardwarem a přidala možnost dokoupit si k němu gamepad. Ten je pro ovládání her na tabletu mnohem pohodlnější volbou než klasické šudlání po displeji. Samotný hardware by však nestačil, Nvidia tedy Shield zaplnila obsahem, který nemá mezi Androidy ale ani iOS konkurenci.

Nvidia Shield Tablet

Pohledný displej

Základem všeho je placka s úhlopříčkou osmi palců. Nvidia však vsadila (na rozdíl od Applu) na širokoúhlý formát 16:10. Displej má tedy rozlišení Full HD (1920 × 1200). Na této úhlopříčce to znamená jen zblízka postřehnutelné obrazové body. Při pohledu z běžné vzdálenosti je displej hezky jemný. Nvidia samozřejmě použila panel IPS, který se naštěstí stal standardem i v mnohem levnějších kategoriích.

 

Měření sondou ukázalo velmi dobrý rozsah jasu. Minimální se tak bude hodit i pro čtení webu či knížek ve tmě a maximální naopak zaručí čitelnost i na slunci. Líbí se nám i jeho kontrast a samotné nastavení barev. Jedinou kosmetickou vadou je modrá barva, u níž jsme naměřili výraznější nedostatky. Displej nedokáže zobrazit syté modré odstíny – zobrazuje je s nádechem šedé barvy. Při běžném používání si toho však všimne jen málokdo – a to v případě, že se na nepřesnou modrou barvu zaměří. Více o displeji Shield Tabletu si můžete přečíst v aktualizovaném testu mobilních displejů.

Úvod, Displej

Zpracování, konektivita

Výrobce vsadil na ověřený měkčený plast soft-touch, kterým vybavil záda tabletu. Je mnohem příjemnější než obyčejný plast a v mnohých případech lepší než hliník používaný zejména u iPadů.

Přední stranu doplňují dva reproduktory kolem displeje. A nejsou to obyčejná chrastítka, na která jsme u tabletů zvyklí. Na své rozměry hrají opravdu hezky a k ozvučení her bohatě dostačují. Trochu nás však překvalily hrany na kratších stranách předního panelu právě vedle reproduktorů. Jsou poměrně ostré a jejich dlouhé držení nemusí být zrovna příjemné.

Potěší i konektorová nabídka tabletu. Kromě běžného microUSB pro dobíjení a audio konektoru ve standardním rozměru 3,5 mm je zde i miniHDMI, díky němuž je možné připojit tablet k televizi. Tím pádem se z něj stane plnohodnotná herní konzole, kterou je možné ovládat pomocí gamepadu.

Nvidia Shield Tablet
Nvidia Shield Tablet

Nvidia Shield TabletNvidia Shield Tablet

Kromě zmíněných dvou kosmetických výtek si nemůžeme u zpracování tabletu na nic stěžovat. Rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co v současné době najdete na trhu.

Podobně tomu bude i u hardwaru, kterým je Shield Tablet vybavený. O hlavní pohon se stará čipset Nvidia Tegra K1 ve své předchozí generaci. Jedná se tedy o verzi s 32bitovou architekturou. Tu nejnovější zatím najdete pouze v tabletu od Googlu Nexus 9. I tak se však jedná o jeden z nejvýkonnějších tabletů a trhu. Ačkoliv jej v hrubém výpočetním výkonu překoná třeba nový procesor Apple A8, který je použitý v iPhonu 6, v grafickém výkonu konkurenci nemá.

Nvidia Shield Tablet
Nvidia Shield Tablet

Z výše zmíněného je docela jasné, jak na tabletu funguje operační systém. Prakticky se nesetkáte s byť minimálním zaseknutím a to stejné platí o všech hrách, které si na Android můžete nainstalovat. Důvodem je i kapacita operační paměti – 2 GB.

 

Gamepad, příslušenství

Gamepad k tabletu? Jak to může fungovat?

Pokud vedle sebe položíte gamepad Xboxu, Playstationu a Nvidie, pak bude posledně jmenovaný jasně nejmohutnější. Jsou k tomu však dobré důvody, nabízí o něco víc než obyčejné gamepady k běžným konzolím.

Nvidia Shield Tablet
Nvidia Shield Tablet – gamepad

Nvidia zvolila stejný layout jako Sony u Playstationu. Oba analogové ovladače se tak nachází na stejné úrovni vedle sebe. Xbox má naopak místo levého analogu směrový kříž. Toto rozmístění je spíše o zvyku a problémy tak může dělat pouze v prvních minutách uživatelům Xboxu.

