nVidia si na TSMC vymohla přednost ve výrobě 28nm čipů

0

Podle všeho tu máme další epizodu z dlouhého příběhu bouřlivých vztahů Nvidie a TSMC. Mezi výrobcem grafických čipů GeForce a společností, která jeho návrhy na zakázku vyrábí ve svých továrnách, to tento rok poměrně vřelo. Příčiny spočívají samozřejmě v novém 28nm výrobním procesu, na němž závisí vedle dalších společností i hlavní konkurent Nvidie, grafická divize AMD. V konkurenci mezi oběma společnostmi se možná chystá významný zvrat, neboť dle zprávy zveřejněné serverem DigiTimes si Nvidia u TSMC zajistila přednostní práva na dodávky čipů.

28nm grafiky Nvidie ještě před vydáním provázely zkazky o nízké výtěžnosti výroby a pravdou je, že karty značky AMD přišly na trh dříve (a zřejmě i s lepší dostupností). I v souvislosti s tím se šířily zvěsti o špatné situaci na výrobních linkách TSMC. Stížnosti Nvidie se netýkaly jen údajně nedostatečných dodávek čipů, firmě vadila také přílišná nákladnost výroby. V několika médích se poté objevily zprávy, že Nvidia se snaží získat ke spolupráci další smluvní výrobce – Samsung nebo UMC. V tom ostatně neměla být sama, ke stejnému kroku se údajně musel uchýlit Qualcomm.

Nvidia GeForce GTX 680

Začátkem dubna se tedy zdálo, že Nvidia by si o TSMC nejraději ani kolo neopřela. O to více zaskočilo, když se na firemním blogu objevil text ve zcela jiném duchu. Nepadlo ani slova o nějakých výrobních problémech. Naopak: výrazný úspěch jádra GK104 byl připsán úzké spolupráci s tchajwanskou společností. Chvály se dočkal i 28nm výrobní proces, Nvidia se dokonce hrdě hlásila k tomu, že ho svými zkušebními vzorky sama pomáhala vybrousit k dokonalosti. 

Pokud si myslíte, že za medializovanými stížnostmi a oslavnými ódami muselo v pozadí jít o obyčejný tvrdý byznys, asi nebudete daleko od pravdy. Zdá se, že jsme se z Tchaj-wanu právě dočkali odpovědi. Server DigiTimes totiž přišel s informací, že TSMC propříště dává čipům Nvidie prioritu ve výrobě. Její objednávky tedy bude plnit přednostně před zakázkami ostatních polovodičových firem. Ty se budou muset spokojit s wafery, které na ně zbudou poté, co si Nvidia vybere svůj podíl. To samozřejmě také znamená, že tyto společnosti budou čelit většímu či menšímu omezení dodávek čipů. Nvidia by naopak měl být schopna výrazně navýšit množství grafických čipů, směřujících na trh. Těch přitom doposud asi nebylo tolik, kolik by si firma přála.

Logo TSMC

Informace zatím nebyla potvrzena a myslet si o ní můžete své. Je jasné, že „přednost“ při výrobě čipů musí mít dopad na soutěž na trhu grafických karet. AMD je na 28nm výrobě stejně závislé jako Nvidia. Je zajímavé, že výrobce Radeonů si na výrobní linky TSMC nikde nestěžoval. Pro dobrotu na žebrotu, chce se skoro říct. V zájmu zdravé konkurence musíme nicméně doufat, že se AMD případná omezení dodávek dotknou co nejméně.

Zdroj: DigiTimes

nVidia si na TSMC vymohla přednost ve výrobě 28nm čipů

Ohodnoťte tento článek!