Nvidia Shield TV 2017: Herní konzole, Android TV a HD přehrávač v jednom (recenze)

Už první Shield byl neskutečně povedený a výkonný přehrávač, který dodnes nemá pořádnou konkurenci. Nový Shield 2017 přehraje vše, zahrajete si na něm vše a je menší.

8

Nová verze Shield TV (označená jako 2017) se změnila jen navenek, uvnitř stále tiká zřejmě nejvýkonnější vhodný čipset Tegra X1 a 3 GB operační paměti. Jako úložiště slouží 16GB paměť (v reálu okolo 11 GB).

img_4126
unnamed-1

Co se změnilo, jsou rozměry a spotřeba – nové tělo je skoro poloviční, mnohem lehčí a podle wattmetru si ze zásuvky bere jen okolo 7 až 9 W. Ani ve stand-by hodnota neklesne, takže Shield ani nemusíte vypínat; podobně jako u jiných podobných zařízení k televizi.

unnamed-3

Na pohled jde stále o černou krabičku se svítícím zeleným páskem, jen mnohem menší. Tentokrát už bez pevného disku, který není potřeba. S novým Androidem totiž využijete i externí disk a ze stejného důvodu už tu nenajdete ani čtečku microSD. Portová výbava tak čítá dvojici USB 3.0, gigabitovou síť (i rychlou Wi-Fi 802.11ac) a HDMI 2.0.

img_4136img_4131

Shield TV je herní konzolí, Smart TV i HD přehrávačem v jednom. K televizoru jej připojíte přes HDMI, na televizi přepnete zdroj signálu a jste na úvodní obrazovce Android TV. Odsud spouštíte hry, nebo filmy, podle toho volíte i ten správný ovladač. V podstatě když budete chtít hrát, berete do ruky gamepad, když filmy, tak dálkový ovladač. Pro pohyb v menu je vhodné obojí.

Ovladače: přes Bluetooth a s mikrofonem

Gamepad se připojuje přes Bluetooth, stejně jako jednoduché dálkové ovládání. Oboje má v sobě vestavěný mikrofon pro hlasové příkazy. V gamepadu je navíc šikovně umístěný jack na sluchátka, při hraní se tak snadno můžete ztišit.

img_4134

img_4127img_4129img_4128img_4130

Gamepad výborně padne do rukou: palce na joysticky, ukazováčky na přední tlačítka, uprostřed dotykový ploška pro změnu hlasitosti (funguje velmi svižně) a pod ní tlačítka zpět/play/domů. Připojením sluchátek do gamepadu okamžitě přepne zvukový výstup právě do nich, což je pro večerní hraní ideální. Na opačné straně pak je microUSB (kabel je součástí balení) určené k nabíjení gamepadu, který vydrží zhruba sedm dní.

img_4133

img_4149img_4152

Dálkový ovladač obsahuje jen směrový kříž, zpět, domů a hlasového asistenta, snadno ale v Android TV spustíte Kodi, velmi svižně se jím pohybujete i na virtuální klávesnici pro prvotní připojení k síťovým složkám. Ovládání hlasitosti přes dotykovou plošku jsem se bál, nebývá to ani zdaleka přesné, nicméně Nvidii se povedlo vyladit velmi dobře.

Android TV: svižnější to být nemůže

img_4156

Nové rozhraní Android TV se příliš nezměnilo, stále zde máte jako dvě hlavní sekce pro aplikace a pro hry. Nad nimi ještě proužek s doporučeným obsahem (který popravdě celkem překáží). Pokud v nastavení skryjete všechen obsah, bude zde velké prázdné místo.

img_4234

Mezi aplikacemi mnoho nepotřebného balastu nenajdete, zato je zde Netflix, Amazon Video a doinstalovat můžete český Stream. Složitěji (třeba přes Kodi) pak i DVTV nebo iVysílání.

img_4227 img_4228

Aplikace, které zde najdete, nejsou stejné jako v Google Play. Musí mít certifikaci pro fungování na velkém displeji televizoru. Ale ty užitečné jsou tu všechny. Když si nainstalujete přehrávač Kodi, ten připojíte ke svému NASu, zastane Shield plně i domácí přehrávač seriálů (které u nás ve vysílání ještě nejsou).

img_4229img_4231

Z formátů přehraje Shield naprosto vše včetně HDR, u nejnáročnějších 4K H.265 videí se vytížení procesoru pohybuje okolo 30 %. Výbornou funkcí Shieldu je možnost připojit síťovou složku jako interní disk, takže k souborům získá přístup i aplikace, která neumí Sambu. Třeba MX Player.

img_4233img_4226

Rozšířit základní 16GB paměť můžete několika způsoby. Buď si rovnou počkáte na verzi Pro se zabudovaným 500GB pevným diskem, nebo připojíte externí disk a díky novým funkci Androidu jej necháte naformátovat jako interní paměť. Případně připojíte svůj síťový disk a ten (respektive nějaká jeho sdílená složka) se bude chovat jako SD karta.

