nVidia Tegra 4i „Grey“: nejvýkonnější mobilní čip na milimetr čtvereční

0

O velké překvapení se včera postarala Nvidia, když uvedla nový mobilní čip Tegra 4i. Jde o tajný projekt s kódovým označením „Grey“, který má doplnit Tegru 4 v nižších třídách. Tegra 4 zamíří do nejvyšších modelů smartphonů a tabletů, 4i cílí těsně pod tento stupeň.

  Tegra 3 Tegra 4i Tegra 4
CPU 4+1 ARM Cortex A9 4+1 ARM Cortex A9 r4 4+1 ARM Cortex A15
max. frekvence 1,6 GHz 2,3 GHz 1,9 GHz
GPU jader 12 60 72
paměť 2 GB, DD3-L/LPDDR2 2 GB, LPDDR3 4 GB, PCDDR3/LPDDR3
velikost čipu cca 80 mm² cca 60 mm² cca 80 mm²
výroba 40 nm LPG 28 nm HPM 28 HPL

Jaký je mezi oběma SoC rozdíl? Tegra 4i obsahuje jiná procesorová jádra, slabší grafiku a hlavně v sobě integruje modem Icera i500. Přitom je čip o 25 % menší (60 vs. 80 mm²).

Porovnání Tegry 4 a 4iNvidia švindluje s velikostí čipu. Ten by ve skutečnosti měl být o 25 % menší, ale na obrázku je o více než 50 % menší. Skutečnou velikost simuluje obrázek vlevo

Na návrhu CPU Nvidia spolupracovala přímo s ARMem a vznikla nová verze starší architektury Cortex-A9. Revize r4, o níž zatím neznáme moc detailů, podle Ananda zvětšuje buffery a prefetching engine, zároveň jádra běží na vyšších frekvencích (až 2,3 GHz). Výsledkem má být výkon blížící se novému Cortexu-A15. Nvidia zveřejnila hrubé porovnání výkonu ve SpecINT. Podle něj je Tegra 4i výkonnější než topmodel Qualcommu – Snapdragon S800, který je dvakrát tak velký. Tegra 4i je proto 2,7× účinnější než S800 s vlastními jádry Krait 400.

Výkon Tegry 4i Výkon Tegry 4i
Výkon Tegry 4i

O GPU toho zatím moc nevíme. Nvidia udává, že má 60 univerzálních jader ve srovnání s 72 u Tegry 4. Zatím není jasné, jestli jde o stejnou architekturu, jaké jsou takty apod.

 Die shot Tegry 4i  Jednoduché schéma Tegry 4i
Schémata Tegry 4i  

Hlavní chloubou ale je, že Tegra 4i obsahuje také zázračný programovatelný modem i500, který si poradí s 2G/3G sítěmi včetně různých nadstaveb a také LTE. K Tegře 4 se i500 může připojit externě, model 4i jej obsahuje přímo v sobě, což je další výhoda pro potenciální výrobce koncových zařízení. Snapdragony v sobě modemy rovněž obsahují, ale kvůli tomu jsou SoC Qualcommu ještě větší.

Ostatní obvody a technologie by už měly mít obě Tegry stejné. To se týká například enginu Chimera, který má urychlit snímání fotografií. Už jsme o něm psali v lednu.

Nvidia Phoenix, supertelefon s Tegrou 4i

Tegru 4i v Kalifornii testují na referenčním smartphonu Phoenix. Má pětipalcový Full HD displej, je jen 8 mm tenký, ale do běžného prodeje se asi nedostane. I když – kdo ví. Ještě loni bychom taky netipovali, že Nvidia přijde s herní konzolí.

Referenční telefon Phoenix Referenční telefon Phoenix
Referenční telefon Phoenix 

Na tyto spekulace je ale ještě brzy, protože Tegra 4i se na trh dostane až koncem roku 2013, tedy až půl roku po výkonnější Tegře 4. Na papíru vypadá SoC dobře, přičemž soupeři zatím žádný podobný čip neplánují. Pokud bude Tegra 4i opravdu výkonnější než oba letošní Snapdragony a Samsung kromě Exynosu Octa nevymyslí účinnější SoC, tak může Nvidia zabodovat. Zatím ale nebudeme vynášet žádné závěry, protože skutečné specifikace, výkon ani další parametry Tegry 4i nebo konkurenčních čipů neznáme a vycházíme jen z údajů Nvidie. 

 

PS: Název Tegra 4i je trochu zavádějící. Přesnější označení by bylo Tegra 3.5i.

PPS: Kódová označení nových Teger vycházejí z komiksových postav. Tegra 3 byla Kal-El (Superman), čtyřka Wayne (Batman), další generace bude Logan (X-Men) a nakonec Stark (Iron Man). Tegra 4i nese codename Grey, což jistě značí Jean Grey z X-Menů (tedy až „Tegry 5“). K 4i by spíš seděla Diana (Wonder Woman), která taky pochází z komiksů universa DC Comics (jako Batman a Superman) a ne Marvelu (jako X-Men a Iron Man). Ale to je jen taková poznámka pro fanoušky superhrdinů. 🙂

Zdroj: Nvidia (1, 2, 3)

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Druhá věc: na slabším počítači (mám HTPC s AMD E-450) je hodně pomalé listování alby. Může za to, zdá se, nové vykreslování grafiky alb. Zkrátka s novými i Tunes spíše spokojenost menší, i když v přehlednosti je to krok kupředu.