Rozložení prvků se jinak neliší. Najdete zde všechna tlačítka, která jsou na konzolích obvyklá. Velké překvapení na vás však čeká, pokud prstem přejedete přes stříbrný trojúheník ve spodní části gamepadu mezi analogy. Jedná se totiž o touchpad, pomocí kterého je možné ovládat kurzor na displeji tabletu. To se hodí v případě, kdy připojíte tablet k televizi. Kromě toho lze kurzor ovládat i pomocí pravého analogu.

Nvidia Shield TabletNvidia Shield Tablet – gamepad

Další zvláštností jsou systémová tlačítka v horní části gamepadu. Jsou dotyková a pro jejich stisknutí stačí jen letmý dotek. Logo Nvidie je také dotykové a slouží pro zapnutí gamepadu. Pokud jej máte s tabletem spárovaný, po několika vteřinách se také automaticky připojí.

Kolem loga jsou pak rozmístěna tlačítka pro přechod na domovskou obrazovku, tlačítko zpět a také tlačítko pro vyvolání menu (především v hrách). Na gamepadu je vidět, že si vývojáři při promýšlení funkcí dali opravdu záležet. Pokud tablet připojíte k televizi, není třeba s ním jakkoliv manipulovat, všechno můžete provádět pomocí gamepadu.

 

Protože je ovladač bezdrátový, nabízí se otázka technologie připojení a také výdrže. Gamepad nepoužívá Bluetooth, ale komunikuje na svém vlastním Wi-Fi kanálu. Tím je mimo jiné zaručen velký dosah signálu. V případě, že budete tablet s gamepadem žhavit každý den alespoň na pár hodin, budete gamepad nabíjet tak jednou za čtyři dny. K tomu lze využít klasickou nabíječku s konektorem microUSB – typicky tedy tu, se kterou bude nabíjen i samotný tablet. Stav baterie je indikován přímo v systému na stavové liště vedle baterie tabletu. Z malého symbolu gamepadu postupně mizí bílá barva zároveň s vybíjením baterie.

Nvidia Shield TabletNvidia Shield TabletNvidia Shield TabletNvidia Shield Tablet

Gamepad Nvidia nepřidává přímo k Shield Tabletu, ale je třeba si ho zakoupit samostatně. Přijde vás na 1 349 Kč, což je o něco víc, než v případě gamepadů ke standardním herním konzolím. Pokud by vás však napadlo koupit si tablet bez gamepadu, přijdete o to hlavní, co Shield Tablet nabízí. I když je sám o sobě vynikající tablet, připojený gamepad jej posune na zcela novou úroveň zábavy.

Gamepadem to nekončí

Aby bylo možné na tabletu pohodlně hrát s použitím gamepadu, je třeba nějaký stojánek. Nvidia se stejně jako Apple a mnoho dalších výrobců rozhodla, že spojí kryt displeje a právě stojánek do jednoho. K tabletu se také připevňuje pomocí magnetů, které jsou opravdu silné. I když tablet chytnete pouze za jeho kryt, můžete si být jisti, že magnety nepovolí. Když kryt displeje jen tak nepřeklopíte na záda, ale seskládáte jej díky předělům v materiálu, dostane stojánek, o který je možné tablet opřít. K zádům tabletu je možné jej přichytit na třech místech – tím pádem nabízí tři úrovně úhlu sklopení.

Nvidia Shield Tablet

Stejně jako v případě iPadů od Applu je kryt aktivní a při jeho odklopení z displeje se automaticky tablet probudí a naopak. Stejně jako gamepad není kryt displeje součástí tabletu a je třeba si jej dokoupit zvlášť. Podobně jako u gamepadu však jeho nákup doporučujeme. I když si budete moci tablet opřít o cokoliv, tohle bude nejelegantnější řešení, kterým navíc ochráníte displej a získáte aktivní kryt. Nvidia jej zatím vyrábí pouze v černé barvě.

Ani s připojeným krytem není tablet nijak zvlášť tlustý a v rukou se stále drží dobře, i když je na zádech překlopený kryt.

Android 5 Lollipop

První tablet s lízátkem

Že to Nvdia myslí se svým tabletem opravdu vážně, je zřejmé i ze slibu, který svým uživatelům dala po uvedení Androidu 5 Googlem. Slíbila jim update ještě v listopadu a Shield se tak měl stát prvním tabletem (kromě Nexusů), který update obdržel. Slib byl dodržen a Lollipop už týden na Shieldu běží.

