Nvidia uvedla GeForce GT 720 aneb absolutní low end za 1300 Kč

0

Grafická karta GeForce GT 720 je určena zejména do starších počítačů s procesory postrádajícími integrovanou grafickou kartu, jejichž majitelé je využívají především jako kancelářská zařízení. Tomu odpovídá také použití postaršího jádra architektury Kepler s kódovým označením GK208, které je vyráběno 28nm výrobním procesem. Na hraní aktuálních her je výkon této karty silně nedostačující, ale na prohlížení internetu či přehrávání videa v kombinaci s občasným hraním něčeho staršího či nenáročného sloužit samozřejmě může.

Jádro GK208 je ořezáno na 192 stream procesorů, 16 TMU a 16 ROP jednotek. U referenčních karet je jeho frekvence udávána na 797 MHz. Grafický čip pak pomocí 64bitové sběrnice komunikuje s pamětmi o kapacitě 1 nebo 2 GB. Důležité je také sledovat typ pamětí, protože na kartě se mohou nacházet moduly DDR3 s efektivním taktem 1,8 GHz, nebo čipy GDDR5 pracující na efektivní frekvenci 5 GHz.

Délka referenční karty je necelých 15 cm a je osazena dostatečně velkým pasivním chladičem, který by si měl bezproblémově poradit s udávanými 19 W odpadního tepla, jež by měla karta produkovat. Nvidia však přesto doporučuje použití zdroje s minimálním výkonem 300 W.

 

Co se karet od jednotlivých výrobců týče, nečekejte žádné zázraky. Většina využívá referenční design tištěného spoje a jsou převážně osazeny pouze různými chladiči dle konkrétního výrobce. Osobně však příliš nechápu použití malých a nejspíše ukřičených větráčků u karty s TDP okolo 20 W, jež mohou mít jakési opodstatnění snad jen ve špatně větraných skříních.

Všichni uvedení výrobci využívají jádro s referenčním taktem a nabízejí pouze rozdílné kapacity pamětí, avšak rychlejší čipy GDDR5 budete zatím hledat marně. Specifikace jednotlivých karet nemá valný smysl vypisovat, všichni výrobci totiž zatím nabízí modely s referenčními takty, jež se odlišují pouze kapacitou paměti. U nás jsou zatím k dostání karty od společností EVGA a Asus. Jediný model s kapacitou pamětí 1 GB se prodává od 1300 Kč, zatímco cenovka 2GB modelů začíná na 1560 Kč.

Zdroj: nVidia, TechPowerUp, MSI, Gainward, EVGA, KFA2

Nvidia uvedla GeForce GT 720 aneb absolutní low end za 1300 Kč
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 3 hlasů