Nvidia Tesla P4 a P40: GP104 s 50W spotřebou a nízkým profilem, GP102 s GDDR5

0

Výpočetní karty Nvidia Tesla vzhledem ke svému určení (například v superpočítačích) nejsou úplně relevantní pro běžné počítače. Ovšem někdy enterprise hardware není jen mírně upraveným běžným produktem a ukazuje jinou stránku známého čipu, v tomto případě GPU. Něco takového se dá říct o kartách Tesla P40 a P4, který nyní uvedla Nvidia.

Obě karty používají čipy architektury Pascal: GP102 a GP104. Jsou určené pro běh v rackových serverech, takže se chladí pasivně průtokem vzduchu ve skříni. Obě karty jsou místo trénování neuronových sítí určené k jejich aplikaci po vytrénování na jiných procesorech či GPU (Nvidia pro tento účel zamýšlí Teslu P100).

Pro tento účel mají obě GPU aktivovánu podporu operací s 8bitovými číselnými hodnotami, kde by (v některých operacích) měly mít až čtyřikrát větší teoretický výkon než v FP32. Toto je novinka proti předchozím architekturám a výhoda právě pro běh již natrénovaných algoritmů, které nevyžadují vysokou přesnost (s 8bitovými celočíselnými hodnotami pracuje i speciální akcelerátor TPU vyvinutý v Googlu). Na herních GeForce je podpora pro tyto instrukce jen omezená.

Nvidia Tesla P40
Nvidia Tesla P40

 

První model Tesla P40 je výkonná karta s chladičem na dva sloty a TDP 250 W. S čipem GP102 je tak trochu ukázkou toho, co by mohlo být, kdyby byl Titan X trošku jiný. Karta má plně aktivovaný čip GP102 s 3840 stream procesory, jenž má běžet na 1303 MHz v základu a 1531 MHz v boostu. Také paměťová sběrnice je 384bitová jako u Titanu X, ale je osazená nikoliv pamětí GDDR5X, ale jen GDDR5, a to na efektivní frekvenci 7,2 GHz (propustnost 346 GB/s).

Nvidia Tesla P4 a P40

Ukazuje se tedy, že GP102 umí pracovat s oběma typy paměti, což dává smysl i jako pojistka pro případ, že by se Micron zpozdil s výrobou nového typu. Kapacita pamětí je celkem 24 GB, tedy dvojnásobek proti Titanu X, dosaženo by to mělo být zapojením 8Gb čipů stylem „clamshell“. Karta má mít teoretický výkon až 12 TFLOPS v jednoduché přesnosti (FP32).

 

Nízkoprofilový bráška GTX 1080 bez přídavného napájení

Nicméně zajímavější je zde slabší model Tesla P4, který je určen pro uživatele, mínící do serveru dostat GPU s co nejvyšší mírou integrace. Je založen na plně aktivním (2560 stream procesorů) čipu GP104 z GeForce GTX 1080, avšak značně podtaktovanému. Díky tomu se tato karta má vejít do spotřeby 75 W, což uživatelé mohou volitelně ještě snížit ještě dál na pouhých 50 W. Díky tomu je její chlazení jen jednoslotové a dokonce nízkoprofilové! Že je možné nižší highendové GPU dostat do tohoto formátu (a spotřeby) je pozoruhodné. Škoda, že asi nikdy nevznikne karta GeForce s takovýmto PCB a jednoslotovým nízkoprofilovým chladičem, která by měla i obrazové výstupy a dalo by se na ní hrát.

Nvidia Tesla P4
Nvidia Tesla P4: nízkoprofilová, jednoslotová karta na bázi GP104 se spotřebou 75 W

Tato redukce rozměrů a spotřeby samozřejmě má svoji cenu. Karta údajně běží jen na 810 MHz v základu a boostem 1063 MHz (zde bych ale čekal, že dosáhnout jej při plné zátěži nebude snadnou věcí jako na desktopových kartách). Pravděpodobně by to měly být hodnoty pro 75W spotřebu a teoretický výkon má být při těchto parametrech až 5,5 TFLOPS. Paměti byly také podtaktovány na 6,0 GHz a karta používá stejně jako žravější model jen GDDR5, ne GDDR5X. Jejich kapacita je 8 GB a využívají vzdor nízkoprofilovému PCB celou 256bitovou sběrnici (osm čipů), což dává propustnost 192 GB/s – stejné číslo jako u GTX 1060.

 

 

Jako obvykle Nvidia neuvádí žádné oficiální ceny, obvykle se ale tyto modely pohybují v řádech tisíců dolarů. Karty se budou prodávat skrze různé OEM partnery, obvykle zároveň výrobce serverů. Tesla P40 má být k mání od října, nízkoprofilová P4 pak údajně od listopadu.

Zdroje: Nvidia, AnandTech

Nvidia Tesla P4 a P40: GP104 s 50W spotřebou a nízkým profilem, GP102 s GDDR5

Ohodnoťte tento článek!