Nvidia Shield Tablet - Android LollipopNvidia Shield Tablet – Android Lollipop

Nvidia Shield Tablet - Android LollipopNvidia Shield Tablet - Android LollipopNvidia Shield Tablet - Android LollipopNvidia Shield Tablet - Android Lollipop   

Změn, kterých se Android dočkal je opravdu spousta a nebál bych se označit Lollipop za nejvýznamnější update Androidu vůbec. Většina novinek je již dlouhou dobu známá, pár postřehů z reálného používání si však neodpustím.

Největší změna je jasná – nový vzhled, který nám Google představil v ukázce Android L a který nazval označením Material Design. První dojmy z extrémně zjednodušeného prostředí jsou jasné – tohle jsme čekali od Applu při představení iOS 7. Google plochý design posunul na další úroveň a obohatil jej mnohými animacemi. Ty však nikde nepůsobí do očí bijícím dojmem, ale do celkového konceptu zkrátka patří. Ať už je to přepínání aplikací, zadávání PIN kódu nebo pohyb v nastavení, animace nikde neruší a ani nezdržují.

Až do této verze jsme stále mohli označovat Android za mobilní systém patřící spíše na telefony. I když od verze 3 byl upraven i pro větší displeje tabletů, stále se zde nacházelo hodně míst, kde bylo evidentní roztažení původního rozhraní. Vývojáři konečně tato místa vychytali, a ačkoliv může koncepce Material Designu působit opačným dojmem, nikde není zásadně plýtváno místem. Změny jsou vidět třeba na nabídce nastavení. Doposud byla v čistém Androidu tvořena jedním dlouhým sloupcem, ve kterém si mohl uživatel při hledání správné položky prošoupat displej. V Lollipopu už je nastavení dvousloupcové a mnohem přehlednější.

Nvidia Shield Tablet - Android Lollipop
Nvidia Shield Tablet – Android Lollipop

Místem, kde má Android oproti iOS pravděpodobně navrch je zamykací obrazovka a funkčnost notifikací. Na rozdíl od předchozí verze jsou notifikace interaktivní a gestem při kterém táhnete prstem notifikaci dolů, zobrazíte její kompletní verzi. V té základní totiž vidíte jen nejdůležitější informace – u mailu to je jeho hlavička, u hudby jen název skladby. Pokud notifikaci roztáhnete, zobrazí se kompletní mail nebo ovládání přehrávače. I když tedy najdete na zamknuté obrazovce větší počet notifikací, vždy můžete z jednoho místa vyčíst prakticky stejné informace jako při otevření konkrétní aplikace. Na zamknuté obrazovce stejně jako v systému, obsahuje notifikační lišta i rychlé nastavení, na které jsme zvyklí i z předchozích verzí a také z iOS od verze 7. Najdete zde klasické vypnutí a zapnutí bezdrátových sítí, ovládání jasu nebo režimu vyzvánění.

 

Google plně do Androidu integroval podporu více uživatelů, a tak je jejich přepínání další nedílnou součástí zamykací obrazovky. U tabletů se tato funkce obzvlášť hodí – především v domácnostech, kde je tablet rodinným zařízením. Každý tak může používat svůj profil se svými aplikacemi a nastavením. Jediným nedostatkem je striktně rozdělná interní paměť. Dva uživatelé jednoho tabletu tak mezi sebou nemůžu jednoduše sdílet třeba fotky. Přes externí aplikace je to samozřejmě možné, ale nelze například jednu složku v paměti sdílet všem uživatelům tabletu. I přesto je však více účtů v jednom systému obrovské plus a na iOS bych jej rád přivítal.

Nvidia Shield Tablet - Android Lollipop
Nvidia Shield Tablet – Android Lollipop

Další velkou změnou prošla obrazovka pro přepínání běžících aplikací. Ty se zobrazovaly pouze v úzkém sloupci na levé části obrazovky, nyní ji však využívají celou. Karty jsou o dost větší, a tak pro vyčtení informací z jedné aplikace stačí přepnout do tohoto přehledu.

Nvidia Shield Tablet - Android Lollipop
Nvidia Shield Tablet – Android Lollipop

Věnovat se zde samozřejmě musíme i aplikacím, které do Androidu dodává samotná Nvidia a jsou specifické pro Shield Tablet.

Jedním z nich je tzv. Direct Stylus Launcher, který po vysunutí dotykového pera z tabletu automaticky nabízí kompatibilní aplikace. Stejně tak si však můžete nastavit spuštění jedné konkrétní.