Mnoho možností hraní

img_4170

Mezi hrami najdete veškerý obsah pro Android. Kromě stažených a nainstalovaných her lze využít i GeForce Now, která funguje tak, že si předplatíte službu za měsíční poplatek a hrajete hry, které tam jsou v nabídce. Náročné výpočty probíhají někde na serveru a hra se k vám streamuje.

img_4223img_4219

Podobně – ale lokálně – můžete využít i svůj rychlý počítač doma. Pomocí GameStreamu budete streamovat hru ze svého počítače na Shield, přičemž zpoždění je prakticky nulové a vůbec jej nepostřehnete.

img_4209
Zde se řada uživatelů zasekne – monitor je v názvosloví Nvidie něco jako uživatelské jméno

Hodnocení:

Nvidia převedla evoluci nejlepšího a nejvýkonnějšího HD přehrávače / herní konzole s Androidem. Pokud máte původní Shield, není mnoho důvodů měnit (aktualizaci dostane i starší verze), pokud jste ale pořízení odolali, je to teď ještě lákavější. A to přesto, že výkon se vlastně nezvýšil. Na zadní straně je ventilátor, který ale nemáte téměř šanci zaslechnout.

img_4132

Android TV najdete i jako rozhraní Smart TV několika výrobců televizí, kteří mu ale dělají spíše ostudu. Na Shieldu běží Android až nezvykle plynule. Při výběru televize můžete úplně ignorovat funkce Smart TV a soustředit se jen na kvalitu obrazu, vše ostatní totiž dodá Shield. Zvládne přehrávat 4K video při rychlosti 60 snímků, umí H.265 i HDR a přes HDMI pošle i digitální zvuk DTS. Už při pořízení lepšího HD přehrávače zjistíte, že Smart TV na televizi je v podstatě zbytečné.

img_4125

Kvalitní panel televize má násobně vyšší morální živostnost, než konzole (i když Shield je na špici už dva roky) i HD přehrávače, tutíž je vhodnější měnit právě ty. Využít můžete i castování z mobilu na velkou obrazovku, tudíž máte vlastně vše a stačí vám k tomu i hloupá televize.

Jako herní konzole by Shield s Androidem byl slabý, ve spojení s GeForce Now a využití výpočetního výkonu stolní grafiky už je to o něčem jiném (je potřeba mít samozřejmě grafiku od Nvidie). Omezením může být gamepad, zejména pro hráče zvyklé na klávesnici. Nezkoušel jsem to, ale neměl by být problém s napojení klávesnice i na Shield. Problém není ani cena, která vzhledem k možnostem není vůbec vysoká. Nvidia Shield si odnáší ocenění redakce.

cnews_wewantit

 

Nvidia Shield TV 2017: Herní konzole, Android TV a HD přehrávač v jednom (recenze)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Předražené předražené a znovu předražené 🙂
  Na +- stejný peníz to nemůže PS4 konkurovat,na filmy kdejaká čínská krabička za 1/2 a méně ceny odvede podobnou práci…
  Potom se nVidia nemůže divit že se to skoro neprodává…Podle počtu stažení neoblíbenějších aplikací na Marketu to nevypadá zrovna na trhák…
  Není na čase to trápení s Tegrou na Droidu zabalit? 🙂

  • Drobný problém, která čínská krabička umí 4K, dá se na ni hrát mírně graficky náročné hry, umí HDR atd?
   PS4 to zdatně může konkurovat jen flexibilitou a použitelností – výkonem rozhodně ne.
   nVidia Shield TV je předražená jako koncept, sám jsem před půl rokem, když kolovaly spekulace o výbavě, doufal v nové SOC, které by mě mohlo nahlodat ke koupi tohoto malého multimediálního „serveru“ … ale nakonec si koupím tak maximálně ten hezký gamepad k PC.
   Bohužel nVidia v tomto případě využívá svého postavení, stejně jako u high endových grafických karet: „není konkurence, tak kam spěchat?“

   • Ono dnes není problém sehnat řadu ,,China,, přehrávačů s Androidem které bez problémů přehrání většinu 4K.HDR nemá smysl řešit protože většina stejně nemá 4K televizi o HDR ani nemluvě …A ony multimediální centra se dají sehnat klidně i pod 100$…
    Jak může mít nVidia nějaké postavení když o Tegru nikdo na Androidu nestojí?Který výrobce ji osazuje? Odpověď je žádný.Snapdragon i jiní jsou již dnes ve výkonu ve většině testů jinde,Tegra zdaleka není vrchol výkonu na Androidu…

    • Tegra X1 je SOC z roku 2015, to je fakt překvapivé, že dnes není na vrcholu.
     Samozřejmě … pochopitelně jsem myslel, právě ty nevydané, nové SOC. V ně jsem doufal během prvních informací ohledně „nového“ Shieldu.

     Jo a jinak moje pointa s 4K byla, že 4K dokáže dekodovat kde co, ale kolik z těch přehrávaců má ve skutečnosti HDMI 2.0, aby mohlo 4K poslat do televize / monitoru. Připadně realitvně nefér dotaz, kolik z nich umí Netflix 4K?

     4K je budoucnost, ať se Vám to líbí nebo ne, stačí se podívat na nabídku televizí, kdy stupidní výrobci tvrdě tlačí pitomé 4K@50Hz, RGBW panely před kvalitními 1080@60Hz modely.

  • horizon go na tom funguje, len treba nainstalovat mimo google play. niekde stiahnut subor apk a v pohode sa nainstaluje. len potom nie je medzi nainstalovanymi aplikaciami a treba ju spustit z menu nastavenia a ovladanie tejto aplikacie nie je prisposobene na bezdotykove takze je to dost blbe, nepohodlne a komplikovane a preto to ani nepouzivam