Nvidia Shield Tablet - Android Lollipop
Nvidia Shield Tablet – Android Lollipop

Tou by mohlo být třeba kreslení Dabbler, které je nově dostupné ve verzi 2.0. Bylo vylepšeno jak prostředí, tak funkce. Rozhodně se jedná o jednu z nejlepších aplikací pro kreslení stylusem na Androidu. A díky akcelerování grafikou je i zatraceně rychlé. A pokud kreslit opravdu umíte, můžete jej živě přenášet přímo na Twitch.

Nvidia Shield Tablet - Android Lollipop
Nvidia Shield Tablet – Android Lollipop

Právě touto streamovací sítí je ostatně protkán celý systém. Přímo z notifikační lišty můžete zapnout záznam a okamžitě začít do světa vysílat snažení ve hrách (nebo kreslení).

Asi nejdůležitějším doplňkem od Nvidie je konzolový mód, do kterého je možné přepnout tablet po připojení HDMI kabelu televize. Pokud nezvolíte zrcadlení, displej se vypne a Android se přepne do konzolového režimu, kdy je možné jej ovládat gamepadem. Nově ve verzi Lollipop Nvidia přinesla možnost přepnout prostředí do 4K rozlišení. Pokud tedy disponujete takovou televizí, můžete si obsah vychutnávat naplno.

Nvidia Shield Tablet - Android Lollipop
Nvidia Shield Tablet – Android Lollipop

Android Lollipop běhá na Shield Tabletu stejně dobře jako běhala předchozí verze. Mírné zaškubnutí zaznamenáte jen výjimečně. Nvidia si dala záležet při doplňování systému o svoje funkce, které tablet posunují o značný kus před konkurenci. Zároveň jsme však rádi, že nesáhla po vlastní grafické nástavbě. Kromě toho, že by aktualizaci nestihla tak rychle, Lollipop žádnou nástavbu ani nepotřebuje. To je ostatně dobré poselství výrobcům, kteří se o ně stále pokoušejí. Uživatelé budou radši za rychlé aktualizace, nabobtnalé doplňky žeroucí interní paměť každý obětuje.

Hry na tabletu

Hry přímo na tabletu

Jak už bylo zmíněno na začátku textu, Nvidia se dohodla s několika velkými vydavateli her na exkluzivním obsahu, který na ostatních tabletech s Androidem nenajdete. Jako první hru tak v Shield Tabletu najdete Trine 2, který dostanete při jeho zakoupení. Můžete si tak hned vyzkoušet, jak se ovládají hry na gamepadu a zároveň se pokochat úchvatnou grafikou, kterou Trine nabízí.

Nvidia Shield Tablet - Android Lollipop
Nvidia Shield Tablet – Android Lollipop

Pro Shield Tablet je však upraveno mnohem více her, které nabízí plnou nebo částečnou podporu gamepadu. Všechny je najdete v samostatné aplikaci Shield Hub, kterou Nvidia do Androidu předinstalovává. Jedná se především o upravené starší hry, které však jednoznačně patří k áčkovým titulům. Namátkou to jsou díly série Final Fantasy, Walking Dead, Max Payne, tři díly série GTA a v budoucnu přibude také onlinovka War Thunder. Nvidia nedávno také oznámila akci Greenbox. Ta se týká majitelů Shield Tabletu ve verzi s 32GB interním úložištěm. Každý stávající i nový majitel dostane tabletu trojici perfektních her od Valve – Half Life 2, Portal 2 a Half Life 2: Episode One. Ostatní si je samozřejmě mohou zakoupit v Shield Hubu. Celkem v Shield Hubu najdete přes stovku her s plnou nebo částečnou podporou gamepadu.

Nvidia Shield Tablet - Android Lollipop
Nvidia Shield Tablet – Android Lollipop

Kromě toho, že je možné stahovat hry upravené pro ovládání na gamepadu, nabízí se samozřejmě i hromada dalších her, které si můžete stáhnout z Google Play. S jejich ovládáním na gampeadu to bude trochu složitější, ne však o tolik. Nvidia totiž nabízí tzv. key mapper, kdy virtuální prvky na displeji můžete nahradit těmi fyzickými na gamepadu. Největší výhodou je podpora profilů, které lze sdílet. Pokud tedy někdo nastaví gamepadové ovládání pro některou z her na Google Play, ostatní uživatelé si jej mohou stáhnout a začít hrát bez dalšího ručního nastavování.

 

Nvidia Grid, závěr

Hry z cloudu? Konečně funkční!

Hraním běžných her, které stáhnete z Shield Hubu nebo Google Play však možnosti zdaleka nekončí. Čerstvou novinkou, kterou Nvidia v Evropě spustila teprve minulý týden je Grid. Jedná se o hraní her, které běží kdesi na vzdáleném serveru v Dublinu. Do tabletu je pouze přenášen obraz – pro tablet je takové hraní tedy stejně náročné jako běžné přehrávání videa. Do této chvíle podobné hraní příliš nefungovalo. První vlaštovkou bylo OnLive, kterému se však nepodařilo expandovat na globální trh a ani na tom americkém se příliš nedařilo. Streamování her tedy OnLive přesunulo do pozadí a zaměřuje se i na korporátní systémy. Nvidia Grid je však jinou písničkou. Na systému streamování se již pracuje několik let a beta verze poměrně dlouho běžela pro uživatele v zámoří.

Naprosto klíčovou vlastností je pro streamování her z cloudu kvalitní internetové připojení. Ideálem je linka 10 Mb/s oběma směry a ping na servery Gridu pod 40 ms. K tomu se hodí i domácí router s podporou frekvence 5 GHz. My jsme však měli možnost otestovat Grid i v podmínkách, které se standardu českých domácností blíží více. Linka UPC měla parametry 30/1 Mb/s a tablet byl připojen k běžnému routeru s frekvencí 2,4 GHz. I přesto bylo hraní streamovných her naprosto bez problémů.

Vybírat lze zatím s přibližně dvaceti titulů, mezi kterými najdete i hry typu Witcher 2, Borderlands 2 nebo Dead Island. Pokud si z nabídky vyberete například RPG, kde není třeba milimetrová přesnost, po první minutě zcela přestanete vnímat, že hra neběží na tabletu. Miniaturní odezvu tak zaznamenáte především u závodních her, kde se sebemenší chyba v řízení projeví. I přesto jsou nabízené dva díly série Dirt hratelné.

Nvidia Shield Tablet - Android Lollipop
Nvidia Shield Tablet – Android Lollipop

Nvidia rozjela Grid opravdu ve velkém. Kromě toho, že nabízí ty nejznámější tituly, nechává zatím provoz sítě zdarma. Tento stav bude trvat až do července příštího roku. Nvidia navíc plánuje, že bude do nabídky her přidávat každé úterý nové tituly.

Pokud vás gamepad a možnost proměnit tablet v herní konzoli nepřesvědčil, pak to může Nvidia Grid zásadně změnit. V malé placce totiž máte k dispozici hry, které na ostatních tabletech nemáte šanci spustit.

Jak by však řekl klasik – “Ani to ještě není všechno, Horste”! Kromě streamování her ze vzdálených severů Nvidie můžete hry streamovat i z domácího počítače a zprovoznit si tak jakýsi vlastní Grid. Budete k tomu potřebovat čyřjádrový procesor AMD nebo Intel a především grafiku od Nvidie. Ta musí být modelové řady GTX 6xx nebo novější. Spuštění her na Shieldu z domácího počítače je stejně jednoduché jako v případě běžného Gridu – v Shield Hubu stačí vybrat domácí stroj (připojený na stejnou síť) a vybrat podporovanou hru. Ideálním stavem je spouštění her ze Steamu.

Do budoucna se plánuje i hraní domácích her přes internet. To bude celkem logicky dostupné pouze majitelům tabletu s LTE modulem.

Sen mobilního hráče

Nvidia Shield Tablet je z našeho pohledu nejpovedenějším tabletem letošního roku. Nabízí vše, co by měl mít běžný tablet – kvalitní displej, tenké tělo a dostatečně výkonný hardware. K tomu však přidává povedený gamepad, který z tabletu vyrobí herní konzoli. Tím největším lákadlem je však herní obsah a hned několik cest, jak jej na displej tabletu dostat. Několikeré smeknutí virtuálního klobouku si Nvidia zaslouží především za technologii Grid. Ta se postará o přenesení náročných her z počítače na tablet. Ještě dlouhou dobu navíc bude herní obsah Gridu zdarma.

 

Výsledkem je perfektní zařízení, které konečně zhmotnilo sny o plnohodnotném mobilní hraní. Pro nejednoho pařana bude Nvidia Shield Tablet ideálním vánočním dárkem.

Ohodnoťte tento článek!